Kovo 24-oji Palangos žydų bendruomenės atkūrimo diena

Palangos tiltas, 2025-03-17
Peržiūrėta
523
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kovo 24-oji Palangos žydų bendruomenės atkūrimo diena

Palangos žydų bendruomenė skaičiuoja daugiau nei 500 metų. 1487 metais Palangoje jau veikė žydų laidojimo brolija Chevra Kadiša, todėl šis faktas leidžia teigti, kad miestelyje jau buvo žydų bendruomenė. XVII amžiuje žydai sudarė nemažą Palangos gyventojų dalį, jie savo darbais stengėsi nedidelę gyvenvietę paversti klestinčiu miestu.

1817 metais Palangoje buvo 688 gyventojai. Iš jų 233 – valstiečiai. Daugiau nei pusė palangiškių (439) buvo žydai (tarp jų 220 moterų, 219 – vyrų) ir sudarė 64 % visų gyventojų. 1863 metais įkurta žydų prekybininkų gildija. 1897 metais Palangoje buvo 2149 gyventojai, iš jų – 925 žydai ir sudarė 43 % visų gyventojų.

1941 metais nacistinei Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, Palangoje prasidėjo masinės žydų žudynės. Birželio 27 d. ir spalio 12 d. įvykdytų žudynių aukomis tapo daugiau nei 300 Palangos žydų. 1970 metais Palangoje gyveno 31 žydas, po 9 metų jų liko tik 12. Prieš Nepriklausomybės atkūrimą Palangoje gyveno 26 žydai.

2021 metais kovo 24-ąją atkurta Palangos žydų bendruomenė šiemet skaičiuoja 4-uosius gyvavimo metus. Dabar Palangos žydų bendruomenė nedidelė ir ją sudaro vos keliolika vietos žydų. Po Palangos žydų bendruomenės sunaikinimo praėjus daugiau nei 80 metų, šiandien ji ir vėl gyva, savo veiklomis ir darbais primenanti apie Palangos miesto žydus ir jų istoriją. Mūsų tikslas - ne tik įamžinti istorinę atmintį, bet ir rūpintis išlikusiais žydiško paveldo objektais bei jų apsauga. Stengiamės išsaugoti ir atgaivinti tai, kas mena Palangos žydų bendruomenės gyvenimą, prisidėdami prie istorinio teisingumo ir kultūrinio paveldo išsaugojimo ateities kartoms.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos žydų bendruomenė skaičiuoja daugiau nei 500 metų. 1487 metais Palangoje jau veikė žydų laidojimo brolija Chevra Kadiša, todėl šis faktas leidžia teigti, kad miestelyje jau buvo žydų bendruomenė.


Lietuvos Valstybės atkūrimo diena kasmet primena mūsų tautos vienybę, ryžtą ir meilę Tėvynei. Tai diena, kai pagerbiame tuos, kurie savo idėjomis ir darbais kūrė Lietuvos valstybingumą, ir įkvepiame save kurti dar stipresnę, vieningesnę, laisvę mylinčią valstybę.


Rugsėjo 23-ąją Palangos žydų bendruomenė kartu su Palangos Vlado Jurgučio progimnazija mokiniais ir Palangos miesto savivaldybė kultūros skyriaus atstovais paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. 


Palangos žydų bendruomenė nuoširdžiai dėkoja Palangos miesto savivaldybei už geranorišką sprendimą atstatyti lordo Grenvilio Džanerio ( Grenville Janner , 1928-2015) stelas, kurios ženklina vietas, kuriose buvo sušaudyti žydai. 


Palangos žydų bendruomenė jau kurį laiką aktyviai pristato šio miesto žydiškojo gyvenimo istorijas savo socialiniuose tinkluose. 


Tie, kurie domisi kurorto istorija, neabejotinai žino, jog čia daug jos esama susijusios su žydais. Apie jų aktyvų buvimą dabar primena tik nuotraukos, pavyzdžiui, pačiame centre stūksojusios sinagogos, o dabar šios tautos atstovų kurorte likę labai mažai. Bent jau tą pastebėjo juos draugėn ėmęs burti Palangos žydų bendruomenės, susikūrusios prieš dvejus su puse metų, pirmininkas Vilius...


Mielieji, Vasario 16-oji – valstybės atkūrimo diena – primena mums, kad laisvės kūrimas – tęstinis procesas, sujungiantis praeitį, dabartį, ateitį.


„Kas Tau yra laisvė?“ - klausiame aktyvių, įdomių Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų. Parodoje – instaliacijoje „Laisvės šviesa: Palangos jaunimo pulsas“ norime prisiliesti prie šiandieninio Palangos jaunimo pulso – veiklos, minčių ir jausmų. Visi šio projekto dalyviai gimė nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11...


Pirmadienį Palangos meras Šarūnas Vaitkus Savivaldybėje susitiko su Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky.


Paminėta valstybės atkūrimo diena

„Palangos tilto“ informacija, 2009 02 18 | Rubrika: Miestas

Užvakar palangiškiai paminėjo Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius