Širdies sveikatos gerinimas: Į ką reikia atsižvelgti?

Palangos tiltas, 2024-11-20
Peržiūrėta
553
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Širdies sveikatos gerinimas: Į ką reikia atsižvelgti?

Ar matote savo širdies problemų požymių? O gal norėtumėte susipažinti su atsargumo priemonėmis, kurios padės ilgai išsaugoti širdies sveikatą? Abiem atvejais pravartu susipažinti su šiuo straipsniu.

Ką daryti su tabletėmis?

Cardione šiuo metu tikriausiai yra geriausias būdas skatinti puikią širdies sveikatą. Galite jį išbandyti ir tikrai nesiskųsite.

 Nepaisant to, visada puiku gauti gydytojo konsultaciją prieš nusprendžiant ką nors vartoti.

Sveikos širdies taisyklės

Širdies ir kraujagyslių ligos (išeminė širdies liga (IŠL), insultas) yra pirmoji mirties priežastis visame pasaulyje. Daugeliu atvejų 

jų galima išvengti: keisti gyvenimo būdą ir valdyti rizikos veiksnius. 

200 000 Lietuvos gyventojų kenčia nuo IBS. 

Širdies ir kraujagyslių ligomis gali susirgti kiekvienas, tačiau yra tam tikri predisponuojantys veiksniai: didelis cholesterolio 

kiekis, hipertenzija, diabetas, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, antsvoris, nejudrus gyvenimo būdas, persivalgymas. 

Amžius ir šeimos istorija taip pat turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligų rizikai. 

Rizika yra didesnė:

Vyresnėms nei 55 metų moterimsVyresniems nei 45 metų vyramsJei tėvas ar brolis turėjo širdies problemų iki 55 metų amžiausJei motina arba sesuo sirgo širdies ligomisiki 65 metų amžiaus.

Gera žinia ta, kad yra daug dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išvengtumėte širdies ligų atsiradimo.

Būkite fiziškai aktyvūs

Širdis yra raumuo, kuris dirba nuolat. Kaip ir bet kurį kitą raumenį, ją stimuliuoja fiziniai pratimai.

Fiziniam aktyvumui priskiriamas bet koks judesys, verčiantis širdį plakti greičiau, pavyzdžiui, vaikščiojimas, šokiai, 

važinėjimas dviračiu.

Nereikia iš karto pradėti jėgos treniruočių, jei anksčiau neturėjote patirties. Geriau pradėti nuo kasdienio pasivaikščiojimo,

 lengvų pratimų. Net 5 minutės duoda naudos sveikatai, o su laiku galite didinti savo aktyvumą.

Užtenka 30 minučių kasdienių vidutinio intensyvumo pratimų. 

Žinokite savo sveikatos rodiklius

 

Didelis MTL cholesterolio kiekis ir mažas MTL cholesterolio kiekis gali prisidėti prie apnašų susidarymo arterijose, o tai gali

 sukelti širdies ligas, infarktą ir insultą.

Normalus bendrojo cholesterolio kiekis yra < 5,5 mmol/l.

Svarbu bent kartą per 5 metus pasitikrinti cholesterolio kiekį (esant mažai širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, vyrams nuo 35 

metų, moterims nuo 45 metų; esant didelei rizikai, vyrai pradeda nuo 20-25 metų, moterys - nuo 25-30 metų). Sužinokite 

daugiau apie cholesterolį.

Kraujospūdis yra tylusis žudikas. Aukštas kraujospūdis yra krūvis širdžiai. Ne visada žmogus jaučia aukštą kraujospūdį, nors 

ši būklė gali būti pavojinga. 

Reguliarus jo didėjimas gali sukelti širdies priepuolį, insultą, mirtį. 

Normalus kraujospūdis yra 120/80 mm Hg

Jei jūsų cholesterolio arba kraujospūdžio rodikliai yra didesni nei įprastai, turite imtis priemonių jiems sumažinti.

Daugiau apie sveikatos rodiklius skaitykite čia. 

Kontroliuokite savo svorį

Antsvoris yra dar vienas širdies problemų rizikos veiksnys. 

Nutukimas yra susijęs su aukštu kraujospūdžiu, per dideliu lipidų ir gliukozės kiekiu kraujyje, o kūno svorio pokyčiai sutampa

 su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių pokyčiais.

Pasaulio sveikatos organizacija antsvorį ir nutukimą apibrėžia kaip patologinį, pernelyg didelį riebalų kaupimąsi, keliantį pavojų

 sveikatai. Nutukimo buvimą ir laipsnį galima įvertinti apskaičiuojant kūno masės indeksą (KMI), padalijus asmens svorį (kilogramais) iš jo ūgio (metrais) kvadrato. Asmuo, kurio KMI yra 30 ir daugiau, yra nutukęs. Asmuo, kurio KMI yra 25 arba didesnis, turi antsvorio.

Svorio kontrolė - tai sveika mityba ir fiziniai pratimai. 

Pasirinkite sveiką mitybą

Širdžiai sveika mityba apima maisto produktus, kuriuose yra mažai sočiųjų riebalų, pridėtinio cukraus ir natrio (druskos).

Kita vertus, šokoladas skatina širdies sveikatą. 

Kakavoje (pagrindinė šokolado sudedamoji dalis) yra antioksidantų, kurie, kaip įrodyta, didina gerojo cholesterolio kiekį, mažina blogojo cholesterolio kiekį ir gerina kraujo krešėjimą. Svarbiausia nepersistengti: per dieną galima suvalgyti iki 50 g šokolado. 

Graikiniai riešutai yra puikus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Riešutai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį.

Rinkitės sveikus maisto ruošimo būdus: venkite kepimo, ypač su sviestu ar ghi. Tai taikoma mėsai, žuviai ir daržovėms. Geriau kepkite, kepkite ant grotelių, virkite garuose, virkite ar troškinkite maistą, o skoniui suteikti naudokite prieskonius, žoleles ir citrinų sultis, užuot dėję druską, sūrį ar grietinėlę.

Venkite stresinių situacijų

Pabandykite kelias minutes per dieną lėtai ir giliai kvėpuoti. 

Tai gali padėti atsipalaiduoti. Lėtas kvėpavimas taip pat gali padėti sumažinti kraujospūdį.

Nustokite rūkyti

Rūkymas didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir turi įtakos kitiems rizikos veiksniams:

Skatina aterosklerozinių plokštelių vystymąsi.

Dėl to pažeidžiamas endotelis (sluoksnis, dengiantis kraujagysles ir širdį) ir sutrinka vainikinių (didžiųjų arterijų, pavyzdžiui, plaučių arterijos) bei periferinių arterijų funkcija.

Didėja trombozės rizika.

Sukelia atsparumą insulinui ir lėtinį uždegimą, kuris gali pagreitinti kraujagyslių disfunkciją. 

Rūkymo nutraukimas sumažina širdies ir kraujagyslių ligų ir mirtingumo riziką rūkaliams, turintiems arba neturintiems ŠKL.

Sumažinkite arba nutraukite alkoholio vartojimą

Daugelis žmonių mano, kad raudonasis vynas, gali būti naudingas širdžiai, tačiau raktinis žodis čia yra „gali“.

Kontroliuojamais tyrimais vis dar nėra įtikinamų įrodymų, kad alkoholio vartojimas yra naudingas širdies ligoms, todėl geriausia jį riboti.

Per didelis alkoholio kiekis gali sukelti nereguliarų širdies ritmą, arterinę hipertenziją, insultą, kepenų problemas ir kai kuriuos vėžinius susirgimus.

Dažnai plaukite rankas.

Reguliarus rankų plovimas su muilu ir vandeniu visą dieną yra puikus būdas apsaugoti širdį.

Bakterijos, grybeliai ir virusai gali sukelti endokarditą - vidinės širdies gleivinės, vožtuvų, uždegimą. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, angina, gripas, gali sukelti širdies komplikacijų. 

Laiku kreipkitės medicininės pagalbos

Širdies priepuolio, dar vadinamo miokardo infarktu, požymiai gali atsirasti staiga. Tačiau kartais prireikia laiko - valandų, dienų ar net savaičių.

Širdies priepuolis ištinka, kai sutrinka arba visiškai užblokuojama kraujo tėkmė į širdį. Tuomet gali išsivystyti širdies raumens išemija arba nekrozė. Tai kelia pavojų gyvybei, jei pagalba nesuteikiamagreitai.

Įprasti širdies priepuolio požymiai:

Skausmas ar diskomfortas (spaudimas, tempimas) centrinėje arba kairėje krūtinės pusėje.

Skausmas arba diskomfortas viršutinėje kūno dalyje - rankose, nugaroje, pečiuose, kakle, žandikaulyje arba virš bambos.

Dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas. 

Pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas, rėmuo.

Galvos svaigimas, alpulys, neįprastas nuovargis.

Šaltas prakaitas.

Širdies priepuolio metu gali pasireikšti vienas arba kelių iš pirmiau išvardytų simptomų derinys.

Imkitės veiksmų jau šiandien, kad sumažintumėte širdies ir kraujagyslių ligų riziką ateityje.

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Širdies sveikata yra vienas iš pagrindinių geros gyvenimo kokybės veiksnių. Po sunkių širdies ligų, tokių kaip infarktas, ar sudėtingų operacijų pacientams dažnai prireikia specializuotos priežiūros, kad jų organizmas atsigautų, o gyvenimo ritmas sugrįžtų į įprastas vėžes.


Ar matote savo širdies problemų požymių? O gal norėtumėte susipažinti su atsargumo priemonėmis, kurios padės ilgai išsaugoti širdies sveikatą? Abiem atvejais pravartu susipažinti su šiuo straipsniu.



Siekiant suteikti daugiau ir kokybiškesnių   ambulatorinių slaugos paslaugų pacientams namuose, kurorte įgyvendinamas projektas „Mobilios komandos teikiamų paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas Palangos miesto savivaldybėje“. 


Priėmėte svarbų sprendimą savo gyvenime. Atėjo laikas veikti. Jau žinote, kad norite žengti šį svarbų žingsnį savo gyvenime ir pasipiršti savo išrinktajai. 


Gyventojams primename, kad būtina ne tik nuolat rūpintis tvarka savo privačiuose sklypuose, bet ir neteršti viešųjų erdvių, tad atliekas (taip pat – ir žaliąsias) rūšiuoti bei atsikratyti jomis reikia atsakingai, paisant nustatytų Palangos miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklių.


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


Jei nagus lakuojate geliniu laku, pirmiausia įsigykite ultravioletinių spindulių lempą, kuri padeda greitai išdžiovinti nagus ir išlaiko juos ryškius bent dvi ar tris savaites. Norintieji pagerinti savo nagų išvaizdą pirmiausia turėtų rinkoje įsigyti gelinio lako ir atitinkamų priedų. Štai keletas svarbių dalykų, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti prieš įsigydami juos iš rinkos už priimtiną...


Žinomas žygeivis Saulius Bagdonas ėmėsi nelengvos misijos, dėl kurios širdis turėtų džiaugtis ne tik jam pačiam, bet ir visai Lietuvai. Jis pasiryžęs apkeliauti visą Lietuvą ir įveikti daugiau nei 1000 kilometrų dėl vėžiu sergančių Lietuvos vaikų. Šį žygį, pavadintą „1000 km Širdies žygiu“, organizuoja paramos fondas „Mamų unija“ ir žygeivis S....


Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 25 | Rubrika: Sveikata

Palangos gydymo įstaigų pacientai labai dažnai užduoda klausimus, už kokius tyrimus reikės mokėti ir kodėl? Asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), turėtų gauti nemokamas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSD fondo biudžeto. Bet taip kurorte yra ne visada.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius