Istorija iš gyvenimo. „Su liga sutarties nesudarysi“

Gyvenimas, kaip sako Jurgita Balevičienė, jos neglosto – kai jau atrodo, kad pavyko atsitiesti, jis atsiunčia naują išbandymą. „Nėra kada nuobodžiauti“, – šypteli optimizmo nestokojanti pašnekovė ir dalijasi savo ligos bei sveikimo istorija.
Diagnozė – storosios žarnos vėžys
Visą gyvenimą sunkesnių negalavimų neturėjusi Jurgita pasakoja, kad su pirmaisiais sveikatos iššūkiais susidūrė prieš aštuonerius metus, įžengusi į penktąją dešimtį. „2017-aisiais pastebėjau, kad tuštinantis pasirodo kraujo. Į šį simptomą daug dėmesio nekreipiau – maniau, kad jis susijęs su hemorojumi“, – prisimena moteris ir priduria dabar į kūno siunčiamus signalus žiūrinti atidžiau.
Tik tada, kai situacija negerėjo ir prisidėjo dažnas noras tuštintis, ypač vakarais, Jurgita apsilankė pas gydytoją. „Man buvo atliktas storosios žarnos tyrimas kolonoskopija – jos metu rastas piktybinis auglys. Diagnozuota antra storosios žarnos vėžio stadija. Laimei, onkologinis susirgimas į kitus organus nebuvo išplitęs.“
Liga Jurgitai buvo netikėta ir tikrai ne pačiu tinkamiausiu metu – moteris buvo ką tik atsikrausčiusi į Kauną, bandė stotis ant kojų po skyrybų, pradėti gyvenimą iš naujo. „Kai sužinojau, kad sergu, buvau viena svetimame mieste. Žinoma, mane palaikė sūnūs – nuolat su jais bendravau. Jie yra mano stiprybė ir paguoda“, – pasakoja Jurgita ir priduria, kad tuo tamsiu metu visai netikėtai į jos širdį pasibeldė ir nauji jausmai.
Pašnekovė atvirauja, kad nuo dabar jau esamo vyro nieko neslėpė ir yra jam labai dėkinga už visapusį palaikymą bei drąsą kurti santykius su tuo metu sveikatos problemų turinčia moterimi.
Niekada nenuleisti rankų
Kaip ir dauguma žmonių, išgirdusių onkologinės ligos diagnozę, Jurgita patyrė šoką. Pasakoja, kad savaitė, kol susidėliojo mintys, buvo viena sunkiausių gyvenime. „Natūralu, pirmiausia klausinėjau savęs: kodėl, už ką, ką ne taip padariau, kodėl negaliu ramiai gyventi? Rodos, jau atsistoju ant kojų, pradedu lengviau kvėpuoti, ir gyvenimas vėl parklupdo. Kitiems kelias rožėmis išklotas, o aš vis gaunu naujų išbandymų, – tuometines mintis prisimena Jurgita. – Tačiau visada buvau stipri, taigi ir tada nenuleidau rankų.“
Moteris pasakoja, kad laukiant gydymo labai gelbėjo darbas: „Nueini ir užsimiršti, nes nuolat tenka bendrauti su žmonėmis, spręsti didesnes ar mažesnes problemas. Nori nenori reikia galvoti apie kitus dalykus. Žinoma, silpnumo akimirkų buvo ir tikrai ne viena, tačiau visiškos nevilties nepatyriau, nes labai stengiausi suimti save į rankas ir visas jėgas skirti kovai su liga.“
Jurgita atsimena, kad, eidama sveikimo keliu, ne kartą girdėjo aplinkinius patariant susidraugauti su liga. O ji mananti priešingai ir visiškai nepritarianti šiai minčiai: „Šito svečio aš nelaukiau ir nekviečiau. Ir niekada nebus taip, kad susidraugausiu. Su liga sutarties nesudarysi“, – įsitikinusi moteris.
Tokio požiūrio vedama Jurgita atlaikė chemoterapijos ir radioterapijos kursus, dvi operacijas ir kelis mėnesius gyvenimo su laikinąja stoma.
Padėti ligoniams ir jų artimiesiems
Šiandien, atsigavusi po gydymo, moteris tvirtai žino, kokia yra jos misija – padėti kitiems. Pašnekovės teigimu, daugybė žmonių galvoja, kad vėžio diagnozė yra nuosprendis. O tai visiška netiesa. „Išgąstis, išgirdus gydytoją sakant „jums – vėžys“, žinoma, neaplenkia nė vieno, tačiau labai svarbu nepasiduoti baimei ir nenuleisti rankų“, – pataria Jurgita.
Išgirdus onkologinės ligos diagnozę Jurgita pataria neužsidaryti ir neatsiriboti nuo pasaulio – reikia rasti likimo draugų, jungtis prie onkologinių ligonių organizacijų. Jose dirba gausybė šviesių žmonių, su kuriais galima pasikalbėti, iš kurių paprasta sulaukti pagalbos, patarimų ir palaikymo. Ne vienas savanoris būna įveikęs ligos ir sveikimo kelią.
„Pati eidama sveikimo keliu, labai aiškiai supratau, kaip stipriai su liga susidūrusiems žmonėms ir jų artimiesiems reikia pagalbos, – iš patirties pasakoja Jurgita. – Todėl iš karto po karantino nusprendžiau pradėti savanoriauti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijoje (POLA). Čia stengiuosi paskatinti žmones nepasiduoti ir į gyvenimą žiūrėti pozityviau.“
Šiais metais Jurgita išsikėlė dar vieną tikslą – baigti plataus profilio kirpėjos kursus ir nemokamai gražinti visus, kuriems to reikia. „Susidūrus su liga tenka gydyti ne tik kūną, bandyti nesugniužti emociškai, bet ir įveikti finansinius iššūkius. Taigi reikia daug ko atsisakyti... Noriu suteikti žmonėms stimulą irtis į priekį, labiau pasitikėti savimi, pasijusti gražesniems. Kai gydymo metu jautiesi suglebęs lyg suvytęs obuolys, gera žinoti, kad kažkas ateis ir tavimi pasirūpins“, – šypsodamasi pokalbį baigia Jurgita.
Nustačius anksti – pasveikti įmanoma
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, storosios žarnos vėžys yra viena iš 5 dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų Lietuvoje. Kasmet mūsų šalyje užregistruojama per 1 500 naujų atvejų, o per metus nuo šios ligos miršta daugiau kaip 800 žmonių.
Nors Lietuvoje sergančių storosios žarnos vėžiu išgyvenamumo rodikliai gerėja, tačiau vis dar išlieka vieni žemiausių Europoje. Ši onkologinė liga dažniausiai pastebima tik progresavusi – tada tenka nedelsiant taikyti sudėtingą gydymą. Deja, rezultatai ne visada būna tokie, kokių norima. Storosios žarnos vėžį diagnozavus anksti, išauga tikimybė jį visiškai išgydyti. Todėl sveikatos specialistai nuolatos pabrėžia, kad negalima ignoruoti organizmo siunčiamų signalų, būtina rūpintis prevencija ir, žinoma, dalyvauti patikros programose.
Jau du dešimtmečius Lietuvoje vykdoma storosios žarnos vėžio prevencinė programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Ji skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų. Pagal šią programą kas dvejus metus atliekamas slapto kraujo išmatose testas. Jei rezultatai neigiami, laikoma, kad žmogus sveikas; jei teigiami – šeimos gydytojas duoda siuntimą apsilankyti pas gydytoją specialistą. Tolesni tyrimai, tokie kaip kolonoskopija ir, jeigu reikia, biopsija, padeda tiksliai nustatyti diagnozę.
Ši prevencinė programa skirta tam tikro amžiaus žmonėms. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Istorija iš gyvenimo. „Su liga sutarties nesudarysi“
2025 03 14 | Rubrika: Miestas
Gyvenimas, kaip sako Jurgita Balevičienė, jos neglosto – kai jau atrodo, kad pavyko atsitiesti, jis atsiunčia naują išbandymą. „Nėra kada nuobodžiauti“, – šypteli optimizmo nestokojanti pašnekovė ir dalijasi savo ligos bei sveikimo istorija.
Reta liga – šimto lietuvių genuose, tik kaip ją aptikti?
2025 01 13 | Rubrika: Miestas
Fridricho ataksija – genetinė liga, būdinga europiečiams. Vakarų Europoje atlikti skaičiavimai ir tyrimai leidžia daryti prielaidą, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie šimtą šia liga sergančių žmonių.
Sėklidžių vėžys: reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
2024 04 19 | Rubrika: Miestas
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga.
Kolorektalinis vėžys kasmet nusineša netoli 1 milijono gyvybių visame pasaulyje ir yra vienas dažniausiai nustatomų vėžinių susirgimų. Deja, dalis pacientų gydymą pradeda ligai jau pažengus ir pažeidus ne vieną organą.
Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija
2022 01 14 | Rubrika: Miestas
Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.
Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį
"Palangos tilto" redakcija, 2021 03 18 | Rubrika: Miestas
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje trečiadienį patvirtinti 552 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 10 žmonių. Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį. Iš viso šia liga yra persirgę 586 palangiškiai. Dešimties palangiškių pagrindinė mirties priežastis buvo koronavirusas.
Eliusė arba viena suplėšyto gyvenimo istorija
2018 03 22 | Rubrika: Miestas
Užmaršties dulkėms lemta nusėti ant daiktų, kuriuos kažkada lietė žmogaus rankos,drabužių , kuriais jis vilkėjo, tik nuotraukoms, paslėptomssenuose nuotraukų albumuose, laikas nemarus. Žmonių atminimais jis atgyja iš naujo. Istoriją apie rusų tautybės mažą mergaitę,karo audrų nublokštą į pajūrio miestelį, Palangą,ir jos įtėvius, Albiną ir Kazimierą Paulauskus...
Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija
„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 12 | Rubrika: Miestas
Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“. Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie...
Cukraligė – liga, kurią norint galima prisijaukinti
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 01 10 | Rubrika: Miestas
Iš palangiškės Rasos Idzelienės galima daug ko pasimokyti, pirmiausia – į gyvenimą žvelgti taip, jog niekuomet neliktų nuoskaudos, jame pamatyti tik gerus dalykus. Nors, kaip pati papasakojo, serga cukriniu diabetu jau beveik 30 metų, jos ši liga neįveikė. „Susitaikiau su ja, ji yra mano gyvenimo dalis, todėl neatskiriama, turiu ja rūpintis“, - nusišypsojo miestelėnė.
Su Parkinsono liga kovoti sunku, tačiau perspektyvos – šviesios 1
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 02 | Rubrika: Miestas
Parkinsono liga – itin sunki liga, neleidžianti sergančiajam gyventi pilnavertį gyvenimą, atima gebėjimą vaikščioti. Svarbiausia, jog niekas dar nesugebėjo ištirti, dėl kokių priežasčių ji atsiranda. Į šį klausimą vis bando rasti drauge su savo įkurtos draugijos likimo bendražygiais, sergančiais Parkinsono liga palangiškiais, Jadvyga Ramašauskienė. „Žmogus lyg ir gyvas, bet pavaikščioti...