Socialinė parama pasiekia daugiau gyventojų

Palangos tiltas, 2022-12-15
Peržiūrėta
1523
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Socialinė parama pasiekia daugiau gyventojų

Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrius šiemet sulaukė gerokai daugiau prašymų dėl socialinės paramos skyrimo. „Didžiausias iššūkis šiemet buvo aptarnauti smarkiai padidėjusį lankytojų srautą. Žymiai daugiau žmonių kreipėsi dėl socialinių pašalpų bei būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens kompensacijų, kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų apmokėjimo, taip pat nemokamo mokinių maitinimo, paramos mokinio reikmenims įsigyti bei paramos maisto produktais labiausiai nepasiturintiems gyventojams“, – sakė Irena Šatkauskienė, Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vedėja. 

Paramą gavo daugiau šeimų 

Informacinės sistemos Parama statistinių ataskaitų duomenimis, šiais metais piniginę paramą gavusių šeimų skaičius, palyginti su 2021 m., Palangoje didėjo 51 proc., o gavusių asmenų skaičius didėjo 60 proc. – per nepilnus 12 šių metų mėnesių paramą gavo 2720 asmenų (apie 1986 šeimos). Dėl socialinių paslaugų šiais metais Savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriuje suteiktos 158 konsultacijos, dėl socialinių paslaugų skyrimo ir nutraukimo priimti 284 sprendimai.

Paramos gavėjų skaičiaus didėjimą sąlygojo ne tik gyventojų finansinė padėtis, bet ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo bei valstybės remiamų pajamų dydžio pakeitimai, aktyvus socialinės paramos viešinimas, siekiant, kad piniginė socialinė parama pasiektų kuo daugiau nepasiturinčių gyventojų. „Siekiama, kad piniginę paramą gyventojai gautų tada, kai jos labiausiai reikia. Paramos gavėjų padaugėjo ir dėl Palangoje apsistojusių Ukrainos karo pabėgėlių“, – sakė vedėja.

Senjorai vangiai naudojasi internetu

Atsižvelgiant į vis dar didelį Savivaldybei teikiamų prašymų skaičių kompensacijoms už šildymą gauti, Socialinės rūpybos skyriaus darbuotojai ragina gyventojus teikti prašymus elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS). „Tačiau didelė dalis pašalpos ir kompensacijų gavėjų yra pagyvenę asmenys, kurie nesinaudoja informacinėmis technologijomis, nori pateikti prašymą atvykę į skyrių. Kad gyventojams nereikėtų ilgai laukti eilėse, vykdoma išankstinė gyventojų registracija“, – sakė I. Šatkauskienė.

Pasitaiko piktnaudžiaujančių 

Anot skyriaus vedėjos, dėl Covid pandemijos psiakeitus teisės aktų nuostatoms, jog nustatant teisę į piniginę socialinę paramą nėra vertinama asmens nuosavybės teise turimo turto vertė, susidarė palankesnės sąlygos pasiturintiems gyventojams piktnaudžiauti socialine parama. 

„Pritariame, kad reikia mažinti neigiamas pasekmes nepasiturintiems gyventojams dėl ekstremalios situacijos šalyje įvedimo padarinių bei augančios infliacijos. Priėmus įstatymo nuostatas nevertinti turto, savivaldybėje šeimų, besikreipiančių dėl piniginės paramos, padaugėjo, tačiau padaugėjo ir vienišų asmenų bei šeimų, galimai piktnaudžiaujančių pinigine socialine parama. Todėl padaugėjo papildomų patikrinimų, ar pareiškėjai negauna pajamų iš turimo turto ir galimai turi pakankamą pragyvenimo šaltinį. Norime atkreipti dėmesį, kad socialinės pašalpos ir kompensacijos yra skiriamos tada, kai gyventojai yra išnaudoję visas kitų pajamų gavimo galimybes“, – pabrėžė vedėja.

Padaugėjo išmokų vaikams 

Pasak I. Šatkauskienės, palyginti su 2021 metais, šiemet išmokų vaikams gavėjų skaičius vidutiniškai padidėjo apie 380. Išmokų skaičius daugiausia augo dėl į Lietuvą atvykusių Ukrainos karo pabėgėlių vaikų ir asmenų, kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje. Išmokas vaikams 2021 metais Palangoje vidutiniškai gavo 2760 gavėjų, 2022 metais – 3140, iš jų apie 340 – ukrainiečiai. 

Anot Socialinės rūpybos skyriaus vedėjos, slaugos išlaidų tikslinių kompensacijų ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų gavėjų skaičius išliko stabilus. Asmenų, gaunančių tikslines kompensacijas, skaičius tiek 2021 metais, tiek ir 2022 metais buvo vidutiniškai apie 700 gavėjų. 

Neįgaliesiems – būsto pritaikymas

Socialinės rūpybos skyrius yra atsakingas ir už būsto pritaikymą neįgaliesiems. „Teisę į būsto pritaikymą turi asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo ar darbingumo, ar specialiųjų poreikių lygis ir atitinka kitus nustatytus kriterijus. Socialinės rūpybos skyrius priima asmenų ar asmens atstovų prašymus ir konsultuoja asmenis ar atstovus dėl būsto pritaikymo darbų organizavimo būdų, tvarkos ir kitais su būsto pritaikymu susijusiais klausimais“, – sakė vedėja.

Būsto (aplinkos) pritaikymas apima neįgaliojo gyvenamo būsto (aplinkos) patalpų minimalų pertvarkymą, pritaikymui būtinus remonto darbus, užtikrinančius neįgaliajam savarankišką ir saugų judėjimą patalpose ir patekimą į būstą. 

Savivaldybės būsto pritaikymo komisija įvertina būsto pritaikymo poreikį, tai yra kiek ir kokius darbus reikia atlikti (būsto įėjimo pritaikymas, keltuvų įrengimas, sanitarinių mazgų pritaikymas, vidinių durų platinimas, vandentiekio ir biologinių valymo įrenginių įrengimas ir taip toliau). „2022 metais yra pritaikyti 2 būstai neįgaliesiems pagal jų būsto pritaikymo poreikį, dar 2 būstuose šiuo metu yra atliekamas pritaikymas pagal neįgaliųjų poreikius. Nuo 2015 metų yra  pritaikyta 18 būstų neįgaliesiems pagal jų būsto pritaikymo poreikius“, – sakė I. Šatkauskienė.

Laikinoji globa (rūpyba) vaikams

Vaiko laikinoji globa (rūpyba) šiais metais Valstybės vaiko teisų apsaugos ir įvaikinimo tarnybos nurodymu buvo nustatyta arba nutraukta Palangos miesto savivaldybėje 42 kartus dėl 30 vaikų, iš jų 24 ukrainiečiams. „Šiuo metu laikinoji globa (rūpyba) yra nustatyta 17 vaikų, iš jų 11 ukrainiečių. Dėl laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą prašymu šiais metais konsultuoti 11 asmenų, kurie pateikė prašymus dėl vaiko laikinosios priežiūros vaiko tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą prašymu nustatymo“, – pasakojo vedėja. Ji priminė, kad šiais metais pasikeitus Vaiko globos organizavimo nuostatams dėl vaiko laikinosios globos nustatymo bei norint tapti vaiko globėjais (rūpintojais), nuo šiol prašymus reikia pateikti ne Savivaldybei, o Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai (VVTAĮT). 

Neįgaliųjų reikalų komisijos posėdis

Gruodžio 6-ąją įvyko Savivaldybės Neįgaliųjų reikalų komisijos posėdis. „Susitikimo metu komisijos nariams  buvo pristatytos ir diskutuojama dėl Palangos miesto savivaldybėje neįgaliesiems teikiamų socialinių paslaugų ir jų pakankamumo, dėl kitų paslaugų ir aplinkos bei transporto pritaikymo neįgaliesiems Palangos miesto savivaldybėje. Taip pat buvo paskirta komisijos pirmininko pavaduotoja – VšĮ „Likimo laiptai“ atstovė Aistė Krušinskaitė“, – sakė I. Šatkauskienė.

Komisijos nariai atkreipė dėmesį, kad neįgalieji asmenys arba jų artimieji neturi pakankamai informacijos apie teikiamas socialines paslaugas ir jomis nesinaudoja dėl informacijos stokos. Nemaža dalis žmonių nesinaudoja internetu arba turi nepakankamai įgūdžių aktualiai informacijai surasti, o geriausias būdas informacijai gauti komisijos narių nuomone – bendraujant asmeniškai, kai informaciją pateikia žodžiu arba išspausdintą, pavyzdžiui, gydymo įstaigų darbuotojai, pas kuriuos lankomasi, arba socialinių įstaigų, Savivaldybės administracijos darbuotojai. „Todėl nuspręsta, kad informaciją apie socialines paslaugas tikslinga skelbti ne tik interneto svetainėje ir spaudoje, bet taip pat pagal poreikį teikti išspausdintą Socialinės rūpybos skyriuje, perduoti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Taip pat sutarta į kitą Neįgaliųjų reikalų komisijos posėdį pakviesti Palangos poliklinikų atstovus aptarti su Palangos miesto socialinių paslaugų centru naujų ambulatorinių paslaugų teikimą asmens namuose bei kitas paslaugas“, – pasakojo vedėja.

Posėdžio metu akcentuota, kad labai svarbu aplinką pritaikyti ne tik riboto judumo žmonėms, bet taip pat ir akliesiems bei silpnaregiams, arba kitų negalių turintiems žmonėms. „Atkreiptas dėmesys į viešojo transporto sistemos pritaikymą, nuspręsta teikti siūlymą Palangos miesto maršrutus aptarnaujančiai įmonei atnaujinti  informaciją  apie maršrutus ir grafikus stotelėse, pritaikant juos įvairią negalią turintiems asmenims, teikti prašymą Palangos autobusų stoties  administratoriui užtikrinti keleivių išlaipinimą tik nustatytose išlaipinimo vietose, rekomenduoti atnaujinti  autobusų vykimo krypčių grafikus, padidinant jų šriftą“, – sakė I. Šatkauskienė.

 

Palangos miesto savivaldybės inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuvilnijo ir nušurmuliavo Palangos miesto globos namų trisdešimtmečio minėjimas. Gali būti, kad ne vienas iš mūsų savo gyvenimo saulėlydį pasitiks juose. „Gaila, kad globos namų įstaigos visuomenei vis dar asocijuojasi su blogu kvapu, „vargšų prieglauda" ir „gėda", kad jų artimieji čia gyvena. Realybė – visai kitokia! Mes stengiamės visur dalyvauti ir įsilieti į bendruomenės...


Visas savo mėnesio pajamas iki paskutinio cento išleidžiančių žmonių Lietuvoje mažėja ir daugėja tokių, kurie dalį pajamų kas mėnesį sąmoningai sutaupo. 


Vaistinių tinklas „Gintarinė vaistinė“ skaičiuoja, kad pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, vakcinacijos nuo erkinio encefalito apimtys išaugo penktadaliu (20 proc.). 


Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrius šiemet sulaukė gerokai daugiau prašymų dėl socialinės paramos skyrimo.


Trečiadienį, lapkričio 9 d., Seimo Sveikatos reikalų komitetas pradeda svarstyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotus Farmacijos ir Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimų projektus, kuriuose siūloma įteisinti naujus vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kainodaros ir kompensavimo reikalavimus.


Kai kurie kretingiškiai ir pajūrio gyventojai Danutę Kalinkienę vis dar labiau atsimena kaip Kretingos rajono Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (SODRA) Kretingos skyriaus vadovę, tačiau energinga moteris savo valdininkišką gyvenimą pakeitė neįtikėtinai – tapo kvalifikuota psichologe ir psichoterapeute. 


Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba...


Dovilė Filmanavičiūtė, žinoma influenserė, reklamos specialistė, socialinė aktyvistė, dainininkė, praėjusią savaitę apsilankiusi Palangoje, nešykštėjo didžiausiam šalies kurortui komplimentų. Štai kokį įrašą ji paliko socialiniame tinkle Facebook.


Daugiau nei pusė tūkstančio vaikų iš visos Lietuvos šį savaitgalį atvyks į Palangą tam, kad pirmą kartą savo akimis išvystų jūrą – kurorte vyks jau trečius metus organizuojama socialinė akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“.


Palanga, kaip ir visa Lietuva, sunkiai įsivaizduoja ūkio, kultūros, informacinių technologijų plėtrą, socialinių ir ekonominių problemų sprendimą be Europos Sąjungos paramos. Kad jos parama Lietuvai yra itin svarbi, byloja ir faktas, kad šių metų beveik 30% biudžeto lėšų yra ES parama. Klaipėdos apskrityje, taip pat Palangoje, vykdoma daugybė projektų, kuriuos dalinai finansuoja Europos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius