Liga iki 2020 metų lemsianti daugiausiai mirčių – itin aktuali lietuviams

Palangos tiltas, 2015-03-19
Peržiūrėta
2353
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad iki 2020 m. labiausiai paplitusia ir daugiausia mirčių lemiančia liga taps depresija. Prognozė ypač aktuali lietuviams – mūsų šalis, pagal suvartojamą antidepresantų kiekį, jau dabar yra antroji Europos Sąjungoje, o nuo 2000 m. iki dabar susirgimų skaičius išaugo dvigubai.
Esant lengvai depresijos formai ar pastebėjus jos požymius, medikai rekomenduoja pirmiausia keisti gyvenimo būdą, jo ritmą, pradėti sveikai maitintis – į mitybos racioną įtraukti laimės hormono išsiskyrimą skatinančius maisto produktus: paukštieną, žuvį ar liesą jautieną.
„Depresija nėra tik laikinas negalavimas – tai liga, kurią būtina gydyti, todėl itin svarbu sekti savo nuotaikų bei mąstymo pokyčius ir pastebėjus tokius simptomus, kaip nuolat kamuojantis liūdesys ar kitos neigiamos emocijos, kreiptis pagalbos į specialistus, – teigia psichologė Asta Petrulienė. – Kuo anksčiau pastebima depresija ar jos apraiškos, tuo paprasčiau išvengti sunkios ligos bei gydymo vaistais“. Pasak specialistės, viena iš depresijos priežasčių yra serotonino, biologiškai veiklios medžiagos, veikiančios centrinėje nervų sistemoje, trūkumas.
Su maistu gaunama aminorūgštis triptofanas skatina serotonino gamybą organizme, tad žmonėms, linkusiems į depresiją rekomenduojama į mitybos racioną įtraukti triptofano turinčių produktų. Vienas tokių – liesa paukštiena. Pavyzdžiui, vištiena, valgoma be odelės ar naminiame sultinyje, veikia kaip natūralus antidepresantas. Be to, joje yra vitamino B12, kuris yra ne tik depresijos, bet ir nemigos priešas. Kitos rūšies paukštiena, liesa jautiena ar žuvis taip pat skatina serotonino gamybą organizme. Be mėsos į valgiaraštį reikėtų įtraukti ir riešutus, lapines daržoves bei juodąjį šokoladą. Taip pat, reikėtų nepamiršti ir skysčių, ypač vandens, arbatos ir kavos, kurios teigiamas efektas nors ir nėra ilgalaikis, tačiau neginčijamas.
Pasak specialistų, idealus dienos valgiaraštis galėtų atrodyti taip: pusryčiams – neskaldytų grūdų duonos ir vištienos krūtinėlės sumuštinis, nedidelis puodelis kavos ir sauja riešutų, pietums – lašišos ar kitos, daug omega-3 riebalų rūgščių turinčios, žuvies kepsnys su rudaisiais ryžiais ir špinatų salotomis bei žaliąja arbata, o vakarienei – žolelių arbata, salotos ir apelsinas. Angliavandeniai taip pat skatina laimės hormonų gamybą, tad vienas kitas gabalėlis šokolado nepakenks, tačiau saldumynus rekomenduojama keisti uogomis ar javiniais batonėliais. Be abejo, savaitės valgiaraštyje maisto produktai turėtų varijuoti, be to, laikytis griežtų mitybos taisyklių nerekomenduoja net dietologai. Valgymas per prievartą ar nemėgstamų produktų įtraukimas į valgiaraštį ne tik neatneš naudos, bet kai kuriais atvejais net paskatins depresijos progresą.
Sveikai besimaitinantis žmogus neturėtų pamiršti ir kitų, gyvenimo kokybę lemiančių veiksmų – aktyvaus laisvalaikio, mėgstamos veiklos ar socialinių ryšių. Vis dėlto, depresija – sunki liga, kurią ne visuomet įmanoma įveikti pačiam, todėl jeigu nerimas, susierzinimas, liūdesys ir kitos neigiamos emocijos neapleidžia bent 2-3 savaites, rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris paskirs reikiamą gydymą.

Parengta pagal delfi.lt
 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kurorte – klastingų mirčių virtinė

Linas JEGELEVIČIUS, 2023 08 30 | Rubrika: Kriminalai

Miestelėnai vos gali atsitokėti nuo klastingų mirčių virtinės – nuo statomo namo Šventojoje laiptų į pražūtį rugpjūčio viduryje nugarmėjo verslininkas Vaidas Šimaitis, praėjusį savaitgalį po autobuso ratais Vytauto ir Kastyčio gatvių sankryžoje žuvo dviračiu važiavusi palangiškė Milda (apie šią tragediją šiandien taip pat rašo „Palangos tiltas“ – L .J.), o rugpjūčio 14-ąją mirtis...


Balandžio mėnesį bibliotekos skaitykloje ,,nutūpė“ balandžiai. Sakysit, neįmanoma? Bet faktas. Nepatikėtų nebent palangiškis, nepažįstantis ilgamečio balandžių augintojo ir Palangos balandininkų klubui vadovaujančio Reinoldo Liaudansko nuo 17 metų ,,susirgusio“ nepagydoma ,,balandžių“ liga ir šiam pomėgiui ištikimo iki šiol. ,,O kaip gi kitaip?“,– sako kolekcininkas.


Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu. NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų šuolis dar didesnis nei Vilniuje. Tai – Palanga, kurioje butų kainos nuo 2020 metų pradžios išaugo net trečdaliu (33 proc.), rašo delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė. Butų kainos čia augo trečdaliu...


2020 metų Palangos šachmatų mėgėjų startai

"Palangos tilto" informacija, 2021 02 19 | Rubrika: Miestas

Tradiciškai metų pradžioje apžvelgiame praėjusių metų Palangos šachmatininkų pasiekimus. Šį kartą, neįvykus visoms planuotoms varžyboms, 2020 metų Palangos šachmatų čempionatų nugalėtojų negalime skelbti. Tačiau norisi išskirti pernai rudenį įvykusias dvi įsimintinas varžybas, kuriose sėkmingai pasirodė Palangos šachmatų klubo aktyvistai.


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Penktadienį, lapkričio 13 d., 12 val. į pirmąjį posėdį rinksis 2020–2024 metų kadencijos Seimas. Parlamento darbas prasidės iškilminga dalimi istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.


Artėjančioms Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) kovoms besiruošianti Palangos „Kuršių“ ekipa 2020-2021 metų sezoną pasitinka gerokai atsinaujinusi. Ši tarpsezonį „Kuršius“ papildė 9 nauji krepšininkai, tarp jų ir legionierius – Chase‘as Harleris. 22-ejų 191 cm ūgio krepšininkas praėjusį sezoną baigė Vakarų...


2020 m. vasario 27 d. patvirtintas Palangos miesto savivaldybės 2020 metų biudžetas.


Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad iki 2020 m. labiausiai paplitusia ir daugiausia mirčių lemiančia liga taps depresija. Prognozė ypač aktuali lietuviams – mūsų šalis, pagal suvartojamą antidepresantų kiekį, jau dabar yra antroji Europos Sąjungoje, o nuo 2000 m. iki dabar susirgimų skaičius išaugo dvigubai.


Parkinsono liga – itin sunki liga, neleidžianti sergančiajam gyventi pilnavertį gyvenimą, atima gebėjimą vaikščioti. Svarbiausia, jog niekas dar nesugebėjo ištirti, dėl kokių priežasčių ji atsiranda. Į šį klausimą vis bando rasti drauge su savo įkurtos draugijos likimo bendražygiais, sergančiais Parkinsono liga palangiškiais, Jadvyga Ramašauskienė. „Žmogus lyg ir gyvas, bet pavaikščioti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius