Politikai šventojiškiams sušoko rinkimų viliotinį

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-02-23
Peržiūrėta
1546
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Politikai šventojiškiams sušoko rinkimų viliotinį

„Dalyvaujame istoriniame įvykyje: pirmą kartą prieš rinkimus ne politinės partijos kviečia rinkėjus į susitikimus, o pati bendruomenė pakvietė kandidatus, kad jie pasakytų: kodėl šventojiškiai turėtų balsuoti būtent už juos“, – tokiais žodžiais į sausakimšai Šventosios pagrindinės mokyklos salę susirinkusius miestelio gyventojus ir prieš juos susėdusius visų į Palangos miesto savivaldybės tarybą kandidatuojančių politinių partijų bei judėjimų atstovus bei jų palaikymo komandas prabilo debatus moderavęs Arūnas Liubinavičius.

Kodėl balsuoti už jus?
Prieš suteikiant žodį kandidatuojantiems į pirmąsyk tiesiogiai renkamo Palangos mero postą politikams bei jų komandoms Šventosios seniūnijos bendruomenės pirmininkas Domininkas Jurevičius padėkojo, kad jie visi priėmė šventojiškių kvietimą ir atvyko į debatus. Ir priminė, jog susirinkta ne pasižodžiauti ir ne pristatyti savo rinkimines programas, o atsakyti į pagrindinius klausimus: kodėl už juos balsuoti turėtų būtent Šventosios gyventojai? Kokią kandidatai į merus bei jų atstovaujamos partijos mato Šventosios viziją ir kaip jie ketina ją įgyvendinti?
„Bendruomenės tarybos nariai jau buvo susitikę su beveik visų partijų atstovais. Be to, dar gruodžio mėnesį mes visiems kandidatuojantiems į Palangos miesto savivaldybės tarybą buvome išsiuntę 16 punktų programą, kokią Šventąją norime matyti mes patys ir ką bendruomenės nuomone reiktų pirmiausia padaryti, kad Šventojoje būtų gera gyventi patiems šventojiškiams, kad į ją būtų malonu atvažiuoti poilsiautojams ir kad ji pagaliau galėtų lygiuotis į tarptautinį vardą turinčius kurortus. Tad norėtume šiandien išgirsti visų jūsų poziciją, kad galėtume apsispręsti, ką palaikysime ateinančiuose rinkimuose“, – sakė D. Jurevičius.

Ir infrastruktūra, ir žmonės, ir pinigai
Pasak Darbo partijai atstovaujančios Genoveitos Krasauskienės, visų pirma pati bendruomenė turėtų išsakyti, kokią viziją ji turi, o tada klausti, kaip kandidatai rengiasi ją įgyvendinti.
„Jeigu pasitikėsite mumis, mūsų pirmas žingsnis būtų susitikimai su bendruomene, kurių metu sukurtume bendrą viziją ir žengtume žingsnius jai įgyvendinti, – sakė G. Krasauskienė. – Aš gi matau Šventąją ne atskirtą nuo Palangos, o vieningą jos dalį, kurioje šventojiškiai galėtų saugiai ir patogiai gyventi, o miestelis „nenumirtų“ žiemą“.
Socialdemokratų partijos į Palangos mero postą iškelta Elena Kuznecova sakė, jog kuriant rinkimų programą į ją buvo įtraukti kai kurie iš minėtųjų 16 punktų: numatyta baigti Šventosios g. rekonstrukciją, įgyvendinti projektą „Šventosios upės kelias“, sutvarkyti poilsio zonas ir įrengti dviračių takus. O prioritetas – Šventosios uostas.
E. Kuznecova sulaukė klausimo: jau kuris laikas šventojiškiai nori sužinoti, kokią dalį pinigų į Palangos biudžetą suneša Šventojoje sumokėti mokesčiai? Gal žinodami tai, šventojiškiai nesijaustų Palangos išlaikytiniai, kaip kartais jiems yra papriekaištaujama? Pasak E. Kuznecovos, VMI tokios galimybės neturi – nesama tokių programų. Galima nebent sužinoti, kiek surenkama GPM, o Savivaldybė galėtų pateikti duomenis apie surenkamą vadinamą „pagalvės“ mokestį.
Pasak Lietuvos centro partijos kandidato Albino Stankaus, pagrindinis jų partijos tikslas: atsigręžti į žmogų, ir ne vien rinkimų metu. Ir svarbiausia turi būti ne infrastruktūros objektų statyba, o žmogus.
„Mes norime, kad Šventoji nesijaustų Palangos priedėlis, ir manome, kad šiuo metu, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, jai iš savivaldybės biudžeto skiriama per mažai lėšų“, – aplodismentų lydimas sakė A. Stankus, pridūręs, jog, jo nuomone, Šventajai reikėtų ne mažo pramoginio uostelio, o rimto krovinių uosto.
Savo biografiją šventojiškiams papasakojusi partijos Tvarka ir teisingumas kandidatė Aldona Stasiulaitienė sakė išstudijavusi minėtus šventojiškių lūkesčius. Priminusi, kad partijos skyriaus dėka buvo suorganizuotas bendruomenės tarybos susitikimas su aplinkos ministru, ji sakė, jog yra visos galimybės gauti lėšų Šventosios upės sutvarkymo projektams. Pasak jos, svarbu esą vystyti ne vieną centrą – Palangą, o keturis: Palangą, Šventąją, Nemirsetą ir Monciškes, tik tada dabartiniai „pakraščiai“ atsigaus, A. Stasiulaitienė sakė, jog privalu miestelio seniūnijai suteikti daugiau savarankiškumo, kad seniūnui nereiktų į Palangą važiuoti prašyti lėšų pieštukams nusipirkti.

Uostas, centras, verslas ir nameliai
Pasak Lietuvos liberalų sąjūdžio kandidato Arūno Štaro, visa, ką išdėstė Šventosios bendruomenė savo rašte, yra svarbu ir reikalinga įgyvendinti, tačiau, žinia, per vienerius metus to nepadarysi, o kai kuriems lūkesčiams įgyvendinti gali neužtekti ir ketverių metų kadencijos bei pritarė, kad iki šiol Šventajai buvo skiriama per mažai lėšų: jei sakome, kad gyvename draugiškai, tai ir lėšas reikėtų dalintis draugiškai.
„Svarbiausias prioritetas, kurį matome Šventojoje – uostas, kuris dabar yra lyg nenugludintas brangakmenis. Tačiau reikia kuo greičiau sutarti, kas jį gludins, o tam reikia, kad jis pereitų į Palangos rankas, nes Klaipėdos uostui tai nerūpi“, – sakė A. Štaras.
TS-LKD kandidatas į mero postą Šarūnas Vaitkus visų pirma padėkojo šventojiškiams: čia jaučiamas proveržis, ir ne vien todėl, kad bendruomenė surengė šiuos debatus, bet ir todėl, kad štai jau daugiau nei metai šventojiškiai „atakuoja“ Savivaldybę, o šios specialistai atvyksta tartis su bendruomene jai rūpimais klausimais.
„Mūsų tikslas – kad Šventoji taptų šeimų ir aktyvų poilsį mėgstančių turistų poilsiavimo vieta. O pirmieji į programą įrašyti darbai – sutvarkyti centrinę miestelio aikštę, kurios techniniam projektui jau yra numatytos lėšos, bei rekonstruoti „Eldiją“ taip, kad ji taptų bendruomenės kultūros centru. Aikštę būtų galima sutvarkyti jau šiemet, o „Eldijos“ rekonstrukcijai reikalingos lėšos bei realūs projekto įgyvendinimo terminai taip pat paskaičiuoti. Noriu priminti, kad 2011-ųjų rinkimų programą kartu su koalicijos partneriais įgyvendinome 90 proc., tad mumis pasitikėti galima“, – akcentavo Š. Vaitkus.
Jam replikavo socialdemokratų kandidatas į Palangos miesto tarybą Aleksandras Jokūbauskas, paklausęs, kodėl per ketverius metus Šventosios centrinė aikštė buvo už juokingai mažą sumą Rinkliavų centro išnuomota ir paversta balaganu. Jam Š. Vaitkus atsakė, jog visus tuos ketverius metus pats Tarybos nariu būdamas A. Jokūbauskas nepateikė nei vieno Tarybos sprendimo projekto kad ir dėl Šventosios centrinės aikštės.
D. Jurevičius pasiūlė, kad Palanga kartu su Šventąja siektų šeimos kurorto vardo. Š. Vaitkus sakė, jog debatų išvakarėse tokia paraiška buvusi pateikta.
Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis” kandidatu į Palangos mero postą iškeltas Eimutis Židanavičius savo kalbą išsakė ne nuo scenos, o žengęs „į tautą“. Jis teigė puikiai žinąs šventojiškių problemas, nes dažnai čia lankydavosi. Ir sakė esąs nustebęs, kad nei vienas iš kandidatų nekalbėjęs apie verslą: jis gi žadąs, kad verslui Šventojoje bus sudarytos visos sąlygos. Pasak E. Židanavičiaus, visi 16 šventojšikių lūkesčių gali būti išpildyti dirbant kartu su koalicijos partneriais. O pritraukus ES lėšas, būtų galima įgyvendinti ir pačius ambicingiausius projektus.
Politikai sulaukė klausimų iš salės ir dėl ambulatorinės reabilitacijos, ypač skirtos vaikams, paslaugų teikimo, ir dėl galimybės lėšas į Šventąją pritraukti galbūt pasinaudojant kurortinės vietovės statusu, ir dėl patalpų šarvojimo salei. O bene labiausiai šventojiškius dominęs klausimas – kokia einančių į rinkimus nuomonė dėl garsiųjų Šventosios medinių namelių, kurie, beje, yra vienas iš šventojiškių pragyvenimo šaltinių? Ar jie siūlys juos griauti ir statyti kotedžus arba didžiules poilsines, ar bandys suteikti galimybę namelius pertvarkyti taip, kad jie atitiktų ir sanitarines normas, ir negadintų miestelio vaizdo? Kalbėta ir apie jau dešimtmečiais besitęsiantį sklypų prie namelių suformavimo klausimą.

Uosto rekonstrukcija – garbės reikalas
Debatams einant į pabaigą, D. Jurevičius pasiūlė visoms partijoms pasirašyti bendrą dokumentą, kurio įgyvendinimo būtų siekiama bet kuriai jų atėjus į valdžią ar sudarius koaliciją su partneriais, o opozicijoj likusieji tam neprieštarautų. Pareiškime skelbiama:
„Pabrėždami Šventosios uosto istorinę, regioninę ir ekonominę svarbą; siekdami, kad būtų sustiprintas Lietuvos, kaip jūrinės valstybės vardas; būdami tikri, kad šalia oro uosto ir sėkmingai plėtojamos kelių infrastruktūros, Šventosios uostas sustiprins Palangos ir Šventosios svarbą regiono žemėlapyje; neabejodami, kad uosto veikla suaktyvins viso regiono ekonomiką bei pakels gyventojų gyvenimo lygį; žinodami, kad 2015 metų balandžio 25-ąją sukanka 90 metų, kai oficialiai buvo pradėta Šventosios uosto statyba; apgailestaudami, kad lig šiol uosto statyba nebuvo baigta bei pripažindami tai kaip istorinę gėdą, pareiškiame: Šventosios uosto rekonstrukcija – mūsų garbės reikalas!
Todėl įsipareigojame: dėti visas pastangas siekiant Šventosios uosto rekonstrukcijos; imtis aktyvios veiklos, kad būtų pradėtas Šventosios uosto projekto įgyvendinimas; neleisti, kad Šventosios uosto projektas „paskęstų“ administracinėse ir biurokratinėse procedūrose; aktyviai ieškoti uosto finansavimo šaltinių – valstybinių, ES, privačių ar kt. lėšų; pateikti pasiūlymus dėl infrastruktūros aplink uostą plėtros; glaudžiai bendradarbiauti su Šventosios bendruomene; reguliariai informuoti Šventosios bendruomenę apie atliktus ir planuojamus darbus.
Šventosios uosto statybos pradžios 90-mečio proga turi būti suorganizuotas minėjimas, kuriame visos Palangos savivaldybės politinės partijos oficialiai įsipareigotų, kad ne vėliau kaip iki uosto statybos pražios 100-mečio, uosto rekonstrukcija turi būti baigta“.
Visų rinkimuose dalyvaujančių partijų atstovams pasirašius šį dokumentą, D. Jurevičius šventojiškiams palinkėjo balsuoti už tokius kandidatus bei partijas, kurie, ar patys, ar susibūrę į koaliciją, norėtų tesėti duodamus pažadus ir žinotų, kaip juos įvykdyti.
O iš salės atskriejo palinkėjimas: kad po ketverių metų pristatydamos savo per praėjusią kadenciją nuveiktus darbus partijos kuo daugiau rašytų, ką įgyvendino ne vien Palangoje, o ir Šventojoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prieš kitąmet vyksiančius Seimo rinkimus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siūlo naikinti šiaurės rytų Lietuvoje esančią Molėtų-Širvintų apygarda.


Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


Lygiai savaitę -iki lapkričio 8 d. - Vyriausioji rinkimų komisija lauks gyventojų, politikų ir visuomeninių organizacijų pastabų dėl vėl perbraižomo rinkimų apygardų žemėlapio. Per pastaruosius ketverius metus tai jau bus trečias perbraižymas. To esą prireikė, nes demografinė situacija Lietuvoje ir vėl neatitinka teisingo demokratiško atstovavimo.


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Kam palankios, o kam pragaištingos siūlomos naujos rinkimų apygardų ribos? Kokia bus apygarda, į kurią įeis ir Palanga? Su Kretinga ir Neringa ar be pastarosios? Tai jau paaiškės kitą savaitę. „Perbraižytoje“ rinkimų apygardoje besiruošiantys susikauti politikai įtariai žvelgia į Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) ketinimus. Savo kandidatus dalyvauti kitų...


Politikai šventojiškiams sušoko rinkimų viliotinį

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 02 23 | Rubrika: Miestas

„Dalyvaujame istoriniame įvykyje: pirmą kartą prieš rinkimus ne politinės partijos kviečia rinkėjus į susitikimus, o pati bendruomenė pakvietė kandidatus, kad jie pasakytų: kodėl šventojiškiai turėtų balsuoti būtent už juos“, – tokiais žodžiais į sausakimšai Šventosios pagrindinės mokyklos salę susirinkusius miestelio gyventojus ir...


Trečiadienį ir penktadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusius, kad buvo teisti. Penki kandidatai – trys iškelti Darbo partijos ir po vieną partijos Tvarka ir teisingumas bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis”...


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Nors Naujųjų metų nuotaikos, ko gero, apėmusios jau daugelį savivaldybės Tarybos narių, bet Tarybos posėdyje, įvykusiame vakar, jos nelabai jautėsi – politikai narsiai gynė savo politinius ir idėjinius įsitvirtinimus abiejose apkasų pusėse. Pastebėtina, kad vakarykščiame posėdyje burnas pravėrė ir politikai –R. Kirstukas, L. Ežerinskienė ir R. Garolis, kurie paprastai linkę – išmintingai?...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius