Jaunieji palangiškiai žinias apie Žemaitiją tikrinosi žemaitiškai
Penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje skambėjo žemaičių tarmė. Čia susirinkę Palangos mokyklų penktų bei šeštų klasių moksleiviai bei prie jų prisijungę jaunesni bičiuliai iš Pradinės mokyklos ir Palangos moksleivių klubo „kikiliukai“ tikrino savo žinias bei išmonę jau trečiąkart tautinių tradicijų puoselėtojos mokytojos Otilijos Simonaitienės rengiamoje viktorinoje „Mes gyvenam Žemaitijoj“.
Susirinko šešios komandos
Jau prieš viktorinos pradžią „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje pradėjo šurmuliuoti ir viktorinos dalyviai, ir juos palaikyti atvykę sirgaliai – mokytojai, tėveliai, draugai.
Prie stalų susėdo šešios komandos: viktorinos šeimininkei – „Baltijos“ mokyklai atstovavusios „Videlče“ ir „Tekinuka“, svečiai iš Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos „Žemaituka“ ir „Atlantuka“, mažieji Pradinės mokyklos „Kleva“ ir Palangos moksleivių klubo „Kikilis“.
Į susirinkusiuosius prakalbusi viktorinos sumanytoja ir organizatorė rusų kalbos mokytoja Otilija Simonaitienė prisipažino nors gyvenanti Palangoje, žemaitiškai dar neišmokusi. Tačiau ragino visus jau tradicine tapusios viktorinos dalyvius nepamiršti iš amžių glūdumos mus pasiekusios žemaičių tarmės.
Komandos ir svečiai taip pat pasveikinti aukštaitiškai – lietuvių liaudies dainą šia tarme pritardami švilpynėmis atliko „Baltijos“ pagrindinės mokyklos septintokai.
Itin gražia žemaičių tarme prašneko mokytoja Nijolė Garbenčienė, paraginusi visus ne tik pačius nebijoti „rokouteis žemaitiška“, bet ir tėvelius paraginti.
Žemaitiškai į viktorinos dalyvius kreipėsi ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktorius Alvydas Kniukšta, pajuokavęs, kad gali kalbėti ir žemaitiškai, ir aukštaitiškai – mat tėvelis žemaitis, o mama aukštaitė, – ir net suvalkietiškai. Direktorius visiems palinkėjo sėkmės, žinių ir išmonės varžytuvėse bei nepamiršti žemaičių tarmės.
Išmonė ir žinios
Jau pirmoji viktorinos rungtis garbiai komisijai, kurios gretose buvo „Baltijos“ pagrindinės mokyklos mokytojos – matematikė Nijolė Garbenčienė ir lituanistė Neringa Petrulienė, istorikė Loreta Stonienė iš Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos, Pradinės mokyklos mokytoja Nijolė Bukienė bei mamoms ir tėveliams atstovavusi Birutė Čepienė – leido suprasti, kad kova vyks atkakli, ir arbitrams reikės labai atsakingai vertinti komandas. Mat prisistatę viktorinos dalyviai išties visus stebino išmone: skambėjo ir eilės, ir dainos, specialiai kurtos ar aranžuotos bei pritaikytos šiai popietei.
Po smagių ir griausmingų aplodismentų sulaukusių prisistatymų pereita prie žinių patikrinimo.
Komandų nariams teko atsakyti į viktorinos klausimus, kurie šįkart buvo skirti trims Žemaitijos miestams: Telšiams, Plungei bei Kretingai.
Vaikai net prikritę prie popieriaus lapų atsakinėjo, kurie iš aštuonių ekrane pavaizduotų herbų yra trijų išvardintųjų miestų; kuriame iš jų yra astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu; kokiame mieste yra nuotraukose užfiksuoti pastatai. Vieni klausimai atrodė gan lengvi, kiti pasirodė sudėtingi ir salėje sėdėjusiems sirgaliams – tėveliams.
Po užduočių pereita prie mįslių minimo. Itin smagi rungtis – vertimas: vaikai žemaitišką tekstą vertė į literatūrinę kalbą. Būta labai smagių variantų. Smagi buvo ir ketureilio kūrimo rungtis: eilėraštuką reikėjo sudėti iš duotų žodžių.
Bene sunkiausia buvo paskutinioji užduotis: komandos turėjo parengusios klausimų savo priešininkams. Vingrių ir suktų mįslių, minklių bei pasakojimų priešininkų komandos ne visada sugebėdavo perkąsti.
Geriausiai riedėjo „Tekinuka“
O pati linksmiausia popietės dalis – šokiai, kurie į vieną būrį sukvietė ir komandas, ir sirgalius. Kol garbi komisija skaičiavo, kas daugiausiai balų pelnė, buvę varžovai bei sirgaliai trypė žemaitiškus ir ne vien žemaitiškus šokius. Buvo taip smagu, kad prašyta šokius pratęsti, bet kiekviena šventė turi savo pabaigą.
Pirmojo laipsnio diplomu šį kartą džiaugėsi „Tekinuka“. Nesuprantantiems paaiškinsime: žemaitiškai „tekinuka“ reiškia „ratukai“, tad būtent jie geriausiai ir riedėjo šių metų viktorinoje.
Du antrojo laipsnio diplomus gavo „Kikilis“ ir „Žemaituka“. O trečiojo laipsnio diplomai atiteko „Klevams“, „Videlčems“ ir „Atlantukams“. Visi viktorinos dalyviai apdovanoti ir padėkos raštais.
„Šį kartą norėjome, kad neliktų pralaimėjusių, tad diplomai įteikti visiems viktorinos dalyviams“, – sakė šventę surengusi mokytoja O.Simonaitienė.
Ji sakė, kad žemaičių tarmei skirta šventė rengiama jau trečius metus, ir labai smagu, kad ją palaikanti ir finansiškai remianti kurorto Savivaldybė.
„Labai džiaugiuosi, kad šiemet susirinko net šešios komandos. Nors viktorina skirta penktų – šeštų klasių moksleiviams, joje šauniai pasirodė mažieji iš Pradinės mokyklos. O „Kikilis“ visada papuošia viktorinas savo dainomis, šokiais, žaidimais“, – sakė mokytoja.
Ji paminėjo, kad rengiant viktorinas, ko gero, sunkiausia yra išrinkti vieną temą. Iš pradžių norėta tikrinti žinias apie Žemaitiją apskritai, bet tada vaikai blaškosi, nežinodami, kokiai sričiai daugiau dėmesio skirti. Tad buvo nuspręsta juos atitinkamai „nukreipti“, kad būtų aiškūs šaltiniai, kuriuose ieškoti žinių: tarkim, tradiciniai valgiai ar tautiniai rūbai. Pernai viktorina buvo skirta žemaičių trobai ir tam, kas su ja susiję. Šiemetinė tema – trys Žemaitijos miestai.
„Visų maloniausia matyti, kaip užsidegę vaikai atlieka užduotis, kaip jie stengiasi kuo gražiau žemaitiškai kalbėti. Vadinasi, šito jiems reikia“, – sakė mokytoja, kuriai pritarė ir komisijoje buvusios pedagogės.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
„Tūkstantmečio mokyklų“ kūrybingumo ugdymo mokymuose Palangos mokytojos turi papasakoti ir apie savo pirmąjį bučinį kitoms tai filmuojant
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 04 18 | Rubrika: Jūros vaikai
Kai kurios programoje „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM) dalyvaujančios kurorto mokytojos yra pasipiktinusios: Palangos švietimo pagalbos tarnybos ir Palangos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus atrinktuose ir patvirtintuose kūrybingumo ugdymo mokymuose jos buvo raginamos viešai papasakoti apie savo pirmąjį bučinį kitoms mokymų dalyvėms filmuojant kolegės reakciją, o gimnazijos mokytojos buvo...
Šaulių Sąjunga kviečia į susitikimą šiandien, 19 val., Palangos Baltijos pagrindinės mokyklos aktų salėje
"Palangos tilto" redakcija, 2024 03 13 | Rubrika: Miestas
Vasarį ir kovą Lietuvos Šaulių Sąjungos Palangos 306 kuopos šauliai kartu su 306-osios kuopos jaunaisiais šauliais pristatė savo veiklą trijose Palangos mokyklose: Baltijos pagrindinėje mokykloje, Jurgučio progimnazijoje bei Palangos senojoje gimnazijoje. Šiandien, kovo 13 d., 19 val., Baltijos mokyklos aktų salėje Lietuvos Šaulių Sąjungos atstovai kviečia susitikimui ne tik mokinius...
„Baltijos“ pagrindinės mokyklos berniukų kvadrato komanda sužibėjo
2023 02 13 | Rubrika: Miestas
Vasario10 d. Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos berniukų kvadrato komanda kovėsi Lietuvos mokyklų žaidynių finale, kuris vyko Vilniuje, sporto mokyklos „Sostinės tauras“ salėje.
Spalio 11 d. „Baltijos“ pagrindinės mokyklos aštuntų klasių mokiniai dalyvavo orientacinėse varžybose „Ar pažįsti Palangą?“, skirtose Palangos atgavimo šimtmečiui paminėti, kurias organizavo istorijos mokytoja Aušra Liustrovienė ir geografijos mokytoja Asta Dobrovolskienė.
Dėl COVID-19 įvesto infekcijų plitimo ribojimo režimo dviem Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinėms klasėms – 2 A ir 1 emocijų ir raidos sutrikimų klasių mokiniams – lapkričio 3-13 d. bus taikomas nuotolinis mokymas (šių klasių mokiniai mokysis namuose).
Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokai skaitė poeziją
2017 03 30 | Rubrika: Jūros vaikai
Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena.Tęsdami projektą „Pamilk knygą“, mes su Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokais vieną pamoką skyrėme poezijai. Pamokoje dalyvavo Henritostėtis Henrikas Surgautas. Pirmiausia svečiui pristatėme bibliotekoje esančią ekspoziciją apie knygnešius, tuo pačiu pakartojome ir pagilinomegimtosios kalbos istorijos žinias....
„Baltijos“ mokyklos moksleiviai – šachmatų čempionai
2017 03 23 | Rubrika: Jūros vaikai
Kovo 15 d. Palangos moksleivių klube vyko Palangos miesto komandinis moksleivių čempionatas, kuriame dalyvavo „Baltijos“ ir V. Jurgučio pagrindinių mokyklų, Pradinės mokyklos ir Senosios gimnazijos komandos.
V. Jurgučio pagrindinės mokyklos renovacija artėja prie pabaigos
2014 10 09 | Rubrika: Miestas
Nuo rugsėjo pabaigos prie V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vėl verda darbai: UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai pradėjo tvarkyti lietaus nuotekų tinklus, įrenginėja drenažą apie senąjį mokyklos pastatą bei įrengs jo sienų hidroizoliaciją, rengiasi atnaujinti mokyklos teritorijos dangas. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Violetos...
Jaunieji palangiškiai žinias apie Žemaitiją tikrinosi žemaitiškai
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 12 03 | Rubrika: Jūros vaikai
Penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje skambėjo žemaičių tarmė. Čia susirinkę Palangos mokyklų penktų bei šeštų klasių moksleiviai bei prie jų prisijungę jaunesni bičiuliai iš Pradinės mokyklos ir Palangos moksleivių klubo „kikiliukai“ tikrino savo žinias bei išmonę jau trečiąkart tautinių tradicijų puoselėtojos...
Jaunieji palangiškiai tikrino savo žinias „Šviesoforo“ konkurse
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 05 03 | Rubrika: Miestas
Praėjusį ketvirtadienį Palangos moksleivių klube vyko „Šviesoforo“ konkursas – antrasis etapas, kurio metu Palangos pradinių klasių mokiniai galėjo pasitikrinti savo žinias apie saugų eismą. Konkurse dalyvavo trijų mokyklų – „Baltijos“ pagrindinės, Pradinės bei Šventosios mokyklų – pradinių klasių atstovai.