Šventoji: pliusai, nauji klausimai ir senų problemų šleifas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-07-31
Peržiūrėta
2172
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Į kitoje gatvės pusėje esančią naują vaikų žaidimo aikštelę einant perėja pamatyti atvažiuojantį automobilį kliudo čia sustatyti reisiniai autobusai.
Į kitoje gatvės pusėje esančią naują vaikų žaidimo aikštelę einant perėja pamatyti atvažiuojantį automobilį kliudo čia sustatyti reisiniai autobusai.

Šią vasarą Šventojoje pagaliau pasimatė pokyčių į gerąją pusę: nauji šaligatviai, vaikų žaidimų aikštelė, nors dėl jos vietos ne visi šventojiškiai patenkinti, daugiau dėmesio miesteliui skiria policijos pareigūnai bei Viešosios tvarkos skyriaus specialistai, - pripažįsta bendruomenė. Tačiau per daug metų susidėjusios problemos ir toliau velkasi tik po truputį trumpėjančiu šleifu. Kodėl taip yra ir ką reikėtų spręsti pirmoje eilėje trečiadienį kalbėjosi Šventosios seniūnijos bendruomenės tarybos nariai bei Palangos Savivaldybės atstovai.

 

Pliusai matomi

Susitikimą, vykusį „Šventosios galerijoje“ – mat kitos vietos susirinkti bendruomenė neturi,- pradėjęs Šventosios seniūnijos bendruomenės tarybos pirmininkas Domininkas Jurevičius visų pirma padėkojo į jį atvykusiems Savivaldybės administracijos direktorei Akvilei Kilijonienei, jos pavaduotojui Broniui Martinkui bei su jais atvykusiems Savivaldybės skyrių, Palangos policijos komisariato bei „Palangos komunalinio ūkio“ atstovams.

Pasak bendruomenės tarybos pirmininko, šventojiškiai tikrai mato per šiuos metus miestelyje įvykusius pokyčius į gerąją pusę ir yra dėkingi, kad daugiau dėmesio iš Savivaldybės ir kitų tarnybų pusių skiriama kurortui bei tvarkai jame.

Tačiau nors šventojiškiai supranta, kad per metus neįmanoma išspręsti to, kas kaupėsi net ne dešimtį, o daugiau metų, vis dėlto, jų įsitikinimu, Šventoji per lėtai žadinama iš letargo miego. Dar ir dabar ji tebepravardžiuojama, pavyzdžiui, „Tvin Pyksu“, o tai tikrai žeidžia bendruomenę. Tačiau pravardžiuojantys nėra visiškai neteisūs, ką iliustravo ir neseniai portale „Delfi“ publikuoti turisto iš Prancūzijos įspūdžiai apie miestelį.

 

Dvylika klausimų

D. Jurevičius perskaitė dvylika šiai dienai bendruomenei kylančių klausimų. Pirmas jų - dėl bendruomenes tarybos ir seniūno nesusikalbėjimo ir bendruomenės netenkinančio seniūno darbo bei kylančių problemų nesprendimo arba vangaus sprendimo. Kaip vienas iš nesusikalbėjimo pavyzdžių buvo paminėtas už bendruomenės lėšas prieš keletą metų įkurtas interneto puslapis, kuris, pasak bendruomenės tarybos narės Audronės Bukauskienės, yra „miręs“. Ir nors dar pavasarį naujai išrinkta taryba pasitarimo kartu su seniūnu Eugenijumi Čilinsko metu kalbėjo, jog perimtų puslapio tvarkymą bei informacijos jame talpinimą, o redaguoti jį sutiko sočiai žurnalistinės bei redaktoriaus patirties turintis Kęstutis Oginskas, iki šiol nieko nepadaryta. Tiesa, kažkokiu būdu puslapyje vienas kitas Šventajai spaudoje skirtas straipsnis talpinamas, tačiau kas tai daro – paslaptis, kurios nepavyko išsiaiškinti net trečiadienio pasitarimo dalyviams. E. Čilinskas tikino jokios prieigos prie puslapio neturįs: esą sukūrus jį, kurį laiką buvo mokama už jo priežiūrą kūrėjams, o administravo viską Šventosios kultūros centras.

Palangos mieto tarybos narys V. Šimaitis siūlė susisiekti su puslapio kūrėjais, Palangos kultūros centras, šiuo metu kuruojantis ir Šventąją, gal pasakytų, kokia situacija dėl administravimo.

Dėl informacijos sklaidos būta ir daugiau priekaištų: aktualioms žinioms sunku prasimušti ne tik į internetinę erdvę, bet net iki skelbimų lentų, kuriose kvietimai į Jonines kabėjo beveik iki Oninių...

 

Negauna atsakymų

Savivaldybės administracijos vadovams priekaištauta, jog bendruomenė į savo rašytus raštus arba negauna atsakymų, arba gauna pavėluotai, o informacija juose esanti tokia, kurią galima nebent atsirašinėjimu pavadinti. Konkretus pavyzdys: bendruomenė niekaip negali išgauti atsakymo, kiek lėšų įvairių mokesčių pavidalu iš Šventosios sukrenta į bendrą Palangos biudžetą. Šventojiškiai nori žinoti, ar į bendrą katilą iš jų seniūnijos įkrenta toks pat procentas lėšų, koks paskui yra skiriamas miestelio reikmėms.

A. Kilijonienės teigimu, tai, kas priklausė nuo Savivaldybės, buvo padaryta, ir mokesčiai iki pat vadinamojo pagalvės mokesčio suskaičiuoti. Tuo tarpu turto ar žemės mokesčius administruoja mokesčių inspekcija, ir tik ji galinti pateikti konkrečiau skaičius. Tik nežinia, ar galėtų tai padaryti, nes informaciją tektų rinkti „rankiniu būdu“ – atskirų skaičiavimų Šventosios seniūnijai nėra.

Papriekaištauta ir komunalininkams: jų buvo prašyta, kad bendruomenei pateiktų kas savaitę atliekamų darbų sąrašą, kad paskui šventojiškiai, palyginę su tuo, kas įrašyta į planus, žinotų, ar tikrai viskas padaryta. Tuo tarpu jiems pateikiamos sąskaitos už atliktus darbus, o bendruomenė juk nėra jas tvarkanti ar audituojanti įmonė. Bendruomenei siūlyta patiems stebėti ir fiksuoti, ką kokią dieną miestelyje komunalininkai dirba, tačiau šventojiškiai atsakė, jog jiems paskui gali būti pasakyta, neva jie kokį nors darbą pražiūrėję. V. Šimaitis tokį prašymą prilygino prašymams, kad kavinėje kas vakarą būtų skaičiuojama, kiek kotletų lankytojai suvalgė. Bendruomenės nariai gi įsitikinę, jog mėnesio darbų ataskaitos ne paskutinę dieną rašomos: atlikti darbai turėtų būti fiksuojami kasdien, tai tokia fiksacija juos ir domina.

 

Sosnovskio barščiai ir griūvantys pastatai

Daug priekaištų buvo pažerta dėl viešųjų erdvių tvarkymo. Jeigu miestelio centrą komunalininkai dorai prižiūri, tai pakraščiuose, o ypač privačiuose sklypuose, kurių savininkus Viešosios tvarkos skyrius gali bausti, betvarkė nesibaigia. Priminta ne pirmus metus miestelį puolanti bėda – nuodingi Sosnovskio barščiai, kuriais susirūpinta tik dabar, nors naikinti reikia kasmet, ir ne tada, kai jie mišku virsta. Tiesa, seniūnas patikino, jog išsiaiškinęs, kieno sklypuose ji želia, ir kitą savaitę nuodingas augalas bus naikinamas.

Didžiulė bėda ne tik žolėm apžėlę privatūs sklypai: kai kur juose riogso žmonių sveikatai ir gyvybei pavojų keliantys pastatai, tad klausta, kas daroma jų šeimininkams sudrausminti ir ar negalima griuvenų tiesiog nugriauti, kad nepasikartotų prieš kelis metus žmogaus gyvybę nusinešusi nelaimė? Pasak A. Kilijonienės, griauti pastatų, kurie yra privati nuosavybė, negalima. Galima tik bausti šeimininkus, kas yra daroma.

„Šią vasarą Viešosios tvarkos skyriaus specialistai itin daug dėmesio skiria Šventajai: į reidus atvažiuoja visi darbuotojai. Ir randa čia tiek pažeidimų – ir dėl apleistų sklypų, ir dėl pastatų, ir dėl prekybos bei reklamos viešose vietose taisyklių pažeidimų,- kad paskui visą kitą dieną protokolus rašo. Be to, neprižiūrintiems savo turto nustatytas didžiausiais atitinkamo mokesčio tarifas. Tad situacija turėtų pradėti taisytis“, - sakė administracijos direktorė, paminėjusi, jog žmogaus gyvybę nusinešusių griuvėsių savininkėms ir baudos skirtos, ir perspėta nekart, tačiau jos tikinančios neturinčios lėšų susitvarkyti ir dabar ieškančios pirkėjų turtui.

Priminė ji ir tai, kad Palangoje taip pat teko pakovoti, kad griuvėsių savininkai pradėtų tvarkytis. Tai esą ilgas ir kantrybės reikalaujantis procesas. Beje, pavyzdžio esama pačioje Šventojoje: prekybos centras „Iki“ tris metus prašytas susitvarkyti aplinką ir pakeisti šaligatvius. Ir tik dabar, kai Šventosios g. šaligatvius sutvarkė komunalininkai, ir verslininkai baigia pakeisti savąją atkarpą.

Diskutuota ir dėl to, kur reikėtų įkurdinti nuomos paslaugas siūlančius žmones, kad jie nesistumdytų pakelėse – tai Šventosios įvaizdžiui grožio neprideda. Klausta, kada gi bus atstatyta nugriautoji Kuršių stotelė, kurios vietoje dabar atvažiuojantieji prie jūros įsitaisė improvizuotą automobilių aikštelę. Šventojiškiams atsakyta, jog šiemet tam lėšų tikrai nebus, ir užsiminta, jog jie galėtų patys iš bendruomenės skiriamų lėšų kitąmet atkurti stotelę.

 

Centrinė aikštė ir „Eldija“

Perėjus prie automobilių statymo – kurių statyt Šventojoje praktiškai nėra kur – klausimų vėl iškilo centrinės aikštės sutvarkymo problema. Kaip žinia, šiemet jos projektui rengti lėšų neskirta. Bendruomenės taryba priminė, jog kelių pasitarimų metu kalbėta, jog vizijas yra parengę KU studentai, ir jų projektai yra prieinami. V. Šimaitis informavo, jog jis iš savo lėšų jau užsakęs, kad būtų parengta tokia vizija, kurią jis pristatysiąs ir Palangai, ir Šventajai.

Priminta Savivaldybės administracijos vadovams ir tai, kad buvo rastas „Eldijos“ rekonstrukcijos projektas ir teirautasi: ar kas nors su juo daryta? Atsakyta, jog tuo rūpintis turi Kultūros centras.

Vėl grįžta prie Šventosios gatvės ir klausta: ar bus rengiamas jos tęsinio ir dviračių tako rekonstrukcijos projektas, apie kurį kalbama ne pirmi metai? A. Kilijonienė informavo, jog dar šiemet, perskirsčius Kelių fondo lėšas, ketinama pakeisti dalies šios gatvės asfalto dangą. O tęsinys ir jo projektas gali būti įrašytas į kitų metų prioritetinius planus.

Bendruomenė kėlė ir daugiau klausimų bei problemų – tiek seniai laukiančių sprendimo, tiek naujai iškilusių. Tarp tokių – savo reisų laukiantys tarpmiestiniai autobusai, kurie vasarą, ieškant pavėsio, statomi Mokyklos gatvėje prie pat perėjos, vedančios tiesiai į naująją vaikų žaidimų aikštelę. Šį klausimą pažadėta išspręsti tuoj: atitinkamai pažymėjus šaligatvį, čia transportui stovėti bus draudžiama.

O dėl kitų klausimų – kilusių, kylančių bei kilsiančių – sutarta kiekvieno mėnesio pirmąjį ketvirtadienį rinktis ir aptarti, kas jau padaryta ir ką reikia daryti, kad jie būtų išspręsti, o Šventoji kuo greičiau atsikratytų „Tvin Pykso“ etiketės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga jau renovavo daugiau nei pusę visų kurorte esančių senų daugiabučių namų, ir renovacija tęsiasi. Prie renovuotų namų tvarkoma ir gyvenamoji aplinka. 


Medienos granulės – tai biokuras. Šis biokuras yra švariai degantis, ekonomiškas ir ekologiškas šildymo šaltinis, užtikrinantis šilumą ir jaukumą jūsų namuose. Granulės, gaminamos iš suslėgtų pjuvenų, savo išvaizda labai skiriasi nuo kito kuro, naudojamo patalpų šildymui. Ar žinote, iš kokių medžiagų yra gaminamos medienos granulės, kodėl verta jas rinktis ir kaip atpažinti kokybiškas medienos...


Birželio 17 d. 9 val. įvyks Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis, jame 24 klausimai


„Jeigu turi seną koklinę krosnį, kuri tave šildo ir džiugina, arba atvirkščiai, kuri yra šalta ir nekūrenama ir galbūt visai nereikalinga, esi iš Klaipėdos miesto, Klaipėdos krašto ir kaimyninės Žemaitijos, kviečiu tave tapti ekspedicijos „Gyvos krosnys“ dalyviu ir istorijos metraštininku“, – tokiu prašymu į...


Renaldas Seibutis dėl sveikatos problemų grįžta gydytis į Lietuvą, pranešė lietuvio ekipa Saragosos „Casademont“. Lietuvos rinktinės atakuojantis gynėjas dėl nugaros skausmų šį sezoną dar nesužaidė nė vienerių rungtynių. Interviu žurnalui "Lietuvos pajūris" (žurnalas išeis Kalėdoms) spalio pradžioje jis prisipažino turįs bėdų su nugara, tačiau...


Vytauto gatvė: problemų gali kilti gerokai daugiau

Rosita SIMONAUSKAITĖ, 2016 06 09 | Rubrika: Miestas

Kasmet į Palangą vasaros metu suvažiuoja gausus būrys poilsiautojų, suskaičiuojami milijonai. Taip kyla itin didelių problemų dėl automobilių srautų suvaldymo. Spręsdami šią problemą savivaldybės specialistai atkreipė dėmesį į itin aktyvią Vytauto gatvę – sumanė šioje gatvėje leisti vienpusį eismą ir suteikti daugiau erdvės dviratininkams. Paprašė savo nuomonę...


Šventosios seniūnaitis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Palangos skyriaus aktyvistas Romutis Šeštokas įsitikinęs, kad Šventoji ateityje turėtų virsti gamtos kurortu. „Šventojoje daug miškų priklauso miškų urėdijai – jie kitaip vertina miškus. Aš miestelyje esantį mišką...


Šią vasarą Šventojoje pagaliau pasimatė pokyčių į gerąją pusę: nauji šaligatviai, vaikų žaidimų aikštelė, nors dėl jos vietos ne visi šventojiškiai patenkinti, daugiau dėmesio miesteliui skiria policijos pareigūnai bei Viešosios tvarkos skyriaus specialistai, - pripažįsta bendruomenė. Tačiau per daug metų susidėjusios problemos ir toliau...


Paskui S. Bradūną vilkosi sukčiaus šleifas  1

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 06 12 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palangos valdžia prieš savaitę ryžosi neįtikėtinam žygdarbiui – ėmė ir atleido savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėją Svajūną Bradūną. Net nelaukdama kuo pasibaigs apeliacinis valdininko paimto kyšio bylos nagrinėjimas Klaipėdos apygardos teisme.


Europarlamentaras bei partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas prisipažįsta, kad stengiasi kiekvienais metais atkakti atostogų į pajūrį, kur šalia Šventojoje jis turi akį traukiančią sodybą. Šią vasarą buvęs prezidentas nesulaužė tradicijos: minant pedalus Šventosios mišku – toli nuo Briuselio ir net Vilniaus šurmulio –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius