„Tikiu, kad politikavimas daugiabučių administravimo tema Palangoje pasibaigė“

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-02-25
Peržiūrėta
2340
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vaidas Barakauskas jau daugiau kaip pusmetį vadovauja UAB „Palangos butų ūkis“.
Vaidas Barakauskas jau daugiau kaip pusmetį vadovauja UAB „Palangos butų ūkis“.

Sakoma, kad nauja šluota gerai šluoja. Jau daugiau kaip pusmetį vadovaujantis UAB „Palangos butų ūkis“ Vaidas Barakauskas šypteli išgirdęs klausimą, ar jam tinka toks priežodis, bet diplomatiškai pastebi, kad ne visi buvusių įmonės vadovų sprendimai jam yra suprantami. „Sieksiu profesionalumo – tiek vadyboje, tiek įmonės darbuotojų kasdieniniame bendravime su gyventojais jiems rūpimais klausimais“, – sako V. Barakauskas, sutikęs atsakyti į „Palangos tilto“ klausimus.

– Per penkerius metus – jūs jau ketvirtasis UAB „Palangos butų ūkis“ vadovas. Kodėl tokia vadovų kaita įmonėje? Kaip ji jus nuteikia?
– Sprendimus dėl priėmimo ar atleidimo priima žmonės, kurių galbūt ir reikėtų klausti, kodėl buvo tokia kaita. Pasikeitimas neretai yra gerai, nors neabejoju, kad buvę vadovai stengėsi jiems pavestus darbus pagal savo kompetenciją ir supratimą atlikti labai gerai. Neabejoju, visiems – ir akcininkams, ir įmonės direktoriui, ir eiliniams darbuotojams, ir svarbiausia, gyventojams norisi kuo geresnių rezultatų. Neslėpsiu: ne visi buvusių vadovų sprendimai man yra visiškai suprantami, kai kurioms šakoms, mano įsitikinimu, buvo skiriama mažokai dėmesio. Kita vertus, Palangos butų ūkio administravimo situacija nėra paprasta, palyginti su kitais miestais.
– Kuo ji sudėtinga?
–Perėmus įmonę nuo birželio mėnesio, teko paprakaituoti. Neslėpsiu, man tai kainavo bemiegių naktų. Man atėjus, pasikeitė didelė dalis personalo. Esu reiklus, turiu savo reikalavimus ir, manau, kad man ši darbo sritis yra artima, bet žmonių išėjimo iš įmonės nesieju vien tik su savo atėjimu į ją.
– Beje, derėtų pirmiausia jūsų pasiteirauti, iš kokios srities jūs atėjote į „Palangos butų ūkį“?
– Daugiabučių administravimo srityje aš jau dirbu 10 metų. Neslėpsiu: jaučiuosi savo srities profesionalas, o kaip man sekasi, tegul kiti sprendžia. Dėl to, matyt, man nebuvo sunku pastebėti kai kuriuos ryškesnius trūkumus Palangoje.
– Kokius juos išskirtumėte?
– Man atrodo, kad ypač toli gražu ne viskas buvo padaryta komunikacijos su gyventojais srityje. Akivaizdžiai trūko aiškumo, ypač išaiškinant sąskaitas. Kai kuriuose daugiabučiuose namuose trūko susitikimų su gyventojais. Jau atėjęs į įmonę nurodžiau suintensyvinti susitikimus su gyventojais. Ypač to sieksime šiltuoju sezonu, kai į Palangą suvažiuoja visų būstų, kurie žiemą neretai stovi tušti, savininkai. Aš už tai, kad gyventojai turėtų nuolatines galimybes išsakyti savo pageidavimus, skundus ir pasiūlymus. Sieksime aiškiau gyventojams teikti ataskaitas. Balandžio-gegužės mėnesiais ketiname paleisti atnaujintą „Palangos butų ūkio“ internetinį puslapį. Jame skelbsime ataskaitas, informaciją, jame bus galima apmokėti mūsų sąskaitas.
– Ne vienerius metus „Palangos butų ūkio“ veikla buvo politizuota. Ne paslaptis, dėl to bendrovei vadovavo ir atitinkami vadovai, miesto savivaldybės įmonei „Palangos komunalinis ūkis“ buvo nurodyta vykdyti dalies miesto daugiabučių administravimo funkcijų perėmimą. Kaip vertinate tokią politiką?
– Ar baigėsi, kaip jūs sakote, politikavimas ir namų perviliojimo procedūros, ko gero, reikėtų klausti ne mūsų. Jie geriau pasakytų, ar jau pasibaigė, populiariai kalbant, namų perviliojimas iš mūsų. Kaip sakiau, aš dėmesį telkiu profesionalumui: ir kalbant apie įmonės valdymą, ir paslaugų gyventojams teikimą. Įsitikinęs, kad namo niekas „nesuvilios“, jeigu teiksime geras, kokybiškas paslaugas. Matyt, ne viską padarė anksčiau ir „Palangos butų ūkis“, kad mūsų administruojami namai migravo į kitą administruojančią įmonę. Mano akimis, toks procesas jau sustojo. Šiuo metu turime vos vieną kitą prašymą dėl perėjimo pas konkurentus. Tokiais atvejais buvo intensyviai kalbėtasi su namų gyventojais. Man asmeniškai labai įdomu ir svarbu išgirsti jų argumentaciją.
– Ar šiuo metu yra teisminių procesų dėl daugiabučių perėmimo su UAB „Palangos komunalinis ūkis“, miesto savivaldybe?
– Atėjęs į „Palangos butų ūkį“ priėmiau sprendimą atsisakyti visų teisinių šleifų, nes jie daug bendrovei kainavo. Laikausi nuomonės, kad prievarta mielas nebūsi. Todėl tuos namus, dėl kurių vyko ginčai, perėmė UAB „Palangos komunalinis ūkis“. Šiuo metu teisminių procesų dėl daugiabučių namų perdavimo neturime. Bet sveika konkurencija daugiabučių namų administravimo srityje, kaip ir bet kurioje kitoje, – labai sveikintinas dalykas.
– Jūsų konkurentui mieste sekėsi perimti dalį daugiabučių iš jūsų dispozicijos ir iš dalies dėl to, kad jie dalį paslaugų skelbė teikiantys pigiau. Ar kaina yra svarbiausias veiksnys jūsų veikloje? Ar dabar „Palangos butų ūkio“ paslaugų kainos yra konkurencingos „Palangos komunalinio ūkio“ kainoms?
– Administravimo ir eksploatavimo mokesčiai yra nustatyti tokie, kad jie padengtų darbų ir administravimo kaštus. Jie yra konkurencingi. Yra nustatyti nauji baziniai tarifai, eksploatavimo tarifai. Žodis „pigu“ čia sunkiai tinka, bet stengiamės paslaugas pirkti rinkoje pagal viešųjų pirkimų nuostatas.
– Iš jūsų pasisakymų viešoje erdvėje atrodo, kad sieksite, jog „Palangos butų ūkis“ teiktų daugiau papildomų ir įvairesnių paslaugų...
– Kaip greitai supratau atvykęs dirbti į Palangą, kad vienas iš didžiausių gyventojų nepasitenkinimų yra daugiabučių namų ir jų teritorijų valymas. Ypač pretenzijų paprastai sulaukiame atšilus iš tų gyventojų, kurie turimu būstu Palangoje naudojasi tik šiltuoju metų laiku. Todėl, mano nurodymu, buvo įdėta daug pastangų, kad tvarkymo ir valymo darbai pagerėtų, o skundų dėl jų būtų kuo mažiau.
– Kaip suprantu, nenuolatiniai Palangos gyventojai jums kelia nemažą galvos skausmą...
– Išties, kaip jūs sakote, jie kelia ganėtinai didelį galvos skausmą. Kai nėra butų savininkų, patys suprantate, atsiranda sunkumų sprendžiant klausimus.
– Kiek buvo renovuota jūsų administruojamų daugiabučių namų mieste?
– Tokių namų yra apie 10. Deja, renovacijos procesas stringa visoje šalyje.
– Vyriausybės sprendimu buvo patvirtintas daugiabučių namų gyventojų kaupiamasis mokestis. Kokia jo esmė? Kaip sekasi jį rinkti? Su kokiomis problemomis susiduriate?
– Tai – labai geras dalykas. Kaupiamosios lėšos namui atnaujinti nėra naujiena. Prievolė butų ir kitų patalpų savininkams kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti Civiliniu kodeksu, numatyta jau nuo 2001 metų. Dar anksčiau tai buvo vadinta amortizaciniais atskaitymais namo remontui. Jau daugiau nei dešimtmetį sprendimą – rinkti tokias lėšas ar ne – priima patys gyventojai. Tokių lėšų kaupimo esmė – lėšų taupymas (sukaupimas) planuojamiems namo atnaujinimo (remonto) darbams. Tai gyventojų lėšos, kurios naudojamos tiksline paskirtimi – namo bendrojo naudojimo objektų (stogo, sienų, laiptinių langų, šildymo mazgo ir pan.) remontui. Šiuos remonto darbus būtina planuoti parengiant ilgalaikių darbų planą, kuriame numatomi konkretūs darbai, planuojamas jų įgyvendinimo laikas, apskaičiuojamas lėšų poreikis, numatomas kaupimo terminas ir lėšų kaupimo įmokos dydis.
Byrantys geltonų plytų namų fasadai, konkrečiai Palangoje, – didelė problema. Kai tenka juos sutvarkyti, tenka turėti nemažas sumas darbų rangovams. Kai yra namo kaupiamųjų lėšų, daug lengviau priimti sprendimą dėl remonto ar reikalingų kitų darbų. Dėl jų gyventojai gali nebebijoti didelės finansinės naštos tokių darbų atlikimo atveju.
Gyventojams pritarus parengtai kaupiamųjų lėšų apskaičiavimo metodikai, tikiu, kad po dviejų ar trijų metų patalpų savininkai bus sukaupę pakankamai lėšų ir didesniems einamiesiems darbams daugiabučiuose vykdyti.
– Kaip nustatomas kaupiamasis tarifas?
– Minimalus tarifas nustatomas taip: už 3 tūkstančių kvadratinių metrų naudingo ploto – po 5 centus už vieną kvadratinį metrą, virš 3 tūkstančių kvadratinių metrų – po 3 centus už kiekvieną kvadratinį metrą.
Nuolat gyventojams aiškiname apie lėšų kaupimo būtinybę. Pavasarį namų gyventojai turės galimybę pritarti ar nepritarti apskaičiuotai kaupiamųjų lėšų metodikai.
– O kaip bus su tais, kurie nepritars?
– Jiems bus skaičiuojamas, kaip ir dabar, minimalus, pagal Civilinį kodeksą privalomas mokėti mokestis.
– Kaip atrodo kurorto daugiabučiai namai, palyginti su uostamiesčio ar kitų miestų namais?
– Kaip sakiau, vienas didžiausių iššūkių – namų fasadų remontas. Namų, ypač geltonų plytų, fasadai Palangoje yra prastos būklės. Vamzdynų būklė – taip pat gan sudėtinga. Žodžiu, darbo yra labai daug, tik spėk suktis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema. Seminaro vieta: Vytauto g. 112, Palangos miesto savivaldybė Seminaro laikas: 2019 m. rugsėjo 12 d. 9:30val. Seminare bus aptariama naujausia informacija daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, susijusiais su statybiniu-energetiniu...


Pastačius „Malūno vilas“ Ganyklų, o vėliau ir Malūno gatvėse, jos atrodė kaip sektinas statybų su šiuolaikiška infrastruktūra ir geriausias kainos ir paslaugų kokybės pavyzdys, tačiau dabar jų statytojo, UAB „Kauno būstai“ siekis drastiškai padidinti „vilų“ administravimo mokestį – nuo 140 iki 350 ar net 450 eurų – nejuokais...


Penktosiose rungtynėse Kaune praėjusį šeštadienį Palangos „Palanga“ krepšininkai turėjo pripažinti varžovų, Kauno „Žalgirio 2“, pranašumą. Žalgiriečiai iškovojo pergalę ir pateko į Nacionalinės krepšinio lygos (Mezon-NKL) ketvirtfinalį. Pajėgiausios šalies ekipos dubleriai penktosiose serijos rungtynėse namuose 86:69...


Su jūra Palangos akių kūrybos ateitimi tikiu

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2016 04 25 | Rubrika: Nuomonės

Gera įsimena ilgam.  


Sakoma, kad nauja šluota gerai šluoja. Jau daugiau kaip pusmetį vadovaujantis UAB „Palangos butų ūkis“ Vaidas Barakauskas šypteli išgirdęs klausimą, ar jam tinka toks priežodis, bet diplomatiškai pastebi, kad ne visi buvusių įmonės vadovų sprendimai jam yra suprantami. „Sieksiu profesionalumo – tiek vadyboje, tiek įmonės darbuotojų...


Kurorto daugiabučių gyventojų nenorinti iš savo glėbio paleisti ir nepaisydama jų valios perduoti namus administruoti palangiškių pasirinktam naujam administratoriui „Palangos komunaliniam ūkiui“, UAB „Palangos butų ūkis“ ir toliau bando žmonių bei teismo kantrybę. Praėjusį antradienį turėję įvykti trys Palangos miesto apylinkės teismo posėdžiai buvo...


Rugsėjo 23-29 Lietuvoje minėta Europos žydų kultūros diena, kuri yra sudėtinė Europos Tarybos remiamos tarptautinės programos „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje“ dalis. Šiemet šia proga Kultūros paveldo departamentas organizavo renginius tema „Žydų paveldas ir gamta“. O koks žydų kultūros paveldo kelias Palangoje?


Kokie žmonės valdys Palangą ateinančius ketverius metus? „Palangos tiltas“ paprašė visų naujos Tarybos narių atsakyti į 10 pateiktų klausimų. Šiandien į klausimus atsako Tarybos narys Mindaugas Skritulskas, išrinktas pagal Tėvynės Sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius