Konkurencijos tarybai – prašymas ištirti Palangos savivaldybės veiksmus, tačiau savivaldybė atkerta: buvo sudarytos vienodos konkurencijos sąlygos visiems
Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės veiksmų. Daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų bendrojo naudojimo objektų valdytojus vienijančiai organizacijai kilo pagrįstų įtarimų, kad kurorto savivaldybė galimai proteguoja savo valdomos įmonės „Palangos komunalinis ūkis“, vykdančios daugiabučių administravimo ir priežiūros veiklą, interesus bei iškreipia sąžiningos konkurencijos sąlygas. Tarybai pateikiama įrodymų, kad įmonė didžiąja dalimi išlaikoma iš miesto biudžeto.
Mieste – aktyvi konkurencija
Palangos mieste leidimą teikti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo ir priežiūros paslaugas turi net 7 privatūs subjektai: UAB „Inservis“, UAB „Palangos ūkis“, UAB „Palangos butų ūkis“, UAB „BV Dominus“, UAB „Jūros būstas“, UAB „Dominus projektai“ ir Robertas Kavaliauskas. Toks rinkos dalyvių skaičius pranoksta kitus panašaus dydžio Lietuvos miestus ir liudija, kad Palangoje yra daugiau nei pakankamos sąlygos efektyviai konkurencijai užtikrinti, rašo Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmų (LRBVPR) pranešimas spaudai. Ji teigia
Rūmų nuomone, esant pakankamam skaičiui privačių įmonių, kurorto savivaldybei nėra ir nebuvo pagrindo bei būtinumo imtis priemonių nuo 2012 metų pradėti pačiai teikti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo ir priežiūros paslaugas per įmonę „Palangos komunalinis ūkis“.
Konkurencijos taryba jau anksčiau yra pažymėjusi, kad savivaldybės turėtų teikti visuomenės poreikiams ir interesams užtikrinti būtinas paslaugas tik tada, kai jų teikimo negali užtikrinti veiksminga konkurencija tarp privačių ūkio subjektų ar paslaugų neteikia privatus verslas. Vis dėlto tai turėtų būti laikoma išimtine savivaldybių veikla.
LRBVPR nurodo, kad nemažiau svarbu ir tai, kad būdama vienintele „Palangos komunalinio ūkio“ akcininke miesto savivaldybė pati susikūrė interesų konfliktą, nes turi esminę įtaką tiek šios įmonės komercinei veiklai, tiek jos veikimo lauko priežiūros ir kontrolės sferai.
Anot LRBVPR, interesų konflikto gylį liudija skaičiai: 2018 metais iš visų bendrų „Palangos komunalinio ūkio“ pajamų – 4 893 661 eurų – net 3 993 682 eurus arba 81,6 proc. sudarė pajamų dalis, gauta iš Palangos miesto savivaldybės. Iš šių duomenų akivaizdu, kad savivaldybės įmonės vykdoma veikla yra didžiąja dalimi dotuojama iš miesto biudžeto. Tokiu būdu Palangos biudžeto asignavimai finansinei veiklai, susijusiai su miesto aplinkos tvarkymu ir priežiūra, suveikė kaip materialinė ir finansinė parama bei sudarė sąlygas sumažinti „Palangos komunalinio ūkio“ vykdomos kitos veiklos nuostolius, kuriuos rinkos sąlygomis bendrovė turėtų padengti savo pačios lėšomis ir prisiimti riziką, ką daro analogiškas paslaugas teikiantis privatus verslas.
Be to, Rūmų turimi duomenys rodo, kad įmonė „Palangos komunalinis ūkis“ nepatyrė jokių išlaidų įsigydama naudojamas patalpas adresu Ganyklos 34 g., kurios jai buvo perleistos Palangos miesto tarybos sprendimu. Tai dar vienas veiksmas, leidžiantis savivaldybės įmonei sumažinti veiklos sąnaudas ir taip suteikiantis palankesnes sąlygas, palyginus su rinkoje veikiančiomis kitomis bendrovėmis.
Atsižvelgiant į visas šias aplinkybes, miesto Savivaldybės Tarybos prašoma išnagrinėti, ar Palangos miesto savivaldybė nepažeidė Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 straipsnio nuostatų, nurodančių savivaldybių pareigą užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę.
Savivaldybės komentaras
Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vedėjas Kostas Jakubauskas, pateikė „Palangos tiltui“ tokį komentarą:
Iki 2012 m. daugiabučių namų administravimo ir priežiūros veiklą Palangoje vykdė vienintelė bendrovė – UAB „Palangos butų ūkis“. Palangos miesto savivaldybė nuolat sulaukdavo gyventojų skundų, kad „Palangos butų ūkis“ nebendrauja su administruojamų daugiabučių namų gyventojais, neteikia jiems informacijos, nereaguoja į gyventojų skundus, neteikia paaiškinimų dėl atliktų darbų kainų ir kt.
Reaguojant į gyventojų pastabas bei pasikeitus teisės aktams, nuo 2012 m. tokią paslaugą pradėjo teikti ir „Palangos komunalinis ūkis“, tad gyventojams atsirado alternatyva rinktis daugiabučio namo administratorių. Pažymėtina, jog Konkurencijos įstatymas nurodo, jog viešojo administravimo subjektams draudžiama priimti teisės aktus ar kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas ar diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes ir dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams. Savivaldybės tarybos 2012 m. patvirtintas Palangos miesto savivaldybės teritorijoje esančių butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administratoriaus atrinkimo tvarkos aprašas ne diskriminavo kitus ūkio subjektu, o priešingai – atvėrė kelią ir kitoms įmonėms teikti daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugą. Šiuo sprendimu buvo ne tik reglamentuota bendrosios nuosavybės administratorių atrinkimo ir skyrimo procedūra, bet ir numatyta galimybė daugiabučių namų gyventojams pasirinkti norimą bendrosios nuosavybės administratorių. Tai patvirtina iš šiandieninė situacija Palangoje – iki 2012 m. šią paslaugą teikė vienintelė UAB „Palangos butų ūkis“, o šiuo metu tokią teisę turi 7 subjektai.
Atkreiptinas dėmesys, jog Palangos miesto savivaldybė ne tik sudarė galimybes daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas teikti ne vienai, o daugeliui įmonių, bet ir skatino miesto daugiabučių namų gyventojus steigti daugiabučių namų gyventojų bendrijas bei patiems rūpintis namo priežiūra – tam tikslui netgi buvo numatyta lėšų miesto biudžete.
Beje, „Palangos butų ūkis“ ne kartą kreipėsi į teismą dėl daugiabučių namų administratoriaus keitimo bei nurodė, neva Palangos miesto savivaldybės veiksmai neatitinka sąžiningos konkurencijos laisvės principo. Tačiau šių „Palangos butų ūkio“ prielaidų teismas nė karto nepatvirtino.
Daugiabučio namo administratorių (UAB „Palangos butų ūkis“) pakeisti apsisprendę miesto gyventojai dar puikiai atsimena, kaip ši privati įmonė dėl to juos privertė varstyti teismų duris. Beje, Palangos miesto savivaldybė kartu su gyventojais teismuose laimėjo visas 24 bylas dėl daugiabučių namų administratoriaus UAB „Palangos butų ūkis“ pakeitimo.
Pažymėtina, kad gyventojai daugiabučio namo administratorių pasirenka patys, laisva valia, daugumos namo gyventojų pritarimu, Palangos miesto savivaldybė šiame procese dalyvauja tik tiek, kiek numato teisės aktai – atsižvelgdama į gyventojų išreikštą valią, išleidžia įsakymą dėl daugiabučio namo administratoriaus skyrimo. Pabrėžtina, kad Palangos miesto savivaldybės administracija, vykdydama daugiabučių gyvenamųjų namų bendrojo naudojimo objektų administravimo skyrimo procedūras, laikosi visų teisės aktų reikalavimų.
Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tai, kad Savivaldybė neteikia dotacijų Palangos komunaliniam ūkiui – ji tik atsiskaito už suteiktas miesto tvarkymo paslaugas. Tad teigti, kad ši įmonė yra proteguojama, būtų neteisinga. Daugiabučių namų aplinkos priežiūra nėra susijusi su daugiabučių namų administravimu – šią paslaugą „Palangos komunalinis ūkis“ teikia pagal atskirą – miesto tvarkymo – sutartį. Prižiūrima viso miesto teritorija, nepriklausomai nuo to, kokia įmonė konkrečioje miesto vietoje administruoja daugiabučius gyvenamuosius namus.
Atsakydamas į žiniasklaidoje pasirodžiusį Lietuvos respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų teiginį, kad „įmonė „Palangos komunalinis ūkis“ nepatyrė jokių išlaidų įsigydama naudojamas patalpas adresu Ganyklos 34 g., kurios jai buvo perleistos Palangos miesto tarybos sprendimu“, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Gediminas Valinevičius atkreipė dėmesį į tai, jog šį nekilnojamąjį turtą „Palangos komunalinis ūkis“ valdo nuo bendrovės įsikūrimo, t. y., 1995 m., todėl tai neturi jokio tiesioginio ryšio su papildomų paslaugų, susijusių su daugiabučių namų administravimu, teikimu. Jis pažymėjo, kad nuo 2012 m., kuomet bendrovė pradėjo teikti minėtas paslaugas, Savivaldybė nėra suteikusi jokio turto ar dotacijų, reikalingų šiai paslaugai teikti.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Christy Walton 2019-11-18 19:35 ([email protected] / IP: 197.211.58.119)
Ieškote skolų konsolidavimo paskolos, neužtikrintos paskolos, verslo paskolos, hipotekos paskolos, paskolos automobiliams, studentų paskolos, asmeninės paskolos, rizikos kapitalas ir kt.! Aš esu privatus skolintojas, teikiu paskolas įmonėms ir asmenims, kurių žemos ir pagrįstos 2% palūkanų normos. El. Paštas: [email protected]Taip pat skaitykite
LVŽS frakcija prašo ištirti ministrės Agnės Bilotaitės galimai nusikalstamą veiklą
2021 12 15 | Rubrika: Miestas
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, įvertinusi Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės argumentus dėl VRM ketinimo atsisakyti Palangoje esančios sanatorijos „Pušynas“, nusprendė kreiptis į Vyriausią tarnybinės etikos komisiją, Generalinę prokuratūrą, STT ir FNTT bei prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimos nusikalstamos veikos ir galimos korupcijos.
Palangos miesto savivaldybė pagal susirgimų COVID-19 skaičių šią savaitę pateko į pirmąją vietą Lietuvoje – Statistikos departamentas skelbia, kad 100 tūkstančių gyventojų tenka 201 naujas ligos atvejis, o šiuo metu Palangoje esą serga 35 asmenys.
Palangiškiai kainas mielai keltų, bet baiminasi konkurencijos
"Delfi", 2020 06 14 | Rubrika: Miestas
Vasaros karščiu alsuojančioje Palangoje kainos kol kas panašios į pernykštes. Kompleksiniai pietūs kainuoja 4,5–5,5 euro.
Konkurencijos tarybai – prašymas ištirti Palangos savivaldybės veiksmus, tačiau savivaldybė atkerta: buvo sudarytos vienodos konkurencijos sąlygos visiems
Linas JEGELEVIČIUS, 2019 10 23 | Rubrika: Miestas
Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės veiksmų. Daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų bendrojo naudojimo objektų valdytojus vienijančiai organizacijai kilo pagrįstų įtarimų, kad kurorto savivaldybė galimai proteguoja savo valdomos įmonės „Palangos...
Lavino kovos veiksmus be kimono
2015 03 26 | Rubrika: Sportas
Praėjusį sekmadienį Sveikatingumo ir sporto centro VšĮ „Mirmidonas“ sportininkai, kartu su kolegomis iš Klaipėdos MMA-BJJ FIGHT CLUB „LUTADOR“ sportininkais, dalyvavo Braziliško džiudžitsu seminare, kurį vedė „Fighter House/Roger Gracie Academy Kaunas“ treneris-kovotojas Donatas Uktveris. Jis yra šių metų Europos brazilų...
Įžūlus prašymas – Kurhauzą padalyti iš naujo 3
„Lietuvos rytas", 2013 09 02 | Rubrika: Miestas
Sudegusios medinės Palangos kurhauzo dalies atstatyti nepradėjęs Gediminas Jacka su savo šeima nusižiūrėjo valstybės ir savivaldybės lėšomis baigiamą restauruoti mūrinę istorinio kurorto pastato dalį. Prieš dešimt metų Kurhauzo pastatą pasidalijusi ir savo mūrinę dalį po gaisro jau atstačiusi Palangos valdžia sulaukė Jackų akibrokšto. Kurhauzo...
Parašai sudėti: kelininkai išsikrausto, savivaldybės klerkai žvalgosi po naują savivaldybės pastatą
Linas JEGELEVIČIUS, 2012 01 05 | Rubrika: Miestas
Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...
Ar tikrai miesto tarybai reikalingas patariamasis žodis?
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 10 20 | Rubrika: Miestas
Į Rimanto Buivydo kvietimą – jungtis buvusiems miesto tarybos nariams į organizaciją, kuri miesto tarybai padėtų spręsti problemas, atsiliepė 5 palangiškiai. „Idėja sukurti naują organizaciją sudarytą iš buvusių miesto tarybos narių gimė seniai. Mūsų tikslas – papulti į miesto tarybą bei būti jai tarsi patariamasis žodis“, - akcentavo R. Buivydas.
„Mano skoniui Palangos miestui konkurencijos nėra“
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 02 24 | Rubrika: Miestas
Palanga tampa užuovėja nuo įvairių „gyvenimo vėjų ir audrų“ garsiems palangiškiams, pasirinkusiems gyvenamąja vieta kitą aplinką ar dažnai keliaujantiems, tačiau niekuomet nepamirštantiems savo namais vadinamo kurorto. Nepaneigdami, jog Palangoje ne viskas idealu, psichiatrė, rašytoja Palmira Rudalevičienė ir estrados dainininkas Stasys Povilaitis patikino, jog visgi ramybę, kurioje...
Ar tarybai užteks ryžto prekybą alkoholiu suvaržyti iš esmės?
Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 09 06 | Rubrika: Miestas
Rugsėjo 1-osios dienos popietę mokslų pradžią švenčiantys Palangos vyresniųjų klasių mokiniai J.Basanavičiaus gatve traukė link jūros tilto nešini šampano ir rimtesnių alkoholinių gėrimų buteliais. Iš kur jie gavo pirkti svaigiųjų gėrimų, jei rugsėjo pirmą dieną prekyba alkoholiu visoje šalyje yra uždrausta? Toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje veikia barui prilyginta alkoholio...