Knygoje – kovotojos už Lietuvos laisvę likimas

Palangos tiltas, 2025-04-24
Peržiūrėta
194
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Knygoje – kovotojos už Lietuvos laisvę likimas

Ramunės Sakalauskaitės knygoje „Įžadas: kovoti, mylėti, gailėti. Jadvygos Bieliauskienės gyvenimas“ pasakojama narsios moters gyvenimo istorija, kuri kelia pasididžiavimą šalimi, laimėjusia ilgametę kovą už laisvę ir nepriklausomybę.

Priesaiką tarnauti Lietuvai J. Bieliauskienė, dar būdama Palangos gimnazistė, davė 1948 m. vasario 16 dieną. Už paramą partizanams buvo nuteista 25 metams kalėjimo. Sugrįžusi į laisvę apsigyveno Garliavoje, platino „Katalikų Bažnyčios kroniką“, vietos moksleivius subūrė į Gyvojo rožinio draugiją ir kūrė antisovietinius spektaklius, kurie „parūpino“ jai antrą „kelialapį“ į vienintelį SSRS moterų politinių kalinių lagerį Mordovijoje. Pasaulyje plačiai nuskambėjo J. Bieliauskienės iš lagerio 1985 m. parašytas sveikinimas JAV prezidentui Ronaldui Reaganui. Atsakydama į lagerio prižiūrėtojų kankinimus ir nenorėdama leistis į diskusijas, metams paskelbė tylos įžadus. Žinia apie tai plačiai nuvilnijo per sovietinius lagerius, stiprindama kalinčiųjų dvasią. Savo veiklą J. Bieliauskienė tęsė nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje: prisidėjo prie Krikščionių demokratų partijos ir ateitininkų organizacijos atkūrimo, globojo Sausio 13-osios žudynių aukas.

Autorė remiasi J. Bieliauskienės laiškais ir užrašais, lagerio draugių, bičiulių, bendražygių, Nijolės Sadūnaitės, kunigo Roberto Grigo, sūnaus Žilvino prisiminimais. Knygą papildo dokumentai, kovotojos už Lietuvos laisvę piešiniai, drauge Mordovijoje kalėjusios poetės Irinos Ratušinskajos eilės, kurias išvertė Ramutė Skučaitė. 

„Įžadą“ skaitę žmonės jį vadina šiurpia ir didinga. Santūrus tonas apie sovietų sistemos klaikybes lyginamas su Anne Applebaum „Gulago istorija“ („Gulgag: A History of the Soviet Camps“, 2003 m., lietuviškai 2009 m.).

Vytautas Landsbergis yra sakęs: „Jaunosios kartos turi žinoti, kas ta močiutė su tautiniais drabužiais ir skara. Ji visą laiką ėjo į Kovo 11-ąją. Jos pavardė turėtų būti mokyklų programose.“

Prasmingas J. Bieliauskienės (1929–2009) gyvenimas įkvepia, o jos laikysena – kovoti ir nepasiduoti – itin aktuali šiandien, kai kraugeriška imperinės Rusijos prigimtis kelia grėsmę mažoms tautoms, Europai ir pasauliui. 

Žurnalistė R. Sakalauskaitė - knygų autorė, dokumentinių filmų kūrėja parašė per dešimt biografinių knygų. Jos iniciatyva įamžintas Lietuvai nusipelniusių asmenų poeto Česlovo Milošo, rašytojos Jurgos Ivanauskaitės ir monsinjoro Kazimiero Vasiliausko atminimas. 

Knygos leidėjai – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras drauge su VšĮ „Porta artis“. Informacijos surinkimą parėmė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, spaudos darbus - privatūs asmenys. 

 

Daugiau informacijos Ramunė Sakalauskaitė

+ 370 615 15 375

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ramunės Sakalauskaitės knygoje „Įžadas: kovoti, mylėti, gailėti. Jadvygos Bieliauskienės gyvenimas“ pasakojama narsios moters gyvenimo istorija, kuri kelia pasididžiavimą šalimi, laimėjusia   ilgametę kovą už laisvę ir nepriklausomybę.


Palaikydamas Ukrainos kovą už laisvę, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kartu su partneriais – Ukrainiečių kultūros ir švietimo centru „Rodyna“ bei Labdaros ir paramos fondu „Baltijos impresijos“ – kovo 30 d. 18.30 val. Klaipėdos Žvejų rūmuose rengia paramos Ukrainai koncertą „Už taiką ir laisvę!“. Jame KVMT bendruomenė ir prie jos prisijungę žinomi šalies menininkai kviečia muzikos ir...


„Buvo ankstus 2013-ųjų metų Kūčių rytas...Mano sūnus Lukas jau gyveno ir studijavo Londone. Aš – Briuselyje ir laukiau Luko atvažiuojant pas mane Kalėdoms. Tačiau jo nesulaukiau...“ – Jūratė Ardour, Luko mama, prisiminė „Palangos tiltui“. Mamą netrukus pribloškė baisi žinia: sūnus pakliuvo į kraupią auto avariją ir jo gyvybė – ant...


Prieš 24 metus su draugu dvi jaunas merginas Palangoje šaltakraujiškai nužudęs ir dėl to mirties bausme (ji vėliau pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos) nuteistas panevėžietis Virgilijus Šidagis jau gali ruoštis išėjimui į laisvę – Lietuvos apeliacinis teismas šią savaitę paskelbė, kad 46 metų žudikui įkalinimo įstaigos vartai atsivers...


Sausio 13-ąją minėsime apgintos Lietuvos laisvės trisdešimtmetį. Šia proga Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras kartu su interneto dienraščiu Bernardinai.lt ir leidykla „Vaga“ kvietė moksleivius dalyvauti eseistikos konkurse „Laisvės vaikai apie laisvę“. Jam savo esė sukūrė ir Palangos senosios gimnazijos IIB...


Palangiškio autoriaus knygoje – kitokia Palanga

"Palangos tilto" informacija, 2019 05 06 | Rubrika: Miestas

Palangiškis Marijus Gailius, pažįstamas iš publicistinių straipsnių, knygų apžvalgų „Literatūroje ir mene“ ir kituose leidiniuose, 2012 metais išleido savo pirmąją knygą „Šlapias spalis“, savo naująjį romaną „Oro“ savo miesto gyventojams pristatė 19-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės metu. Knygą pristatyti jam padėjo ir...


Palangos mokiniai bėgo už laisvę Mažeikiuose

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Sportas

Jau antrus metus iš eilės Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos mokiniai originaliai pamini Vasario 16-osios dieną. Vienas iš renginių – dalyvavimas bėgimo šventėje Mažeikiuose „Bėgame už laisvę“.


Pirmą kartą Lietuvos rekordų knygoje gali atsirasti rekordas ir muzikinio ugdymo srityje. Yamaha muzikos mokykla, pažyminti 20-uosius mokslo metus Lietuvoje, nutarė juos baigti netradiciškai –praėjusį šeštadienį 62 Lietuvos vietovėse surengė koncertus, kuriuose dalyvavo apie 5500 mokinių.


„Visų pirma noriu reabilituoti medžiotojus, o tai dabar dažnai jie pristatomi kaip gamtos niokotojai ir vos ne žudikai. Visokių būna. Bet priminsiu jums Gaseto Ortegos žodžius: „Mes medžiojame ne tam, kad žudytume“, – sako Donatas Žuolys, kurio knyga „Su dvivamzdžiu ir plunksna“ šį vakarą bus pristatoma Palangos miesto viešojoje bibliotekoje.


„Snoriukų“ likimas neaiškus

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 01 12 | Rubrika: Miestas

Nacionalizuotas „Snoro“ bankas buvo sukūręs didžiausią Lietuvoje mažmeninę klientų aptarnavimo infrastruktūrą. Uždarius banką, užsidarė ir klientų pamėgti mažieji „snoriukai“, kurių visoje šalyje yra net 230. Koks bus jų likimas – kol kas neaišku.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius