Teisininko komentaras

Palangos tiltas, 2013-09-16
Peržiūrėta
2300
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

V.Korsakas
V.Korsakas

Laikraščio skaitytoja klausia: ar mirus skolininkui paveldėtojai gali išvengti skolų grąžinimo?
Teisininkas Vytautas Korsakas atsako:
yra pagrindinė taisyklė, kad įpėdinis, kuris priėmė palikimą pradėjęs turtą valdyti arba padavęs pareiškimą notarui, už palikėjo skolas atsako visu savo turtu (išskyrus CK nustatytus atvejus), o įpėdinis, priėmęs palikimą pagal antstolio sudarytą apyrašą, už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.
Tačiau kreditoriams reikia išlikti labai budriems, nes Civilinio kodekso 5.63 straipsnyje yra nurodyta, kad kreditoriai turi teisę per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos pareikšti reikalavimus priėmusiems palikimą įpėdiniams arba pareikšti teisme ieškinį dėl paveldimo turto.  Teismas gali pratęsti šį terminą, jeigu terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių ir nuo palikimo atsiradimo dienos nepraėjo daugiau kaip treji metai.
Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad palikėjo kreditoriaus reikalavimo pareiškimo tikslas yra suteikti įpėdiniui informaciją apie palikėjo kreditorių turtines pretenzijas į palikėjo turtą, nes tokia informacija padeda įpėdiniui apsispręsti, ar jam apskritai priimti palikimą, o jeigu priimti, tai kokiu būdu. Svarbu, kad informacija apie palikėjo skolas ir galimus jo kreditorius įpėdiniams būtų žinoma iki palikimo priėmimo veiksmų atlikimo. LAT  praktika šios kategorijos bylose nuosekliai formuojama ta linkme, kad palikėjo kreditoriai, kurių reikalavimus antstolis jau vykdo priverstine tvarka, taip pat privalo laikytis nustatytų procedūrų, t.y. privalo per 3 mėnesius pranešti apie turimą (įgyvendinamą) reikalavimo teisę, išskyrus atvejus, kai reikalavimai pagrįsti hipoteka ir įkeitimu arba yra susiję su paveldimos individualios (personalinės) įmonės ar ūkininko veikla.
Aukščiausiasis Teismas yra pasisakęs, kad tinkamu pareiškimu laikomas ir pranešimas notarui apie turimą reikalavimo teisę.  
Įdomi situacija susiklostė Kaune. Vienas kaunietis buvo prasiskolinęs už suteiktas komunalines paslaugas įmonei ,,Namų priežiūra“, UAB ,,Kauno vandenys“, AB ,,Kauno energija“, AB TEO LT.  Minėti kreditoriai skolas prisiteisė per teismą, antstolis pradėjo išieškojimo procesą, tačiau mirus skolininkui niekas nekreipė dėmesio, nesirūpino ir per tris mėnesius nepranešė nei notarui, nei galimam paveldėtojui apie turimas ir per antstolį įgyvendinamas reikalavimo teises. Įvertinęs visus duomenis, Aukščiausiasis Teismas 2011-05-17 pasisakė, kad „nustatant, ar palikėjo turtinė prievolė (skola) perėjo įpėdiniams paveldėjimo būdu, neturi reikšmės aplinkybė, jog kreditoriaus reikalavimas yra vykdomas. Dėl to kreditorius, siekiantis, kad palikėjo prievolę (skolą) perimtų skolininko įpėdinis, turi pareikšti apie tai CK 5.63 str. nustatyta tvarka. Šios normos reikalavimų nesilaikymas lemia, kad palikėjo turtinė prievolė įpėdiniams nepereina paveldėjimo būdu, nes atitinkama palikėjo skola nepatenka į palikimo masę. [...] nustačius, kad kreditorius nustatytais terminais CK 5.63 str. nurodytiems subjektams nepareiškė reikalavimų ir jo reikalavimų patenkinimo klausimas neišspręstas, pareiškimas dėl procesinio teisių perėmimo, įskaitant ir vykdymo procese, negali būti tenkinamas“. Trumpiau tariant, Aukščiausiasis Teismas pasisakė, kad negalima vykdomojoje byloje pakeisti mirusį skolininką kitu (paveldėjusiu turtą), jei per 3 mėnesius nebuvo pranešta apie turimą ir jau įgyvendinamą reikalavimo teisę (civ. byla Nr. 3K-3-243/2011).
Gerai nors tiek, kad, gerbdamas ir kreditorių teises, Aukščiausiasis Teismas vėliau kitoje byloje 2013 metais pripažino, jog tinkamu kreditoriaus reikalavimo pareiškimu laikomas viešame registre išviešintas palikėjo turto areštas. Formuodamas nurodytą CK 5.63 str. taikymo ir aiškinimo praktiką, teismas įtvirtino precedentą, kad kreditorių reikalavimų pareiškimo (išviešinimo) procedūros atlieka įpėdinių informavimo apie palikėjo skolas bei civilinių teisinių santykių stabilumo ir apibrėžtumo užtikrinimo funkcijas, kurių tinkamą įgyvendinimą lemia ne informacijos pateikimo forma, o jos turinys bei pateikimas laiku.
Kitaip tariant, jei per 3 mėnesius nespėjote pranešti apie turimą ar jau įgyvendinamą reikalavimo teisę, įpėdiniai privalės perimti mirusiojo prievoles (skolas), jei registre iki paveldėjimo buvo išviešintas palikėjo turto areštas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus.


Tokią įstatymo pataisą antradienį, lapkričio 21 dieną, užregistravęs Mindaugas Skritulskas, palangiškis Seimo narys, išrinktas Mėguvos rinkimų apygardoje, paaiškino, kodėl jos reikia. „Šiuo metu skolų administravimo paslauga nėra reglamentuota atskiru teisės aktu, o tai sukuria prielaidas įvairiems piktnaudžiavimams: nevaržomai disponuoti asmens duomenimis; pateikiant niekuo nepagrįstus...


Lietuvos regionų frakcijos narys Petras Gražulis renka parašus dėl interpeliacijos vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei ir prašo atsakyti į klausimus dėl planų uždaryti sanatoriją „Pušynas“. Seimo narys ministrės taip pat klausia, ar ši sutiktų tikrintis melo detektoriumi.


Lietuvoje daugiau kaip 161 tūkst. gyventojų turi bent po vieną pradelstą skolą, apie 30 tūkstančių – po 2 skolas, o daugiau kaip 10 tūkstančių – po 3 skolas. 823 Lietuvos gyventojai turi po 10 ir daugiau skolų, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ duomenys. „Palangos tiltas“ teiravosi biuro, ar palangiškiai yra įlindę į skolas. „Palangos...


Sakote, kad laikraštis – jau seniena, nes negali konkuruoti su socialiniais tinklais? Galbūt, tačiau įdomiausius „Palangos tilto“ straipsnius jūs laikraščio Facebok puslapyje Facebook/Palangostiltas pamatote gerokai vėliau nei jūsų tėvai ar seneliai prenumeruojantys popierinį laikraštį – savo įdomiausius, aktualiausius straipsnius į internetą...


Nauja bibliotekos paslauga – knygų grąžinimo dėžė

"Palangos tilto" informacija, 2020 12 09 | Rubrika: Miestas

Nespėjote grąžinti pasiskolintos knygos bibliotekos darbo metu? Jau galite tai padaryti ir kai biblioteka uždaryta. Knygų grąžinimo dėžė yra prie pagrindinio įėjimo į biblioteką iš Vytauto gatvės. Knygų grąžinimo dėžė atidaroma bibliotekai baigus darbą. Dėžė bus atidaryta ir tomis dienomis, kai biblioteka nedirba (sekmadieniais, šventinėmis dienomis ir pan.). Maloniai...


Teisininko komentaras

2013 09 30 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytoja klausia: ar galima prisiteisti žalą iš žalą padariusio ir mirusio žmogaus?


Teisininko komentaras

2013 09 16 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytoja klausia: ar mirus skolininkui paveldėtojai gali išvengti skolų grąžinimo?


Teisininko komentaras

2013 09 02 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas klausia: esu išsituokęs, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama.  Ar gali buvusi sutuoktinė, neturėdama vaiko tėvo sutikimo, išsivežti vaiką gyventi į užsienį?


Laikraščio skaitytoja klausia: mano sugyventinis nuolat svetimoteriauja, namuose naudoja psichologinį smurtą ir baigia privesti prie savižudybės, kokių priemonių galėčiau imtis prieš smurtaujantį ir svetimoteriaujantį sugyventinį?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius