Pajūrio savivaldybėse išduodant statybų leidimus – korupcijos rizikos

Palangos tiltas, 2023-01-10
Peržiūrėta
1856
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pajūrio savivaldybėse išduodant statybų leidimus – korupcijos rizikos

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybėse išduodant statybą leidžiančius dokumentus. Nustatyta, kad statybos leidimų išdavimo procesas turi teisinio reguliavimo spragų ir sudaro galimybes jame dalyvaujantiems subjektams piktnaudžiauti.

Šis vertinimas tęstinis, anksčiau STT korupcijos prevencijos specialistai atliko analizę Vilniaus miesto savivaldybės ir Panevėžio miesto bei Ignalinos ir Zarasų rajonų savivaldybių veikloje išduodant statybą leidžiančius dokumentus.

Atlikus analizę nustatyta, kad už savavališkų statybų vykdymą numatytos sankcijos neatgraso nuo pažeidimų darymo. Analizuoti atvejai, kuomet statytojai nepaiso galimų sankcijų ir imasi statyti neturint statybos leidimų. Taip pat pastebėta, jog valstybės vykdoma išduotų statybos leidimų kontrolė galimai yra nepakankama, kadangi nuo 2016 metų atliktų patikrinimų skaičius kasmet akivaizdžiai mažėja, nepaisant to, jog kiekvienais metais išduodamų statybos leidimų skaičius reikšmingai didėjo. Vien per 2019 m. visose savivaldybėse per informacinę sistemą „Infostatyba“ buvo patenkinti 13 448 prašymai išduoti statybos leidimus, 2020 m. buvo patenkinta 15 550 prašymų, o 2021 m. buvo patenkinta net 17 021 prašymas išduoti statybų leidimus. Tuo tarpu, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija patikrino tik apie 2 proc. visų patenkintų prašymų išduoti statybos leidimus (2019 metais visose savivaldybėse pasirinktinai patikrino 472 statybos leidimus, 2020 metais – 403, o 2021 metais – 329).

Antikorupciniu požiūriu vertinamas, kaip ydingas, statinių klasifikacijų atribojimas, kuris leidžia statytojams piktnaudžiauti statybų procesu, renkantis jiems tinkamesnę statinio klasifikaciją. Pavyzdžiui, projektuoti ir statyti faktiškai gyvenimui ir (ar) poilsiui pritaikytus pastatus, nors statybos leidimas buvo išduotas administracinės ar pagalbinio ūkio paskirties pastato statybai. Vienas tokių atvejų nustatytas Palangos mieste – statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas dėl pagalbinio ūkio paskirties pastato – vasaros virtuvės, tačiau minėtas projektas savo techniniais sprendimais labiau primena gyvenamosios ar poilsio paskirties statinį.

Taip pat analizėje nustatyta, jog statinio naujos statybos ir statinio rekonstrukcijos sąvokų tapatumas sudaro sąlygas korupcijos rizikai pasireikšti. Pavyzdžiui, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija išdavė statybos leidimą dėl pastato-garažo rekonstravimo į gyvenamosios paskirties (daugiabutį) pastatą, su gydymo paskirties patalpomis, nors projektu buvo siekiama sukurti iš esmės naują statinį. Tokia išvada padaryta atsižvelgiant į tai, jog beveik 81 m2 garažas buvo rekonstruojamas į 1100 m2 gyvenamosios paskirties (daugiabutį) pastatą, todėl pastato plotas padidėjo daugiau kaip 13 kartų.

Minėti rizikos veiksniai taip pat buvo nustatyti ir ankščiau atliktose korupcijos rizikos analizėse Vilniaus miesto savivaldybės bei Panevėžio miesto, Ignalinos ir Zarasų rajonų savivaldybių veikloje išduodant statybą leidžiančius dokumentus.

STT kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, prašydama įvertinti atskirų vykdomų statybų teisėtumą ir atlikti statybos valstybinę priežiūrą Klaipėdos miesto savivaldybėje.

STT pasiūlymai dėl nustatytų korupcijos rizikų pateikti savivaldybėms ir Aplinkos ministerijai. Šios institucijos per 3 mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Susipažinti su visa korupcijos rizikos analize bei pateiktais pasiūlymais galite čia.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybėse išduodant statybą leidžiančius dokumentus.


Geriausias viešosios infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos kokybės ir saugumo rodiklis 2020 m. tarp visų šalies savivaldybių buvo Neringos, Birštono ir Druskininkų savivaldybėse.


Artėjant 2023 m. kovo 5 d. vyksiantiems Lietuvos Respublikos Savivaldybių tarybų ir merų rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) palygino, kaip keitėsi kandidatų sąrašų ir kandidatų į merus skaičius savivaldybėse 2015 m. ir 2019 m. rinkimuose. 


Užkanavėje intensyviai vyksta darbai – įgyvendinamas potvynių rizikos valdymo Palangos mieste projektas.


Lietuvoje registruota beveik 50 tūkstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos, beveik 20 tūkst. visų atvykusiųjų – nepilnamečiai. Kai kuriose savivaldybėse dėl vietų trūkumo ugdymo įstaigose jau ribojamas ukrainiečių apgyvendinimas. Apie tai „Info dienai“ pasakojo Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vasarą atliko korupcijos rizikos analizę ir įvertino Klaipėdos, Palangos miestų ir Neringos savivaldybių veiklą finansuojant kultūros ir meno projektus bei kitus tokio pobūdžio renginius. Buvo nustatyta daugybė taisytinų dalykų. Konkrečiai kalbant, STT Palangai pateikė 17 pasiūlymų. Savivaldybės per tris mėnesius privalėjo informuoti STT, kaip atsižvelgta ar...


Palangos miesto savivaldybė kviečia sveikus, rizikos grupei nepriklausančius pilnamečius asmenis tapti savanoriais ir padėti organizuojant izoliuotų ar turėjusių kontaktą su sergančiais koronaviruso liga asmenų maitinimą, transportavimą, apgyvendinimą ir pan.


Lietuvoje verslumo lygis auga: kelerius metus iš eilės didėja naujų įmonių skaičius, daugėja verslo naujokams išduodamų paskolų, savo verslą artimiausiais metais kurti planuoja 10 proc. šalies gyventojų. Tačiau tarp skirtingų Lietuvos regionų fiksuojamas akivaizdus verslumo lygio atotrūkis. Jei Vilniaus miesto, Neringos ir Palangos savivaldybėse bendras verslumo lygis...


Palangoje korupcijos nebuvo ir nėra?

Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 13 | Rubrika: Miestas

Lietuvai kylant korupcijos laiptais į viršų, Palanga – skaidrumo sostinė? Praėjusį ketvirtadienį buvo minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Nors visoje Lietuvoje, specialiųjų tyrimų duomenimis, korupcija plinta, o Lietuva laikoma viena labiausiai korumpuotų Europos šalių, tačiau Palangoje per pastaruosius du metus nėra nustatyto nei vieno korupcijos atvejo. Ar dėl to kaltas gyventojų...


Taryboje pasklido korupcijos tvaikas

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 03 27 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje valdančioji dauguma balsavo už korupcijos tvaiką skleidžiantį Tarybos sprendimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius