Cigarečių dūmus keičia alternatyvos

Palangos tiltas, 2020-08-24
Peržiūrėta
2119
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Cigarečių dūmus keičia alternatyvos

Šiemet atliktas tyrimas parodė, kad rūkančių Lietuvos gyventojų mažėja, o dalis rūkalių vietoj cigarečių renkasi alternatyvas – elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako gaminius. Šią tendenciją nesunku pastebėti ir pajūryje. Juk poilsiautojai su savo įpročiais per atostogas nesiskiria. Tad dairantis vasarotojų minioje šiemet žvilgsnis dažniau užkliūva už žmonių, kurie naudoja įvairias elektronines cigaretes ir kaitinamojo tabako gaminius.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, kas ketvirtas suaugęs Lietuvos gyventojas rūko kasdien. Tačiau pastebima pozityvi tendencija – rūkančiųjų mažėja. 2017 metais atlikto tyrimo duomenys rodė, kad tuomet rūkė 30 proc. Lietuvos gyventojų, kurių amžius 18-74 metų.

Skirtumą lemia temperatūra
Tyrėjai taip pat nurodo, kad dalis rūkančiųjų atsisako įprastų cigarečių ir pereina prie nikotino turinčių alternatyvų – elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių. Užfiksuota, kad per pastaruosius metus rūkančiųjų elektroninės cigaretės skaičius išaugo 10 procentų. Elektroninėse cigaretėse nikotinas įeina į specialių skysčių sudėtį, o kaitinamojo tabako gaminiuose nikotinas išsiskiria, kai jis yra kaitinamas iki 350 laipsnių temperatūros.

Tradicinės cigaretės degimo temperatūra yra kur kas aukštesnė – siekia 800 laipsnių. Būtent degimo procesai lemia, kad į aplinką su cigarečių dūmais išskiriama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenai – medžiagos, kurios sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi.

Esant žemesnei temperatūrai degimas nevyksta. Klinikiniais tyrimais nustatyta, jog kaitinamojo tabako gaminiuose kartu su nikotinu išskiriama mažiau kenksmingų medžiagų.

Savo ruožtu Vokietijos, Jungtinės Karalystės ar Norvegijos sveikatos apsaugos specialistai jau kelerius metus tyrinėja ir diskutuoja apie galimą naujų tabako gaminių poveikį visuomenės sveikatai. Vis dažniau prieinama prie išvadų, kad vartotojų įpročių pokyčiai gali prisidėti prie žalos mažinimo.

Geriausią išeitį žino visi
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taip pat nurodo, jog siekiant teigiamų ilgalaikių permainų pasiūlos ir paklausos kontrolė bei žalos mažinimo priemonės yra labai svarbios. Mat kol kas visame pasaulyje rūko daugiau kaip 1 milijardas žmonių. Menkai tikėtina, kad per artimiausius metus rūkančiųjų skaičius smarkiai sumažės.

Gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis pastebi, kad didžioji dalis rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti. Bet nereti atvejai, kai žmogus nusprendžia atsisakyti cigarečių, tačiau vėliau vėl pradeda rūkyti. „Dauguma kasdien rūkančių asmenų yra priklausomi nuo nikotino. Prisidegę cigaretę su dūmais jie gauna ne tik nikotino, bet ir gausybę sveikatai kenksmingų medžiagų, kurios susiformuoja tabakui degant. Todėl geriausia išeitis – mesti rūkyti. Tai žino visi“, – pabrėžia J. Urbutis. Tik ne visiems išeina.

Psichiatras ragina nenuleisti rankų ir nenusivilti, jeigu mesti rūkyti nepavyksta iš pirmo karto. „Bandykite antrą, trečią, ketvirtą ar penktą kartą. Konsultuokitės su šeimos gydytoju ir specialistais, sužinokite, kokių priemonių galima imtis. Pakaitinė nikotino terapija, medikamentai, terapijos grupės, knygos ir net alternatyvioji medicina – prieinamų pasirinkimų yra daug, – teigia gydytojas J. Urbutis, – Vis dėlto, jeigu po atkaklių ir intensyvių bandymų nepadeda jokios priemonės ir metodai, tada galima ir net būtina ieškoti būdų, kaip sumažinti rūkymo žalą“.

Žalos mažinimas – pažangos verta sritis
Pašnekovas primena, kad alternatyvių produktų vartojimas nėra nerizikingas ir žala išlieka. „Tačiau analizuodamas atliktus ir atliekamus mokslinius klinikinius tyrimus pastebiu, kad vietoje įprastų cigarečių vartojant kaitinamojo tabako gaminius žala yra mažesnė“, – priduria J. Urbutis.

Juolab, panašių analogijų galima rasti kitose srityse: sportininkams traumų padeda išvengti speciali apranga, o automobiliuose saugos diržai ir oro pagalvės sumažina vairuotojo ir keleivių sužalojimų tikimybę. Šie pavyzdžiai parodo, kad ieškant žalos mažinimo sprendimų galima pasiekti akivaizdžią pažangą.

Galiausiai gydytojas atkreipia dėmesį, jog už visuomenės sveikatos apsaugą atsakinga JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) šią vasarą pripažino tabako kaitinimo sistemą modifikuotos rizikos tabako produktu. FDA įvertino gausių tyrimų duomenis, kurie rodo, kad lyginant su tradicinėmis cigaretėmis kaitinamojo tabako gaminiai išskiria mažiau kenksmingų cheminių medžiagų.

Tai yra pirmas ir vienintelis atvejis, kai viena griežčiausių ir visuomenės sveikatą saugančių organizacijų pasaulyje suteikė tokį įvertinimą.

J. Urbučio nuomone, tai gali būti svarbi informacija ir rūkantiems Lietuvos gyventojams.

 

Lukas Jogaila

LRT.lt nuotrauka

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Atostogaujanti Lietuva plūsta į pajūrį - Mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į tai, laikinai keičia klientų aptarnavimo tvarką.


Poilsiautojus pajūryje trečiadienio vakarą nustebino vaizdas, kokį išvysi retai. Virš paplūdimio greta Palangos įsikūrusiuose Kunigiškiuose kelias minutes skraidė lėktuvas, leisdamas mėlynos spalvos dūmus.


Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ direktorius prof. habil. dr. Vinsas Janušonis baigia savo kadenciją ir ilgametį darbą ligoninėje. Nuo liepos šias pareigas perima prof. dr. Saulius Raugelė. 


Iš Baltarusijos Respublikos į Lietuvos Respubliką atvykusiame keleiviniame mikroautobuse Klaipėdos teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių pareigūnai aptiko kontrabandinių cigarečių. 


Naujajam „7bet-NKL“ sezonui besiruošiančių komandų sudėtyje – rokiruotės. Palangos „Kuršių“ ekipa feisbuke paskelbė, jog kitą sezoną pajūryje rungtyniaus 22-ejų 197 cm ūgio Herkus Kumpys.


Tačiau taip pasielgęs vyras tik pablogino savo padėtį. Per gaisrą sudegė ne kontrabandinės cigaretės, o svetimas automobilis, kuriuo vilnietis jas gabeno. Todėl dabar šiam vyrui teks atsakyti ne tik už neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių gabenimą, bet ir svetimo turto sunaikinimą visuotinai pavojingu būdu. Kilo įtarimų dėl vairuotojo girtumo Šiaulių rajone, keliu...


Šiemet atliktas tyrimas parodė, kad rūkančių Lietuvos gyventojų mažėja, o dalis rūkalių vietoj cigarečių renkasi alternatyvas – elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako gaminius. Šią tendenciją nesunku pastebėti ir pajūryje. Juk poilsiautojai su savo įpročiais per atostogas nesiskiria. Tad dairantis vasarotojų minioje šiemet žvilgsnis dažniau užkliūva už žmonių...


12,9 proc. cigarečių Palangoje yra nelegalios, rodo 2017 m. IV-ąjį ketvirtį bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių pakelių tyrimas. Šis rodiklis yra 6,7 proc. mažesnis nei šalies vidurkis, kuris 2017 m. IV ketvirtį siekė 19,6 proc. Per metus dėl nelegaliai į Lietuvos rinką įvežtų cigarečių šalies biudžetas galimai prarado daugiau nei 60 mln. eurų vien dėl...


Iš tiesų esama tokių jaunuolių, kurie pateisina skeptiškųjų požiūrį į jaunus žmones, neva šiuolaikiniai jaunuoliai nieko daugiau neveikia tik žaidžia kompiuteriais. O esama tokių, kuriems net trūksta paroje valandų, kad viską suspėtų.


Nuo 2008 metų pradžios pradėjus išrašinėti naujus europinio pavyzdžio Lietuvos Respublikos piliečių pasus, kurorte pernai jų išduota apie pusantro tūkstančio.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius