Kurorto įkūrėjų įamžinimas valdžiai virsta kančia
Tris šimtai metrų kurortui mažai reikšmingos, anksčiau buvusios bevardės alėjos, kuriai suteiktas Grafų Tiškevičių vardas. Negi tik tokios Palangos pagarbos verti kurorto įkūrėjai?
Bet kuris miestas didžiuojasi savo istorija, stengiasi pagerbti jai nusipelniusius iškilius veikėjus. Užsienyje ekskursijų metu turistai vos ne per prievartą vedami prie miestui svarbaus žmogaus paminklo, kuris stovi svarbiausioje aikštėje.
Palangoje turistai iš kurorto istoriją pasakojančių gidų be paliovos girdi grafų Tiškevičių vardą, nes viską, ką mes turime parodyti gražaus, susiję su šia didikų šeima. Nežinia, ar užsieniečiai pasigenda bent kokio nors pačių Tiškevičių atminimo ženklo, tačiau paklausti gidai neturėtų ką pasakyti, nes jokio grafų atminimo ženklo mieste paprasčiausiai nėra. Nei gatvės, pavadintos grafų vardu, nei kurio nors Tiškevičiaus biusto, nei bent jau kokio bareljefo.
Tiškevičių vardu pavadintos gatvės yra Kaune, Vilniuje, Biržuose, Panevėžyje. Net Kretinga, kurioje šie didikai yra mažiau reikšmingi, turi Grafų Tiškevičių gatvę. Tiškevičiaus šeima kadaise buvo pagerbta ir Palangoje. Dabartinė J. Basanavičiaus gatvė ilgą laiką buvo vadinama Tiškevičiaus bulvaru, kuris pavadinimą pakeitė tik 1923 metais, kai Palangoje ilsėjosi daktaras J.Basanavičius ir prospektas buvo pavadintas Nepriklausomybės akto signataro vardu.
Galima suprasti, kodėl Palangos istorija buvo pamiršta sovietmečiu. Tačiau kodėl apie Tiškevičius net padorios užuominos nėra ir dabar, kai atgauta Lietuvos nepriklausomybė greitai sulauks ketvirčio amžiaus? Kuo Palanga būtų buvusi šiandien, jei 1824 metais jos žemių nebūtų nupirkęs grafas Mykolas Tiškevičius, kuris žvejų kaimui suteikė miestelio bruožų? Jei jo sūnus Juozapas čia nebūtų pradėjęs kurti kurorto? Jei jo anūkui Feliksui nebūtų rūpėjusi poilsio vilų, pramogų ir sveikatinimo objektų statyba?
Jei ne šie istorijos vingiai, ne čia šeimininkavusių grafų Tiškevičių užmojai, Palangos vystymasis gal ir būtų sustojęs žvejų kaimelio lygyje. Kaip Karklės Lietuvoje, ar Papės Latvijoje.
Galima, aišku, teigti, kad kažkokio parodomojo ženklo Tiškevičių šeimai Palangoje ir nereikia. Įrodinėti, kad mūsų mieste išlikę grafų istoriniai pastatai, Birutės parkas jau savaime yra savotiškas prisiminimas apie šią didikų šeimą. Tačiau tai tebus išsisukinėjimas. Akivaizdu, kad mes ne tik negerbiame savo miesto istorijos, miestui nusipelniusių žmonių. Baisiausia, kad viso to paprasčiausiai net nepasigendame.
Savivaldybės sprendimą Grafų Tiškevičių vardu pavadinti alėją nuo Kęstučio gatvės link Kurhauzo galima būtų vertinti, kaip pirmąjį judesį siekiant pagerbti Tiškevičių šeimą. Tačiau jis yra pernelyg nepastebimas ir mažai reikšmingas.
Apie gatvei suteiktą pavadinimą informuoja adresų lentelės ant pastatų, kurių Grafų Tiškevičių alėjoje beveik nėra. Miesto valdžia pirmąjį šios alėjos namo numerį ruošiasi suteikti Kurhauzui. Naujos alėjos adresas bus skirtas rekonstruotai vasaros koncertų estradai. Ir viskas. Dar trejetas prie šios alėjos prisišliejusių privačių pastatų turi Simpsono, Kęstučio arba Vytauto gatvių adresus, tačiau jų savininkai naujos gatvės pavadinimo greičiausiai nepriims ir adresų nekeis. Nes tai kainuoja pinigus ir nemažą vargą valstybės institucijose.
Susiruošus į nepageidaujamą pokylį dovanai paprastai neišlaidaujama. Toks įspūdis, kad miesto valdžia sukandusi dantis ryžosi atiduoti duoklę Tiškevičių šeimai ir nori, kad tai atsieitų kuo pigiau. Ar tokio pagerbimo nusipelnė faktiniai Palangos miesto ir kurorto įkūrėjai? Jų statusą ir reikšmę Palangai galėtų atitikti tik grafų vardu pervadinta visą miestą skrodžianti Vytauto gatvė.
Prieš dvejus metus grafų Tiškevičių šeimą buvo norėta įamžinti jų vardu pavadinant Botanikos parką. Tuomet buvo pradėta kalbėti, kad parke galėtų atsirasti paminklas, vaizduojantis visų keturių kartų Tiškevičių atstovus. Graži idėja tuomet baigėsi kalbomis.
Po ilgų ginčų mūsų miesto puošmena virto Birutės parku, o Tiškevičiai liko be dėmesio. Tačiau iš tiesų, grafų pavarde pavadintas parkas būtų per maža mūsų duoklė kurorto įkūrėjams. Parkas tėra tik vienas Tiškevičių sukurtas stebuklas Palangoje. Lygiai taip pat grafų vardu būtų galima vadinti Kurhauzą, maudykles, bažnyčią, gimnaziją, Gintaro muziejaus rūmus, jūros tiltą, Palangą puošiančias vilas. Todėl grafus Tiškevičius būtina įamžinti viso miesto mastu, o ne suteikiant jų vardą kažkuriam grafų valia atsiradusiam objektui.
Darosi keistoka žinant, kad gatve pagerbėme 1921 metais po gyventojų apklausos Palangą Lietuvai atiduoti patarusį anglų teisininką J. Simpsoną. Kartą Palangoje viešėjęs Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo patriarchas Jonas Basanavičius mūsų mieste nusipelnė biusto. Turime žymaus tarpukario Palangos kultūros veikėjo gydytojo Liudo Vaineikio, burmistro Jono Šliūpo biustus.
Dabar vienoje iš garbingiausių miesto vietų – baigiamoje rekonstruoti aikštėje šalia Jūratės gatvės ruošiamės statyti paminklą legendos herojams kunigaikščiui Kęstučiui ir, anot padavimo, iš Palangos krašto kilusiai jo žmonai Birutei. Tačiau ši bevardė aikštė prie savivaldybės pastato neabejotinai būtų garbingiausia vieta grafams Tiškevičiams. Būtent čia turėtų atsirasti paminklas Palangos kurorto įkūrėjams, o pati aikštė – pavadinta Tiškevičių vardu.
Toks kurorto įkūrėjų Tiškevičių atminimo įamžinimas miestui kainuotų ne vieną šimtą tūkstantį litų. Ar tai brangi kaina už Palangos istorijos ženklą?
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
miestietis 2013-12-14 17:22 ([email protected] / IP: 78.61.48.182)
Pavadinti alėją grafų vardu visiškas nonsensas.Toje alėjoje yra bauginantis Valužio aptvaras,kur matomai iškils jo stiliaus ne vienas pastatas.Tai jokia čia ne grafų alėjafaktas 2013-12-09 17:11 (IP: 88.119.192.241)
Kai miestas neturi net normalaus turistinio leidinio - Vadovo po Palangą, ir jo net neruošia, kai nėra Palangos istorijos (nors Lenkijoje neseniai išleista puiki, gausiai iliustruota autorinė M. Omelonovskos studija apie Palangą, bet miesto vadų tai nedomina), kai nėra jokios knygos apie Palangos grafus Tiškevičius, tai ką kalbėti apie prasmingą grafų nuopelnų didžiausiam Lietuvos kurortui įvardinimą ir įprasminimą?2013-12-08 21:22 (IP: 78.61.171.115)
Vietoje tris šimtai metrų turi būti trys šimtai metrų. Tipiška rusakalbių klaida, nors autoriumi prisistato lietuviško vardo ir pavardės nešiotojas.Klausimėlis? 2013-12-05 22:42 (IP: 78.61.175.229)
Kodėl nebuvo viešos diskusijos šiuo klausimu?Taip pat skaitykite
Palangoje sugrąžintas Roberto Baden-Povelio alėjos vardas
2024 09 27 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės taryba šiandien, ketvirtadienį, apsisprendė sugrąžinti Roberto Baden-Povelio alėjos vardą S. Dariaus ir S. Girėno gatvės atkarpai nuo Meilės alėjos iki Birutės alėjos.
Palangoje sklando kurorto įkūrėjų – grafų Tiškevičių dvasia
2022 09 04 | Rubrika: Miestas
Palangoje tiesiog ore sklando kurorto įkūrėjų – grafų Tiškevičių – dvasia. Ne veltui ir miesto šūkis „Išsirink, ką myli“ yra pasiskolintas iš šios didingos giminės bei kaskart pabrėžia kurorto įvairiapusiškumą ir turtingumą.
Mieli pedagogai! Būdami Mokytojais, jūs ne tik kasdien save dalijate kitiems – mažesniems, dar neturintiems pakankamo žinių bagažo bei gyvenimiškos patirties. Kartu su žiniomis jūs mokiniams atiduodate ir dalelę savo širdies, mokote ne tik kelti klausimus bei patiems rasti atsakymus, bet ir labai svarbių pamatinių dalykų – diegiate gyvenimiškas vertybes, mokote pagarbos, tolerancijos...
Pirmieji grafų Tiškevičių rūmai Palangoje – kurorto istorijos lopšys
2017 11 30 | Rubrika: Kultūra
Palanga nuo seno apipinta legendomis, XIX a. pab. visame pasaulyje išgarsinta gausaus būrio grafų Tiškevičių draugų ir artimųjų, studentų ir inteligentijos. Grafas Juozapas Tiškevičius, o vėliau jo sūnus Feliksas Palangoje ne tik įkūrė savo šeimos vasaros dvarą, bet ir patį miestelį pavertė moderniu kurortu: įveisė parką, pastatė kelias vilas, pirmąjį...
Kodėl kurorto mokiniai labai mažai žino apie savo gimtąjį miestą, jo istoriją?
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 28 | Rubrika: Jūros vaikai
Trečiadienį „Palangos tiltas“ redakcijoje miesto ugdymo įstaigų atstovams pristatė laikraščio laimėtą Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo remiamą projektą „Nors esu mažas, myliu Palangą ir tėvynę Lietuvą“. Projektas įtrauks Palangos miesto vaikus nuo 3 iki 16 metų, tad su juo buvo supažindintos visos Palangos miesto ir Šventosios ikimokyklinio...
Tilteliui per Rąžę suteiktas poeto J. Brodskio vardas
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 22 | Rubrika: Miestas
Skambant visame pasaulyje žinomo poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio balsui ir perkusininko Arkadijaus Gotesnamo improvizacijoms į per Palangą tekančios Rąžės vilnis įsiliejo keturių J. Brodskio gyvenimą lydėjusių upių – Nevos, Tibro, Jordano ir Vilnelės, – vanduo. Šia vandens, poezijos ir perkusijų garso misterija trečiadienį palydėta pėsčiųjų tiltelio...
Kurorto įkūrėjų įamžinimas valdžiai virsta kančia 4
Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 12 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Tris šimtai metrų kurortui mažai reikšmingos, anksčiau buvusios bevardės alėjos, kuriai suteiktas Grafų Tiškevičių vardas. Negi tik tokios Palangos pagarbos verti kurorto įkūrėjai?
Tilteliui per Rąžę bus suteiktas poeto Josifo Brodskio vardas 7
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 06 10 | Rubrika: Miestas
Ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą įamžinti mūsų mieste poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio atminimą. Pėsčiųjų tiltui per Rąžę rugpjūčio mėnesį bus suteiktas pavadinimas „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.
Trys šimtai kurorto senjorų spalio pirmąją pradės studijas Trečiojo amžiaus universitete 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 09 21 | Rubrika: Miestas
„Tikrai nesitikėjome, kad susidomėjimą Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) veikla parodys tiek daug palangiškių. Kurdami jį planavome steigti du fakultetus, dabar jų yra keturi, o norą studijuoti pareiškė trys šimtai palangiškių“, – sakė Pagalbos švietimui tarnybos, kuruojančios TAU, direktorė Vilma Želvienė.
Nuogalių paplūdimiai – kurorto valdžiai tabu
Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 16 | Rubrika: Miestas
Kurorto pajūris – tai ne tik lepinimasis saulės voniomis, maudynėmis, bet ir vieta, kuriame verda prekyba. Jau ne vienerius metus kurorto verslininkai, siekdami užsidirbti, kaunasi konkursuose dėl paklausiausių nustatytų viešųjų vietų, kainuojančių tūkstantines sumas. Tačiau pajūryje yra vienas išskirtinis paplūdimys – moterų, kuriame jau daugiau nei keturis...