Prašančiųjų socialinės paramos daugėja

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-03-18
Peržiūrėta
3215
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rūpi tik Gvantanamo kaliniai

Palangiškis, kurio darbo stažas daugiau nei 35 metai, užsukęs į „Palangos tilto“ redakciją guodėsi, kad šių metų sausio pradžioje buvo atleistas iš vienos bankrutavusios įmonės, tačiau negavo išeitinės kompensacijos, o gyventi iki gaus bedarbio pašalpą, reikia. „Aš nekaltinu buvusio darbdavio, nes jis buvo priverstas bankrutuoti dėl užmauto nepakeliamų mokesčių apynasrio. Kreipiausi į Darbo biržą, tačiau, nors man darbo stažo pakanka, išmoka pagal įstatymą priklauso nuo balandžio. Negaliu sėdėti ir laukti, tad bandžiau laimę visose mieste dar dirbančiose įmonėse. Prestižinio darbo neieškojau, bet visur man buvo atsakyta, kad darbininkų nereikia. Kreipiausi į visas įmanomas institucijas, pradedant miesto meru ir baigiant Seimo nariu. Ir valdžia man negalėjo niekuo pagelbėti, nes tokie įstatymai. Susidarė įspūdis, jog jai labiau rūpi Gvantanamo kaliniai nei savi piliečiai“, - desperatiškai apie savo bėdas pasakojo palangiškis.

 

Išeičių ieškojimas

Tiesa, Socialinės rūpybos skyriaus darbuotojos stengėsi padėti ir pasiūlė vienkartinę 130 litų paramą. „Paprašiau patarimo, kaip išgyventi mėnesį už šiuos pinigus: kokius maisto produktus pirkti ir kaip sumokėti už komunalinius patarnavimus? Slogia nuotaika dėl  išgyvenimo pasidalinau su draugais, kurie patarė nusikalsti, nes tai esą vienintelė galimybė valdiškoje įstaigoje išsilaikyti mėnesį nebadmiriaujant. Tačiau toks pasiūlymas manęs netenkino, nes visą gyvenimą stengiausi užsidirbti duonai. Kita vertus, pamąsčiau, gal pačiam nueiti į policijos nuovadą ir pasiprašyti, kad uždarytų. Gal kiemą pašluočiau ar  kokį kitą darbelį atlikčiau“, - nevilties apimtas vos ne anekdotiškais pamąstymais dalijosi  bedarbis. „Neišvažiavau laiku į užsienį, tad vykti sunkmečiu į kitus kraštus nebėra prasmės, nes daugelis išskridusių paukščių jau grįžta. Pyragais ir ten nebekvepia“, - savo vargus dėstė vyras, atsidusęs, jog tokių, kaip jis, mieste jau daug.

 

Nedarbas siekia 10 procentų

Palangos darbo biržos direktorė Rita Kivytaitė patvirtino, kad šiuo konkrečiu atveju buvo nutrūkęs jo darbo stažas, tad bedarbio pašalpa bus mokama balandį. Direktorės teigimu, šiuo metu netekusiųjų darbo sparčiai daugėja ir padėtis nieko gero nežada. „Vien pirmadienį užsiregistravo 90 žmonių, ieškančių darbo, o pasiūla labai menka. Bedarbystė kurorte jau siekia 10 procentų. Tokios sudėtingos padėties nepamenu“, - sakė R.Kivytaitė.

 

Skaičius didėja

Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Genutė Kavarzienė taip pat pripažino, kad besikreipiančių asmenų socialinei paramai gauti daugėja. Per šių metų sausį kreipėsi 112, vasarį 130, kovo mėnesį – 141 asmuo. Tad nieko stebėtina, jog asmenų, turinčių teisę į kompensacijas už šildymą, taip pat daugėja. Jei, pasak vedėjos, pernai vasarį kompensacijas gavo 594 žmonės, tai šiemet – 844. Už šalto vandens sunaudojimą pernai buvo kompensuojama 222 palangiškiams, o šiemet jau 270. Pabrangus šildymui ir vandeniui, užklupus nedarbui bei sumažėjus atlyginimams, dauguma gyventojų įgijo teisę gauti kompensacijas.

 

Pašalpos negaunantiems pajamų

Socialinės rūpybos skyriaus vedėja pateikė pavyzdį, kokios paramos gali tikėtis trijų asmenų šeima, jei ji negauna apskritai jokių pajamų. Jos aiškinimu, pašalpa skiriama, jei asmuo jau pusę metų buvo gavęs bedarbio pašalpą. Anot G.Kavarzienės, šiuo metu nustatytas Valstybės remiamų pajamų dydis siekia 350 litų. Tokiu būdu, trims asmenims  paskaičiuota socialinė pašalpa sudaro 945 litus. Išlaidos šildymui bei karštam ir šaltam vandeniui pagal nustatytas normas kompensuojamos šimtu procentu. Jei vaikas lanko ikimokyklinio ugdymo įstaigą, jam išlaikyti tėvai moka 50 procentų nustatyto metinio įmokos dydžio. Jei vaikas lanko mokyklą, tai šeimai jo maitinimas bei mokymosi reikmės apskritai nekainuoja. Taip pat šeima gauna  vadinamus vaiko pinigus, kurių dydis siekia 52 litus.

 

Dirbantiems pašalpos nepriklauso

Vedėja pateikė ir dar vieną pavyzdį. Tarkime, tokio pat dydžio šeima, tačiau abu tėvai dirba už minimalią algą. Jų pajamos per mėnesį siekia 1 tūkst. 600 litų. Socialinė pašalpa neskiriama, nes pajamos vienam asmeniui didesnės nei nustatyta VRP. Už šildymą, karštą ir šaltą vandenį jau tektų dalį mokėti, už vaiko darželį taip pat kompensacijos nebėra, o jei vaikas moksleivis, tai jis turėtų teisę gauti nemokamus pietus ir moksleivio reikmėms bei  priklausančius vaiko pinigus – 52 litus.

Vedėjos teigimu, esti kurorte šeimų, kurios bevelija gyventi iš socialinių pašalpų nei ieškoti darbo. Tačiau lazda turi du galus, nes visą gyvenimą grindžiant vien pašalpa, sulaukus senatvės gali būti liūdna.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Socialinė parama skiriama mokiniams, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose ar pas kitą švietimo teikėją (išskyrus laisvąjį mokytoją) pagal bendrojo ugdymo programas, įregistruotas Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre (išskyrus suaugusiųjų ugdymo programas), ar priešmokyklinio ugdymo programą.


Klaipėdos apskrities paramos gavėjams šiemet gyventojai skyrė per 2,3 mln. eurų ir tai yra didžiausia iki šiol skirta paramos suma.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informavo „Palangos tiltą“, kad Palangos m. savivaldybės paramos gavėjams, meno kūrėjams, profesinėms sąjungoms ir profesinių sąjungų susivienijimams bei politinėms partijoms šiemet gyventojai skyrė apie 81 tūkst. eurų paramos lėšų. Rėmėjų lėšos pervedamos dalimis kasdien, visa parama jos gavėjus pasieks iki lapkričio 15...


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog pirmadienį, lapkričio 9 d., pervedė pirmąją gyventojų skirtą paramą nuo pernai sumokėto GPM, apie 4 mln. eurų, organizacijoms, meno kūrėjams, profsąjungoms ir jų susivienijimams bei politinėms partijoms. O kas daugiausiai paramos gavo Palangoje? To „Palangos tiltas“ pasiteiravo Laimos Domarkienės, Klaipėdos AVMI atstovės spaudai.


Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos miesto PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti atpažinti nuotraukose užfiksuotą asmenį, galintį suteikti tyrimui vertingos informacijos. Pažinusius asmenį, prašome informuoti telefonu 8 700 64716, arba el. paštu: [email protected] Dėkojame už bendradarbiavimą.


Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai praėjusią savaitę, ketvirtadienį, vykusio posėdžio metu svarstė, kokią vienkartinę paramą skirti užsienyje traumą patyrusio palangiškio pargabenimo išlaidoms iš dalies kompensuoti. Po pasiūlymų vienkartinė parama padvigubinta, ir šeimai skirta ne 500, o 1000 eurų parama. Vienkartinės paramos prašė šeima...


Lietuvos Respublikos Seimas 2014 m. gruodžio mėnesį priėmė Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (toliau – Įstatymas) ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo pakeitimus – būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų, kaip ir socialinės pašalpos, teikimas perduotas...


Startavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengta Socialinės paramos šeimai informacinė sistema (www.spis.lt), kuri leidžia užsisakyti net 26 socialinės paramos paslaugas. Gyventojai galės nebevykti į savivaldybę, o naudodamiesi internetu pateikti prašymą gauti išmoką vaikui, socialinę pašalpą, įvairias šalpos pensijas, mokinių nemokamą...


Nors skelbiama, kad Palangoje gerokai sumažėjo bedarbių, tai  neatsispindi Savivaldybės socialinės rūpybos skyriaus statistikoje.  Skyriaus vedėja Genutė Kavarzienė laikraščiui sakė, kad prašančiųjų  kompensacijų už šildymą, karštą bei šaltą vandenį,  moksleivių  maitinimą daugėja.


Prašančiųjų socialinės paramos daugėja

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 03 18 | Rubrika: Miestas

Gilėjanti ekonominė krizė ir bedarbystė ne vieną miestelėną verčia varstyti valdiškų įstaigų duris. Netekę darbo žmonės ne tik kreipiasi į miesto valdžią, politikus, bet ir prašo padėti išsiaiškinti įstatymų vingius žiniasklaidos dėl konkrečios paramos gavimo.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius