Kurhauze į viršų pakilo 300 knygų „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-02-19
Peržiūrėta
3675
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ado Sendrausko nuotraukos
Ado Sendrausko nuotraukos

Praėjusį penktadienį, vasario 13 dieną, palangiškiai – nei kiek neperdedant – miniomis traukė į Kurhauzo salę. Čia buvo pristatyta trijų Palangos žurnalistų Lino Jegelevičiaus, Livijos Grajauskienės ir Alvydo Ziabkaus knyga „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“. Knyga, kuri tapo Palangos ir jos bendruomenės padėka visiems, kas prisidėjo prie kurorto simbolio – Kurhauzo – atgimimo.

Dokumentinė knyga
Po jaunojo Palangos talento akordeonisto Algirdo Benečio muzikinės įžangos renginio vedėjas Nerijus Stasiulis trumpai priminė Kurhauzo istoriją – nuo 1877 metų, kai grafui Juozapui Tiškevičiui pastačius Kurhauzą pradėjo kurtis Palangos kurortas, iki jo gaisro 2002-ųjų vasarą ir ilgai laukto mūrinės dalies atstatymo, pradėto 2013-aisiais ir baigto Kurhauzo salės atidarymu 2014-ųjų gruodį.
Laikraščio „Palangos tiltas“ redaktorius, knygą išleidusios VšĮ „Ilgieji Palangos tiltai“ direktorius L. Jegelevičius, kuriam ir kilo mintis Kurhauzo atgimimo istoriją išdėstyti dokumentinėje knygoje, savo ruožtu pabrėžė, jog knygos autorių tikslas buvo papasakoti vieną įspūdingiausių šio tūkstantmečio Palangos sėkmės istorijų. Ir ne tik papasakoti, bet ir atskleisti dar negirdėtas sprendimų dėl Kurhauzo detales, praskleisti istorijos užkulisius.
„Kurhauzo atgimimas – pirmiausia mūsų visų, palangiškių, ir mūsų bičiulių visoje Lietuvoje – nuo Klaipėdos iki Vilniaus – bendras pasiekimas. Kurorto simbolis niekada nebūtų pakilęs naujam gyvenimui, jeigu jo prisikėlimo tvirtai, be išlygų, nebūtų parėmusi Palangos bendruomenė, ką tvirtina ir buvęs premjeras Andrius Kubilius, ir Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, ir, žinoma, be ryžtingų 2011–2015 metų Palangos miesto savivaldybės tarybos ir jos pirmininko, mero Šarūno Vaitkaus veiksmų“, – kalbėjo L. Jegelevičius, paminėjęs, jog knyga gimusi per rekordiškai trumpą laiką.

Linkėjo antros dalies
Palangos meras Šarūnas Vaitkus visų pirma už paramą atkuriant Kurhauzą padėkojo palangiškiams, viešą interesą teismuose padėjusiam ginti prokurorui Giedriui Danieliui, sprendimus padėjusiai priimti KPD direktorei D. Varnaitei bei kolegoms miesto Taryboje, mūrinės pastato dalies restauracijos projektą rengusiai UAB „Klaipėdos projektas“ architektei Laimai Šliogerienei ir jį įgyvendinusios UAB „Pamario restauratorius“ vadovams Aldui Kliukui ir Algimantui Zokaičiui.
„Kiekvieną kartą, kai ateinu į šią salę ir matau ją pilną žmonių, tikrai džiaugiuosi. Palangai ir palangiškiams jos labai reikėjo, kaip reikia viso atstatyto Kurhauzo su medine jo dalimi“, – kalbėjo Š. Vaitkus.
„Prisimenu, kaip atrodė Kurhauzas prieš pradedant restauraciją. Prisimenu pirmąjį įspūdį, kai dalyvavau atidarant šią salę. Kai šiandien matau ją pilnutėlę žmonių, džiaugiuosi, kad Kurhauzas gyvas, kad su jo atgimimu prasidėjo ir visos Palangos atgimimas. Džiaugiuosi, kad čia pristatoma knyga, kurioje pasakojama jo atstatymo istorija. Tikiuosi, kad autoriai galės parašyti ir antrą dalį. Kada – sunku pasakyti: jūs visi žinote, jog yra inicijuotas medinės Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn procesas, o teismų procesai trunka ilgai. Tačiau viliuosi, kad po kurio laiko bus atkurta visa kultūros vertybė, nuo kurios prasidėjo Palangos kurorto istorija“, – sakė KPD direktorė D. Varnaitė, kurios žodžius susirinkusieji palydėjo ovacijomis.
Architektė L. Šliogerienė, kuri dar 1992-aisiais su kolegomis buvo parengusi viso Kurhauzo restauracijos projektą, sakė, jog jai tekusi didelė laimė, o kartu ir didžiulis išbandymas dirbti prie mūrinės Kurhauzo dalies atstatymo. Ir išsakė viltį, kad sulauks galimybės parengti bei įgyvendinti ir medinės dalies restauracijos projektą. O „Pamario restauratoriaus“ direktorius A. Kliukas pajuokavo, jog kaip knyga gimusi per rekordiškai trumpą laiką, taip jiems ne tik per rekordišką, bet tiesiog per neįmanomai trumpą laiką tekę restauruoti mūrinę Kurhauzo dalį. Tačiau dabar, matydami savo darbo rezultatus, restauratoriai jau pamiršo visus sunkumus. Ir pasirengę kai tik baigs atkurti Anapilį, atstatyti medinę Kurhauzo dalį.
Knygą „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“ išleidusios spaustuvės „Druka“ direktorius Algirdas Apulskis sakė, jog nors išties tekę suktis itin greitai, dirbti prie knygos leidybos buvo malonu, ir „Druka“ pasirengusi išleisti ir antrą dalį – kad tik greičiau.

Rado save
Žinia, knyga nebūtų pasiekusi skaitytojų, jeigu ne prie jos leidybos prisidėję rėmėjai. Tad pirmieji „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“ egzemplioriai su autorių autografais buvo įteikti generaliniam rėmėjui UAB „Akordas“ ir UAB „Palanga properties“.
UAB „Akordas“ vardu knygą atsiėmusi Justė Matulevičiūtė sakė, jog „Akordas“ ir sveikatos centras „Energetikas“ visada džiaugiasi galimybe prisidėti prie kultūros projektų rėmimo, o „Palanga properties“ vardu kalbėjęs UAB „Homburg valdos“ direktorius Mindaugas Zaremba pasidžiaugė, jog Palangoje galėjo prisidėti ne tik prie infrastruktūros objekto, bet ir prie knygos atsiradimo.
Nuoširdūs salėn susirinkusiųjų aplodismentai palydėjo ir šiuos rėmėjų atstovus, ir kitus rėmėjus: UAB „Pamario restauratorius“, UAB „Kauno būstai“, Palangos kredito uniją, UAB „Alkuras“, UAB „Baltic oil company“, UAB „Indesa“, UAB „Sporto lizdas-Armėniški šašlykai“, UAB „Pajūrio šaltinis“, UAB „Vakarų regiono projektai“ atstovus bei Justiną Masalską ir Dovydą Bajorą.
Po padėkos rėmėjams atėjo bene labiausiai laukta akimirka: neformalių jaunimo grupių „SiNEK“ ir „Aš esu kultūra“ merginos ir vaikinai visiems atėjusiems į Kurhauzo salę išdalino knygos egzempliorius. Išties nemažai džiaugsmo buvo palangiškiams, kurie leidinį iliustruojančiose nuotraukose rado save. Juos pakalbino N. Stasiulis, nepraleidęs ir savęs paties neradusio, tačiau prof. V. Landsbergio jaunystės nuotrauką Palangoje išvydusio europarlamentaro Gabrieliaus Landsbergio.

„Ilgiausių metų“
Kai salėje kiek aprimo sklaidomų lapų šiugždesys, savo žodžius tarė knygos autoriai. „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas A. Ziabkus, paminėjęs, jog jis pasidalijęs medžiaga bei rašytais straipsniais, siekiančiais Kurhauzo istoriją nuo pat jo grąžinimo grafui Alfredui Tiškevičiui, išsakė mintį, jog Kurhauzo istorija, ko gero, puikiai iliustruoja posakį „Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą“. Pasak A. Ziabkaus, jeigu ne gaisras, kažin ar būtume turėję tai, ką turime šiandien: taip, čia gal būtų buvęs tiesiog gražus viešbutis ar koks kitas objektas, tačiau visuomenei ir Palangos bendruomenei jis vargu ar būtų buvęs prieinamas. O kad jis reikalingas toks, koks yra dabar, geriausiai liudija čia vykstantys renginiai – ir koncertai, ir miestiečių susibūrimai, – į kuriuos palangiškiai plūste plūsta.
„Palangos tilto“ žurnalistė L. Grajauskienė pristatė kalbintus, pasak jos, savo herojus: architektę L. Šliogerienę ir restauratorių A. Zokaitį, pacitavo kalbintų Palangos kultūros žmonių bei aktyvių palangiškių žodžius apie Kurhauzo reikšmę Palangai bei čia koncertavusių garsių atlikėjų atsiliepimus apie Kurhauzo salę. Knygos sumanytojas L. Jegelevičius pasidalijo pikantiškomis detalėmis ir istorijomis, kurios buvo nutikusios renkant medžiagą.
Vakarą užbaigė Lietuvos operos solistas, profesorius, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas Eduardas Kaniava, kaip visada, užbūręs publiką savo balsu. Beje, jis taip pat susijęs ir su Kurhauzu, ir su knyga: būtent šioje salėje įvyko pirmas E. Kaniavos solinis koncertas.
O bene smagiausiai skambėjo visų salėn susirinkusių užtraukti, mokytojos Kostancijos Strikienės „užvesti“ „Ilgiausių metų“, dainuoti ir Palangai, ir Kurhauzo salei, ir visam Kurhauzui.

„Palanga siunčia gerąją žinią“
Pabaigai gi norisi pacituoti pirmosios visą knygą „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“ perskaičiusios humanitarinių mokslų daktarės, „Lietuvos žinių“ apžvalgininkės Jūratės Laučiūtės žodžius: „Leidinio autoriai prisipažino nesitikėję tokio palangiškių ir Palangos draugų iš kitų miestų susidomėjimo. 240 vietų salė buvo sausakimša, kai kam teko ir pastovėti. Tačiau toks dėmesys dar kartą patvirtina, kad Kurhauzas ne veltui buvo vadinamas Palangos simboliu ir kad jo pelenai – senasis Kurhauzas sudegė 2002 metais – ne tik metaforiškai beldėsi į palangiškių širdis bei vietos valdžios sąžinę. Tad žurnalistų sumanymas aprašyti ir pateikti visuomenei sudėtingą, daugiau kaip dešimt metų trukusią Kurhauzo atstatymo istoriją – kaip reta aktualus ir reikalingas visuomenei. Kaip ir iš pelenų prikeltas Kurhauzas...
Ko gero, svarbiausia, įdomiausia knygoje – pagauli detektyvinė istorija apie permainingą gėrio kovą su blogiu. Gėrio jėgoms atstovavo viešąjį Palangos ir visos Lietuvos kultūros visuomenės interesą gynusi Palangos savivaldybė, o blogis vešėjo privačiuose Kurhauzą pasigvelbti siekusiuose interesų ir įstatymų brūzgynuose susipainiojusių valdininkų kabinetuose Vilniuje.
Per šią knygą Palanga siunčia gerąją žinią visai Lietuvai: kai labai labai ko nors nori, kai labai myli (savo kraštą, jo tradicijas, žmones), kai nuoširdžiai ir sąžiningai atlieki savo darbą, savo pareigas – sėkmė neišvengiama“.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Nežinau, ką konkrečiai manyje įžvelgė skyriaus vadovė, pasiūliusi užimti valytojų vadovės poziciją. Tiesiog visada dirbau savo darbą ir stengiausi jį atlikti kaip įmanoma geriau. Turbūt čia ir visa paslaptis“, – kukliai dalinasi Alona. 


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų pasiekė išskirtinė dovana iš Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Los Andžele (JAV) – originali Jono Šliūpo knyga „Lietuvių tauta senovėje ir šiandien“ antras tomas.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo feisbuko paskyroje pasidžiaugė Šventosios uosto atgimimu. Jis informavo, kad Lietuvos premjerei Ingridai Šimonytei pristatė jau atliktus darbus bei būsimuosius kitus Šventosios uosto statybos etapus. Meras tikisi, kad Šventosios uosto atgimimas sparčiai judės į priekį. „Atgimstančiame Šventosios uoste šeštadienį apsilankė premjerė Ingrida Šimonytė  –...


Santykius tarp tautų, nepriklausomai nuo jas skiriančių atstumų, kultūrinių ir religinių skirtumų, kuria ne tik šalių diplomatai, bet ir seniau gyvenusių žmonių knygos, laiškai ir atsiminimai.


Palangiškis menininkas Vytautas Kusas šaliai padovanojo naują rekordą – šią savaitę oficialiai užfiksuota, kad V. Kuso sukurta knyga „Būsenos“ yra mažiausia lietuviška knyga šalyje. Naujasis šio menininko rankomis sukurtas šalies rekordas – eilėraščių knyga „Būsenos“ – yra 8 milimetrų...


Praėjusį penktadienį, vasario 13 dieną, palangiškiai – nei kiek neperdedant – miniomis traukė į Kurhauzo salę. Čia buvo pristatyta trijų Palangos žurnalistų Lino Jegelevičiaus, Livijos Grajauskienės ir Alvydo Ziabkaus knyga „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“. Knyga, kuri tapo Palangos ir jos bendruomenės padėka visiems, kas prisidėjo prie...


Pačiame Palangos centre, Ganyklų gatvėje, jau iškilę ar dar besistiebiantys „Kauno būstų“ keturaukščiai jau neatpažįstamai pakeitė centrinės miesto dalies veidą – iš pilkšvo, niekuo neišsiskiriančio jis tapo europietišku „Malūno vilų“ kvartalu: ryškių potėpių, tvarkingu ir žadinančiu nuotaiką. Beveik dvejų...


Restauruojamo Palangos kurhauzo tvorą papuošė istorinės nuotraukos

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 06 28 | Rubrika: Miestas

Restauruojamą Palangos kurhauzą juosianti tvora papuošta senosiomis šio pastato nuotraukomis, tad J. Basanavičiaus gatve einantys miestiečiai ir svečiai turi puikią progą susipažinti su atstatomos kultūros vertybės istorija. Tokią istorijos pamoką besidomintiems pateikė kurhauzą restauruojančios Klaipėdos bendrovės „Pamario restauratorius“ atstovai....


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


(Tęsinys)   Klaipėdos apylinkės teismo baudžiamoji byla dėl kurhauzo padegimo atskleidžia įdomių kurhauzo padegimo detalių ir užkulisių, apie kuriuos visuomenė iki šiol tik spėliojo. „Palangos tilto“ redakcija, siekdama visuomenę supažindinti su sunkiai atmintyje išdylančiu įvykiu – kurhauzo padegimu – toliau skelbia teismo medžiagą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius