„Neužgavai, ačiū, ne...“

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009-01-28
Peržiūrėta
2215
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Praėjusių metų lapkričio dienomis, kai su kretingiškiais „Palangos komunalinio ūkio“ darbuotojais entuziastingai tvarkėme nuo „pasaulio susitvėrimo“ neretintus, negrėbtus, neprižiūrimus beržynus, nedrėtus šabakštynus lyg TV ekrane visų perregimoje Malūnų – Sodų gatvių ir Klaipėdos – Liepojos plento sankryžoje Juozas Vaičekauskas dar ir po darbo valandų tarsi kirpykloje moderniomis „benzošukomis“ glostė, lygino širviškų – jeseniškų berželių kupolus ir neslėpė susižavėjimo: „Va, kaip atšvito pati gražiausia Palangos naujamiesčio giraitė, džiaugsis svečiai ir gal palangiškiai. Pastatytų čia suoliukų, gal ir akmeninių skulptūrų, įrengtų žaidimų aikštelių vaikams – puikiausias poilsio parkas“.

Gyvendami dieviškame krante, vietos gyventojai šito nepastebėjo, tokių idėjų nekilo. Abejingi grožiui?

Argi siekiamybė – tik materialinė EGO – nauda, prosenių žemių susigrąžinimas pliekiant skundus į kairę ir į dešinę, merui ir Prezidentui, premjerams ir į apskritį? Gal Palangoje tėra ... „tranai“ ir tarnai, parėjūnai?

Nemanau, nors, nuo 1985 – ųjų spalio gyvenant kurorte, išbandžius minimalias ir maksimalias išgyvenimo čia galimybes, savimi galiu patvirtinti, jog palangiškio charakteris iš tiesų yra atšiaurus, kaip štorminga Baltijos jūra, betgi nepamirštant, kad įkandin visų štormų, kaip mylimosios bučinys ant lūpų, patyliukais atsėlina sąlygas kūrybingam darbui teikiantis štilis. Ir...nerimo, nesusipratimų vėl – lyg nebūta.

Kai vieną rytą užsižioplinau, gluosnio šaka beržyne, netoli cerkvės, vos nebarkštelėjo per smalsią literato galvelę, Juozo veidas persimainė: „Šok š šalį, greičiau“. Čia svirusi šaka krito greta. Greta – toks likimas. Šoktelėjau, kaip kengūra. Juozukas niekuo dėtas, bet vis klausinėjo: „Ar neužgavau, Gedmin?“

Tą rytą netikėtai buvo „užgulusi“ ausis: mačiau, kaip sukasi plentu riedančių automobilių ratai, o garsas mano ausų membranos nepasiekė. Draugo rankos kilojo benzopjūklą „Štil“, retino šakas, o visa – lyg begarsiame kino filme.

Savo galimybių ribas privalome pasverti kiekvieną rytmetį, dieną ir valandą, ir niekas kitas nperivalo atsakyti už mano „kvailus esmių“ polegius. Gyvenime nieko greitai, nieko dykai, nieko amžinai. Mus vienija jūra ir priejūrių samanėlės, o ką galime įnešti į bendruomenės gyvenimą – piktą žodį ar naują gėlyną, parką, skverą, alpinariumą su akmenėliais – tai kiekvieno padoraus žmogaus sąžinės reikalas... Visų labui.

Tada, nuo gluosnio atšokęs, į Juozo Vaičekausko klausimą – „ar neužgavau?“ atsakiau:

-          Neužgavai, ačiū, ne.

Jei ir būtų mane šaka kliudžiusi, žinau iš patyrimo, bet kuri žaizda nėra amžina ir tokia skaudi, kurią nešasi piktųjų žmonių klastos ir klastingi žodžiai. Tie tai užgauna. Todėl reikia valdytis. Tam ir savivalda. Ir protas savivaldai. Kad aplink dominuotų ir dvasinė giedra. Kad pavakarėj galėtum mintimis padėkoti savo kolektyvo, šeimos nariui: „Neužgavai, ačiū, ne“.

O mintis, kurią praėjusį rudenį iškėlė komunalininkas Juozas Vaičekauskas – pavasariškame beržyne greta šventyklos – mokyklos – „Iki“ prekybos centro sutvarkyti, paversti visą palangiškių bendruomenę suburiančiu į kupetėlę Poilsio parku iš tiesų verta dėmesio.

Kaip ir kita, seniai sklandanti idėja – turėti palangiškių Bendruomenės namus.

Sausį centre susitikome su ligi šiol ilgiausiai miesto Taryboje dirbusiu gerbiamu vietos politiku, dabar akademiniam darbui atsidavusiu Albinu Stankumi:“Būtų Bendruomenės namai, gal dažniau susitiktume. Ir politikai galėtų dažniau atsiskaityti palangiškiams rinkėjams, būtų kur.. Dar R.Mikalkėno laikais siūliau neprivatizuoti erdvios kavinės virš „Maximos“ pačiame Palangos centre. Niekas proto neklausė. Labiausiai tai ir užgauna, kad protingų patarimų neklausom.“

... Daug kas būtų. Jeigu visi būtume...bendruomeniškesni.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvoje valstybės lėšomis finansuojamos penkios ligų prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos programos. Šiemet joms skirta daugiau nei 46 mln. eurų, tačiau net keturi iš dešimties gyventojų šiomis programomis nesinaudoja. Tad kyla klausimas: kodėl?


Lietuvoje onkologiniai susirgimai kasmet paliečia nemažai šeimų ir pacientų artimųjų. Viena iš jų – Vaida, kuri sutiko pasidalinti istorija, ką reiškia rūpintis onkologine liga sergančia drauge.


Tomui Juliui Žulkui, Palangos miesto Tarybos nariui ir 2021-ųjų metų pabaigoje žiniasklaidos linksniuojamo poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ direktoriui, vienas Palangos pokyčių per pastaruosius 10 metų matuoklių yra Valteriškės rajono, kuriame jis gyvena, stulbinanti transformacija. „Kai į jį vienas pirmųjų atsikėliau 2004 metais, ne vienas ir pirštą prie smilkinio galbūt pasuko –...


Šiandien mus yra siūlome tūkstančiai gaminių, kurie vienaip ar kitaip, naudingi mūsų organizmui. Vis dėlto, kai pasiūla yra tokia stulbinanti, daugeliui žmonių yra sudėtinga nuspręsti, į ką verta investuoti savo pinigus. Vis dėlto, viskas bus kur kas paprasčiau, jei susipažinsite su priežastimis, kodėl verta naudoti vieną ar kitą gaminį. Na, o priežasčių, kodėl turėtų būti vartojamas ...


Šią, kaip ir praėjusią, vasarą daugybės lietuvių keliai ves į Palangą. Populiariajam pajūrio kurortui jau dešimtmetį vadovaujantis meras Šarūnas Vaitkus nesidrovėdamas tvirtina, kad per šį laikotarpį Palanga smarkiai pasikeitė ir yra ant sėkmės bangos. Panašu, jog nė pandemija kurortui nesmogė žemiau juostos – meras šį laikotarpį apibūdina kaip...


Palangos Vėžių gatvėje prie naujosios autobusų stoties buvo gerokai pamosuota kirviu ir pjūklu – iškirsta ir išpjauta gera dešimtis medžių. „Suprasčiau, kad būtų sunaikinti krūmai, bet kuo dabar „nusikalto“ seni, stori medžiai? Juk gyvename metu, kai bet koks medžių kirtimas – labai jautrus dalykas žmonėms. Tad kodėl prieš kertant...


Nuo gruodžio 13-osios iki pirmadienio, gruodžio 21-osios, gyvenamą vietą Palangoje deklaravo rekordiškai daug asmenų – net 188. „Turime labai daug besideklaruojančiųjų (Palangoje) ir labai daug prašymų pažymoms (apie deklaruotą gyvenamą vietą –PT) išduoti. Vos spėjame padaryti gautas užduotis,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vilma...


Bendradarbiaudamas su Savivaldybės Ekstremalių Situacijų Komisija (ESK), "Palangos tiltas" pristato dar vieną Savivaldybės savanorę,pasiryžusią padėti pagalbos reikalingiems palangiškiams ekstremalios situacijos šalyje metu. Susipažinkite: Klaudija Kuprijanovaitė.


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


„Neužgavai, ačiū, ne...“

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 01 28 | Rubrika: Kultūra

„Kodėl mūsų lietuviškajai visuomenei stinga visuomeniškumo, kodėl šitaip daug neramaus pasityčiojimo iš dieviškumo iš mandagumo ir net dieviškumų, kodėl daug jausmų „sintetikos“, „dvasinių bomžų“ ir nenoro morališkai saulėti, kad... dažnai daug saugiau, ramiau prie septynbalės štormo jūros ar net garsiausiai „grajinančio“ medkirčio benzopjūklo?“ (Klausimai, tebelaukiantys atsakymų ir po 2009 –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius