Teisingai vartosime antibiotikus šiandien – išsaugosime gyvybę rytoj

„Palangos tilto“, Higienos instituto inf., 2013-11-21
Peržiūrėta
2340
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Teisingai vartosime antibiotikus šiandien – išsaugosime gyvybę rytoj

„Nerimas, kad visuomenė vėl gali likti beginklė prieš infekcijas, kaip buvo iki atrandant antibiotikus, tampa realia grėsme“, – pabrėžia Higienos instituto specialistai.
Kai kurių bakterijų atsparumas paskutiniams efektyviems antibiotikams dramatiškai didėja. Lietuvoje, pagal Europos antimikrobinio atsparumo stebėsenos tinklo duomenis, ligoninėse plintančių bakterijų, galinčių sukelti plaučių uždegimą, sepsį – klebsielių (Klebsiella pneumoniae) dauginio atsparumo dažnis 2006 m. buvo 2,9 proc., o 2011 m. – 43,1 proc.
Antimikrobinis atsparumas – tai natūralus biologinis reiškinys, kai mikroorganizmai – bakterijos, virusai, grybai – prisitaiko prie juos veikiančių antimikrobinių vaistų poveikio ir taip sumažėja arba išnyksta antibiotikų efektyvus poveikis gydant infekcines ligas.
Tyrimais įrodyta, kad antimikrobinio atsparumo didėjimas tiesiogiai susijęs su antimikrobinių vaistų vartojimu.
Spartaus bakterijų atsparumo vystymosi ir plitimo problemos nebepajėgiama išspręsti kuriant naujus antibiotikus. Be to, šių vaistų neteisingas vartojimas gali pakenkti ne tik juos vartojančių asmenų, bet ir kitų žmonių sveikatai, nes atsparios bakterijos lengvai plinta.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras teigia, kad kiekvienas žmogus – gydytojas, skiriantis antibiotikus, sveikatos politikas, planuojantis ir įgyvendinantis strategijas, gyventojas, vartojantis antibiotikus,– turi prisiimti atsakomybę dėl šių vaistų efektyvumo išsaugojimo.
Bakterijų atsparumą antimikrobiniams vaistams lemia daugelis priežasčių: virusinių infekcijų gydymas antibiotikais, neteisingas vaistų parinkimas, dozavimas, gydymo trukmė, savigyda. Taip pat mikroorganizmai savo genetinę informaciją gali perduoti kitos rūšies mikrobams, atsparius mikrobus vieni žmonės gali perduoti kitiems, atsparius mikrobus galima net pervežti iš vienos šalies į kitą.
Yra plataus ir siauro veikimo spektro antibiotikų. Siauro spektro antibiotikai veiksmingi prieš tam tikrų rūšių bakterijas. Jie skiriami tada, kai yra žinoma, kokios bakterijos sukėlė infekciją. Svarbu yra tai, kad jie mažiau veikia „gerąsias“ organizmo bakterijas palyginti su plataus spektro antibiotikais. Plataus spektro antibiotikai skiriami tais atvejais, kai nėra aišku, kokios bakterijos sukėlė infekciją arba kai infekciją sukelia kelių rūšių bakterijos, tačiau jie sunaikina daugiau „gerųjų“ bakterijų bei sukelia kitus šalutinius poveikius.
Specialistai pataria vartoti antibiotikus tik tada, kai juos paskyrė gydytojas, laikytis gydytojo rekomendacijų, nelaikyti antibiotikų likučių ir nesidalyti jais su kitais šeimos nariais ar draugais.
„Būtina atsiminti, kad peršalimą ar gripą sukelia virusai, o ne bakterijos. Gydyti šias ligas antibiotikais nėra prasmės, – jie nepadės ir nesumažins ligos simptomų – karščiavimo, kosulio, slogos“, – pabrėžia Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro  Inovacijų skyriaus vyr. specialistas Kęstutis Rudaitis.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Užsisakius langus ir sulaukus jų pristatymo, krovinio priėmimas yra pirmasis ir vienas svarbiausių žingsnių svajonių namų link. 


Prie Palangos Vl. Jurgučio progimnazijos policijos bendruomenės pareigūnės pasitiko į pamokas skubančius vaikus ir juos lydinčius tėvelius, kad primintų, kaip svarbu šiuo metų laiku būti matomiems‼️


Pasak Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės prof. dr. Nataljos Istominos, slaugytojai – tai sveikatos specialistai, su kuriais pacientai užmezga patį glaudžiausią santykį. 


Susiderinti pokalbį su Biruta Mazrimiene prireikė pastangų. „Yra vertesnių pakalbinti“, – kukliai kratėsi interviu palangiškė. Mudviem bekalbant pradėjo klausinėti, kaip sekasi mano vaikams, lankiusiems jos vadovaujamą lopšelį-darželį „Nykštukas“. Tik taip ir pavyko susitarti: aš papasakosiu apie savo jau užaugusius mažuosius, o ji – apie save, ką veikia būdama penktus metus pensijoje.


Lygiai savaitę -iki lapkričio 8 d. - Vyriausioji rinkimų komisija lauks gyventojų, politikų ir visuomeninių organizacijų pastabų dėl vėl perbraižomo rinkimų apygardų žemėlapio. Per pastaruosius ketverius metus tai jau bus trečias perbraižymas. To esą prireikė, nes demografinė situacija Lietuvoje ir vėl neatitinka teisingo demokratiško atstovavimo.


Birželio 3-iosios vakarą pareigūnai Palangoje, Kretingos gatvėje, buvo iškviesti į eismo įvykio per kurį nukentėjo žmogus. Automobilio „Mini Cooper“ 18-metė vairuotoja, iš antros eismo juostos sukdama į dešinėje esančią „Circle K“ degalinę, nepraleido pirma eismo juosta važiavusio motociklo „Kawasaki“, su kuriuo susidūrė.


Ar kada nors susimąstėte, kodėl jūsų vaikui vieni dalykai mokykloje sekasi puikiai, o kiti – sunkiau? Kodėl vieni matematikos uždavinius „gliaudo“ lengvai lyg riešutėlius, o kitiems reikia daug sykių aiškinti? Kodėl vienas, vos išgirdęs ketureilį, gali jį atkartoti akimirksniu, o kitam reikia daug laiko ir pastangų vien perskaityti tekstą?


Artėjančios Mamos dienos proga visi savo mamoms, senelėms, krikšto mamoms sakome tik gražiausius žodžius, renkame padėkas ir rodome kitaip savo dėmesį. Tądien prisimenamos ir mamos, kurių jau nebėra šalia. Neturėti mamos arba būti ją neseniai išlydėjusiam į Nebūtį, yra nepakeliamas praradimas, todėl reikia branginti kiekvieną akimirką, praleistą su brangiausiu žmogumi...


Teisingai vartosime antibiotikus šiandien – išsaugosime gyvybę rytoj

„Palangos tilto“, Higienos instituto inf., 2013 11 21 | Rubrika: Sveikata

„Nerimas, kad visuomenė vėl gali likti beginklė prieš infekcijas, kaip buvo iki atrandant antibiotikus, tampa realia grėsme“, – pabrėžia Higienos instituto specialistai.


Antradienį, rugpjūčio 9-ąją, miesto savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Svajūnas Bradūnas pristatė Šventosios jūrų uosto detalųjį planą. Miesto taryba šį planą tvirtins rugsėjo mėnesį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius