Poetė Elena Karnauskaitė: nepaslėpusi savo savasties stalčiuje

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-03-23
Peržiūrėta
1841
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Poetė Elena Karnauskaitė: nepaslėpusi savo savasties stalčiuje

„Tai tarsi Dievo įplieksta kibirkštėlė, kurią arba neši ir puoselėji, arba ne“, - Pasaulinę poezijos dieną būtent apie poeziją kalbėjomės su poete Elena Karnauskaite, pripažinusia, jog poezija jai – tarsi kvėpavimas. Šio kvėpavimo įkvėpti daugelis poeziją mylinčių žmonių. Senovėje poetas buvo laikomas dievišku aiškeriagiu, pranašu, pasakojančiu apie dievus, šiuolaikinis poetas ne ką prasčiau atveria slapčiausius pasaulius.

 

Pasirinkusi savo kelią

Pamažu atslenkantis pavasaris galbūt daugelyje pažadina prisnūdusią mūzą. Savąją jau seniai prisijaukinusi ir nė neketinanti paleisti palangiškė E.Karnauskaitė susikaupusiomis mintimis sėkmingai dalijasi su visais jau daugelį metų. Pedagoge dirbanti moteris taip pat lavina jaunąją kartą, iš kurios, nežinia, gal įkvėpti išaugs naujieji poetai. E.Karnauskaitė patvirtino, jog tokių mokinių esama, kurti jie gali, tačiau tik nuo jų priklausys, ar pasirinks šį kelią ir juo eis. „Talentingų jaunų žmonių – apstu. Pamenat, kiek klasėje pasižymėjo vienokiu ar kitokiu talentu, o kas jie dabar?“ – pastebėjo pedagogė.

 

Gausu kūrybinių vakarų

„Šiemet teko dalyvauti daugelyje kūrybinių vakarų, tiek mažuose miesteliuose, tiek didmiesčiuose. Ne per seniausiai teko pabuvoti Švėkšnoje ir nors tai – nedidelis miestelis, tačiau ši kelionė mane labai praturtino. Atrodo, gyventojų nedaug, o į mūsų kūrybinį vakarą susirinko apie 50 žmonių. Išties kiekviena kelionė teikia naudą, supranti, jog Palanga nėra pasaulio centras“, - apie savo prasmingus atradimus pasakojo poetė. Netrukus E.Karnauskaitės laukia dar viena įspūdinga kelionė – ji pakviesta į Berlyną.

„Dažnas man pasako: „Kam tu ten važiuoji, ar tau sumokės?“, o aš atsakau, jog ne, niekas nesumokės, dar pati ir benzino įsipilsiu. Kartais šis materialusis pasaulis nėra toks svarbus, vien bendravimas kokią naudą teikia“, - atskleidė žinoma poetė.

 

Dalį savasties pasidėti į stalčių

Kaip paukštis surištais sparnais, taip ir palangiškė E.Karnauskaitė jautėsi, kuomet buvo nusprendusi neberašyti. „Tarp pirmosios ir antrosios mano knygos – didelė pertrauka. Buvau nusprendusi, jog man šito nereikia, tačiau sugrįžimą įtakojo bičiuliai, ėmę klausti, o kur mano eilės. Ir iš tiesų, nerašyti – tarsi dalį savasties pasidėti į stalčių. Tai yra mano dalis, su tuo susitaikai ir gyveni“, - vieną savo gyvenimo laikotarpių apibūdino meniškojo žodžio meistrė.

Pasak poetės, kiekvienas jos kūrinys skiriasi nuo ankstesniojo, tačiau, kaip teigė pastebėjusi palangiškė, keičiantis žmogui, keičiasi ir jo vidinis pasaulis.

 

Įvairūs gerbėjai

Pripažinimo sulaukusi ir subūrusi nemenką gerbėjų skaičių poetė atskleidė, jog visuomet maniusi, jog jos kūrybą skaito vyresnio amžiaus žmonės, tačiau kūrybiniai pristatymų vakarai atskleidė kitokią tiesą, tarp skaitančiųjų yra įvairaus amžiaus žmonių. „Kartais smalsumo vedina paskaitau komentarus apie savo kūrybą, žinoma, nemaloniausi yra tie, kurie byloja ne apie mano kūrybą, taikomi į asmeniškus, tačiau iš tiesų jie ne apie mane, komentatoriai taip apibūdina save“, - kalbėjo talentinga moteris.

 

Ramybės ir susikaupimo

Ko gi reikia poetui, jog aplankytų taip garbinama mūza? Palangiškė pabrėžė, jog tai – visgi vienišo žmogaus darbas, kūrybai reikia ramybės ir susikaupimo. Tik pasinėrus į kuriamą pasaulį, gali jį spalvinti įvairiausiomis spalvomis.

Kur kas sudėtingiau, pasak menininkės, leidybiniuose dalykuose. „Mes neturim, taip kaip užsienyje, literatūrinio agento, kuris pasirūpintų visais leidybos reikalais, tad tenka būti savo paties vadybininku“, - apibūdino situaciją poetė. Visgi panašu, jog skaisčiai degančios kūrybos liepsnos taip lengvai neužgesinsi, net ir bandant. O gal taip ir geriau, juk prie jos šildosi ir daugelis kitų, trokštančių pasinerti į kuriamą pasaulį.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Palangos tiltą“ pasiekė liūdna žinia: šiandien, birželio 25-ąją, į Amžinybę iškeliavo žinomas Palangos mokytojas Jonas Brazdžionis. Mokytojas, poetas, didelis tikėjimo žmogus. Jam buvo 92.


Palangos poetė Vaiva Milončiūtė myli vasarą, tad kai reikėjo antrajai eilėraščių knygelei rinkti pavadinimą, buvusi Savivaldybės lietuvių kalbos tvarkytoja, o dabar – lietuvių kalbos mokytoja ilgai nesvyravo – pavadino „Vasaros namai.“ „Kadangi dažniausiai rašau gamtoje, vasaros apsupta jaučiuosi lyg būčiau tikruosiuose savo namuose,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vaiva.



„Labai gera vasara. Niekuo nesiskundžiu. Ir orai geri, ir poilsiautojų yra daug. Nors viskas brangsta – pradedant elektra, baigiant aliejumi bulvytėms gruzdinti, manau, kad šiemetine vasara visi džiaugsis“, – kalbėjo vienos Palangos paplūdimyje įsikūrusios kavinės savininkas.


Netyla aistros po politizuotos akcijos dėl Palangos dušinių. Akcija pritraukė ne tik ekologija ir gamtosauga susirūpinusių jaunų žmonių, bet ir prieštaringai vertinamų miesto politikų. Sekmadienį Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo asmeninėje Facebook paskyroje paskelbė tokį kandų įrašą apie nuotrauką, kurioje akcijoje įamžintas buvęs miesto Tarybos narys Eimutis...


Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena.Tęsdami projektą „Pamilk knygą“, mes su Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokais vieną pamoką skyrėme poezijai. Pamokoje dalyvavo Henritostėtis Henrikas Surgautas. Pirmiausia svečiui pristatėme bibliotekoje esančią ekspoziciją apie knygnešius, tuo pačiu pakartojome ir pagilinomegimtosios kalbos istorijos žinias....


Į mano rankas žolynams vystant 2015-ųjų metų Palangos Saulėtekio take tarsi netyčia čia įslydo pavydėtinai kokybiškai Vilniuje išleista 1983-ųjų „Poezijos pavasario“ knyga. Ją Kelmėje tada man padovanojo ir šiandien tarp 1980 m. talentingųjų Šiaulių jaunųjų rašytojų sekcijos kūrėjų minima poetė Regina Biržinytė (1949–1996), užrašiusi:...


Jau startavus 2014-iesiems, atminties ekrane vėl, tarsi Lemties burtininkui paliepus, atšvinta šviesaus atminimo Palangos inteligento, kolegų medikų, o ypatingai – ligonių, pacientų tebegerbiamo, nes dar ir dabar geražodžiais paminimo žemaičio, taktiško, kuklaus gydytojo Jono Šipalio (1941-2009) veidas, vėl ataidi jo visada ramumu, kantrybei nuteikinėję žodžiai: „Žinai, bičiuli, kitiems...


Palangiškį menininką Vytautą Kusą drąsiai galima vadinti menininku iš didžiosios raidės. Jis profesionalus dailininkas, poetas, kolekcionierius, gurmanas. Patiems artimiausiems Vytautas dar ir gamtininkas. Dailininko galerijoje, be gausybės paveikslų, meno kūrinių iš kiaušinių, Šunų muziejaus, galima rasti ir paties pasodintų vyšninių pomidorų bei...


„Tai tarsi Dievo įplieksta kibirkštėlė, kurią arba neši ir puoselėji, arba ne“, - Pasaulinę poezijos dieną būtent apie poeziją kalbėjomės su poete Elena Karnauskaite, pripažinusia, jog poezija jai – tarsi kvėpavimas. Šio kvėpavimo įkvėpti daugelis poeziją mylinčių žmonių. Senovėje poetas buvo laikomas dievišku aiškeriagiu, pranašu, pasakojančiu apie dievus, šiuolaikinis poetas ne ką...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius