2024 m. pradės veikti pagalbos linija norintiems mesti rūkyti
Nuo kitų metų pradžios šalyje pradės veikti telefoninė pagalbos linija, kurios specialistai nemokamai konsultuos gyventojus, norinčius mesti rūkyti. Šią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) pasirašė sutartį dėl linijos steigimo.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad rūkančiųjų skaičius Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau pastaruoju metu ima daugėti situacijų, ypač jaunimo tarpe, kai auga įvairių bedūmių ir elektroninių cigarečių vartojimas, todėl būtina laiku reaguoti.
„Svarbu suteikti esminę informaciją apie tabako žalą organizmui, taip pat palaikyti planuojančius mesti rūkyti, nes tik motyvuotas ir palaikymo sulaukęs žmogus gali sėkmingai tęsti savo kelionę atsikratant žalingų įpročių. Planuojamos kompleksinės priemonės, kurios padidins atsparumą priklausomybėms ir paskatins sąmoningumą“, – sako ministras.
,,Siekis, kad nuo nikotino priklausomi asmenys sulauktų pagalbos – vienas iš departamento prioritetų. Kaip rodo moksliniai tyrimai, nacionalinės metimo rūkyti telefoninės linijos paslaugos labai padidina tikimybę, kad rūkalius sėkmingai atsikratys to įpročio. Reikalinga būtent nuosekli pagalba metantiems rūkyti, o ne tik pavienės iniciatyvos“, – sako NTAKD laikinoji vadovė Gražina Belian.
SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjo Igno Rubiko teigimu, rūkymas yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, lemiančių prastą Lietuvos gyventojų sveikatą. Pasak jo, „iki šiol Lietuva šią problemą sprendė daugiausia įstatymų ir kontrolės priemonėmis, tačiau to nepakanka – reikalinga ir reali, veiksminga pagalba norintiems mesti rūkyti, be kurios dažnai to padaryti nepavyksta. Telefoninė linija – viena iš svarbių iniciatyvų šioje srityje, didinant kompleksinės pagalbos prieinamumą.“
Pagal projekto sąlygas, konsultacijas telefonu vienu metu teiks mažiausiai du specialiai apmokyti kvalifikuoti specialistai. Taip pat planuojama viešinimo kampanija, skirta tikslinių gyventojų grupių skatinimui naudotis pagalbos linijos paslaugomis ir motyvavimui mesti rūkyti. Atsikratyti žalingo įpročio norintys gyventojai pagalbos galės ieškoti ir atnaujintoje interneto svetainėje www.nerukysiu.lt, taip pat bus sukurta metimo rūkyti pagalbos mobilioji programėlė.
Pažangos projektas „Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija“ bus vykdomas iki 2029 m. pabaigos. Jis finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, projekto įgyvendinimui skirta 1,4 mln. eurų.
2021 m. NTAKD organizuoto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendroje populiacijoje tyrimo duomenimis, Lietuvoje dauguma (73,2 proc.) rūkiusių ar rūkančių tyrimo dalyvių teigė mėginę mesti rūkyti:
38,3 proc. pavyko mesti rūkyti;34,9 proc. mėgino mesti, tačiau nesėkmingai;12,8 proc. pripažino, kad norėtų pamėginti mesti rūkyti, nors to niekada nėra bandę.Pagal Vilniaus universiteto 2020 m. atliktą reprezentatyvią apklausą, skirtą įvertinti Lietuvos gyventojų požiūrį siekiant sumažinti rūkymo paplitimą visuomenėje, 70 proc. rūkančiųjų ir 75 proc. nerūkančiųjų kaip pagrindinę rūkymo mažinimo visuomenėje priemonę pasirinko nemokamą telefono liniją metantiems rūkyti.
Tikimasi, kad telefonu teikiamos metimo rūkyti konsultacijos leis padidinti sėkmingai metusiųjų rūkyti asmenų skaičių ir prisidės prie šio žalingo įpročio visuomenėje paplitimo mažinimo.
SAM Komunikacijos skyrius
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nors debesys virš Palangos miesto ligoninės senai jau kaupėsi, bet žinia, kad, Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL), su kuria Palangos miesto savivaldybė turi sutartį dėl paslaugų teikimo, nuo rugsėjo 10 dienos Palangos ligoninėje naikina terapijos, intensyvios terapijos ir net skubios pagalbos skyrių, paliekant joje tik slaugos skyrių, kurorto valdžiai bei miestelėnams trenkė kaip...
Nemokama paslauga norintiems mesti rūkyti
2024 06 06 | Rubrika: Miestas
Tyrimai rodo, kad procentas sėkmingai metusių rūkyti su specialistų pagalba yra net kelis kartus didesnis negu bandžiusių atsisakyti rūkymo savarankiškai.
2024 m. ankstyvosios pagalbos paslaugas asmenims teikiančios asociacijos
2024 03 26 | Rubrika: Miestas
2024 m. pradės veikti pagalbos linija norintiems mesti rūkyti
2023 06 28 | Rubrika: Miestas
Nuo kitų metų pradžios šalyje pradės veikti telefoninė pagalbos linija, kurios specialistai nemokamai konsultuos gyventojus, norinčius mesti rūkyti.
„Jaunimo linija“ ieško savanorių: suteikia sąlygas budėti per nuotolį
2023 01 25 | Rubrika: Miestas
Emocinę paramą teikianti organizacija "Jaunimo linija" ieško naujų savanorių, kad telefoniniais ir internetiniais pokalbiais teiktų emocinę paramą jauniems žmonėms.
„Jaunimo linija”: jausti baimę ir nerimą šiuo metu yra natūralu
2022 02 24 | Rubrika: Miestas
Jausti karo baimę ir nerimą dėl ateities šiandien yra natūralu, reiktų kuo daugiau kalbėtis tarpusavyje ir „išventiliuoti“ šiuos jausmus, taip pat koncentruotis į dalykus, kuriuos galime pakeisti, bei kasdienių darbų rutinoje rasti stabilumą – taip pataria emocinės paramos tarnybos „Jaunimo linija“ savanoriai ir specialistai.
Siekiant išvengti didelių žmonių susibūrimų, gruodžio 31 d. jūros tiltas jau 21 val. bus uždarytas, o atvertas visiems norintiems jis bus praėjus pusvalandžiui po vidurnakčio.
Petro Gražulio dukters mama Birutė Navickaitė pasiryžo mesti rūkyti
"Palangos tilto" informacija, 2019 09 09 | Rubrika: Miestas
Petro Gražulio dukters mama Birutė Navickaitė (32 m.) nusprendė keistis iš esmės. Atkakli moteris atsisakė žalingų įpročių, jau ilgai trugdžiusių jai kurti pilnavertį gyvenimą. Apie tai ji pranešė socialiniuose tinkluose. „Mirštu kaip noriu rūkyt, bet geriau mirsiu, nei surūkysiu dar nors vieną tą bjaurų daiktą. Keletas dienų be cigaretės. Jaučiuosi baisiai, bet...
Rudeniop pradės veikti išplėstos Palangos kapinės
Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 30 | Rubrika: Miestas
Palangoje dabar veikiančiose kapinėse palangiškiams vietos laidoti artimuosius nebeliko. Jau ne iš vieno miestelėno sulaukta nusiskundimų, jog tenka važiuoti į Šventąją. Nors visą gyvenimą gyventa kurorte ir tikėtasi amžinojo poilsio atgulti Palangoje.
Aštuntokai įrodinėja, jog rūkyti – nemadinga
Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 01 | Rubrika: Kultūra
Jau penkerius metus Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras koordinuoja nacionalinį konkursą „Nerūkanti klasė”. Kasmet norą jame dalyvauti pareiškia vis daugiau mokyklų. Šiemet konkurse dalyvaujanti Vlado Jurgučio vidurinės mokyklos 8d klasė prasiskynė kelią link respublikinio finalo, vyksiančio balandžio mėnesį.