Kasdien gražėjančiame Palangos Birutės parke išsaugoma jo kūrėjo dvasia

Palangos tiltas, 2014-11-13
Peržiūrėta
2182
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujieji parko vartai pirmąsyk atsivėrė rugsėjį švenčiant Birutės parko dieną.
Naujieji parko vartai pirmąsyk atsivėrė rugsėjį švenčiant Birutės parko dieną.

Garsaus prancūzų architekto peizažisto E. F. Andre suprojektuotas, 1897 metais grafų Tiškevičių dėka įkurtas ir turistų iš viso pasaulio pamėgtas Birutės parkas per keletą metų, kai vyksta ES finansuojama jo rekonstrukcija, kiekvieną sezoną maloniai nustebina jo lankytojus naujai atgimusiomis erdvėmis. Ir, kaip pastebėjo parko kūrėjo proanūkė, rekonstruojant parką išsaugoma E. F. Andre dvasia.

Kasdien – vis gražesnis
Populiarumo nestokojantis Birutės parkas ir šiemet lankytojus pasitiko atsinaujinęs. Ne tik vasarą, bet ir šiuo metu čia įgyvendinamas projekto „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauracija ir pritaikymas viešosioms reikmėms“ antrasis etapas, kuriam skirtas 3,5 mln. litų ES finansavimas.
Kaip sakė Birutės parko direktorius Valdas Pakusas, ne tik šiltuoju sezonu, bet ir visus metus pasitinkantis nusprendusiuosius pasimėgauti gamtos prieglobsčiu bei ramybės oaze parkas ir šiais metais pateikia malonių siurprizų. „Nusprendusieji pasivaikščioti po Birutės parką pirmiausia pastebi naujus parko įėjimo kalvių rankų darbo vartus. Nutiesta ir maždaug vieno kilometro ilgio nauja tvora, naujai aptvertas rožynas bei Smetonos ąžuolas“, – nuo pat pagrindinio įėjimo akį traukiančias naujoves vardijo V. Pakusas.
Akivaizdūs pokyčiai šiandien matyti ir Didžiajame rūmų parteryje: čia lankytojus žavi pertvarkyti bei jau vasarą naujai pasodinti želdiniai, įrengtos 8 sodo vazos gėlėms, nauji šviestuvai.
Parką restauruojančios UAB „Irdaiva“ specialistai įrengė ir apšvietimo sistemą, kuri bus valdoma kompiuteriu. Tai – gera žinia palangiškiams ir svečiams, mėgstantiems panaktinėti, nes istorinė Birutės parko dalis bus apšviesta ir naktį. „Jau atvežta visa įranga, reikalinga apšvietimui reguliuoti. Šiuo metu ji bandoma, ir netrukus pradės veikti“, – akcentavo V. Pakusas.

Laukia fontano rekonstrukcija
Įgyvendinant projekto antrąjį etapą, taip pat jau sutvirtinti parko tvenkinio krantai, išvalytas jo dugnas, paklota lietaus kanalizacija, sutvarkyti iki tvenkinio vedantys takai, atkurta tvenkinio prieplaukėlė.
Dėmesys skirtas ir mažajai parko architektūrai – įrengta 60 parko suolų, puošybos elementai, Mažajame parteryje atsirado geriamojo vandens fontanėlis. Dar vienas toks fontanėlis įrengtas ties centriniu įėjimu į parką.
Bus restauruotas ir Didįjį parterį puošiantis fontanas. „Galima sakyti, jog antrajame parko rekonstrukcijos etape liko tik vienas didelis darbas – fontano Didžiajame parteryje rekonstrukcija, – sakė parko direktorius. – Pagal projektą, kuris buvo parengtas prieš beveik devynerius metus, čia buvo numatyti daugiau kosmetiniai darbai. Tačiau per tą laiką fontanas dar labiau susidėvėjo, tad nuspręsta projektą pakeisti ir atnaujinti jį iš esmės“.
Šiuo metu fontano rekonstrukcijos projektas jau baigtas, vyksta jo derinimo darbai. Iš pagrindų atnaujintas fontanas parko lankytojus pradžiugins ateinančio vasaros sezono pradžioje.

Finansuoja ES
Kaip sakė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė, Palangos Birutės parko, kuris iki atkuriant jo istorinį pavadinimą vadintas Botanikos parku, rekonstrukcija vien miesto pinigais vargu ar būtų buvusi įmanoma. Tad išties džiugu, kad šiam projektui buvo gauta finansinė ES parama.
2009-ųjų rudenį pradėtas įgyvendinti projektas „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauracija ir pritaikymas viešoms reikmėms“ vykdomas pagal 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos Vietinės ir urbanistinės plėtros, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimo bei pritaikymo turizmo plėtrai prioriteto Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiško pritaikymo turizmo reikmėms priemonę.
„Projekto tikslas – išsaugoti nacionalinės svarbos kultūros paveldo objektą – Palangos dvaro sodybą, kompleksiškai restauruoti Palangos dvaro sodybos objektus ir pritaikyti juos kultūros, turizmo, švietimo, meno, mokslo, edukacijos ir kitoms viešoms reikmėms skatinant turizmo sezoniškumo mažėjimą. Projektu siekiama pagerinti ir pritaikyti turizmui Palangos botanikos parko istorinės dalies viešąją infrastruktūrą, sukurti kokybišką kultūrinio turizmo infrastruktūrą“, – priminė A. Kilijonienė.

Laukė seniai
Vienu gražiausių E. F. Andre kūrinių pagrįstai vadinamas Palangos Birutės parkas, kaip ir visa Palangos dvaro sodyba, rekonstrukcijos laukė jau seniai.
Specialistų vertinimu, restauracija buvo reikalinga, nes komplekso, kurį sudaro rūmai, parkas, Birutės kalno koplyčia, sarginė bei Lurdo grota, dalys buvo nusidėvėjusios, sunykusios arba sunaikintos, inžineriniai tinklai, takai, želdynai, mažosios architektūros formos bei apšvietimo tinklai – nusidėvėję. Įėjimai į parką buvo nepakankamai reprezentatyvūs, be to, deramai neišnaudotas Palangos dvaro sodybos kultūrinis, gamtinis ir rekreacinis potencialas.
Kompleksiškai restauruojant Palangos dvaro sodybos objektus, tarpusavyje derinami gamtosaugos, kultūros paveldo, socialiniai, ekonominiai ir rekreaciniai aspektai. O iki galo įgyvendinus projektą, kuris suskirstytas į tris etapus, tikimasi mažinti sezoniškumo problemą, skatinti įvažiuojamąjį turizmą ir aplinkosauginį švietimą, didinti vaikų, jaunimo, suaugusiųjų užimtumą.

Antrasis etapas – į pabaigą
2009-ųjų rudenį prasidėjusiu ir 2011-ųjų gruodį pasibaigusiu pirmuoju darbų etapu, kurio vertė – per 3,5 mln. litų, renovuota dalis parko takų, kelių bei vejų, atstatyti mediniai Birutės kalno laiptai, rekonstruoti vandentiekio tinklai – įrengti nauji požeminiai laistymo sistemos vamzdynai, restauruotas fontanas, Mažajame parteryje įrengti gėlynai, parko erdves papuošė skulptūros.
Antrasis rekonstrukcijos etapas bus baigtas iki 2015 m. birželio. Trečiuoju darbų etapu numatyta sutvarkyti parko rožyną, įrengti ledainę, restauruoti parko Lurdą, sutvarkyti želdinius.

Išsaugo kūrėjo dvasią
Kad Birutės parkas ne tik kiekvieną sezoną, bet ir kasdien tampa vis gražesnis, pastebi ne tik nuolatiniai jo lankytojai. Į pabaigą einant pirmajam jo rekonstrukcijos etapui, 2011-ųjų rudenį, konferencijoje „E. F. Andre šiaurės parkų kelias“ dalyvavusi ir Birutės parke apsilankiusi garsiojo prancūzų landšafto architekto provaikaitė Florence Andre Olivier sakė, jog šis parkas vienas iš geriausiai saugančių jos prosenelio kūrybos dvasią. „Žinoma, visą laiką vyksta dėsninga kaita, atnaujinamos erdvės, bet tai daroma labai harmoningai“, – sakė F. Andre Olivier.
Šie žodžiai neturėtų stebinti: atkuriant parką naudojamasi senaisiais XIX a. brėžiniais, atvirukais. Tad baigus įgyvendinti visus tris ES lėšomis finansuojamus projekto etapus, naujai atgimusiame ir šiuolaikiškai sutvarkytame Birutės parke tebesklandys jo kūrėjo dvasia.

Palangos miesto savivaldybės inf.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antrąjį projekto „Pasaulio kinas parke“ mėnesį Palangoje „Oldman“ parke rugpjūčio 4 d. 20 val. atidarys lietuviškos dokumentinės juostos „Piešianti poetė“ peržiūra bei susitikimas su jos režisieriais - Tomu, Dariumi ir Egle Petreikiais. 


Dovanos kasdien? Sukurtos pačios Karolinos Meschino? Ir dar beveik be pastangų? Taip!


Palangoje tiesiog ore sklando kurorto įkūrėjų – grafų Tiškevičių – dvasia. Ne veltui ir miesto šūkis „Išsirink, ką myli“ yra pasiskolintas iš šios didingos giminės bei kaskart pabrėžia kurorto įvairiapusiškumą ir turtingumą.


Tapybos abstrakcijos perteikia pavasariškas nuotaikas. Pasauliai įvairiuose lygmenyse autoriaus traktuojami kaip gamtos ir dangaus kūnų fragmentai. Kai kuriuose darbuose galime įžvelgti horizonto liniją, augmeniją, miško motyvus. Kituose – sutviska žvaigždžių sidabras, kosminės, žėrinčios dulkelės.


Atsakingi Palangos miesto savivaldybės administracijos specialistai kasdien vykdo tikslinius saviizoliacijoje esančių asmenų bei karantino sąlygų laikymosi patikrinimus patikrinimus.


Palaikyti nuolatinę švarą namuose gali būti sunku, ypač, jei turite vaikų, kurie, atrodo, kartais sukuria netvarką greičiau nei jūs spėjate ją sutvarkyti. Jei ir jūs su tuo susiduriate arba jei jums sunku laikytis kasdienio namų ruošos darbų tvarkaraščio, galbūt praverstų į savo kasdienybę įtraukti keletą paprastų dalykų, kurie palengvintų kasdienybę namuose bei padėtų...


Vėl maloni dovana pasiekė mūs namus Palangoje iš Klaipėdos. Tai – šviežut šviežutėlė VšĮ „Bernardinai.lt“ nepriekaištingai poligrafiškai gyveniman išlydėta 240 puslapių apimties knyga „Atžalyno“ dvasia gyva“. Neabejojau, kas siunčia. O, taip, tai nemilstantys tautos istorinės atminties žadintojai, kalbos ir...


Garsaus prancūzų architekto peizažisto E. F. Andre suprojektuotas, 1897 metais grafų Tiškevičių dėka įkurtas ir turistų iš viso pasaulio pamėgtas Birutės parkas per keletą metų, kai vyksta ES finansuojama jo rekonstrukcija, kiekvieną sezoną maloniai nustebina jo lankytojus naujai atgimusiomis erdvėmis. Ir, kaip pastebėjo parko kūrėjo proanūkė, rekonstruojant parką...


Su kurhauzu atgimsta ir Palangos dvasia

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 05 31 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Prieš dešimt metų Palangoje degė ne vien istorinis pastatas, iš kurio atvaizdo visa Lietuva neklysdama galėjo pasakyti miestą, kuriame jis stovi. Tokiu jis yra poilsiautojams. Atmintiną 2002 metų rugpjūčio 26 dieną liepsnos liežuviai laižė ne tiktai kurorto įkūrėjų grafų Tiškevičių XIX amžiaus pabaigoje pastatytą pirmąjį miesto restoraną ir viešbutį....


Senojoje gimnazijoje vyravo olimpinė dvasia

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 04 24 | Rubrika: Miestas

Palangos senojoje gimnazijoje balandžio 22-23 dienomis buvo ypatingai juntama olimpinė dvasia – susirinko gausus būrys vykdomo projekto „Vaikų ir jaunimo olimpinis ugdymas šalies mokyklose“ dalyvių, skaičiusių savo parengtus pranešimus, diskutavusių itin aktualiomis temomis ir drauge pasidalinusių savo sukaupta patirtimi. Nuo 2006 metų Senojoje gimnazijoje vykdomas projektas susilaukė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius