Gimtojo krašto pažinimo pamoka Šventosios mokiniams – filmas „Vėjų žemė“
Šventosios miestelio sąsajų su kaimynine Latvija liudininkai –senieji šventojiškiai, latvių, dar prieš keletą šimtmečių apsigyvenusių šiame pajūrio ruože, palikuonys.Kaip jie čia įsikūrė, padėtų suprasti ištrauka iš M. Balčiaus „Šventosios žemupio istorijos“:„Pagal 1410 metų Torunės taikos sutarties ir patikslintas 1422 metų Melno taikos sutarties sąlygas Šventosios upė tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Livonijos konfederacijos valstybine siena. Palanga atiteko Lietuvai. Pajūryje prie sienos, dešiniajame Šventosios upės krante, Livonijos ordinas įkurdino savo pareigūną, kranto vaitą. Greta jo įsikūrė jam patarnaujantys kuršiai, iš tolimesnių vietovių, arčiausiai nuo Rucavos, atėję savo noru ar atkelti komtūro įsakymu. Tai buvo miestelio,vokiškai pavadinto HeiligeAa, pradžia. Kuršiai jį pervardijo į Ēlija.“
1921 m. prie Lietuvos buvo prijungta ir Šventosios seniūnija: taippajūrio senbuviai tapo Lietuvos latviais. Patys save jie vadina Šventosioskuršiais ir yra susivieniję į draugiją. Senieji kuršiai puikiai kalba lietuviškai, žemaitiškai, tačiau neužmiršta savo šaknų, puoselėja latviškas tradicijas. Tarpusavyje jie bendrauja savita latvių tarme, vieni kitus vadina giminėmis.Kuršius vienija Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia, gražios kapinių šventės, susitikimai su Rucavos bendruomenės nariais bei kiti „giminių susiėjimai“.
Lapkričio 18 dieną Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko edukacinis renginys, skirtas Latvijos nepriklausomybės dienai paminėti. Palangos kultūros ir jaunimo centro Šventosios kultūrinės veiklos vadybininkėMonika Jarulytėmokytojus ir mokinius pakvietė žiūrėti ilgametražįdokumentinį filmą „Vėjų žemė“. Filmo metu buvopriminti Šventosios istorijos fragmentai,parodytos senųjų žvejų sodybos ir jų gyventojai, senoviškibuities ir žvejybos reikmenys, moterų rankdarbiai. Žiūrovai turėjo progą ne tik susipažinti su senaisiais Šventosios žvejais kuršiais, bet ir išgirsti jų šeimų istorijas, pasiklausyti dainų apie jūrą, linksmų ir liūdnųpasakojimų apie žvejybą, įsiklausyti į savitą kalbėjimą žemaičių ir latvių tarmėmis. Filmo veikėjai –miestelyje gyvenantysžmonės, Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčiosbendruomenės nariai: kraštotyrininkas, archeologas, kolekcininkas Mikelis Balčius, mezgėja, dainininkė Alma Flaksienė,buvę žvejaiKonstantas Dejus,Jonas Vindigis, kapitonas „nuo 14-os metų“ Mikelis Piparas,bažnyčios raktininkas Edmundas Brigmanas, senutė bitininkė Milda Freimanienė,pajūrio latvių kultūrinio gyvenimo puoselėtojas Edvinas Freimanas,Šventojoje„savo identiteto“ ieškantis palangiškis Ernestas Flaksas ir Vilniuje gyvenantis jo sūnus Valdis, su Šventąja bendraujantys Rucavos kultūros centro atstovai.Filme lietuviškai prabyla ir kuršių gyvenimo tyrinėtojas, latviųistorikasKrišasKapeniekas.
Šiounikalaus dokumentinio filmo, žavinčio tiek nuostabiais gamtos vaizdais, tiek gražiais, dvasingais, kupinais meilės Šventajai žmonėmis, iniciatorius –Palangos kultūros ir jaunimo centro aktyvas. Filmą kūrė gabių jaunų profesionalų komanda, jo režisierius, scenarijaus autorius – Ernestas Samsonas, kompozitorius –KyleRaub.
M.Jarulytės, vienos iš šio filmo prodiuserių, mokyklai dovanota filmo „Vėjų žemė“ kopija svariai papildys mokykloje kaupiamą kraštotyrinę medžiagą, bus naudojama kaip metodinė priemonė.
Pažiūrėję filmą, mokiniai galėjo išbandyti laimę renginio organizatorės surengtoje loterijoje.
Latvijos Nepriklausomybės dienos minėjimo renginiai padeda Šventosios mokiniams pažinti gimtojo miestelio istoriją.
Mokytoja Nijolė ŠAUKLIENĖ
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Šimtus tūkstančių žiūrovų pakerėjęs kultinis virtualios realybės filmas „Angelų takais“ vasarą nutūps Palangoje.
Saulėtą balandžio 20 d. rytą Šventosios pagrindinės mokyklos kiemas aidėjo ne nuo vaikų juoko, bet nuo sirenų gausmo.
Netrukus kino teatruose pasirodys naujas lietuviškas filmas „Tu mano deimantas“
2022 12 27 | Rubrika: Miestas
Netrukus kino teatruose pasirodys naujas lietuviškas filmas „Tu mano deimantas“, kurio kūrėjai, gyvenantys Palangoje, Lietuvos kino užkulisiuose jau spėjo skandalingai pagarsėti kaip „išsišokėliai“.
Kretingos ir Skuodo rajonai jungiasi Žemaitijos krašto pažinimo labui!
2022 07 20 | Rubrika: Miestas
Šią vasarą savo kelionėms po Lietuvą rinkitės neatrastus Žemaitijos kampelius — Kretingos ir Skuodo rajonus.
Gimtojo krašto pažinimo pamoka Šventosios mokiniams – filmas „Vėjų žemė“
2016 11 21 | Rubrika: Jūros vaikai
Šventosios miestelio sąsajų su kaimynine Latvija liudininkai –senieji šventojiškiai, latvių, dar prieš keletą šimtmečių apsigyvenusių šiame pajūrio ruože, palikuonys.Kaip jie čia įsikūrė, padėtų suprasti ištrauka iš M. Balčiaus „Šventosios žemupio istorijos“:„Pagal 1410 metų Torunės taikos sutarties ir...
Šventosios mokiniams – pamoka apie sveikatos saugojimą
2016 11 14 | Rubrika: Jūros vaikai
Pasitinkant Tarptautinę nerūkymo dieną – lapkričio 17-ąją, visi Palangos miesto mokyklų vyresniųjų klasių mokiniai turi progą įgyti naudingų žinių pamokose „Pramogauk be kvaišalų. Rinkis sveikatą!“.Užsiėmimus, padedančius suprasti, kokie pavojai slypi bandymuose rūkyti, ragauti alkoholį, rengia Klaipėdos visuomeninio sveikatos biuro darbuotojos Evelina Daujotienė ir...
Filmas „Vėjų žemė“ pradeda tarptautinę kelionę
2016 05 02 | Rubrika: Kultūra
Balandžio pabaigoje Šventosios gyventojai ir svečiai galėjo išvysti naują meninės dokumentikos ilgametražį filmą „Vėjų žemė“, pasakojantį apie Šventosios kuršių – Lietuvos latvių bendruomenę. Žiūrovai filmą sutiko itin palankiai, planuojamos tarptautinės premjeros.
Šventojiškių lietuvių kalbos pamoka Nasrėnuose
2015 11 16 | Rubrika: Jūros vaikai
Lapkričio 12 d. Šventosios pagrindinės mokyklos 7-8 klasių mokiniams gimtosios kalbos pamoka vyko Motiejaus Valančiaus muziejuje Nasrėnuose. Prieš išvyką mokiniai, naudodamiesi gausia interneto medžiaga, sėmėsi žinių apie šio iškilaus kultūros veikėjo gyvenimą, veiklą, kūrybą.
Meilės Šventajai pamoka – per jos krašto ir žmonių pažinimą
2014 12 04 | Rubrika: O man ne dzin
Šventosios pagrindinė mokykla Adventą pasitiko renginiu, įkvepiančiu branginti gimtinę, domėtis jos praeitimi ir dabartimi, žymiais žmonėmis. Lapkričio 27-ąją mokykloje tradicinių pamokų nebuvo: vyko etnokultūrinė kraštotyrinė mokinių ir mokytojų konferencija „Savo kraštą pažinti“.
Moksleivių klubo būrelių mokiniams – prevencinė popietė 1
Jūratė RIEPŠAITĖ , 2012 11 06 | Rubrika: O man ne dzin
Praėjusį antradienį, Palangos moksleivių klube vyko prevencinė popietė moksleivių klubo būrelių mokiniams. Renginyje dalyvavusi Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio vyr. specialistė Genovaitė Jociuvienė palietė mokiniams aktualias temas.