Antano Mončio namuose-muziejuje – portretinė menininkui dedikuota instaliacija

Palangos tiltas, 2021-12-13
Peržiūrėta
2742
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

 Antano Mončio namuose-muziejuje – portretinė menininkui dedikuota instaliacija

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2021 m. gruodžio 17 d., penktadienį, 15 val. pristatoma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“. Naujausias autorės kūrinys skirtas skulptoriaus modernisto Antano Mončio (1921–1993) 100-osioms gimimo metinėms pažymėti ir kartu priminti apie pasaulinio garso menininko svarbą lietuvių kultūrai. 

Projektą „Antano Mončio 100-mečio įamžinimas Palangoje – portretinės šviesos instaliacijos sukūrimas Antano Mončio namams-muziejui“ finansuoja Palangos miesto savivaldybė, globoja Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

L. Guokė su A. Mončio kūryba susipažino dar mokykloje, kai jai į rankas pateko Tomo Sakalausko knyga „Ketvirtoji dimensija“ (Vilnius: Alma littera, 1998) apie skulptorių A. Mončį ir mąstytoją Justiną Mikutį. Ši pirma pažintis anuomet paliko jai neišdildomą įspūdį. Jau daug vėliau, Antano Mončio namuose-muziejuje L. Guokė surengė savo personalinę parodą, kurios metu dovanų gavo muziejaus išleistą leidinį „Antano Mončio bloknotas „Rankos“ (sud. Loreta Birutė Turauskaitė). Jame išsakytos skulptoriaus mintys itin stipriai rezonavo šios menininkės pasaulėžiūroje. Būtent tai tapo portretinės instaliacijos „Antanas Mončys (1921–1993)“, kuri šiuo metu pristatoma muziejuje, pagrindiniu inspiracijų šaltiniu. A. Mončio universalumas, unikali ir ramybe dvelkianti asmenybė, anot L. Guokės, yra tai, kas taip stipriai traukia ir įkvepia jaunosios kartos menininkus. 

Portretinę šviesos instaliaciją sudaro įspūdingų mastelių meninis akcentas (2300x1500x80 mm), kuriame A. Mončys vaizduojamas savo studijoje, jam įprastame kūrybiniame procese formuojantis skulptūrą. Dvigubas skulptoriaus atvaizdas simbolizuoja jo gyvenimo dalinimą į atskirus periodus – Lietuvoje ir Prancūzijoje. Šiuos du etapus sujungia jo kuriamos skulptūros elementai, kurių centre – daigo motyvas, itin dažnai sutinkamas skulptoriaus darbuose. Daigas – pažinimo ir atradimo baltiškas simbolis, nenutrūkstanti kūrybinė versmė. L. Guokės kūrinyje akivaizdus A. Mončio pasirinkimas būti kultūros juodadarbiu, nesiveržti ir nesureikšminti savo kūrybos, o kantriai vykdyti unikalią misiją, kurią jam lėmė likimas. „Šiandien, klaidžiodama šiuolaikinio meno pelkėtuose labirintuose, labai pasigendu šio požiūrio, kažkokio žodžiais neapibrežiamo pamatinio tikrumo ir nesumeluotos tiesos, kuria dvelkia A. Mončio kūrybinis palikimas“, – savo apmąstymais dalinasi instaliacijos autorė.

Menininkės tikslas kuriant šį portretą buvo ne tik išgauti A. Mončio vizualinį panašumą ir pavaizduoti skulptorių kūrybinio proceso įkarštyje – naujo kūrinio gimimo momentu. Ji siekė sukurti stiprios, romios ir unikalios asmenybės atvaizdą, kuri jai itin artima savo charakteriu. Pasak L. Guokės, kurdamas portretą dailininkas turi pamiršti savo asmenybę, egocentrizmą, kitaip kūrinys nepasiseks. Čia daug svarbiau yra jo įgūdžiai, matymas ir gebėjimas visus kūrinio elementus sujungti į darnią visumą. Ne atsitiktinai didžiuliai instaliacijai buvo pasirinkta ir plaštakos forma. Taip autorė įprasmino garsaus menininko pasaulėžiūrą ir kūrybinę nuostatą – būti kultūros juodadarbiu. A. Mončiui rankos motyvas buvo itin svarbus, jam suteikta kone metafizinė prasmė. Jis ne tik dažnai randamas jo kūriniuose, skulptorius pats daug kalbėjo ir rašė apie rankų reikšmę. Tai – ir paties A. Mončio sukurto paminklo tėvui forma Grūšlaukės kapinėse (Kretingos r.). Instaliacijoje užrašytų metų išraiška taip pat nėra atsitiktinė. Skaičius autorė perkėlė iš A. Mončio atvirukų, kuriuose jis labai panašiu principu komponavo datas. Visos šios priemonės, kurias tyrinėdama A. Mončio kūrybą aptiko L. Guokė, apgalvotai ir taikliai integruotos į instaliaciją, menininko portretui suteikė papildomą simbolinį krūvį. Tai atveria žymiai daugiau prasminių sluoksnių, padedančių suprasti šią kūrybiškai ir dvasiškai turtingą asmenybę, meno pasaulyje palikusią itin ryškų pėdsaką. 

Antano Mončio namų-muziejaus darbo laikas: 

III–VII nuo 11 iki 17 val. 

Nedirba pirmadieniais, antradieniais ir valstybinių švenčių dienomis.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


Dovilės Tomkutės ir Jūratės Kalvaitienės darbų parodos A. Mončio namuose-muziejuje Palangoje


Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2021 m. gruodžio 17 d., penktadienį, 15 val. pristatoma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“. Naujausias autorės kūrinys skirtas skulptoriaus modernisto Antano Mončio (1921–1993) 100-osioms gimimo metinėms pažymėti ir kartu priminti apie pasaulinio garso menininko svarbą...


Nutapyti aplinkos atspindžiai ir žmogaus egzistencija, begalybėje atsiveriantys peizažai, žvilgsnis ir horizonto gilumas, spalvos ir šviesa. Štai taip galima pristatyti Antano Mončio namuose-muziejuje atidarytą tapytojos Kristinos Mažeikaitės (g. 1987) kūrybos parodą „ Saudade “, kurioje žiūrovo laukia ne tik meditatyvūs potyriai, bet ir galimybė atsigręžti į patį save.


Rugsėjo 18 d., penktadienį, 17 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma menininko, tapytojo Lino Liandzbergio kūrybos paroda „Following Myself“ (iš angl. k. „Savo paties pėdsakais“).  


Gruodžio 6 d. 16 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma jaunos menininkės Augustės Santockytės tapybos darbų paroda „Pojūtis“.


Visą liepos mėnesį Antano Mončio namuose-muziejuje veiks tiesiog išskirtinė paroda: čia, po vienu stogu, muziejaus direktorės Loretos Birutės Turauskaitės ir parodų kuratoriaus fotomenininko Gyčio Skudžinsko pakviesti, susitiko iš Palangos kilę ir kylantys kūrėjai: jau pripažinti, laukiantys pripažinimo ir dar tik -engiantys pačius pirmuosius žingsnius į meno pasaulį.


Nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo 10-osios Antano Mončio namuose-muziejuje veikia dvi Lietuvos jūrų muziejaus parodos, kurių lankytojai galės pasijusti tikrais kapitonais bei išvysti... delfinų piešinius.


Valstybinės šventės išvakarėse A. Mončio namuose-muziejuje atidaryta šiai erdvei kiek neįprasta, tačiau labai teisingai joje skambanti grafikės, vienos aktyviausių ir progresyviausių Šiaulių miesto menininkės, pasak menotyrininkų, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros dėstytojos Lauros Guokės paroda „Sunaikinta visata“...


A. Mončio namuose – muziejuje pristatyti danų menininkų darbai

„Palangos tilto” informacija, 2011 07 12 | Rubrika: Kultūra

A. Mončio namuose-muziejuje šeštadienį atidaryta penkių Danijos menininkų darbų paroda. Kurorto publikai pristatyta 120 tapybos, litografijos bei keramikos darbų, kurių autoriai – Tage Storup, Gerd Baarstrom, Henriette Duckert, Hans Christian Thomsen bei Peter Lundberg.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius