Darbo vaikams yra ir sunkmečiu
Palangos miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė džiaugėsi ir reiškė padėką darbdaviams, ekonominiu sunkmečiu teikiantiems darbo vietų nepilnamečiams, tačiau įspėjo, kad įdarbinat pilnametystės nesulaukusį asmenį, būtina susipažinti su nepilnamečių darbą reglamentuojančiais dokumentais.
Darbdavių rūpestis
Vaikai - išskirtinė visuomenės grupė, todėl siūlantys jiems darbą turi būti gerai susipažinę ne tik su Darbo kodeksu, bet ir su itin svarbiu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu „Dėl asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarkos, darbo laiko, jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąrašo“. Dokumente detaliai supažindinama su nepilnamečių darbo reglamentu, todėl jis turėtų būti aktualus ir juo turėtų vadovautis kiekvienas, priėmęs į darbą nepilnametį.
Su įdarbintu vaiku privalo būti sudaryta sutartis. Vaikams iki šešiolikos metų reikalingas tėvų sutikimas, mokymo įstaigos ir sveikatos pažyma. Tie patys dokumentai būtini ir sulaukusiems šešiolikos, tik jie jau turi teisę dirbti be tėvų sutikimo.
Nors akivaizdu, kad dirba ir patys mažiausieji, vaikų iki keturiolikos metų darbo minėtas įstatymas nereglamentuoja.
Didelė atsakomybė tėveliams
Vaiko teisių apsaugos tarnyba sulaukia skundų dėl nesąžiningų, darbo reikalavimų nesilaikančių darbdavių. „Vaikai dirba viršvalandžius, naktimis. Pasitaiko atvejų, kai piktnaudžiaujama jų socialiniu nebrandumu ir pigia darbo jėga“, - pasakojo E.Lapėnienė.
Tėveliai skundžiasi, kad vaikai vėlai grįžta namo, su jais netinkamai elgiamasi, sumokomas mažesnis atlygis nei buvo žadama.
Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja pabrėžė, kad tėvai turėtų patys jausti didesnę atsakomybę. Reikėtų pasirūpinti ir paaiškinti atžaloms, mieste pardavinėjančioms spaudą, kad negerai ilgai užsibūti saulėkaitoje be galvos apdangalų, mergaitėms sėdėti ant šalto grindinio. Ypač rizikingas laikraščių platinimas gatvėse, tarp automobilių – čia vaikams kyla didelė grėsmė rimtai susižeisti. Emilijos Lapėnienės teigimu, padaugėjo nelaimių su dviračiais, mobiliųjų telefonų vagysčių. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai vyresnieji pasisavina mažųjų spaudos platintojų uždarbį.
Nelegali prekyba įtraukia ir vaikus
Prekiauti čeburekais, beliašais, kepta duona paplūdimiuose samdomi ir nepilnamečiai. Pasak E.Lapėnienės, daugiausia nelegalia prekyba užsiima atvykėliai iš kitų rajonų ir apskričių. Patys palangiškiai randa legalių darbų.
Didžiausią nerimą kelia tai, kad vaikai prekiauja ir alkoholiniais gėrimais – didėja rizika patiems pradėti vartoti alkoholį. Vaiko apsaugos tarnybos vedėja pasakojo, kad ne visi supranta, jog tokia prekyba yra neleistina. „O kur parašyta, kad negalima?“, - citavo vaikų klausimus E.Lapėnienė.
Norint paskatinti visuomenės sąmoningumą, rūpintis, kad būtų laikomasi Alkoholio kontrolės įstatymo, vykdoma prevencinė akcija, kurios plakatuose informuojama, kad asmenims iki aštuoniolikos metų prekiauti alkoholiu draudžiama. „Mieli poilsiautojai, nepirkite iš vaikų alkoholinių gėrimų, neskatinkite jų pažeidinėti įstatymų“, - įspėjama plakate.
Vaiko teisių apsaugos tarnybos tikslai tik informaciniai, prevenciniai ir labai geranoriški. „Norima padėti ir vaikams, ir verslininkams, kad būtų išvengta nesusipratimų ir skundų“, - sakė E.Lapėnienėnė. Tarnyba nesurašinėja protokolų, nevykdo bausmių – tai policijos pareigūnų darbas.
Sulaikyti nelegaliai prekiaujantys vaikai pirmiausia įspėjami, informuojami. Iki šešiolikos metų už neleistiną veiklą atsako tėvai, jau sulaukę šešiolikos nepilnamečiai atsakomybę turi prisiimti patys ir yra baudžiami įstatymų numatyta tvarka.
Be leidimo prekiaujančiam asmeniui gręsia bauda nuo 25 iki 100 litų.
Sumažėjo elgetautojų
Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja pasakojo, kad praėjusiais metais prie prekybos centrų ir bažnyčios sukiodavosi nemažai pinigų iš praeivių prašinėjančių vaikų – šiemet tokių pamatysi retai.
Manoma, kad prie to prisidėjo akcija „Vaikas neturi elgetauti“, kurios metu buvo raginama nešelpti elgetaujančių vaikų, neskatinti jų bedarbystės, informuojama, kad neturtingų šeimų vaikai gauna socialinę paramą, kurios jiems turėtų pakakti.
Emilija Lapėnienė džiaugėsi, kad ir darželyje „Ąžuoliukas“ įsikūrusiame laikinos pagalbos centre, kuriam laikui apgyvendinančiame elgetaujančius, pasiklydusius nepilnamečius, šiemet nesulaukta nė vieno vaiko.
Nelikime abejingi
Ne visos su nepilnamečių darbu susijusios problemos išaiškinamos ir išsprendžiamos, daugelis atvejų nutylima – tėvai pasiima nuo darbdavio nukentėjusį ar į nelegalią prekybą įsivėlusį vaiką ir į tarnybą nesikreipia.
Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja E.Lapėnienė kviečia visus, pastebėjusius darbo santykių pažeidimų, būtinai pranešti tarnybai, nes visuomenės sąmoningumas ir domėjimasis gali padėti išspręsti dėl vaikų darbo kylančias problemas, išvengti nepilnamečių išnaudojimo, sumažinti nelegalaus įdarbinimo atvejų.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė nepritaria Prezidentūros raginimams, kad reaguojant į Vaiko teisių apsaugos kontrolierės išvadas tyrime dėl mažamečio paėmimo, ministerija turi imtis papildomų priemonių.
Palangos vaikų teisių tarnybos vadovė Ilona Lingytė: „Nestebime karantino sukeltų kurorto vaikų agresijos, destrukcijos ar kriminalinio elgesio proveržių“
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 03 03 | Rubrika: Miestas
Pažįstamos mamos kurorte skundžiasi, kad jų vaikai karantino suvaržymų metu tapo irzlesnis, atžagaresni. „Palangos tiltas“ jau rašė apie mažamečius berniukus, kurie galimai apiplėšė kurorto senjorę. Tiesa, Palangos policija patvirtino tik vagystę minėtu atveju. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos...
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba: "Palangai vieno budinčio globotojo neužtenka"
"Delfi", 2020 02 25 | Rubrika: Miestas
Penkios savivaldybės iki šiol neturi nė vieno budinčio globotojo, antradienį pranešė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Palanga, kaip dešimt kitų savivaldybių, turi po vieną budintį globotoją, bet tarnyba sako, kad vieno neužtenka.
Su sveikatos apsaugos ir darbo ministru Savivaldybėje aptarti socialiniai klausimai
2017 08 17 | Rubrika: Miestas
Penktadienį, rugpjūčio 11 d., Savivaldybėje lankėsi ir su miesto vadovais bei socialinės srities darbuotojais susitiko socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Kartu su ministru atvyko ministro patarėja Kristina Paulikė bei Valstybinės vaiko teisių apsaugos įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo...
Vyresni darbo ieškantys žmonės įgyja paklausias darbo rinkoje profesijas
2016 09 29 | Rubrika: Aktualios naujienos
Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.
ESF projektas „Išlik darbo rinkoje“ – naujos galimybės įsitvirtinti darbo rinkoje palangiškiams
Linas JEGELEVIČIUS, 2015 10 22 | Rubrika: Miestas
Nuo 2014 metų sausio 2 dienos Lietuvos darbo biržos įgyvendinamame ESF projekte „Išlik darbo rinkoje“ dalyvavo 118 asmenų, registruotų Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje.
Palangos darbo biržoje – papildomas Jaunimo darbo centras
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 04 | Rubrika: Miestas
Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė – už šeimyną
Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 17 | Rubrika: Miestas
Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu likviduota beveik du dešimtmečius gyvavusi Janinos ir Liudo Siručių šeimyna. Palangos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Emilija Lapėnienė teigė, jog taip pasielgta todėl, kad sumažėjo vaikų skaičius ir kad šeimynos globėjai sulaukę daugiau nei 65 metų. Tarybai to pakako, kad būtų likviduota šeimyna. Nors posėdžio...
Darbo vaikams yra ir sunkmečiu
Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009 07 11 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė džiaugėsi ir reiškė padėką darbdaviams, ekonominiu sunkmečiu teikiantiems darbo vietų nepilnamečiams, tačiau įspėjo, kad įdarbinat pilnametystės nesulaukusį asmenį, būtina susipažinti su nepilnamečių darbą reglamentuojančiais dokumentais.
Paplūdimiai net sunkmečiu neliks apleisti
Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 05 06 | Rubrika: Miestas
Saulės pliūpsniais besilepinantis pajūrio ruožas net ir sunkmečiu sulauks ne ką prastesnės priežiūros. Kurorto vardą besistengiantys puoselėti komunalininkai žada tvarkytis iš peties. Į paplūdimius jau keliauja persirengimo kabinos, šiukšliadėžės, tvarkomi takai.