Gimnazijoje viešėjo buvusi gimnazistė rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė

Palangos tiltas, 2023-10-04
Peržiūrėta
1362
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rašytoja savo buvusiai mokyklai padovanojo naujausią savo knygą paaugliams – „Purslai“.
Rašytoja savo buvusiai mokyklai padovanojo naujausią savo knygą paaugliams – „Purslai“.

„Pačios geriausios svajonės turi būti tokios, kurių sieki, negalvodamas – pavyks ar ne“, – taip kalbėjo praėjusį trečiadienį į Palangos senąją gimnaziją trumpam po 12-os metų sugrįžusi rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė. Viešnia savo buvusioje mokykloje su pirmokais gimnazistais dalijosi literatūrine patirtimi. Palangiškė – ne tik knygų autorė, bet ir skaitymo skatintoja, kūrybinio rašymo grupės vadovė ir bibliotekininkė.  

Rašyti pradėjo per pamokas

Viešnia prieš gimnazistus atviravo – nebuvusi itin pareiginga moksleivė, bet vis tiek mokėsi gerai. O knygos Agnesą traukė nuo pat mažų dienų: „Kai lankiau vaikų darželį, įsivaizdavau, kad „Liūtą karalių“ parašiau pati. O pirmąją knygą pradėjau rašyti Gimnazijoje suole, per lietuvių kalbos pamoką. Lentynoje pamačiau knygą apie lietuvių mitologines būtybes, tad sugalvojau ir pati sukurti savo įsivaizduojamas fantastines būtybes, pavyzdžiui, didelį, „ryžą“ velnią. Kadangi gyvenu šiuolaikiniame pasaulyje, tad mitologinis gyvenimas persipynė ir su šiuolaikiniu (pirmojoje autorės knygoje „Sulaukti aušros“ šiuolaikinis pasaulis susipina su senuoju mitų – aut. pastaba). Bet nežinau, ar rašyti fantastines knygas yra pati stipriausia mano pusė. Norėčiau pamėginti kitą savo knygą sukurti jaunesnei auditorijai, taip išbandyčiau save.”

Nors jau prabėgo daugiau nei dešimtmetis, Agnesa iki šiol prisimena lietuvių kalbos mokytojos Aušros Šeštokienės skambutį, pranešusį apie šimtuku išlaikytą gimtosios kalbos egzaminą: „Buvau pakylėta iki debesų“. 

Tačiau studijas palangiškė pasirinko Anglijoje – tokį sprendimą buvo priėmusi dar besimokydama 10-oje klasėje. Svetur studijavo 3-ejus metus, bet Anglija nesusižavėjo. 

„Penkias dienas dirbi, dvi – „baliavoji“, – neslėpė viešnia. – Tas manęs visiškai netraukė, norėjosi grįžti pas šeimą, prie jūros.“

Grįžusi į Lietuvą Agnesa darbavosi pramogų parke J. Basanavičiaus gatvėje, vėliau įsidarbino Iliuzijos namų direktore. 

Karantinas padėjo išpildyti svajonę

Atėjus karantinui palangiškei atsivėrė naujos galimybės, leidusios įgyvendinti seną svajonę – pagaliau užbaigti dar Gimnazijos suole pradėtą knygą. 

„Per karantiną pasaulis, atrodo, sustojo, ir pajutau galimybę kažką daryti, praverčiau senus failus, – pasakojo Agnesa. – Esu žmogus, kuris nepabaigia pradėtų dalykų, tad mano svajonė tapti rašytoja atrodė labai tolima, nepasiekiama, bet tada prisėdau, pradėjau rašyti, užbaigiau. Pamačiau, kad leidykla „Alma littera“ organizuoja konkursą. Pagalvojau – išsiųsiu rankraščius, juk niekas per galvą neduos“. 

Debiutas Agnesai buvo ypač sėkmingas – 2021-aisiais jos knyga „Sulaukti aušros“ tapo paauglių literatūros konkurso nugalėtoja. Šią knygą galima rasti ir Gimnazijos bibliotekoje. 

„Pačios geriausios svajonės turi būti tokios, kurių sieki, negalvodamas – pavyks ar ne, – sakė buvusi mūsų gimnazistė. – Aš nusiuntusi rankraščius iš leidyklos skambučio sulaukiau tik po pusmečio. Išgirdau: „Jūs laimėjote konkursą. Ar sutinkate, kad Jūsų knyga būtų leidžiama?“ Aišku, sutikau. Tačiau, net ir tada, jei leidykla sako, kad leidžia knygą, nėra taip viskas paprasta. Labai daug darbo turėjau su redaktore, buvo skaudžių akimirkų, norėjau, kad kai kurios knygos dalys būtų paliktos. O dailininkės parodytas viršelis puikiai atitiko mano įsivaizdavimą. Knyga išėjo į spaustuvę ir buvo iškepta 2022-ų sausio pačioj pradžioj. Kaip tik tada įsidarbinau bibliotekoje Klaipėdoje. Teko važinėti į knygos pristatymus – labai įdomus jausmas, bet turbūt taip ir turėjo būti.”

Netrukus kolegė Agnesai papasakojo apie Tarptautinę vaikų ir jaunimo literatūros asociaciją (IBBY), nes, kaip jis sakiusi, „visi tavo ryšiai sieja tave su jaunimo literatūra“. Palangiškė įstojo į asociaciją ir tuo neatsidžiaugia iki šiol: „Pasirodo, kad mūsų valstybė daug ką daro nemokamai. Vykau į Malaiziją, buvo labai nerealu! Vienoje vietoje susirinko vertėjai, rašytojai, leidėjai iš viso pasaulio. Lietuvoje mes turime visas galimybes rašyti, dirbti, turime daug bibliotekų. Ir po Malaizijos nebegalėjau sustoti“. 

Pristatė naują knygą paaugliams

Tad netrukus gimė Agnesos knyga „Purslai“, kurią viešnia ir pristatė Gimnazijos bendruomenei. Ne tik pristatė, bet ir padovanojo. Beje, šios knygos net ir neįmanoma įsigyti įprastai, nes jos išleista tik 150 egzempliorių. Vis dėlto, kaip tvirtino autorė, knygą galima rasti beveik kiekvienoje Lietuvos bibliotekoje. 

„Purslai“ – įvairias paauglių problemas nagrinėjanti knyga, pasakojanti istoriją apie 16-metę plaukikę Jogailę, dalyvaujančią tarptautiniuose plaukimo čempionatuose. 

„Žvelgiant iš šono atrodo, kad jai viskas puikiai sekasi – keliauja po pasaulį, laimi medalius, mėgaujasi žiniasklaidos dėmesiu, – glaustai apie savo naujausią kūrinį pasakojo rašytoja. – Tačiau knygoje pateikiama ir kita paauglės gyvenimo pusė – alinančios treniruotės, tėvo spaudimas, socialinio gyvenimo nebuvimas. Tai knyga yra apie tai, kokią įtampą kartais gali patirti jaunas žmogus ir kaip svarbu nepamesti savo kelio, tikslų.“

Vienu metu rašo 3 knygas

Pasiklausius Agnesos kyla natūralus klausimas: jeigu kas kitas sugalvos pradėti knygą mokyklose suole, kiek yra galimybių, kad ji bus išleista?

Atsakydama rašytoja pabrėžė, kad vertinimo komisijos yra pakankamai griežtos, ir viskas yra vertinama balais. 

„Mano bibliotekoje (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje – aut. pastaba) nuolatos teikiamos paraiškos. Tarp kitko, jeigu kažkam įdomu, Europoje veikia organizacija, kompensuojanti leidybos išlaidas, bet, aišku, reikia atitikti kriterijus. Tačiau galite tuo pasidomėti, jeigu turite gerą idėją“, – gimnazistus drąsino viešnia. 

Agnesa yra parašiusi jau 3 knygas, 2 iš jų – išleistos, šiuo metu rašo dar tris. Kaip jai tai pavyksta?! 

„Mano kūrybinis procesas yra toks: kai ateina kokia gera mintis, tuoj pat turiu pulti ją užrašyti, nes nenoriu jos paleisti, tad galiu mesti, ką dabar darau, ir rašyti naują mintį. Todėl dabar ir rašau vienu metu kokias tris knygas. Trečioji knyga skiriasi nuo kitų, labiau skirta suaugusiųjų auditorijai, tad pažiūrėsim, kaip pavyks ją išleisti“, – kūrybinio darbo paslaptimis dalijosi rašytoja. 

O ar turinti kažkokį specialiai rašymui skirtą laiką?

„Namuose ir atostogų laiku neparašau nė žodžio, bet darbe rašau pilnu tempu, – nustebino Gimnazijos viešnia. – Gal išlikęs įprotis, nes ir mokykloje rašydavau per pamokas. Tačiau darbo kokybė nuo to nenukenčia, nes moku sugrįžti atgal prie darbų ir išlaikyti savo mintį. Mano bendradarbės net klausia, kaip aš sugebu rašyti, rašyti, o atėjus klientui jį puikiai aptarnauti bei grįžti prie rašymo, nepametusi minties. O man rašyti darbe yra gerai, nes visiškai nesu rutinos žmogus. Man kūryba nėra kančia. Ir apskritai jaučiu, kad dabar esu savo rogėse ir darau tai, kas man labiausiai patinka, radau savo gyvenimo pašaukimą. Pagalvojus apie savo senas darbovietes ir apie tai, ką darau dabar, jaučiuosi savimi.”

Viešnia ne tik pasakojo apie save ir savo kūrybą, bet ir į susitikimą atėjusiems gimnazistams davė praktinės veiklos – kūrybiškai spręsti problemas. Moksleiviai lapeliuose anonimiškai surašė juos kamuojančias problemas, o paskui traukė vienas kito lapelius bei bandė ieškoti sprendimo būdų. 

„Šitas pratimas parodo, kad spręsti kitų problemas yra pakankamai lengva, ar ne? – sakė Agnesa. – Nes mes to labai nesuasmeniname. Bet net ir spręsdami savo problemas galite naudotis tokia pačia forma, ją išsigrynindami. Gal ta problema nėra tokia tragiška? Gal yra sprendimo būdų, gal yra žmonių, kurie iš tikrųjų galėtų man padėti? Nes žmonių, norinčių ir galinčių padėti, visada yra.“

Paauglių literatūros festivalio iniciatorė

Agnesa Kenešytė-Gricė šių metų gegužę inicijavo bei organizavo ir Paauglių literatūros festivalį „Juoda – Balta“. Taip pat aktyviai prisideda prie pajūrio krašte rengiamų ir vykdomų įvairių skaitymo skatinimo renginių, iniciatyvų bei programų, dalyvauja kvalifikacijos kėlimo renginiuose, kuria bei veda edukacinius užsiėmimus. 

Nuo 2022 m. Agnesa yra ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė. 

2022 m. rugsėjį palangiškė su kolegėmis atstovavo Lietuvai 38-ajame tarptautiniame IBBY kongrese Malaizijoje.

Susitikimą su rašytoja organizavo Palangos senosios gimnazijos bibliotekos vedėja Skaistė Barkutė ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Aušra Šeštokienė. 

Straipsnį parengė Palangos senosios gimnazijos 1C kl. mokinės Goda Bogdelytė, Saulė Domarkaitė, Elėja Gerikaitė, Austėja Jagminaitė,Karolina Kikilaitė, Viltė Rakauskaitė, Gintarė Stašauskaitė, Airida Stundė, Veronika Ulevičiūtė, Austėja Urbšytė, Elzė Ziabliceva, Monika Žukaitė, vadovaujamos Praktinės žurnalistikos būrelio vadovės Ligitos Sinušienės

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Pačios geriausios svajonės turi būti tokios, kurių sieki, negalvodamas – pavyks ar ne“, – taip kalbėjo praėjusį trečiadienį į Palangos senąją gimnaziją trumpam po 12-os metų sugrįžusi rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė. 


Praėjusį ketvirtadienį Palangos senojoje gimnazijoje 118 abiturientų nuskambėjo paskutinis skambutis. 


Aktyvi visuomenininkė, poetė Nijolė Fultinavičienė, o ir buvusi Palangos duonos gamyklos ilgametė vadovė prisipažįsta, kad sėdėti be veiklos net ir sulaukus garbingo aštuoniasdešimtmečio – ne jos būdui. Visą gyvenimą buvusi itin energinga, reikli tiek sau, tiek kitiems ji nenustygsta vietoje ir dabar, kai galėtų skirti visą savo laiką tiesiog poilsiui. Vietoj to ji leidžia savo poezijos...


Lapkričio 23 d. (trečiadienį) 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje rašytoja, literatūrinės Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatė Loreta Jastramskienė pristatys naujausią savo romaną daugiaprasmiu pavadinimu – „Visada, Tėve, bus Amerika“ .


Kovo 30 d. 16 val. Palangos viešojoje bibliotekoje įvyks susitikimas su rašytoja, Europos Sąjungos literatūros premijos laureate Daina Opolskaite.


Sausio 27-29 dienomis Palangos senosios gimnazijos gimnazistė Mūza Svetickaitė dalyvavo „Lietuvos tūkstantmečio vaikų” filmavimuose LRT.  Palangiškė nurungė visus varžovus ir trečiąkart iš eilės tapo „Lietuvos tūkstantmečio vienuoliktoke”. 


Spalio 22 dieną jau 23-ąjį rudenį Palangos senojoje gimnazijoje vyko Žemaitijos regiono jaunųjų poetų šventė ,,Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“, šiemet skirta poeto Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms, „Palangos tiltui“ rašo Paulina Stalioraitytė, Palangos senosios gimnazijos  IIIB klasė.


Inga Vizgirdienė, buvusi Centro partijos – Tautininkų (CPT) kandidatė į Seimą, sakė „Palangos tiltui“, kad savo rezultatą rinkimuose vertina gerai: „,Mano, kaip vienmandatininkės, palaikymo procentas buvo geresnis nei partijos, o CPT palaikymas Palangoje ir visoje Mėguvos rinkimų apygardoje buvo geresnis nei Lietuvos vidurkis.“


Bibliotekoje viešėjo viešnios iš Rucavos

„Palangos tilto“ informacija, 2010 12 06 | Rubrika: Miestas

Vakar Palangos miesto viešojoje bibliotekoje viešėjo viešnios iš kaimyninės šalies Latvijos – Rucavos tradicijų klubas. Joms talkino ir palangiškiai – folkloro ansamblis „Mėguva“.


Senojoje gimnazijoje vyravo olimpinė dvasia

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 04 24 | Rubrika: Miestas

Palangos senojoje gimnazijoje balandžio 22-23 dienomis buvo ypatingai juntama olimpinė dvasia – susirinko gausus būrys vykdomo projekto „Vaikų ir jaunimo olimpinis ugdymas šalies mokyklose“ dalyvių, skaičiusių savo parengtus pranešimus, diskutavusių itin aktualiomis temomis ir drauge pasidalinusių savo sukaupta patirtimi. Nuo 2006 metų Senojoje gimnazijoje vykdomas projektas susilaukė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius