„Reabilitacijos saloje“ pacientai mokomi nuo kranto „įlipti“ į valtį

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2014-11-06
Peržiūrėta
2535
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Virginijus Biskys
Virginijus Biskys

Palangos reabilitacijos ligoninėje su pacientais dirbama trimis pagrindinėmis kryptimis. Aktyvioji reabilitacija padeda žmonėms su negalia integruotis į gyvenimą. Prieš porą metų savo veiklą ligoninėje pradėjo nauja aktyviosios reabilitacijos centro dalis – valčių prieplauka spinaliniams pacientams. Šioje prieplaukoje yra sumontuotas specialus keltuvas, kurio pagalba žmonės su negalia gali persikelti nuo kranto į valtį. Taip pat čia yra speciali valtis, aprūpinta įranga, leidžiančia neįgaliajam patogiai joje sėdėti. Šio projekto įgyvendinimas praplėtė neįgaliųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių lavinimo galimybes.

Stažavosi Notvilyje
Pasiteiravus, kaip kilo mintis ligoninėje įsteigti tokią „salą“, įstaigos vadovas Virginijus Biskys pasakojo, jog prie to eita buvo pamažu. „Aktyviosios reabilitacijos ištakos labai senos. Kai įsteigė ligoninę, 1991 metais, reikėjo numatyti veiklos strategiją. Daug ir ilgai buvo apie tai galvota. 1992 metais neįgaliųjų draugijos pirmininkas J. Mačiukevičius pasiuntė mane stažuotis į Šveicariją, Notvilio reabilitacijos centrą. Tai buvo labai retas reiškinys, kad tokia svari įstaiga sutiko bendradarbiauti su tokia patirties neturinčia respublikine reabilitacijos ligonine“, – prisiminė įstaigos direktorius.
Pasak V. Biskio, tuomet ir buvo apsispręsta dėl strategijos, ligoninės veiklos krypčių. „Pradėta kurti reabilitacijos bazė. Labai aktyviai čia mums talkininkavo Notvilio reabilitacijos centro specialistai. Jie suteikė labai daug žinių, pagelbėjo stiprinant materialinę ligoninės bazę. Tada gimė mūsų strategija ir vienas iš jos padalinių – aktyviosios reabilitacijos centras“, – pasakojo specialistas.

Įsteigė reabilitacijos salą
Kalbėdamas apie ligoninėje esančią reabilitacijos salą, įstaigos vadovas teigė, jog ją steigė pati ligoninė iš savo lėšų. „Labai taupėme. Viskas vyko etapais – reikėjo sukurti tvenkinį, salą, įrangą. Keltuvą reikėjo pagaminti – jis unikalus, toks vienintelis egzempliorius“, – sakė V. Biskys.
Pasak pašnekovo, prieplaukoje esanti valtis taip pat nėra visai įprasta – ji pritaikyta neįgaliesiems. Dėl šio komplekso įkūrimo konsultavosi su kolegomis danais.
„Palangos reabilitacinės ligoninės įkūrėjas yra Sveikatos apsaugos ministerija, tai finansiškai prisidėti prie komplekso kūrimo Palangos savivaldybė neturėjo pagrindo, bet kurorto savivaldybė labai daug padėjo juridiškai įteisinant šį kompleksą, esame labai dėkingi ir merui, ir administracijos direktorei. Ši savivaldybės pagalba galbūt net svaresnė už materialinę paramą“, – sakė V. Biskys.

Integruoja į gyvenimą
Pavaduotoja medicinai Romantija Aleknavičienė pasakojo, kad aktyvioji reabilitacija yra viena iš ligoninės veiklos sričių, kurios tikslas – integruoti žmones su negalia į visuomeninį gyvenimą, paruošti juos savarankiškai gyventi už ligoninės sienų. „Mes mokome juos išvažiuoti neįgaliesiems skirtu vežimėliu į lauką, važiuoti į įkalnę, nuokalnę. Ne saloje vykdome krepšinio varžybas, šaudymą iš lanko, – kalbėjo pašnekovė. – Saloje vyksta kepsnių kepimas, laiko leidimas su artimaisiais. Siekiama parodyti neįgaliesiems, kaip leisti laisvalaikį neatsiskyrus nuo visuomenės. Nupirkta speciali valtis, keltuvas, vykdomi mokomieji užsiėmimai. Čia dalyvauja kineziterapeutas, ergoterapeutas, aktyviai dalyvauja ir reabilitacijos instruktorius“.

Parodo ateities perspektyvą
R. Aleknavičienė sakė, jog, perkėlus pacientą į specialią valtį, vykdoma netgi žvejyba. „Mūsų tvenkinys labai gerai įžuvintas, kad pacientams suteiktų daug teigiamų emocijų. Per fizinę veiklą atskleidžiami kasdienio gyvenimo momentai. Be abejo, mūsų veikla reglamentuota – viskas vyksta su specialistų priežiūra“, – pasakojo specialistė.
Pabrėždama teigiamų paciento emocijų reikšmę, R. Aleknavičienė sakė, jog ir pastarosios, ir fizinė veikla yra labai svarbios galutiniam tikslui pasiekti. „Viskas viename: fizinė veikla, galutinis pasitenkinimas gyvenimu yra neatsiejami. Svarbu parodyti žmogui, kokios yra galimybės gyvenime. Pas mus pacientai atvyksta po ligos ar traumos įgiję tam tikrą negalią ir viską išgyvena čia. Žinoma, būna ir prislėgtų, nusivylusių žmonių. Tai – natūrali raida. Pas mus pacientas mato savo būklės perspektyvą, nuo pirmos akimirkos žino, ką reabilitacijos metu gali įgyti ir kokių tikslų pasiekti. Su žmonėmis dirba psichologai. Net beviltiškiausiu atveju specialistai nenuleidžia rankų ir stengiasi žmogų nuteikti pozityviai“, – kalbėjo pašnekovė.

Veikla padeda pacientams
Pavaduotoja medicinai teigė, kad labiausiai reabilitacijos sala pritaikyta žmonėms su nugaros smegenų pažeidimais, tačiau čia atvyksta ir kitokių pacientų. „Manau, kad mūsų veikla labai pagelbėja pacientams, nes ji tokia vienintelė šalyje. Juk labai skiriasi judėjimas uždaroje patalpoje nuo judėjimo atviroje erdvėje. Skiriasi ir psichoemocinė būklė. Viena yra gyventi uždaroje patalpoje, kur medikai visada pasirengę tau padėti, o visai kas kita – kai turi gyventi savarankiškai, – pabrėžė R. Aleknavičienė ir pridūrė, jog ligoninė sulaukia ir pacientų įvertinimo. – Jau vėliau, išėję iš mūsų ligoninės žmonės gali įvertinti čia gydantis gautą naudą. Atsidūrę realybėje jie suvokia, kiek įgūdžių čia gavo. Sulaukiame ir įvertinimo. Kai žmonės atvyksta pas mus pakartotinei reabilitacijai, kai vėl pasirenka mūsų, o ne kokią kitą įstaigą, tai mums irgi yra tam tikras įvertinimas“.

Siekia motyvuoti
Reabilitacinės ligoninės slaugos administratorė Snieguolė Žadeikytė pasakojo, kad pas juos pacientai neretai patenka dar nespėję susitaikyti su dėl ligos ar traumos atsiradusia negalia, jiems tai dar būna pakankamai nauja. „Mes, kai skyriuje dirbame, esame suinteresuoti motyvuoti pacientus. Pirminiame etape jie būna labai psichologiškai pažeisti, tad mūsų darbas – motyvuoti juos pasitelkus psichologus, – pasakojo specialistė ir pridūrė, jog ir patys pacientai stengiasi vieni kitus palaikyti, padrąsinti. – Vėliau už savo darbą sulaukiame ir padėkų – žmonės atsiunčia atvirukų, būna, kad ir internete padėkoja“.
Palangos reabilitacinės ligoninės vadovas V. Biskys patikino, jog jo vadovaujamoje įstaigoje pacientams teikiamų paslaugų kokybė nenusileidžia analogiškų vakarų šalyse, tokiose kaip Vokietija, teikiamų paslaugų kokybei. Todėl į šią kurorto įstaigą atvyksta pacientai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių.

Paprašė bendradarbiauti
Pakrypus kalbai apie tai, kaip ligoninė vertinama užsienyje, ar nėra norinčių pasisemti patirties iš palangiškių, V. Biskys sakė: „Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija paprašė susitikti su Jungtinių Arabų Emyratų ministru ir pabendrauti su jų delegacija. Jos vadovas buvo labai suintriguotas mūsų veiklos. Jis nori tokią ligoninę statyti savo šalyje. Dabar jie laukia iš mūsų informacijos patarimų. Tai tikriausiai irgi daug pasako apie mūsų ligoninės veiklos galimybes. Mes pripažinti ir pasaulyje. 2012 metais Taivanyje vykusio pasaulinio kongreso metu buvome pripažinti geriausiais pasaulyje šioje srityje“.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gruodžio 11-ąją Palangos miesto savivaldybė sulaukė svečių iš Palangos miesto partnerio Bergeno Riugeno saloje – keturi Bergeno mokyklos „Am grune Berg“ moksleiviai, lydimi pedagogų, šią savaitę vieši mūsų kurorte. Jie atvyko dalyvauti tradiciniame Vlado Jurgučio progimnazijos organizuojamame renginyje „Kalėdiniai skaitymai“, bet viešnagės metu, žinoma, rado laiko ir pasivaikščioti po...


Palangiškiai ir miesto svečiai, kviečiame į pikniką Palangoje ant jūros kranto! 


Palangos senosios gimnazijos moksleivių darytos gimtojo miesto nuotraukos pristatytos Bergene Riugeno saloje (Vokietijoje) surengtoje parodoje „Mano miestas – Meine Stadt. Vaizdas į gimtąją Palangą“.


Nuo šiol pacientus, sergančius koronaviruso infekcija (COVID-19), kai jiems nėra reikalinga deguonies terapija, bus galima gydyti ir medicininės reabilitacijos įstaigose, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Net keturiose Palangos sanatorijose bus gydomi lengvesni COVID-19 pacientai - Palangos reabilitacijos ligoninėje, taip pat sanatorijose „Palangos...


Vieno Palangos reabilitacijos ligoninės (PRL) vairuotojo darbo stilius stulbina pacientus. Ar PRL darbuotojas – išties netašytas šiurkštuolis? Ar kai kurie ligoninės pacientai – tiesiog pernelyg jautrūs? 


Gruodžio 5-6 dienomis Palangoje apsilankė moksleivių iš Palangos miesto-partnerio Bergeno Riugeno saloje (Vokietija) „Am Grünen Berg“ mokyklos mokinių delegacija, vadovaujama mokytojų Ulrike Kling ir Elke Geist.


Palangos reabilitacijos ligoninėje su pacientais dirbama trimis pagrindinėmis kryptimis. Aktyvioji reabilitacija padeda žmonėms su negalia integruotis į gyvenimą. Prieš porą metų savo veiklą ligoninėje pradėjo nauja aktyviosios reabilitacijos centro dalis – valčių prieplauka spinaliniams pacientams. Šioje prieplaukoje yra sumontuotas specialus keltuvas, kurio pagalba...


Palangoje viešėjo bičiuliai iš Bergeno Riugeno saloje

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 09 24 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį Palangoje viešėjo miesto partnerio Bergeno Riugeno saloje (Vokietija) delegacija, vadovaujama merės Andrea Kioster. Penktadienį svečiai apsilankė kurorto savivaldybėje, kur susitiko su miesto vadovais bei Tarybos nariais.


Penktadienio popietę miesto meras Šarūnas Vaitkus oficialiai atidarė miesto reabilitacijos ligoninės kiemelyje įrengtą aktyvios reabilitacijos centro rekreacijos salą. Atidarymo šventėje taip pat dalyvavo ir sveikinimo kalbas sakė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vaclovas Stankevičius, Rusijos Federacijos generalinis konsulas Klaipėdoje Anatolij Krotkov bei Palangos...


Pagal Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos veiksmų programą Palangoje yra įgyvendintas projektas „Neįgaliųjų profesinės reabilitacijos infrastruktūros plėtra Palangos reabilitacijos ligoninėje“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius