Palanga seks Druskininkais, bet su perpus mažesniu pagalvės mokesčiu?

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-04-19
Peržiūrėta
2475
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga seks Druskininkais, bet su perpus mažesniu pagalvės mokesčiu?

 Palanga mina Druskininkų pėdomis – labiau patrauklų, bet sunkiai įgyvendinamą įvažiavimo į kurortą mokestį, brandintą savivaldybėje ne vieną mėnesį, ko gero, pakeis pagalvės mokestis. Jei savivaldybės Taryba mėnesio pabaigoje jį patvirtins, kiekvienas miesto svečias, nuo birželio 1-osios apsigyvenęs kurorte, turės mokėti 1 lito pagalvės mokestį už kiekvieną Palangoje praleistą parą. Miesto meras Šarūnas Vaitkus tvirtina, kad iš pagalvės mokesčio surinkti pinigai gerokai pagerins miesto infrastruktūrą, renginių rinkodarą ir viešinimą.


 Bus geriau vystoma infrastruktūra

„Taip, pasekėme Druskininkais. Jie, pernai įvedę mokestį, per daugiau kaip pusę metų iš jo surinko daugiau kaip pusę milijono litų, kuriuos investavo į miesto infrastruktūrą, taip pat į viešuosius ryšius, skleidžiant informaciją apie renginius.

Praėjusi žiema Palangoje visiems įrodė, kad, skiriant daugiau dėmesio ir lėšų žiemos renginių – Stintų šventės, Kalėdų šviesos miesto – viešinimui, į kurortą suplūsta daugiau jo svečių, jie ilgiau naudojasi viešbučių ir privataus sektoriaus teikiamomis apgyvendinimo paslaugomis. Miesto verslas turi suprasti, kad savivaldybė negali vien iš savo 55 milijonų litų biudžeto finansuoti visų renginių viešinimo. Pagalvės mokestis padės geriau spręsti šiuos klausimus“, – meras Š. Vaitkus neabejoja naujojo mokesčio reikalingumu.

Pasak mero, po diskusijų su kurorto verslininkais, pritarus Palangos viešbučių ir restoranų asociacijai ir visuomeninei apgyvendinimo paslaugų tiekėjų asociacijai „Svetingas šeimininkas“, buvo nuspręsta Tarybai siūlyti nuo birželio 1 dienos kurorte įvesti 1 lito parai pagalvės mokestį.

„Atvirai kalbant, tikėjausi, kad iš verslininkų susilauksime šiokio tokio pasipriešinimo dėl naujo mokesčio, bet džiaugiuosi, kad visi suprato tokio simbolinio mokesčio įvedimo būtinybę. Visuose pasaulio kurortuose toks mokestis yra“, – sakė Š. Vaitkus.


 Vadina ir „sąžiningumo mokesčiu“

Miesto vadovas neatmeta galimybės, kad jau kitais metais Palanga įves ir įvažiavimo į miestą mokestį, bet pastebėjo, kad pasiruošimas tokiam mokesčiui yra gan sudėtingas ir brangus: „Tektų gi įrengti ir vietas, kur mokestis būtų renkamas, ir apmąstyti, kaip jis būtų administruojamas. Kol kas analizuojame kitų miestų patirtį ir tikiu, kad kitais metais turėsime sprendimą“, – pabrėžė Š. Vaitkus.

Jis paneigė svarstymus, kad pagalvės mokestį suskubta įvesti nepavykus įvesti įvažiavimo mokesčio.

„Toks sprendimas subrendo ne per vieną dieną. Su verslu apie tai diskutavome pusę metų“, – pabrėžė susitikime su žurnalistais vicemeras Saulius Simė.

Jis pastebėjo, kad įvažiavimo mokesčio administravimas taptų gerokai lengvesnis, pastačius Palangoje aplinkkelį.

„Druskininkai tokį mokestį įsivedė iki vasaros sezono likus vos dviems savaitėms“, – pastebėjo Š. Vaitkus.

Ne paslaptis – nemažai apgyvendinimo paslaugų teikėjų kurorte tokias paslaugas teikia nelegaliai, o ir net kai kurie savivaldybės administracijos atstovai abejoja, kaip užtikrinti pagalvės mokesčio surinkimą privačiame sektoriuje.

Gal dėl to, pristatydamas mokestį žurnalistams, meras keliskart jį pavadino „sąžiningumo mokesčiu“.


 Tikisi surinkti apie pusę milijono litų

Kaip sakė savivaldybės Rinkliavų skyriaus vyriausioji specialistė Žaneta Žulkuvienė, 1 Lt pagalvės mokestį turės mokėti visi apgyvendinimo paslaugų teikėjai: viešbučiai, moteliai, poilsio namai, pagal verslo liudijimus dirbantys ir individualias įmones įregistravę palangiškiai.

Visi tokių paslaugų teikėjai turės deklaruoti, kiek apgyvendinimo paslaugų jie suteikė, Rinkliavų skyriui specialiai parengtoje ataskaitoje iki mėnesio 15 dienos, o sumokėti mokestį – iki 25-os dienos.

Tokią ataskaitą-deklaraciją bus galima pateikti ir tradiciniu, ir elektroniniu paštu. Beje, mokestis nebus apmokestinamas PVM.

„Nuo pagalvės mokesčio bus atleisti visi reabilitacijos centrų pacientai, kurių reabilitaciją apmoka ligonių kasos, vaikai iki 18-os metų ir juos lydintis asmuo, atvykę į vaikų reabilitacijos sanatoriją „Palangos gintaras“, ir visi vaikai iki 7-erių metų. Tačiau jį privalės mokėti ir senjorai, ir neįgalieji, kurių reabilitacijos nedengia ligonių kasos“, – sakė Ž. Žulkuvienė.

Ji išreiškė įsitikinimą, kad skyrius neturės keblumų administruodamas naują mokestį.

Kaip sakė savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė, įvedus mokestį birželio 1-ąją, iki metų galo tikimasi surinkti apie 400-500 tūkstančius litų.

„Tokią prognozę darome, įvertinę, kad, Statistikos departamento duomenimis, 2011-aisiais metais Palangoje apgyvendinimo paslaugos buvo suteiktos 900 tūkstančių asmenų“, – sakė A. Kilijonienė.

 

1 ar 2 litai?

„Tarybos Statybos ir miesto ūkio komitetas balsavo už pagalvės mokesčio įvedimą, nors komitete buvo daug įvairių diskusijų. Pavyzdžiui, Dainius Želvys balsavo prieš, nes jis mano, kad mokestis turi būti ne 1 litas, o 2. Savivaldybėje buvo kurį laiką svarstytas įvažiavimo į kurortą mokesčio įvedimas, bet daugumai pasirodė, kad jį įvesti šiems metams yra pernelyg sudėtinga, todėl buvo nuspręsta pirmiausia įvesti 1 Lt pagalvės mokestį“, – „Palangos tiltui“ sakė Tarybos Statybos ir miesto ūkio komiteto pirmininkas Tomas Julius Žulkus.

D. Želvys „Palangos tiltui“ aiškino, kad jeigu norima „viską daryti kaip Druskininkuose“, kodėl pagalvės mokestis yra litas, o ne du.

„Jeigu bus įvestas tik lito mokestis, bus maža mokesčio nauda ir efektyvumas“, – įsitikinęs politikas.

D. Želvys sakė, kad, Tarybai pateikus klausimą balsavimui, „greičiausiai“ balsuos kaip valdančioji koalicija, nes tai yra „politinis sprendimas“.

T. J. Žulkus pripažino, kad „kai kurių klaustukų“ dėl mokesčio yra. Ypač, kaip mokestis bus surenkamas iš privačių apgyvendinimo paslaugų teikėjų.

„Man asmeniškai neaišku, kaip ir – ar apskritai – ar jie deklaruos mokestį. Juk jie neveda detalių svečių apgyvendinimo ataskaitų. Neaišku, kaip Rinkliavų skyrius galės juos sukontroliuoti“, – sakė T. J. Žulkus. Jis pridūrė: „Man šis mokestis – ne pagalvės, o labiau infrastruktūros“.

Jis sakė, kad pateikus sprendimo projektą Tarybai, jis balsuosiąs už mokesčio įvedimą.

 

Kelia abejonių

Tarybos opozicijos atstovas Danas Paluckas irgi linkęs paremti idėją, kad pagalvės mokestis būtų 2 litai „nuo galvos“ už parą.

„Jeigu Druskininkai – Palangai pavyzdys, tai imkime visus jų pavyzdžius, o ne pusę“, – teigė D. Paluckas.

Jis sako, kad savivaldybė turėtų pirmiausia susirūpinti jau nustatytų rinkliavų surinkimu.

„Visi žinome, kiek jų nebuvo pernai surinkta, pavyzdžiui, už automobilių parkavimą“, –pastebėjo socialdemokratas.

„Aš labiau palaikau įvažiavimo mokesčio įvedimą – jį administruoti būtų galima efektyviau ir skaidriau“, – „Palangos tiltui“ teigė Tarybos narė Elena Kuznecova.

Ji įsitikinusi, kad kils problemų administruojant pagalvės mokestį.

„Mano nuomone, jis nėra pakankamai apsvarstytas nei verslo visuomenėje, nei savivaldybės administracijoje. Nenusprendžiau dar, kaip balsuosiu dėl mokesčio Taryboje“, – teigė E. Kuznecova.

 

Siūlo nurodyti konkrečią mokesčio naudą

Sanatorijos „Pušynas“ direktorius Vincas Nesteckis sako, kad pagalvės mokestis yra įvestas „visose civilizuotose šalyse“.

„Bet ten kiekvienam aišku, kaip ir kur jis yra panaudojamas. Abejoju, ar tokį aiškumą ir sąžiningumą dėl naujojo mokesčio pinigų panaudojimo mums gali užtikrinti mūsų kurorto valdžia“, – sakė V. Nesteckis.

Jis siūlo miesto valdžiai iš anksto paskelbti konkretų miesto infrastruktūros pagerinimo sprendimą panaudojus lėšas, surinktas iš mokesčio.

„Pavyzdžiui, pasakyti, kad miesto kuris nors autobusas keleivius sezono metu vežios gerokai mažesne kaina“, – siūlo direktorius.

Jam abejonių taip pat kelia, kaip bus mokestis surenkamas ir deklaruojamas privačiame sektoriuje.

„Viskas priklausys nuo konkretaus žmogaus sąžinės, o ne nuo valdininkų noro ar pastangų surinkti mokestį. Neabejoju, kad mokestį vengiančiųjų gaudymas bus penkiskart didesnis nei kad pačios rinkliavos nauda“, – įsitikinęs V. Nesteckis.

„Palangos vėtra“ direktorė Ingrida Valaitienė remia pagalvės mokesčio įvedimą, bet abejoja, ar ne per greitai suskubta tai padaryti.

„Neabejoju, kad susilauksime neigiamų reakcijų iš svečių, ypač užsieniečių, kurie dar žiemą užsisakė vasarai kambarius, o atvykę liepos mėnesį sužinos, kad jiems reiks mokėti papildomai“, – sakė I. Valaitienė. Ji mano, kad būtų geriausia, jog mokestis būtų įvestas nuo kitų metų.

Jai nemažų abejonių kelia, kaip mokestis bus renkamas privačiame sektoriuje.

„Ar neatsitiks taip, kad viešbučiams teks jį vieniems mokėti, nes privatininkų niekas nepajėgs sukontroliuoti?“ – retoriškai klausė direktorė.

 

„Druskininkuose mokestis pasiteisino“

Linas Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorius:

2 litų pagalvės mokestį Druskininkai įvedė nuo praėjusių metų birželio mėnesio, ir jis visapusiškai pasiteisino. Mokestį parėmė ir verslininkai, nes dabar jiems, pavyzdžiui, nereikia mokėti už vietas miesto parodose ar mugėse. Per šiek tiek daugiau kaip pusmetį Druskininkai surinko apie pusę milijono litų šio mokesčio. Visus iš mokesčio surinktus pinigus skyrėme miesto infrastruktūros gerinimui, pavyzdžiui, naujų gėlynų įrengimui. Taip pat miesto renginių rinkodarai ir viešinimui.

Mokestį administruoja vienas Finansų ir apskaitos skyriaus specialistas. Jis labai gerai susitvarko su pavestu darbu – jam mokesčio deklaracijas teikia 77 apgyvendinimo paslaugas teikiantys kurorto subjektai. Tiesa, „Eglės sanatorija“ ir „Spa Vilnius“ bylinėjasi su savivaldybe teismuose dėl pagalvės mokesčio įvedimo ir taikymo jiems. Įvažiavimo mokesčio idėją kol kas atidedame ateičiai – pernelyg daug kainuotų jos administravimas“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seimas birželio mėnesį svarstys Administracinių nusižengimų kodekso papildymo projektą dėl rinkliavos už poilsio infrastruktūrą mokėjimo tvarkos pažeidimų.


Nepavykus šiam sezonui įvesti miesto įvažiavimo mokesčio, Palangos valdžia nuo šių metų balandžio 1 dienos padidino „pagalvės“ mokestį iki vieno euro už kiekvieną praleistą parą viešbutyje ar privačiame sektoriuje. Miestas taip tikisi sužerti daugiau pinigų į miesto biudžetą kurorto infrastruktūrai gerinti, bet kaip parodė „Palangos tilto“...


Regis, Palanga nesiliauja žongliruoti mokesčiais – dviem metams, iki 2017-ųjų birželio, atidėjus 5 eurų įvažiavimo į Palangą mokestį, triskart bus didinamas vadinamasis „pagalvės“ mokestis. „Įvažiavimo mokesčio kitąmet nebus, nes tam dar nesame pasirengę. „Pagalvės“ mokestis didinamas dėl to, kad jis Palangoje šiuo metu – mažiausias visoje...


Palangos miesto taryba apsisprendė – nuo kitos vasaros kurorto svečiams, apsistojusiems Palangos apgyvendinimo įstaigose, nebereikės mokėti vadinamojo „pagalvės“ mokesčio. Taip siekiama į kurortą privilioti daugiau svečių bei parodyti, kad Palanga turi ką jiems pasiūlyti ne tik vasarą, bet ir visus metus.


Į mūsų kurortą atvykstantys svečiai miesto biudžetą kasmet papildo lėšomis, kurios skiriamos tam, kad Palanga taptų gražesnė, patrauklesnė, o jos vardas kuo garsiau skambėtų Lietuvoje ir už jos ribų. Per tris vasaros mėnesius surinkta kiek per pusę milijono litų vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, o „ratuoti“ poilsiautojai nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 sumokėjo per...


Nuo vasaros sezono pradžios įsivedusi naują rinkliavą už naudojimąsi kurorto infrastruktūra – vadinamąjį „pagalvės” mokestį – Palanga gali ramiai atsipūsti. Planuotasis surinkti pusė milijono litų jau įplaukė į miesto biudžetą, o iki metų pabaigos tikimasi surinkti dar apie 100 tūkst. Lt. O kitą sezoną šios rinkliavos kurorte gali nelikti.


Rūta STANIULYTĖ Iki liepos 15 dienos buvo galima deklaruoti nuo birželio mėnesio įsigaliojusią rinkliavą, kitaip tariant, „pagalvės mokestį“, už birželio mėnesį. Savivaldybės duomenimis, savivaldybės biudžetas papilnėjo 78 275 litais. Birželį rinkliavą deklaravo apie 500 kurorto juridinių ir fizinių asmenų. Kurorto vadovai pripažįsta, kad tai toli gražu ne visi...


Prasidėjus vasarai, apgyvendinimo sektoriaus atstovai dar negali pasigirti poilsiautojų antplūdžiu. Tradiciškai Palanga papilnėja nuo birželio pabaigos, liepos pradžios. Nors šiemet nuogąstauta, kad turistų norą aplankyti kurortą prislopins įvestas vadinamasis pagalvės mokestis, tačiau praktika bent jau kol kas rodo ką kitą.   Teko aiškinti...


Palanga įvedė pagalvės mokestį – 1 Lt parai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 07 | Rubrika: Miestas

Nuo birželio poilsiautojai, apsistosiantys Palangoje, mokės rinkliavą už naudojimąsi viešąja kurorto infrastruktūra – po vieną litą už kiekvieną nakvynę. Sprendimą miesto Taryba ketvirtadienį priėmė vienbalsiai. Taip miesto valdžia tikisi Palangos biudžetą dar šiemet papildyti maždaug 600 tūkst. litų.


Palanga mina Druskininkų pėdomis – labiau patrauklų, bet sunkiai įgyvendinamą įvažiavimo į kurortą mokestį, brandintą savivaldybėje ne vieną mėnesį, ko gero, pakeis pagalvės mokestis. Jei savivaldybės Taryba mėnesio pabaigoje jį patvirtins, kiekvienas miesto svečias, nuo birželio 1-osios apsigyvenęs kurorte, turės mokėti 1 lito pagalvės mokestį už kiekvieną Palangoje praleistą parą....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius