Palanga rengiasi Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatui

Linas JEGELEVIČIUS, 2019-08-09
Peržiūrėta
2471
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Oi, kaip Palanga driokstels kitais metais – kurortas gavo teisę surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą. Tikimasi, kad į Palangą atvyks iki 28 orkestrų iš visos Europos, o paskui juos – šimtai čempionato dalyvių ir tūkstančiai svečių. Apie neeilinį įvykį kalbėjomės su Vygantu Rekašiumi, VšĮ „Palangos orkestras“, kuriam Palangos miesto savivaldybė pavedė organizuoti šį renginį, vadovu.

– Pirmasis Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas buvo surengtas 1978 m. Londone, nuo tada dėl teisės rengti čempionatą kasmet tarpusavyje konkuruoja žinomi Vakarų Europos miestai. Palanga – pirmasis Vidurio ir Rytų Europos valstybės miestas, iškovojęs teisę surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą. Kaip tai Palangai pavyko?

– Teisės surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą (EBBC) Palanga siekė nuo 2013 metų – kuomet dar tik buvo planuojama rekonstruoti Palangos koncertų salę. Siekdama išlaikyti per 40 metų susiformavusį renginio prestižą, Europos varinių pučiamųjų instrumentų asociacija (EBBA) kelia itin didelius reikalavimus pageidaujantiems šį čempionatą organizuoti, tad norėdama tapti jo šeimininke, Palanga ne tik turėjo įrodyti turinti organizatorių komandos potencialą, bet ir pasiūlyti patogų susisiekimą su kurortu bei svečiams tinkamą infrastruktūrą. Ir be abejonės – pasiekti, jog kurorto Koncertų salė nepriekaištingai atitiktų keliamus reikalavimus. Galiausiai tai pavyko padaryti. Reikia pasakyti ir tai, kad Lietuva Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) nare yra nuo 2007 metų ir aktyviai siekė šį renginį pritraukti į Lietuvą, parodant mūsų muzikinės kultūros tradicijas ir pažangą, kurią varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų žanras pasiekė per pastaruosius du nepriklausomybės dešimtmečius.

– Kokie parengiamieji darbai jau vyksta ar prasidės netrukus?

– Galima sakyti, jog darbai kone nenutrūkstamai vyksta dar nuo tada, kai 2013 metais Palanga pareiškė norą tapti EBBC priimančiu miestu. 2014 metais pasirašėme bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija, 2015 metais pastatyta Palangos koncertų salė, vyko keli jos akustikos testavimai, kurių metu Palangą aplankė geriausi Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrai. Suformavome vietos organizatorių komandą, telkiame savanorius, kurių indėlis tokio masto renginyje labai svarbus. Periodiškai vyksta susitikimai su Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) prezidentu Ulf Rozenberg bei generaliniu sekretoriumi Kor Niehof ir visa asociacijos valdyba. Visi siekiame to paties tikslo – užtrikrinti, kad prestižiškiausias varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų renginys ir toliau išlaikytų šią kartelę, ir kas dar svarbiau, kad kiekvienas čia atvykstantis orkestrantas jaustųsi lyg namie - vertinamas ir gerbiamas.

– Kaip bus atrinkti varinių pučiamųjų orkestrai dalyvauti čempionate? Ar jau žinoma, kurie dalyvaus? O orkestrų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos bus?

– Teisę dalyvauti Europos čempionate įgyja šalių – asociacijos narių Nacionaliniuose čempionatuose nugalėję orkestrai. Didžioji dalis šių metų Nacionalinių konkursų dar tik įvyks, tad galutinis dalyvaujančių orkestrų sąrašas paaiškės šiems metams besibaigiant. Iš viso Palangoje tikimės pamatyti iki 28 orkestrų, kurie varžysis trijose kategorijose: Čempionų (Champion), Iššūkio (Challenge) ir Jaunimo (Development). Tiesa, jau galime pasidžiaugti, kad bene labiausiai pasaulyje apdovanotą varinių pučiamųjų instrumentų orkestrą „Cory Band“ Palangoje tikrai išvysime, mat jis laimėjo šių metų Europos čempionatą, vykusį Montreux, o tai reiškia, kad Velso atstovai ne tik varžysis Čempionų sekcijoje, bet ir pasirodys EBBC 2020 Gala koncerte.
Mūsų kaimyninės šalys – Latvija, Estija, beje, ir Lenkija nėra asociacijos narės, tačiau tai, kad čempionatas vyksta Baltijos regione ir arčiau nei bet kada, tikimės, paskatins atkreipti dėmesį į šį žanrą ir kaimyninėse šalyse. Tuo tarpu Lietuvos atstovai EBBC dalyvauja nuo 2005 metų. Šiemet Šveicarijoje vykusiame čempionate varžėsi du Lietuvos kolektyvai ir abu užėmė garbingas antrąsias vietas: „Challenge“ arba „Iššūkio“ kategorijoje puikiai pasirodė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „BrassLT“, diriguojamas Russell Gray iš Jungtinės Karalystės, o Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro – Dailės galerijos jungtinis varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“ (dirigentas – Piet Visser, Nyderlandų Karalystė) sidabrą pelnė jaunimo iki 18 metų amžiaus (Development) kategorijoje. Tikimės, kad abu šie kolektyvai savo jėgas išbandys ir Palangoje.

– Kokius pageidavimus čempionato „savininkai“ yra išreiškę Palangai dėl techninių ir organizacinių dalykų?

– EBBC savininkai nuo 2015 metų, vertindami Palangos infrastruktūrą, pasiekiamumą, vietos organizatorių gebėjimus, Palangoje teikiamų apgyvendinimo paslaugų bei maitinimo kokybę, ypatingų papildomų pageidavimų neišreiškė. Didžioji organizacinių klausimų dalis siejama su pačio čempionato vieta, t. y. Palangos koncertų sale. Dėl renginio specifikos prie Palangos koncertų salės papildomai reikės įrengti patalpas orkestrų pasiruošimui, ekspozicinių stendų išdėstymui, lankytojų maitinimo paslaugų teikimui. Scenoje bus sumontuota akustinė kriauklė (Acoustic Shell). Taip pat svarbus kokybiško interneto ryšio užtikrinimas ir panašūs klausimai, kurie pasiruošimo metu yra sprendžiami.

– Kaip ir kur Palanga semiasi gerosios tokių čempionatų vykdymo patirties?

– Niekas taip gerai nepadeda suvokti renginio visumos, kaip dalyvavimas jame, todėl pastaraisiais metais mūsų komandos nariai lankėsi EBBC įvairiose Europos valstybėse. Tai leidžia ne tik patirti čempionato dvasią ir mastelį, bet ir iš vidaus išnagrinėti jo struktūrą, integruotis į vietos organizatorių komandą ir sulaukti atsakymų į daugybę praktinių klausimų. Vien šiemet Palangos komanda žinių semtis vyko dukart: vasario mėnesį lankėsi Bergene, Norvegijoje vykusiame Nacionaliniame varinių pučiamųjų orkestrų čempionate, kuris savo dydžiu, struktūra ir dalyvių gausa prilygsta Europos čempionatui. Balandį žinių sėmėmės EBBC Šveicarijoje, o rudenį laukia kelionė į varinių pučiamųjų orkestrų muzikos lopšį – Didžiąją Britaniją.

– Ar visi čempionato renginiai vyks tik naujoje Palangos koncertų salėje? Kur numatytas čempionato atidarymas ir uždarymas?

– Taip, didžioji čempionato renginių dalis vyks Palangos koncertų salėje. Čia numatyti ir čempionato Gala koncertai. Čempionato atidarymas planuojamas nuostabiausioje kurorto vietoje – Palangos Birutės parką puošiančiuose Grafų Tiškevičių rūmuose. Tai ne tik būdas pristatyti Europai savo istoriją bei vertingą architektūrinį paveldą, bet ir simboliškas veiksmas – juk būtent Grafai Tiškevičiai laikomi orkestrinės muzikos tradicijos Palangoje pradininkais. Jos tąsa ir šiandien rūpinasi 66-erius metus kurorte muzikuojantis „Palangos orkestras“.

– Kokią pridėtinę vertę čempionatas sukurs visam Lietuvos pajūrio regionui, Palangai?

– Teisė rengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą Palangoje yra labai svarbus sprendimas, garsinantis Lietuvą, o tuo pačiu ir Palangą. Jei prieš šešerius metus EBBA šalių narių delegatams reikėjo rodyti kur yra Palanga, tai šiais metais tik nedaugelis jų dar nebuvo čia atvykę. Teisė organizuoti EBBC 2020 – tai įvertinimas ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai. 2015 metais EBBA atliktos analizės duomenimis, skaičiuojant minimaliais rodikliais, čempionatas sukuria apie 7000 lovadienių apgyvendinimo sektoriui. Atitinkamą naudą pajus ir maitinimo bei transporto paslaugų teikėjai, maisto prekių bei suvenyrų pardavėjai.


Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Balandžio 30 – gegužės 7 d. Palangos delegacija lankėsi Malmės mieste, Švedijoje, kur vyko Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatas. 


Palanga jau kitąmet taps Europos pučiamųjų muzikos sostine – ketvirtadienį kurorto meras Šarūnas Vaitkus pasirašė sutartį su Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacija (EBBA) dėl Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato (EBBC) organizavimo Palangoje. 


Praėjusią savaitę, ketvirtadienį, kovo 12 d., Palanga sulaukė liūdnos žinios iš Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) - varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas Palangoje, turėjęs vykti balandžio pabaigoje ir gegužę, yra atšaukiamas.


Palangos delegacija grįžo iš lapkričio 1-3 dienomis Norvegijoje, Stavangerio mieste, vykusio susitikimo su Europos varinių pučiamųjų asociacijos (EBBA) vadovais, kurio metu aptarti pasirengimo kitąmet Palangoje vyksiančiam Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatui klausimai.


Oi, kaip Palanga driokstels kitais metais – kurortas gavo teisę surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą. Tikimasi, kad į Palangą atvyks iki 28 orkestrų iš visos Europos, o paskui juos – šimtai čempionato dalyvių ir tūkstančiai svečių. Apie neeilinį įvykį kalbėjomės su Vygantu Rekašiumi, VšĮ „Palangos orkestras“, kuriam...


Antradienį Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus ir VšĮ Palangos orkestras vadovas Vygantas Rekašius žiniasklaidos atstovams pranešė džiugią žinią: patvirtinta, jog Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas Palangoje vyks 2020 metais. Iki šiol buvusios abejonės išsklaidytos po praėjusią savaitę gauto sprendimo.


Praėjusį savaitgalį Palangoje buvo rengiamas iš Panevėžio išsikėlęs XVIII Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatas. Koncertavo būrys iš visos Lietuvos ir užsienio atvykusių muzikantų. Šis čempionatas suteikė galimybę Palangai išbandyti, ar ji bus tinkamai pasiruošusi 2020 metais ketinamam čia organizuoti Europos pučiamųjų orkestrų čempionatui.


Šį savaitgalį Palangoje ne tik skambėjo varinių pučiamųjų muzika bei vyko tarptautinė konferencija „Nauji vėjai“, sukvietusi šios srities ekspertus ir muzikantus iš daugybės šalių, bet ir žengtas žingsnis link galimybės didžiausiame šalies kurorte 2019–2020 m. surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą – penktadienį tarp...


Šį savaitgalį Osle (Norvegija) vykusiame 46-ajame Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionate pabuvojusi ir su Europos varinių pučiamųjų orkestrų (European Brass Band Aassociation) asociacijos nariais susitikusi Palangos delegacija parvežė dvi džiugias žinias: pateikta paraiška mūsų mieste rengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą 2019-aisiais, o 2016-aisiais...


Šiandien Palangoje lankėsi bei su miesto vadovais ir kultūros specialistais susitiko Europos varinių pučiamųjų orkestrų (European Brass Band Aassociation) asociacijos prezidentas Ulf Rosenberg bei šios asociacijos tarybos narys Jacob Dijkstra. Palanga siekia, kad prestižiškiausias Europoje pučiamųjų muzikinis renginys 2016 m. vyktų būtent šiame kurorte.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius