Į Baltijos jūrą paleisti dar šeši Lietuvoje išslaugyti ruoniukai
Praėjusį savaitgalį į Baltijos jūrą buvo paleisti dar šeši Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išslaugyti ruoniukai. Taip pat mokslininkai su siųstuvų pagalba jau mato, kaip sekasi anksčiau šią vasarą į laisvę paleistiems augintiniams.
Liepos 29 dieną, šeštadienį, laivu „NZ 55“ nuplaukus 20 km į Baltijos jūrą, buvo paleisti 6 ruoniukai. Jie į Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą pateko vos 12–13 kg svorio, o grįžo į gimtuosius Baltijos vandenis jau sverdami virš 40 kg.
„Šiuo metu Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre yra slaugomi likę trys pavasarį išgelbėti ruoniukai, kurie kol kas nėra pasirengę sugrįžti į Baltijos jūrą. Jie dar nesugeba savarankiškai maitintis, todėl geriausiu atveju apie jų grįžimą galima galvoti vėlų rudenį ar netgi kitų metų pavasarį“, – sako Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.
Birželį paleisti ruoniukai sėkmingai prisitaikė Baltijoje
Anksčiau šią vasarą, birželio gale, į Baltijos jūrą buvo paleisti pirmieji dešimt pavasarį išslaugytų ruoniukų su pritvirtintais specialiais siųstuvais, kuriems įsigyti panaudota „Lidl Lietuva“ projekto „Duok ruoniukui penkis“ metu surinkta parama. Šie siųstuvai suteikia Baltijos jūros reabilitacijos centro mokslininkams naudingų duomenų.
„Stebime šiuos ruoniukus nuotoliniu būdu ir matome, kad beveik visiems jiems puikiai sekasi jūroje. Jų pasiskirstymas Baltijoje platus – nuo Estijos iki beveik Danijos krantų. Taip pat jau analizuojame ir jų nardymo duomenis, matome, kad didžiąją dalį laiko ruoniukai praleidžia vandenyje, nardydami – tai greičiausiai susiję su maisto paieška. Įdomu, kad didžioji dauguma ruoniukų bent keletą kartų buvo panėrę į daugiau nei 100 metrų gylį“, – sako muziejaus vyriausioji biologė Laura Lupeikaitė.
Neseniai Jūrų muziejus gavo ir liūdnų žinių – estų mokslininkai informavo, kad vienas iš šiemet Lietuvoje reabilituotų ruonių įsipainiojo į žvejų tinklus prie Estijos krantų ir juose žuvo.
„Kaip žinoma, ruoniui įsipainiojus į tinklus, jis nebegali iškilti į vandens paviršių ir įkvėpti oro, todėl tinkluose nuskęsta. Sėkmingai bendradarbiaudami su estų mokslininkais bent jau galėsime susigrąžinti siųstuvą, kurį panaudosime pakartotinai stebėti kitą reabilituotą ruonį“, – sako L. Lupeikaitė.
Siųstuvai – brangūs, bet labai naudingi
Kaip teigia muziejaus atstovė, siųstuvų duomenys itin reikšmingi Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui, kadangi tai yra praktiškai vienintelis būdas sužinoti, ar reabilituotas ruoniukas Baltijoje išgyveno ir sėkmingai prisitaikė.
„Reabilituojame jūrų žinduolius jau daugelį metų, tačiau dažniausiai sužinodavome tik nesėkmės istorijas apie žuvusius ruonius, nes jie būdavo identifikuojami pagal įsagus užpakaliniuose plaukmenyse. Pasitelkę siųstuvus dabar žinome ir apie tuos ruonius, kuriems pavyko sėkmingai adaptuotis jūroje“, – pasakoja vyriausioji biologė.
Tokios žinios yra labai svarbios, kadangi leidžia spręsti apie reabilitacijos metodų efektyvumą, jei reikalinga – daryti pakeitimus. Taip pat mokslininkai Lietuvoje tokiu būdu daug sužino ir apie pačių pilkųjų ruonių elgseną Baltijos jūroje, jų ekologiją.
„Turime tikslą siųstuvais pažymėti ir duomenis surinkti apie 30 reabilituotų pilkųjų ruonių, tada galėsime daryti labiau užtikrintas išvadas apie jų elgseną Baltijoje. Šiemet turėjome apsiriboti siųstuvais dešimčiai ruoniukų, nes siųstuvai yra itin brangūs“, – pažymi L. Lupeikaitė.
Padėti ruoniukams gali visi
Prisidėti prie ruonių reabilitacijos bei padėti įsigyti daugiau mokslininkams reikalingų siųstuvų gali visi Lietuvos gyventojai dalyvaudami projekte „Duok ruoniukui penkis“. Šį projektą, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į taršą plastiko atliekomis ir jų keliamą grėsmę Baltijos jūros ekosistemai, nuo 2021 m. vykdo „Lidl Lietuva“. Visai neseniai projektas pažymėjo ir dvejų metų sukaktį.
„Kiekvienas „Lidl“ prekybos tinkle nupirktas „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos daugkartinis maišelis tampa 0,05 eurų parama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai. Be to, kuo ilgiau yra naudojami šie maišeliai, tuo labiau yra taupomi ištekliai bei mažinamas atliekų kiekis, o taip irgi yra prisidedama prie gamtos tausojimo. Beje, maišeliai yra pagaminti iš 50 proc. perdirbto plastiko“, – pažymi Lina Skersytė, „Lidl Lietuva” atstovė ryšiams su visuomene.
Per dvejus projekto „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos metus buvo išgelbėti 53 pilkųjų Baltijos jūros ruonių jaunikliai bei surinkta daugiau nei 120 tūkst. eurų paramos. Specialius projekto maišelius su ant jų pavaizduotu ruoniuku galima įsigyti visose 69-iose „Lidl“ parduotuvėse 26-uose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse ir Nemenčinėje.
Lina Skersytė
Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
UAB „Lidl Lietuva“
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palanga svarsto atnaujinti tilto į jūrą apšvietimą: dalis šviestuvų keistų spalvas
2023 11 21 | Rubrika: Miestas
Palanga svarsto atnaujinti tilto į jūrą apšvietimą: savivaldybė yra paskelbusi išankstinę konsultaciją dėl atitinkamo viešojo pirkimo.
Į Baltijos jūrą paleisti dar šeši Lietuvoje išslaugyti ruoniukai
2023 08 04 | Rubrika: Miestas
Praėjusį savaitgalį į Baltijos jūrą buvo paleisti dar šeši Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išslaugyti ruoniukai.
COVID-19 statistika Palangoje: šeši nauji atvejai
2022 02 14 | Rubrika: Miestas
Praėjusią parą (vasario 14 d. duomenimis) Palangos miesto savivaldybėje registruoti 6 nauji koronaviruso atvejai
Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį Palangoje dalyvaus socialinėje akcijoje „Pasveikink jūrą“
Linas JEGELEVIČIUS, 2019 07 24 | Rubrika: Miestas
Jau tradicinė, ketvirtąjį kartą Palangoje vyksianti socialinė akcija „Pasveikink jūrą“ šį šeštadienį susilauks ypatingo svečio – naujojo šalies Prezidento Gitano Nausėdos. „Prezidentas su žmona išties šeštadienį lankysis Palangoje ir pasveikins akcijos „Pasveikink jūrą Palangoje“ dalyvius bei organizatorius....
Buriama socialinės akcijos „Pasveikink jūrą Palangoje“ savanorių komanda – padėkite vaikams sukurti šventę
"Palangos tilto" informacija, 2019 07 07 | Rubrika: Miestas
Liepos 27–28 dienomis vaikai iš visos Lietuvos didžiausiame šalies kurorte, Palangoje, vėl sveikins jūrą – čia vyks Palangos miesto savivaldybės inicijuojama ir jau tradicine tapusi socialinė akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“. Akcija skirta 7–12 metų vaikams, dar nė karto nemačiusiems jūros. Kad šventė pavyktų, ji turi būti...
Meras Šarūnas Vaitkus: „Neįmanoma kiekvienais metais „paleisti“ po naują didelį objektą“ 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2016 10 03 | Rubrika: Politikų, lyderių žodis
Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus tikisi, kad valstybė laimės teisminius ginčus dėl Kurhauzo su jo bendrasavininku, Jackų šeimyna. Meras pokalbyje su „Palangos tiltu“ diplomatiškai nutylėjo, ar jam suprantama užimta Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (PVRA) „tylėjimo“ pozicija po jos prezidento Dariaus Miklovo viešų...
Vaikų svajonė pamatyti jūrą – išpildyta!
2016 08 04 | Rubrika: Miestas
Praėjęs savaitgalis, liepos 30-31 d, giliai į atmintį ir širdį įsirėžė bemaž keturiems šimtams vaikų – tądien tiek visos Lietuvos vaikų iš mažiau pasiturinčių šeimų, lydimi juos prižiūrinčių suaugusiųjų, pirmąkart pamatė jūrą. Palangos savivaldybė su kelias dienas trukusia akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ prisijungė prie Lietuvos Respublikos...
Palangoje šimtai šalies vaikų pirmą kartą pasveikino jūrą
2016 08 01 | Rubrika: Jūros vaikai
Palangoje keli šimtai Lietuvos vaikų šiandien patyrė mažą stebuklą – pakviesti kurorto savivaldybės, jie atvyko į Palangą ir čia pirmą kartą pamatė jūrą. Mažųjų svajonę įgyvendino socialinę akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ .
Sutarta: nuo birželio 1 dienos perimti „Litesko“, ir paleisti biokuro katilinę 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2016 02 25 | Rubrika: Miestas
Palanga iki šių metų birželio 1-osios numačiusi atlikti du didelius darbus: perimti iš „Litesko“ visą miesto šilumos ūkį ir paleisti naująją 5 megavatų biokuro katilinę. UAB „Palangos šilumos tinklai“ sutartis dėl šilumos tinklų nuomos su „Litesko“ baigiasi birželio 15 dieną, bet siekiant supaprastinti buhalterinius...
Tiltas į jūrą – neatskiriama kurorto dalis
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 07 03 | Rubrika: Miestas
Palanga – didžiausias Lietuvos kurortas, įsikūręs prie Baltijos jūros, neįsivaizduojamas be savųjų simbolių, kurie taip mylimi tiek vietinių gyventojų, tiek ir poilsiautojų. Birutės, Naglio kalnas, Botanikos parkas, Tiškevičių rūmai, žinoma, tiltas į jūrą – neatskiriama kurorto dalis.Skaityti daugiau...