Ant Naglio kalno skambėjo dainos ir legendos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-03-30
Peržiūrėta
2484
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ant Naglio kalno skambėjo dainos ir legendos

Šeštadienio popietę pro Naglio kalną eidami ar dviračiais važiuodami palangiškiai ir miesto svečiai nustebę sustodavo ir skubėdavo kopti į patį kalną, mat nuo jo skambėjo muzika, dainos ir legendos. Čia į „Palangos dienų 2015“ renginių pynę įsiliejęs folkloro ansamblis „Mėguva“ sukvietė svečius pažiūrėti programos „Naglio kalno paslaptis“.
Pačioje kalno viršūnėje prie degančios ugnies ratu sustoję mėguviškiai sekė su šia vietove susijusias legendas bei padavimus. Mūsų senoliai sudėjo ne vieną pasakojimą ir apie buvusį milžiną Naglį, kuris iškratęs smėlį iš klumpių ir taip supylęs šį kalną, ir apie prūsų karvedį Naglį, turėjusį gražią pačią Brukšvą ir žuvusį karuose su švedais – jį jo kariai čia palaidoję ir supylę jam kapą, o pati taip verkusi, kad jos ašaros išsiliejo Ašaralės upeliu. Ir apie plėšikaujantį žveją Naglį, kuris šioj vietoj plėšdavęs žmones. Pasakojo senoliai ir apie tai, kad čia, prie Naglio kalno ir ant jo „baido“ – tai pasirodo ponaitis, puikiai pasistrajinęs, o šalia jo vis ožys strikinėjantis, tai vokietukas. Žodžiu, po vieną geriau prie Naglio kalno naktimis nevaikščioti, mat yra buvę, kad žmogeliai taip nusigąsdavo, kad iki šviežių bulvių nebeišgyvendavo...
Vadintas Naglio kalnas ir Kepurių, ir Kopos, ir Olandų, ir Kapų kalno vardais. Seniai seniai čia žinyčios būta, vėlesniais laikais – ir kapinių. Laidoję čia ir neatpažintus skenduolius. Kalbama apie tai, jog net lobių čia užkasta, ir ieškojo jų ne vienas drąsuolis, tad ir kalnas bei aplink jį smarkiai iškasinėtas buvęs...
Legendos, padavimai, istorijos gražiai dainomis ir tiek tradicinių lietuvių liaudies instrumentų – smuiko, kanklių, lumzdelių, – tiek mažiau akiai ir ausiai įprastų ragų, Labanoro dūdų, ožragių ir dambrelių skambesiu lydimos toli nuo kalno skrido.
O pačioje programos pabaigoje nuo papėdės pasigirdo šūksniai: „Rado, lobį rado“. Skubiai žemyn nusileidę žiūrovai pamatė, jog išties lobio rasta – pilnas krepšys žalių kadagio šakelių, tausių tikru lobiu prieš Verbų sekmadienį.
Kelis kartus smagiai pasisukę šokio sūkuryje, ir svečiai, ir mėguviškiai skirstėsi lydimi ansamblio vadovės Zitos Baniulaitytės žodžių: „Gerbkime ne tik Birutės, bet ir Naglio kalną. Ir gal kitąmet, kai čia susirinksime, ir jo aplinka bus taip pat gražiai sutvarkyta...“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo senų laikų keliaujantieji į Kretingą nuo Klaipėdos ir Palangos atsidurdavo ant Pelėdos kalno, kur susikerta iš ten ateinantys keliai, nuo kurio atsiverdavo miesto, išsidėsčiusio Akmenos upės slėnyje, panorama.


Palangos šauliai gavo kvietimą rugsėjo 26 d. Medvėgalio kalno papėdėje paminėti Lietuvos laisvės armijos 80-ties metų jubiliejų ir Lietuvos partizanų Žemaičių apygardos vado pulkininko Vlado Montvydo-Žemaičio 110-ąsias gimimo metines.


Antradienį, rugsėjo 22 d., 20 val. Palangoje, ant Birutės kalno, sužibs vienybės laužas – bus minima Baltų vienybės sąšauka. Bendruomenė kviečiama aktyviai dalyvauti renginyje.  


Jurbarke skambėjo palangiškių dainos

"Palangos tilto" redakcija, 2019 12 05 | Rubrika: Miestas

Paskutinį rudens savaitgalį Palangos kultūros ir jaunimo centro moterų vokalinis ansamblis “Guboja” ir Jūros šaulių vyrų choras, vadovaujamas Rimgaudo Juozapavičiaus, keliavo į Jurbarką. Šio miesto kultūros centro moterų choro “Lelija” vadovė Dalė Jonušauskienė pakvietė kolektyvus į chorinės muzikos šventę “Susitikimas dainoje”...


Antradienį, gegužės 31 dieną, Palangos miesto savivaldybėje viešėjo bei su miesto vadovais susitiko Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro studentai, kurie Gruzijoje studijuoja lietuvių kalbą. Viešnagės Lietuvoje metu studentus lydi minėto universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas profesorius Vidas Kavaliauskas.


Ką pastatė ant Šventosios Alkos kalno, žemaičiams ir visiems pagonims šventos vietos? Tinkamus baltų dieviškų būtybių pakaitalus? Ar beverčius „baibokus“, kaip teigia senųjų skulptūrų autorius ir architektas Virgilijus Vaičiūnas ir Palangos Žemaičių draugijos seniūnas Augustas Narmontas. Jie piktinasi, kad su jais dėl naujų skulptūrų išdrožimo net...


Birželio 25-27 dienomis Lietuvos pajūryje vyko tradicija tapęs tarptautinis meno festivalis „Open sea“ („Atvira jūra“). Festivalis poilsiautojus pasitiko jau ketvirtą kartą, o šiemet – net du kartus didesniu repertuaru nei pernai. Meno festivalis vyksta ne tik Palangoje: panašaus formato renginiai – klasikinės muzikos koncertai –...


Ant Naglio kalno skambėjo dainos ir legendos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 03 30 | Rubrika: Miestas

Šeštadienio popietę pro Naglio kalną eidami ar dviračiais važiuodami palangiškiai ir miesto svečiai nustebę sustodavo ir skubėdavo kopti į patį kalną, mat nuo jo skambėjo muzika, dainos ir legendos. Čia į „Palangos dienų 2015“ renginių pynę įsiliejęs folkloro ansamblis „Mėguva“ sukvietė svečius pažiūrėti programos „Naglio kalno...


Ant Birutės kalno – lietuviškos ir latviškos dainos

"Palangos tilto" informacija, 2013 10 21 | Rubrika: Miestas

Sekmadienio pavakare nuo Birutės kalno plačiai skambėjo lietuvių ir latvių kalbomis atliekamos dainos. Čia Klaipėdos apskrities latvių asociacijos „Atpūta“ kvietimu rinkosi tie, kas norėjo paminėti baltų vienybės ir Latvijos Nepriklausomybės šventę.


„Olimpinė diena“ prie Naglio kalno

Dalia Rakauskienė, mokytoja, 2009 05 23 | Rubrika: Miestas

Gegužės 20-ąją prie Naglio kalno vyko Palangos Senosios gimnazijos moksleivių sveikatingumo projekto „Sveikos gyvensenos keliu“ sporto diena – „Olimpinė diena“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius