Pasirūpinti privaloma sveikatos pažyma moksleiviai neskuba

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-09-05
Peržiūrėta
2498
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo šių metų įsigaliojo nauja Vaiko sveikatos pažymos forma, kurioje nuo šiol turi būti ir išsamus vaiko dantų būklės įvertinimas.
Nuo šių metų įsigaliojo nauja Vaiko sveikatos pažymos forma, kurioje nuo šiol turi būti ir išsamus vaiko dantų būklės įvertinimas.

Bus įgyvendinama valstybės finansuojama programa, pagal kurią vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys nemokamai padengiami silantinėmis medžiagomis


Iki rugsėjo vidurio ikimokyklinukų bei mokyklą jau lankančių vaikų tėvai privalo pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma, kuri nuo šių metų gegužės mėnesio papildyta nauju punktu – odontologo įvertinimu. Pasak Palangos gydytojų, toks įvertinimas yra išties reikalingas, nors jaunieji pacientai dėl pažymos sugaišta daugiau laiko. Tačiau, kaip ir kasmet, pastebima, jog pasirūpinti pačia pažyma neskubama – sukruto tik pastarosiomis dienomis.

Kaip ir kasmet –
neskubama

„Beveik kasmet kartojasi ta pati situacija – iki rugsėjo dėl pažymos į gydytojus kreipiamasi nepakankamai aktyviai, sukruntama tik nuo paskutinių rugpjūčio dienų, – pripažino Bendrosios praktikos gydytojo centro vadovė gydytoja Sondra Kulikauskienė. – Tai išties nėra gerai, ir ypač šiais metais, nes gydytojas odontologas privalo išsamiai įvertinti vaikų dantų būklę“.
Pasak gydytojos, papildoma patikra atima ir daugiau laiko. Tačiau privalomas apsilankymas pas gydytoją odontologą tikrai nėra blogai – bent jau kartą metuose jaunųjų pacientų dantukų būklė bus detaliai įvertinta.
„Dar vienas pliusas – galėsime įgyvendinti valstybės finansuojamą programą, pagal kurią vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys nemokamai padengiami silantinėmis medžiagomis, apsaugančiomis dantis nuo karieso. Tiesą sakant, sunku būdavo mažuosius pacientus prisišaukti, kad galėtume šią programą vykdyti“, – sakė S. Kulikauskienė.
Bendrosios praktikos gydytojo kabinete Šventojoje trečiadienį dirbusi Palangos PSAPC gydytoja, pavadavusi atostogaujančią N. Macienę, sakė negalinti išsamiai vertinti situacijos Šventojoje, nes neturinti duomenų. Tačiau tądien apžiūrai buvo užsiregistravę keturi moksleiviai.
„Jeigu būtų laiku registruojamasi, visi patikrinimai irgi būtų atlikti laiku, taip pat ir pas gydytoją odontologą. Žinoma, kiekvienas papildomas patikrinimas reikalauja ir papildomo laiko, tačiau viskas gi daroma pačių vaikų labui“, – sakė nepanorusi prisistatyti gydytoja.

Dantukus tikrins kasmet

Gegužės 22 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu įsigaliojo nauja Vaiko sveikatos pažymos forma, kurioje nuo šiol turi būti ir išsamus vaiko dantų būklės įvertinimas.
Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vedėjo Arūno Anužio teigimu, įrašas apie vaiko dantukų būklę vaiko sveikatos pažymoje visada buvo reikalingas. Tik iki šiol nebuvo reikalaujama, kad dantų ir žandikaulių būklę detaliai įvertintų odontologas – tiesiog būdavo įrašoma, kad dantukai sveiki arba ne.
Pasak ministerijos atstovo, jau seniai galvota – tam pritarė ir Odontologų rūmai, – kad tokia informacija nėra pakankama. Todėl pažymoje atsirado reikalavimas informaciją sukonkretinti: kiek yra sugedusių, plombuotų dantukų ir kurių nėra.
Papildomą informaciją, anot jo, nuspręsta rinkti, kad būtų galima stebėti vaikų dantų, gleivinės būklę, pokyčius metams bėgant ir tai, kokį dėmesį tėvai skiria vaikų dantukų priežiūrai bei gydymui.

Pažymoje –
rekomendacijos

Profilaktiškai tikrindamas sveikatą, gydytojas pediatras vaiko būklę įvertina įvairiapusiškai: pasveria, pamatuoja, patikrina kraujospūdį, klausą, regėjimą, paklauso plaučių bei širdies veiklos. Kilus bent menkiausiam įtarimui, pastebėjus kokius nors, kad ir nedidelius, sveikatos sutrikimus, mažasis pacientas siunčiamas pas gydytojus specialistus, kad būtų tiriamas nuodugniau.
Pažymoje konstatuojama, ar vaikas gali dalyvauti ugdymo veikloje be jokių apribojimų, ar jam mokykloje arba ikimokyklinio ugdymo įstaigoje būtina laikytis tam tikrų rekomendacijų, pavyzdžiui, dietos, riboti fizinę veiklą ir pan. Pažymoje taip pat nustatoma, kokią fizinio ugdymo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją, specialiąją, ar jis bus atleistas nuo kūno kultūros pamokų.
Jei moksleivis sveikata nesiskundžia, jam tereikia nueiti į šeimos gydytojo ar pediatro kabinetą ir pagal šiemet įsigaliojusią naują tvarką – pas odontologą. Pas pastarąjį nueiti patariama pirmiausia, nes tada pažymos tvarkymo laikas taip pat galėtų sutrumpėti.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, mokykloms reikia laiku sužinoti, kokia mokyklą pradedančių lankyti pirmokų sveikata būtina, kad jie galėtų mokytis pagal savo poreikius. Pavyzdžiui, mokyklos administracija tuos mokinius, kurie prasčiau mato, turėtų pasodinti arčiau lentos, jei reikia – sumažinti krūvį per kūno kultūros pamokas ar specialiai pritaikyti maitinimą.

Vaikų sveikata prastėja

Visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, ankstesnių metų vaikų sveikatos patikrinimų rezultatai rodo, kad mokyklinio amžiaus vaikams dažniausiai diagnozuojami regos, laikysenos bei virškinimo sutrikimai. Tam įtakos turi nejudrus gyvenimo būdas, netaisyklinga mityba, didelis pamokų krūvis ar nepritaikyti suolai.
Gydytojų ortopedų teigimu, daugelis vaikų, užuot pakankamai judėję, didžiąją dalį dienos praleidžia prie kompiuterio, televizoriaus. Rezultatas – iškrypęs stuburas, ydinga laikysena, kitokie skeleto bei raumenų sutrikimai. Šiems sveikatos sutrikimams neabejotinai įtakos turi ir per sunkios kuprinės, nepatogūs suolai.
Tad pagrindiniai dalykai, į kuriuos visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį renkantis mokyklinį krepšį: kuprinė su knygomis neturi sudaryti daugiau kaip 10-12 proc. mokinio svorio, ji neturi spausti, trinti, privalo būti patogi. Idealu, jei kuprinės diržų plotis – ne mažiau kaip 4 cm, diržai ir kuprinės „nugarėlė“ paminkštinti.
Baigiantis vasarai itin svarbu patikrinti ir moksleivių akis: galbūt rega susilpnėjo ir reikia naujų akinių?

Apie programą rūpintis vaikų
krūminiais dantimis

Programa, pagal kurią vaikų krūminiai dantys dengiami silantinėmis medžiagomis, Lietuvoje vykdoma nuo 2005 metų.
Per 2005-2012 metus beveik 300 tūkstančių vaikų dantys buvo nemokamai padengti silantais. Per šį laikotarpį tam išleista daugiau kaip 13 mln. litų PSDF biudžeto lėšų. Pavyzdžiui, 2011 metais išleista 1,76 mln. litų, o 2012 metais - beveik 2 mln. litų.
2013 m. vaikų dantų dengimui silantais numatyta išleisti 1,9 mln. litų, šiai dienai yra panaudota 671 tūkst. litų.
Vaikų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis
Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 69,4 proc. 7-8 metų vaikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių yra pažeisti ėduonies. Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 procentų.
Specialistai rekomenduoja dengti silantais ką tik išdygusius dantukus, nes pirmuosius dvejus metus po išdygimo jie yra ypač jautrūs ėduoniui.
Silantai - tai moderni ir efektyvi ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga. Šia medžiaga užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.
Silantavimo procedūra yra neskausminga ir trunka vos keliolika minučių.
Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas poliravimo pasta ir iš karto padengiamas silantu, naudojant mažą šepetėlį ar specialų švirkštą.
Vėliau silantas sukietinamas naudojant specialią šviesą. Krūminis dantukas formuojasi apie metus ir silante esantis fluoras jį taip sustiprina, kad jis nebebijo ėduonies. Padengus dantis silantais pirmą kartą, po trijų mėnesių reikia apsilankyti pas odontologą patikrinimui.
 

Jūsų komentaras:

vis maža... 2013-09-17 08:00 (. / IP: 86.100.60.112)
Stomatologai tapo įžūlūs plėšikai...gal todėl ponas, SAM Ministras pranešė užsiimsiantis šia pasibaisėtinai išbujojusia problema..būtina įvesti kasoso aparatus.. Be kita ko, čia atėjęs, dar tarsi privalomai turi išklausyti įžūlių užgauliojimų ir mužikiško elgesio:...viskas lyginama su užsieniu!...ir t. t.O kas gali patikrinti ką ten į tą dantį įkišo? nes pareiškiamos kainos susimokėti, bet kuriuo atveju, -labai aukštos ir t.t.Apie kokybę ar garantiją - niekam neįdomu!?..

airida 2013-09-13 09:18 (IP: 86.100.3.246)
Nejaugi stomotologai mazai uzdirba? Tai naujas mokestis, jei turi daugiau vaiku , tai dideles islaidos. Juk buvo galima suorganizuoti ta tikrinima veltui arba nors minimaliai

Nuostabi! 2013-09-10 09:59 (. / IP: 86.100.60.112)
...ANGELAS !...

Taip pat skaitykite

Minėdamos Pasaulinę sveikatos dieną, ligonių kasos kviečia šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. 


Šventės, atostogos – tai puiki proga visai šeimai pabūti kartu, pabendrauti, kurti šeimos tradicijas, dalintis pakilia nuotaika. Tačiau labai svarbu šventiniame šurmulyje nepamiršti saugumo ir dėmesio vaikui. 


Per didžiąsias metų šventes daug žmonių vyksta aplankyti artimųjų ar atostogauti, todėl Klaipėdos policijos pareigūnai ragina pasirūpinti savo turto saugumu – kartais vagys tiesiog pasinaudoja žmonių nerūpestingumu ar neapdairumu.


Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai prasidedant naujiems mokslo metams, kaip ir kasmet, vaikų saugumui skirs ypatingą dėmesį.


Palangos bendruomeniniai šeimos namai palangiškiams siūlo naudotis teikiamomis paslaugomis, o taip pat – pasirūpinti savo psichologine savijauta. „Šiuo nežinios ir nerimo kupinu laikotarpiu Palangos bei Šventosios gyventojus kviečiame atsipalaiduoti ir skirti laiko pasirūpinti savimi“, – sakė Zigmantė Petrauskienė, Palangos bendruomeninių šeimos namų koordinatorė.


Į „Palangos tilą“ paskambinusi senjorė palangiškė pasiskundė, kad Sondros Kulikauskienės šeimos centre už pažymos iš e-sveikatos atspausdinimą imami du eurai. „Kažkokia nesąmonė,“ – piktinosi palangiškė. S. Kulikauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad iš privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų yra apmokamos paslaugos, kurios yra įrašytos į šeimos gydytojo medicinos normą.


Iki rugsėjo vidurio ikimokyklinukų bei mokyklą jau lankančių vaikų tėvai privalo pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma, kuri nuo šių metų gegužės mėnesio papildyta nauju punktu – odontologo įvertinimu. Pasak Palangos gydytojų, toks įvertinimas yra išties reikalingas, nors jaunieji pacientai dėl pažymos sugaišta daugiau laiko. Tačiau, kaip ir kasmet, pastebima, jog...


Visų taip laukiama ir mylima vasara rūpesčių nekelia, ko gero, tik vaikams. Vasarai baigiantis užpuola kiti reikalai – kaip, kur ir kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno itin svarbaus dalyko – profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo. Pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.


Permainingi rugsėjo orai, kaip ir kasmet, didina sergančių peršalimo ligomis skaičių. Tiesa, iki epidemijos dar toli, tačiau jei į gydytojus kreiptųsi visi šiuo metu sergantys žmonės, dar nežinia, kokius skaičius pamatytume. Medikams bene didžiausią nerimą kelia žmonių įprotis į darbą eiti sergantiems, vesti sergančius vaikus į darželį.


1999 metais Pasaulinė širdies federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline širdies diena. Ši šventė švenčiama 90 – yje pasaulio šalių, jos metu vyksta įvairūs renginiai, akcijos, skatinantys žmones labiau rūpintis savo sveikata ir daugiau dėmesio skirti širdžiai. Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto padalinyje Palangoje...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius