Prie tremtinių kryžiaus prisiminti tremties vargai

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-06-17
Peržiūrėta
2512
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prie tremtinių kryžiaus prisiminti tremties vargai

Praėjusį antradienį visa Lietuva minėjo Gedulo ir vilties dienos 70-ąsias metines, ne išimtis ir palangiškiai. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus nariai iškilmingai minėjo šią dieną, kuri istorijoje palikusį gilų ir skausmingą pėdsaką. Palangiškiai šią dieną minėjo su akcija „Uždekim žvakutes sielvarto stotyse“, filmo „Misija Sibire“ peržiūra, ekspozicijos lankymu Tremtinių rezistencijos muziejuje. Vakarop visi susirinko prie Tremtinių kryžiaus.

 

Visa diena buvo skirta prisiminti tremtyje žuvusius lietuvius, atkartoti prisiminimus, išlikusius sugrįžusiųjų namo atmintyje.

Priešpiet prasidėjęs minėjimas, lydimas žvakelių liepsnos tęsėsi iki vakaro. Vakarop minėjimo dalyviai, po Šv.Mišių Palangos bažnyčioje patraukė link Tremtinių kryžiaus.

Tądien jubiliejinė Gedulo ir vilties diena buvo aktyviai minima visoje Lietuvoje. Neveltui apie tai užsiminė ir tremties duonos ragavusi, susirinkus visiems minėjimo dalyviams prie tremtinių kryžiaus, Irena Galdikaitė. „Gaila, jog šiemet su mumis mažai jaunimo, kuris mums padainuodavo gražių dainų“, - pastebėjo ji. Išties, jaunųjų palangiškių vyresniųjų gretose nebuvo matyti.

Uždegtų žvakelių apsuptyje susirinkę palangiškiai drauge prisiminė labiausiai įsiminusius anuometinius įvykius, palietusius daugelį lietuvių šeimų. Tačiau kaip užsiminė renginį vedusi Aušra Latonienė, tai ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Viltis visuomet palaikė tuomet atskirtus nuo gimtinės lietuvius, kai kuriems pavyko pasiekti savąjį kraštą. Juk išties laisvė įvertinama tik tuomet, kuomet jos netenkama.

Minėjime dalyvavo ir Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, taręs savąjį žodį tremtiniams pagerbti, taip pat atvyko dvasininkai – Telšių vyskupas bei Palangos klebonas Marius Venskus. Visi drauge patyrė išgyventą vargą ir neišnykusį tikėjimą.

„Išveš mano šeimą, išveš“, - prisimintą palangiškės Stefos Večerskytės-Daukšienės sapną atkartojo A.Latonienė. „Vilties ratu“ pavadinta prisiminimų, dainų, tylos valanda nepaliko abejingų nei tremties vargus išgyvenusių žmonių, nei tokias istorijas tik knygose skaičiusiųjų.

Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol tiksliai nenustatyta tikslaus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičiaus. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Lygiai prieš 80 metų Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Didžioji dalis vežti į tremtį, kiti – į GULAG‘o stovyklas. Birželio 14-ą dieną - Gedulo ir vilties dieną - visa Lietuva prisimena tremtyje žuvusius lietuvius. Kviečiame dalyvauti minėjimo renginiuose. 


Sausio 13-ąją visa Lietuva, ir Palanga, minėjo Laisvės gynėjų dieną. 1991 metais šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybei jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą. Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas...


Tradicinis, jau 27-asis Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis, kuriame dalyvavo ir 18 buvusių politinių kalinių ir tremtinių bei jų artimųjų iš Palangos, rugpjūčio 5 dieną įvyko Ariogaloje, Dubysos slėnyje.


Šį lapkritį sukako 25 metai nuo tos dienos, kai susirinkę Kurhauze Palangos politiniai kaliniai ir tremtiniai įkūrė „Tremtinio klubą“, vėliau išaugusį į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos filialą. Sukaktis paminėta iškilmingais renginiais praėjusį ketvirtadienį ir jaukia vakarone šeštadienį, kurios metu dalintasi...


Spalio 12 d. Kauno sporto halėje iškilmingai paminėtas Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) 25 metų jubiliejus.


Praėjusį antradienį visa Lietuva minėjo Gedulo ir vilties dienos 70-ąsias metines, ne išimtis ir palangiškiai. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus nariai iškilmingai minėjo šią dieną, kuri istorijoje palikusį gilų ir skausmingą pėdsaką. Palangiškiai šią dieną minėjo su akcija „Uždekim žvakutes sielvarto stotyse“, filmo „Misija Sibire“ peržiūra, ekspozicijos lankymu...


Praėjusią savaitę lietuviai minėjo Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 21-ąsias metines. Vieni aktyviau, kiti pasyviau, tačiau ši diena, žinoma, nepalieka abejingo nei vieno piliečio. Šią dieną minėjo ir palangiškiai, ypatingai šią dieną pagerbė jaunieji miestelėnai, dovanoję gražiausias dainas ir šokius Lietuvai.


Jaunieji palangiškiai kūrybingai minėjo gyvūnų dieną

„Palangos tilto“ informacija, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Visą praėjusią savaitę Palangos miesto Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba minėjo Pasaulinės pasiutligės ir gyvūnijos dienas. Praėjusį pirmadienį renginį, pavadintą „Gyvūnas – mano draugas“, organizavo Šventosios pagrindinėje mokykloje, o vakar gausus būrys vaikų rinkosi Palangos pradinėje mokykloje, kur buvo vertinami jaunųjų gyvūnų mylėtojų darbai – piešiniai bei fotografijos....


Palangos Senosios vaistinės kieme kurorto Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos skyriaus narių iniciatyva pastatytas įspūdingas medinis kryžius, kurį sukūrė palangiškis tautodailininkas Albertas Žulkus. Šalia kryžiaus išdėlioti akmenys su Palangos žmonių tremties vietų pavadinimais. Jų – aštuoniolika. Pastarosiomis dienomis kurorto tremtiniai, sumanę sutvarkyti aplinką prie kryžiaus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius