Birželio 14-oji: su viltim, kad skaudi istorija nepasikartos...

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-06-16
Peržiūrėta
2645
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gedulo ir vilties diena subūrė prie Tremtinių kryžiaus.
Gedulo ir vilties diena subūrė prie Tremtinių kryžiaus.

Šeštadienį, birželio 14-ąją, Palangoje paminėta Gedulo ir vilties diena. Po Šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, plazdančių vėliavų vedama palangiškių, kuriems 1941-aisiais prasidėjusi tautos kančios istorija – ne vien datos ir sausi faktai, eisena pro skaudžius įvykius menančią Senąją vaistinę, kur 1944-1951 m. buvo NKVD būstinė, pasuko prie Tremtinių kryžiaus. Čia, kaip ir Šv. Mišių maldoje, gedėta dėl žuvusiųjų ir viltasi, jog skaudi istorija niekada nepasikartos.

Gedulo ir vilties dienos paminėjimas prie Tremtinių kryžiaus pradėtas renginį vedusios TS-LDK Palangos jaunimo bendruomenės narės Veronikos Skeberdytės perskaitytu palangiškės Stefos Daukšienės, perėjusios tremtį Intoje, eilėraščiu. Prie kryžiaus padėjus gėles ir vainikus, uždegus žvakeles prie paminklinių akmenų sugiedotas Lietuvos himnas ir tylos minute pagerbti tie, kurie nukankinti čia, Lietuvoje, ir tie, kurie buvo išplėšti iš gimtųjų namų ir nebegrįžo į juos iš Sibiro bei Gulago lagerių.

„Šiandien visa Lietuva mini Gedulo ir vilties dieną. Gedulo – dėl tų, kurių gyvybės be jokios kaltės buvo užgesintos. Ir vilties – kad tai daugiau niekada nebepasikartotų, – sakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. – Ši diena kiekvieną iš mūsų pakviečia dar kartą prisiminti ir išreikšti pagarbą masinio nekaltų žmonių trėmimo aukoms“.

Meras priminė, jog karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių. Iš viso sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje.

„Sveiku protu nesuvokiama – beveik pusė ištremtųjų buvo vaikai“, – akcentavo Š. Vaitkus, priminęs, jog tremtiniams buvo lemta patirti visus anuometinio režimo baisumus – patyčias, pažeminimus, smurtą ir kankinimus, badą ir ligas. Būdami toli nuo gimtosios Lietuvos, jie tik mintimis galėjo būti su ja. Deja, daugeliui kelionė į Sibirą buvo paskutinė – kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Jiems teko atgulti amžino miego svetimoje, šaltoje žemėje.

„Tremties aukų atminimas kiekvieno lietuvio širdyje išliks per amžius. Mes esame dėkingi šiems žmonėms už tai, kad jie nepabijojo pasipriešinti neteisybei. Už tai, kad šiandien galime vadintis lietuviais. Kad galime iš jų semtis įkvėpimo darbams, kuriuos darome kasdien. Viliuosi, kad tremtinių auka, sudėta ant Tėvynės aukuro, bus pavyzdys jaunajai lietuvių kartai, kaip privaloma kovoti už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, kad ji vėl neatsidurtų pavojuje“, – kalbėjo Palangos meras.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus pirmininkė Irena Galdikaitė sakė: „Mes, gyvieji, gyvename viltimi ir neužmirštame tų, kurių nebėra, gedėdami dėl jų mirties“.

Ir vėl prie Tremtinių kryžiaus suskambo S. Daukšienės eilės, į kurias sudėti į tremtį vežamų jos tėvelių išgyvenimai.

Meilė Lietuvai, kurios nepalaužė tardymai ir kankinimai kalėjimuose ir tremties baisumai liejosi iš buvusios partizanų ryšininkės Mėtos – palangiškės Onutės Veličkaitės-Gricienės sukurtų eilėraščių. Ir iš Rimgaudo Juozapavičiaus vadovaujamo Šaulių choro atliktų dainų, kurias kartu su šauliais dainavo visi, susirinkę į Gedulo ir vilties dienos paminėjimą prie Tremtinių kryžiaus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ketvirtadienio rytą, birželio 27-ąją, minint Palangos žydų ir kitų tautybių asmenų sušaudymo dieną visų palangiškių vardu uždegė atminimo žvakeles bei padėjo atminimo akmenėlius su nužudytųjų vardais ant Palangos žydų genocido aukų kapo. 


Palangos kelyje vėl užfiksuotas skaudus įvykis – ketvirtadienį apie 21 val. ties Kalotės kaimu automobilis „Mazda“ kliudė į važiuojamąją kelio dalį išėjusį 1960 m. gimusį vyrą. Žmogus išvežtas į ligoninę.


Gegužės 29 d.-birželio 5 d. Palangos miesto savivaldybės 2 a. fojė pristatoma paroda „Laisvėjanti Palanga“, skirta Sąjūdžio 35-mečiui paminėti.


 Palangos Kurhauzo salėje birželio 23 dieną, 18 valandą, liepos 25 dieną, 18 valandą, ir rugpjūčio 21 dieną, 18 valandą, bus rodomas muzikinis operetės spektaklis „Išsipildžiusios svajonės istorija“.


Palangos Kurhauzo salėje birželio 23 dieną, 18 valandą, liepos 25 dieną,18 valandą, ir rugpjūčio 21 dieną. 18 valandą, vyks muzikinis operetės spektaklis „Išsipildžiusios svajonės istorija“. Spektaklyje skamba žinomiausios melodijos iš žiūrovų pamėgtų operečių „Silva“, „Čigonų baronas“, „Cirko princesė“ ir kt.


Palangos miesto baseinas jau pildomas vandeniu, o nuo birželio 1 d. bus atidarytas. Jo lankytojus vilios ir nauja kavinukė baseino viduje bei lauko terasoje. Sporto klubas baseine taip pat veiks nuo birželio 1 d.


Vyriausybė pamažu lengvina griežto karantino šalyje sąlygas. Nuo gegužės 24 d. vėl gali veikti baseinai. Palangos baseinas informavo „Palangos tiltą“, kad yra pasiruošęs svečius priimti nuo birželio 1 dienos.


Palangos baseinas savo socialiniame tinkle pranešė, džiugią žinią skaičiuojant paskutines dienas iki vasaros – Palangos baseinas vėl atvers duris jau birželio 12 dieną.


Palanga iki šių metų birželio 1-osios numačiusi atlikti du didelius darbus: perimti iš „Litesko“ visą miesto šilumos ūkį ir paleisti naująją 5 megavatų biokuro katilinę. UAB „Palangos šilumos tinklai“ sutartis dėl šilumos tinklų nuomos su „Litesko“ baigiasi birželio 15 dieną, bet siekiant supaprastinti buhalterinius...


Šeštadienį, birželio 14-ąją, Palangoje paminėta Gedulo ir vilties diena. Po Šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, plazdančių vėliavų vedama palangiškių, kuriems 1941-aisiais prasidėjusi tautos kančios istorija – ne vien datos ir sausi faktai, eisena pro skaudžius įvykius menančią Senąją vaistinę, kur 1944-1951 m....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius