Ką reikia žinoti apie palūkanų normų kilimą?

Palangos tiltas, 2022-09-23
Peržiūrėta
1770
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ką reikia žinoti apie palūkanų normų kilimą?

ECB valdančioji taryba palūkanų normas padidino pirmą kartą per 11 metų, o artimiausiais mėnesiais tikimasi, kad palūkanų normos didės dar daugiau. Kodėl pakėlėme palūkanų normas? „Esame euro centrinis bankas, todėl mūsų pareiga yra išlaikyti stabilias kainas. Kai kainos mūsų ekonomikoje kyla per greitai, t. y. kai infliacija per didelė, palūkanų normų didinimas padeda mums vidutiniu laikotarpiu sumažinti infliaciją iki 2 % tikslo.“ Būtent taip savo sprendimą argumentavo valdantieji.

Infliacija kelia įtampą žmonėms

Daugelis nerimauja, kad infliacija pasiliks ilgam. Yra stebimi šie vadinamieji infliacijos lūkesčiai. Būtent dėl to buvo pakeltos palūkanų normos: siunčiama žinia, kad infliacijai nepavyks viršyti 2 proc. Tai padės suvaldyti infliacijos lūkesčius. Toks kiekvieno skolintojo paaiškinimas, dėl kylančių palūkanų normų. 

Kas yra palūkanų normos?

Palūkanų normos – tai pinigų skolinimosi kaina (kartais sakoma, kad palūkanos yra „pinigų kaina“). Jei norite pasiimti paskolą iš banko, pirmiausia turite susitarti dėl tam tikros normos, kuri dažniausiai būna metinė. Tarkime, jūs skolinatės 10 000 eurų metine 3% palūkanų norma. Tai reiškia, kad be paskolos grąžinimo turėsite sumokėti bankui 300 eurų per metus, skamba kaip nebrangi paskola? Taigi, palūkanų norma iš esmės yra ta, kurią bankas ima jums už pinigų paskolinimą. Tai veikia ir atvirkščiai. Palūkanos – tai pinigai, kuriuos bankas jums sumoka už santaupas, t.y., kai bankas „pasiskolins“ iš jūsų pinigus. Pavyzdžiui, jei į savo taupomąją sąskaitą įdėjote 1000 eurų su metine 2% norma, metų pabaigoje gausite 20 eurų palūkanų.

Palūkanų normos, kurias bankai siūlo žmonėms ir verslui, dažniausiai juda kartu su ECB nustatytomis normomis, tačiau joms įtakos turi ir kiti veiksniai. Laisvosios rinkos ekonomikoje, tokioje kaip euro zona, palūkanų normas taip pat lemia kreditų paklausa ir pasiūla. Kitaip tariant, kiek įmonės ir žmonės nori išleisti ir investuoti bei kiek galima gauti kredito. 

Kaip keliamos palūkanų normos?

Pavyzdžiui, jei daug žmonių nori nusipirkti duonos, bet jos neužtenka, kaina pakyla. Tas pats pasakytina ir apie palūkanų normas: kai įmonės ir žmonės nori išleisti ir investuoti, bet negali lengvai gauti pakankamai kredito, palūkanų normos paprastai kyla, nes kreditų lieka mažiau. Kitaip tariant, skolinimasis brangsta. Jei yra atvirkščiai ir žmonės daug pinigų sutaupo banke, ekonomikoje gausu pinigų – dažnai vadinamas likvidumu – todėl palūkanos paprastai būna žemos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sporto įranga yra esminė kiekvienos sporto šakos dalis, lemianti ne tik sportininko pasirodymo kokybę, bet ir saugumą bei komfortą treniruočių metu.


Įsigijus namą trokštama privatumo ir saugumo savo kieme. Tam yra reikalinga tvora, kuri ne tik saugo nuo nepageidaujamų žvilgsnių arba nekviestų svečių apsilankymų, tačiau taip pat sukurti jaukumą ir užtikrinti saugumą. Norint pasiekti pageidaujamų rezultatų, tvoros pasirinkimo sprendimą reikia priimti atsakingai. Taigi, į ką rekomenduojama atkreipti dėmesį dar nepradėjus tvoros įrengimo darbų.


2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl gimimu įgytos Lietuvos pilietybės išsaugojimo įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, valstybės pilietybę.


Tinkamos gaminių pakuotės pasirinkimas yra labai svarbus sprendimas, galintis labai paveikti jūsų prekės ženklo sėkmę.


Įvairių rūšių krovinių savininkai labai dažnai užduoda sau klausimą, kaip apsaugoti savo prekes nuo sugadinimo ar net praradimo?


ECB valdančioji taryba palūkanų normas padidino pirmą kartą per 11 metų, o artimiausiais mėnesiais tikimasi, kad palūkanų normos didės dar daugiau.


Kas yra celiulitas žino ar bent jau girdėjo apie tai kiekviena moteris. Tai išties labai nemalonus ir varginantis odos defektas. Nors ilgą laiką celiulitas buvo priskiriamas vyresnio amžiaus moterims, pastaruoju metu apelsino žievele skundžiasi vis jaunesnės merginos.


Dainininkė Vitalija Katunskytė kiekvieną vasarą jau 25-erius metus praleidžia Palangoje. Tiesa, čia ji ne tik ilsisi, bet ir kiekvieną vakarą lipa į sceną, kur atlieka gerbėjams puikiai žinomas savo dainas. „KK2” reportaže apie šiemet Lietuvos kurortuose gana ženkliai kylančias maisto ir pramogų kainas dainininkė pasidalino ir savo įžvalgomis.


Labai svarbu suvokti, jog žmogaus kūnas yra ypatingai trapus, todėl svarbu juo tinkamai rūpintis. Būtent tai reiškia, jog nesvarbu, ar tai yra vidiniai organai, ar išorinės kūno dalys, tačiau visam kūnui reikia įvairių specialių medžiagų, kurios palaikytų mūsų sveiką būseną ir gyvenimo kokybę. Viena iš tokių medžiagų yra laikoma hialurono rūgštis, kuri žinoma, kaip lygios ir stangrios odos...


Kiekvieną mėnesį neteisingai suvedę PIN kodą, savo mokėjimo kortelę užblokuoja beveik 4,5 tūkst. klientų, rodo „Swedbank“ statistika. Banko specialistai primena, kad mokėjimo kortelės PIN kodas yra žinomas tik pačiam klientui, ir bankas tokių duomenų nesaugo. Tačiau netyčia užblokavus savo kortelę, su ja dar nebūtina atsisveikinti – atsiminus PIN kodą kortelę galima...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius