A. Mončio muziejuje – R. Toomra „Nuo siūlo iki meno“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-03-31
Peržiūrėta
2365
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

L. Turauskaitė. R. Toomra su žmona Eve ir V. Biskys parodos atidarymo metu.
L. Turauskaitė. R. Toomra su žmona Eve ir V. Biskys parodos atidarymo metu.

„Neįtikėtina. Tiesiog pasaka. Nesuprantu, kaip iš paprasčiausių siūlų virbalais galima sukurti tokį grožį“, – penktadienio vakarą kalbėjo į A. Mončio namus-muziejų susirinkusios palangiškės ir palangiškiai, su nuoširdžia nuostaba ir susižavėjimu apžiūrinėdami Riho Toomra parodą „Nuo siūlo iki meno“.

Stebėtis išties buvo kuo: ant sienų skleidėsi „Katilėlis“, „Auksinė aguona“, „Akmeninė rožė“, „Pienė“, „Pavasaris“, „Povas“, „Eglės kankorėžis“ – visas šias kompozicijas su tiesiog neįtikėtina kantrybe išmezgė nuosavai tarptautinio transporto kompanijai Taline vadovaujantis, kaip pats sakė, buvęs autobuso vairuotojas estas R. Toomra.

Parodą atidariusi A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė pasidžiaugė, kad ši Estijos nepriklausomybės dienos proga šios valstybės ambasadoje Vilniuje eksponuota paroda,  Estijos Garbės konsulo, Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus gydytojo Virginijaus Biskio dėka, pasiekė Palangą ir atidaroma čia Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos dienos išvakarėse.

„Šiose salėse eksponuojami skulptūros, grafikos, tapybos darbai, fotografijos. Tiesą sakant, net neįsivaizdavau, kad kada nors čia pristatysime mezginius. Tačiau, kai išvydau šiuos meno kūrinius, pajutau, kad jiems neįmanoma atsispirti. Tai – akių, rankų, proto ir širdies sukurti laimės ir taikos simboliai“, – kalbėjo L. Turauskaitė.

„Megzti mane išmokė močiutė, kai buvau paauglys, ir, mano paties nuostabai, pirmieji eksperimentai buvo gana sėkmingi, – susirinkusiųjų paklaustas, kada pradėjo megzti, sakė parodos autorius R. Toomra. – Taigi, mezgimas man tapo tuo, kas „užmuša“ nuobodulį. Kadangi mezgimo procesas trunka ilgai ir reikalauja daug laiko, šiandieninės parodos aš išlaukiau daugelį metų“.

R. Toomra prisipažino, kad mezga pagal didžiuoju mezgimo meistru tituluojamo vokiečio Herbert Niebling (1903-1966) sukurtas schemas. Ir mezga jau per trisdešimt metų. Paklaustas, kiek užtrunka megzdamas vieną ar kitą darbą, parodos autorius sakė, jog didiesiems darbams, jeigu megztų valandą per dieną, neužtektų metų. Jis gi, megzdamas po 4-5 valandas perdien, darbą baigia per 3-4 mėnesius.

R. Toomra smulkiai pasakojo jį klausinėjantiems parodos atidarymo svečiams apie mezgimo techniką, iš kokių siūlų ir kokiais virbalais naudojasi, kaip pradeda staltiesę ar servetėlę ir kaip užbaigia.

„Rūbų nemezgu, – šypsojosi vyriškis. – Ir pagal užsakymus darbų nedarau – na, tik tą vienintelį, violetinį, kurį numezgiau uošvės užsakymu. Ir neparduodu – nes neturėčiau ko eksponuoti“.

Estijos garbės konsulas V. Biskys savo ruožtu taip pat pasidžiaugė, kad, dalyvaudamas R. Toomra parodos atidaryme Vilniuje, Estijos ambasadoje, turėjo progą ne tik susipažinti su autoriumi, bet ir įkalbėjo jį savo darbus atvežti į Palangą. Ir paminėjo, jog A. Mončio namuose-muziejuje paroda bus eksponuojama iki balandžio 30-osios, o paskui ji bus perkelta į Palangos reabilitacijos ligoninę.

Pasibaigus oficialioms kalboms, parodos atidarymo svečiai dar ilgai kalbino R. Toomra ir gilinosi į mezgimo subtilybes.

„Kažkada pati esu tokia technika mezgusi servetėles. Pamenu, schemas buvo labai sunku gauti, parsisiųsdavome žurnalus iš Maskvos. Tačiau tokio dydžio darbams ir dar iš tokių plonų siūlų, kantrybės neužtekdavo“, – viena kitai pasakojo palangiškės, persifotografuodamos R. Toomra darbus ir atskiras jų detales – gal pabandysiančios ir pačios, jei ne tokio dydžio, tai bent mažesnius darbelius išmegzti.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo spalio 2 d. Antano Mončio meno muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) veiks Gyčio Skudžinsko personalinė paroda „Trys versijos“.


Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


Po kelerių metų pertraukos į meno uostą grįžo marinos, vasariškai nusiteikusių meno mylėtojų žvilgsniai krypo į fotografijos žanrą, didelio populiarumo sulaukė netikėtai meno rinkos scenoje pasirodę tapytojo Antano Gudaičio (1904–1989) kūriniai. 


Liepos 1 d., penktadienį, 17 val. Palangos kurorto muziejuje (Birutės al. 34A), kultūrinėje visuomenėje žinomam kaip vila „Anapilis“atidaroma šiuolaikinio meno paroda „anapilio matymai“.


Antano Mončio namai-muziejus spalio 1 d. 15 val. kviečia atvykti į naujos parodos atidarymą. Joje – prancūzo Hommage à Serge Lifar darbai.


Visą liepos mėnesį Antano Mončio namuose-muziejuje veiks tiesiog išskirtinė paroda: čia, po vienu stogu, muziejaus direktorės Loretos Birutės Turauskaitės ir parodų kuratoriaus fotomenininko Gyčio Skudžinsko pakviesti, susitiko iš Palangos kilę ir kylantys kūrėjai: jau pripažinti, laukiantys pripažinimo ir dar tik -engiantys pačius pirmuosius žingsnius į meno pasaulį.


Palangoje – pirmoji meno degustacija

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 07 | Rubrika: Kultūra

Pirmą kartą į Palangą, į „Ramybės“ galeriją, atkeliauja originalus projektas – meno degustacija. Palangiškius ir poilsiaujančius miesto svečius tik vieną – birželio 9-osios vakarą – suburs meno degustacijos „išradėja“ ir kuratorė Vilma Jankienė. Vilniuje įsikūrusi „AP galerija“ jau ketvirtus metus organizuoja...


A. Mončio muziejuje atsiveria naujos meno erdvės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 22 | Rubrika: Kultūra

Prasidedantį vasaros sezoną ir Muziejų naktį turtingai, turiningai ir išmoningai pasitiko A. Mončio namai-muziejus: penktadienį čia atidaryta Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros profesoriaus Vaidoto Janulio darbų paroda, kurioje eksponuojami kūriniai iš projektų „Sausas mūrijimas“ bei „Minčių kvapas“, o šeštadienį...


„Neįtikėtina. Tiesiog pasaka. Nesuprantu, kaip iš paprasčiausių siūlų virbalais galima sukurti tokį grožį“, – penktadienio vakarą kalbėjo į A. Mončio namus-muziejų susirinkusios palangiškės ir palangiškiai, su nuoširdžia nuostaba ir susižavėjimu apžiūrinėdami Riho Toomra parodą „Nuo siūlo iki meno“.


A. Mončio muziejuje – „Vaizdas gražus iš toli“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 25 | Rubrika: Kultūra

„Tiesiog nuostabu, kad žiemą Palangoje gali ne vien prie jūros nueiti, bet ir išties gero meno pamatyti“, – šiuos žodžius poetas, Nacionalinės premijos laureatas Aidas Marčėnas ištarė šeštadienį Antano Mončio namuose-muziejuje atidarant tapybos parodą „Vaizdas gražus iš toli“, kuria muziejus savo erdvėse pradėjo Palangos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius