Namų numeracija: nebe taip klaidu, bet vieningo dizaino nėra

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-06-16
Peržiūrėta
2927
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Palangos komunalinio ūkio“ naujosios informacinės iškabos matyti iš tolo.
„Palangos komunalinio ūkio“ naujosios informacinės iškabos matyti iš tolo.

Jau nuo balandžio mėnesio ant kai kurių Palangos daugiabučių, esančių C kvartale – kur namų numeracija paini net ne vieną dešimtmetį čia gyvenantiems palangiškiams – akis džiugina didelės iš tolo šviečiančios informacinės lentelės su namo numeriu bei gatvės pavadinimu. Tačiau tokios lentelės kabinamos toli gražu ne ant visų namų – daugiabučius administruojančios bendrovės gali rinktis, kokio dydžio ženklus ant kokio namo kabinti.

 Sena problema

Apie būtinybę keisti prie Palangos daugiabučių namų esančias informacines lenteles kalbėta dar vasario pradžioje. Tada į mero Šarūno Vaitkaus kabinetą susirinkę miesto, Savivaldybės administracijos bei Palangos daugiabučius administruojančių bendrovių vadovai tarėsi dėl, mero žodžiais tariant, beveik nuo sovietmečio besitęsiančios prieš tris-keturias dešimtis metų statytame daugiabučių kvartale gyvenančius palangiškius bei čia atvykstančius svečius kamuojančios problemos. Negana to, kad visame kvartale, o ypač Sodų ir Taikos gatvėse namų numeracija yra labai sudėtinga, tų pačių numerių ant namų beveik nelikę, o tie, kurie yra, sunkiai įžiūrimi.

Kaip sakė problemą iškėlęs Tarybos narys Albinas Stankus, Palangoje yra dar daug gatvių, pavyzdžiui, Užkanavės ar Kontininkų, kur gali vos ne valandą klaidžioti, ieškodamas reikiamo adreso, nes neįmanoma ant namų rasti nei gatvių pavadinimų, nei numerių. Ne geresnė padėtis ir Druskininkų gatvėje. O C kvartale apskritai painu: projektavę šį mikrorajoną gudragalviai taip sudėtingai sunumeravo namus, kad net patys gyventojai nežino, kokiai gatvei priklauso ir kokiu numeriu yra paženklintas kaimynystėje stovintis daugiabutis. Gatvių pavadinimų bei namų numerių ant daugiabučių taip pat nesama, o jeigu ir yra koks anglimi pakraigliotas, nežinosi, ar tai tikras namo numeris, ar čia vaikai paišdykavo.

Pasak A. Stankaus, atsakingi už namų numeraciją turėtų pervažiuoti per painios numeracijos gatves lyg būtų svetimame mieste, ir nuspręsti, kur ir kaip sukabinti ženklus su namų numeriais ir gatvių pavadinimais, kad žmonėms nebereikėtų klaidžioti. O lentelių gamybą būtų galima finansuoti iš už daugiabučių administravimą surenkamų lėšų.

 Sutarė išspręsti iki birželio

Pasitarimo metru meras, priminęs, jog, tarkim, Kaune tokia problema išspręsta puikiai – didžiuliai namų numeriai su gatvių pavadinimais matyti iš tolo, – pakvietė Palangos daugiabučius administruojančių įmonių „Palangos komunalinis ūkis“ ir „Palangos butų ūkis“ vadovus bei miesto vyriausiąjį architektą padiskutuoti: kaip būtų galima tinkamai paženklinti namus mūsų mieste.

UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus minėjo, jog iki šiol buvę informacinių užrašų ant namų dydžiai yra patvirtinti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Pakeisti jį tikrai nėra sudėtinga, tačiau reikia sutarti dėl pačių ženklų dydžio, medžiagiškumo bei vieningo stiliaus.

UAB „Palangos butų ūkis“ vadovas Danas Paluckas paminėjo, jog ant renovuotojo daugiabučio J. Janonio gatvėje jau yra naujos 30x30 cm dydžio lentelės, padengtos specialia šviesą atspindinčia plėvele, kainavusios apie 170 Lt.

Mero Š. Vaitkaus žodžiais, tokia kaina visam daugiabučiui nėra didelė. Tačiau tokio dydžio lentelės, tinkančios J. Janonio gatvėje, tikrai per mažos C kvartalui, kur kai kurie namai yra gan toli nuo gatvių, be to, kažin ar jos matytųsi per namus supančius želdinius bei medžius.

Pasitarimo dalyviai preliminariai sutarė, jog Palangoje turėtų atsirasti kelių dydžių lentelės. Tarkim, ten, kur namai arti gatvių, jų numeriai galėtų būti 30x30 cm dydžio, kur toliau – 60x60 cm, o C kvartale jos galėtų būti 90x90 cm dydžio. Be abejo, jos turėtų būti dengiamos šviesą atspindinčia plėvele ar užrašai turėtų būti atlikti šviesą atspindinčiais dažais, kad ir tamsiuoju paros metu būtų galima įžiūrėti, kas ten parašyta. Prie namo numerio turi būti nurodyta ir gatvė.

Meras Š. Vaitkus paragino ilgesniam laikui „derinimų“ neužtęsti, kad jei ne iki gegužės, tai iki birželio prie Palangos daugiabučių atsirastų visos reikalingos lentelės, kurios būtų pakabintos tinkamame aukštyje, o prie jų laiptinių – informacija, kokie butai ten yra. Pasitarime dalyvavę daugiabučius administruojančių bendrovių vadovai patikino, kad iki birželio tikrai bus spėta naujai „paženklinti“ namus.

 Atsirado jau balandį

Jau balandžio mėnesį ant kai kurių C kvartalo daugiabučių buvo pakabintos naujos 90x90 cm dydžio lentelės. Net važiuojant autobusu Kretingos gatve galima nesunkiai iš tolo pamatyti, koks adresas nurodomas informaciniame ženkle.

Pirmosios lentelės iškabintos ant UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruojamų daugiabučių namų.

„Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė po vasario mėnesį vykusio pasitarimo priėmė įsakymą, kuriuo patvirtino informacinių užrašų ant namų dydžius bei dizainą – nurodyta lentelės ir šrifto spalva. Kaip ir buvo minėta pasitarimo metu, patvirtinti trys dydžiai. C kvartale, kur namų numeracija itin paini, ant mūsų administruojamų daugiabučių pakabinome didžiausias lenteles. Ant kitų, esančių tarp Vytauto ir Ganyklų gatvių, lentelės mažesnės“, – sakė K. Skierus.

Direktorius minėjo, kad pakeistos lentelės ant 28 daugiabučių. Dar 30 namų lentelių iki šiol neturi – jų gyventojų sprendimas pakeisti namo administratorių užginčytas teisme, tad kol nėra išspręsti teisminiai ginčai, komunalininkai negali pakeisti senų informacinių ženklų naujais.

K. Skierus sakė, jog lentelių pagal patvirtintąjį dizainą bei kitus nurodymus gamybai pinigai skirti iš namo administravimo lėšų. Vienas informacinis ženklas – jo pagaminimas ir pakabinimas – kainuoja iki 200 Lt. Informacinius ženklus pagamino viešųjų pirkimų konkurso būdu atrinkta įmonė.

 Ir didesnės, ir mažesnės

„Šiuo metu jau pakeistos informacinės lentelės ant 45 iš 200 mūsų administruojamų daugiabučių, dar 20 jų gaminama, o šią savaitę nauji ženklai bus pakabinti ant penkių ar net dešimties namų“, – paklaustas, kaip vyksta pasitarimo metu numatytieji pabaigti iki birželio darbai, sakė UAB „Palangos butų ūkis“ direktorius Danas Paluckas.

Pasak direktoriaus, ne ant visų daugiabučių atsiras naujos lentelės – kai kur jos puikiai matomos, tad būtinybės keisti nesą. Nauji ženklai bus ant maždaug pusės „Palangos butų ūkio“ administruojamų namų.

„Kadangi yra galimybė rinktis, kokų išmatavimų gali būti naujieji informaciniai ženklai, užsakydami juos C kvartalo daugiabučiams sprendžiame – ar rinktis 90x90 ar 60x60 cm dydžio. Jeigu namas didesnis, toliau nuo gatvės, ant jo bus didesnė lentelė. O, tarkim, dviejų aukštų daugiabučiui, kuriame butų nėra daug, tikrai užtenka 60x60 cm dydžio lentelės – ji pigiau kainuoja, ir puikiai matoma“, – paklaustas, kodėl ant jo vadovaujamos bendrovės administruojamų daugiabučių Sodų bei Taikos gatvėse kabinami ne vieno dydžio informaciniai ženklai, sakė D. Paluckas.

 Nesilaiko žodžio

„Keistokai atrodo nevienodų dydžių naujos lentelės prie C kvartalo daugiabučių, – paklaustas apie informacinių ženklų keitimą sakė Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Bronius Martinkus. – Komunalininkų dar balandžio mėnesį pakabintos lentelės iš tolo matyti. „Butų ūkio“ – mažesnės, ir šriftas kitoks. Apskritai C kvartale kol kas tik kelias naujas iškabas prie jų administruojamų daugiabučių temačiau“.

Palangos meras Š. Vaitkus pirmadienį pats pravažiavo Sodų gatve. Ir sakė bent jau šioje gatvėje matęs tik „Palangos komunalinio ūkio“ pakabintas lenteles.

„Negaliu teigti, kad „Palangos butų ūkis“ nei vienos naujos iškabos nepakabino – gal nepastebėjau. Bet kad ši privati bendrovė nesilaiko duoto žodžio – akivaizdu. Vasarį vykusio pasitarimo metu aiškiai sutarėme: nauji informaciniai ženklai turi atsirasti iki birželio. Dabar gi, pravažiavus Sodų gatve, kur iki šiol absoliuti dauguma bendrovės administruojamų daugiabučių „pasipuošę“ senomis lentelėmis arba stovi išvis be jų, aiškiai matyti: susitarimo nesilaikoma“, – sakė Š. Vaitkus.

 Norėtų vieningo dizaino

Patys gi palangiškiai, Taikos ir Sodų gatvių gyventojai, džiaugiasi, kad pagaliau tvarkoma jų kvartalo informacinė sistema.

Vienas pirmųjų daugiabučių, ant kurių UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pakabino naują lentelę – Sodų g. 59.

„Visai kitas vaizdas. Dabar jau iš tolo matyti, ir kokia čia gatvė, ir koks namo numeris. Tai tikrai svarbu: mūsų kvartalas taip gudriai surikiuotas, kad šalia vienas kito stovi ir Taikos, ir Sodų gatvei priklausantys namai – pats velnias čia pasiklysti gali. Tik gaila, kad ne ant visų namų vienodo dydžio lentelės, o ant kai kurių dar apskritai nepakeista“, – kalbėjo ponia Rita.

„Na, dabar jau nebereikės eiti į gatvę atvažiuojančių svečių pasitikti – iš tolo matyti, kur mūsų namas“, – šypsojosi Kretingos gatvės šaligatviu einanti pora, ranka rodydama į iš tolo matomą užrašą. Ir pridūrė, jog, jų nuomone, vis tiek ne viskas iki galo išspręsta: kvartalo „veidas“ būtų daug gražesnis, jei visos lentelės būtų vienodo dydžio, o užrašai – vieningo šrifto.

„Nepalyginamai geriau. O buvo apskritai jovalas. Dabar didžiąsias lenteles tik aklas nepamatys. Bet kad jau keitė, tai reikėjo visas vienodas daryti“, – sakė vienu pirmųjų „BAM-o“ naujakurių prisistatęs ponas Stasys.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuvilnijo ir nušurmuliavo Palangos miesto globos namų trisdešimtmečio minėjimas. Gali būti, kad ne vienas iš mūsų savo gyvenimo saulėlydį pasitiks juose. „Gaila, kad globos namų įstaigos visuomenei vis dar asocijuojasi su blogu kvapu, „vargšų prieglauda" ir „gėda", kad jų artimieji čia gyvena. Realybė – visai kitokia! Mes stengiamės visur dalyvauti ir įsilieti į bendruomenės...


Kurorte intensyviai gražinama daugiabučių gyvenamųjų namų aplinka – tvarkomi dalies namų kiemai, įvažiavimai į juos, dalyje iki šiol neapšviestų kiemų įrengiamas apšvietimas. 


Šiame straipsnyje panagrinėkime kokios automobilių dizaino mados įsiyravo 1990-aisiais metais.


Moterys nori ne tik auginti vaikus, o vyrai – ne tik „daryti karjerą“. 


YCHO STUDIJA –  lietuviško dizaino namai, kur susitinka ypatingos, charizmatiškos ir originalios asmenybės ne tik vasaros nuotykiams, bet ir stiliaus atradimams. 


Šią vasarą lietuviškas pajūris daugeliui tampa antrais namais, kuriuose norisi praleisti kuo daugiau laiko. Šį savaitgalį Palangoje įsikūrė ir aktualiausi lietuviškos mados ir dizaino ženklai, kurie šeštadienį ir sekmadienį kviečia praleisti kartu, susipažįstant su autentiška kūryba bei atrandant mėgstamiausius vasariško stiliaus atributus.


Aleksandras Jokūbauskas, naujasis miesto savivaldybės Tarybos narys, gavęs mandatą iš jos pasitraukus socialdemokratui Danui Paluckui, žodžio kišenėje neieško. Dar daugiau: praėjusioje Tarybos kadencijoje pliekė valdančiąją koaliciją ir nestokojo kritikos strėlių merui. Tačiau išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ žinomas miesto advokatas buvo...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybėje pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, padėsianti sukurti sisteminį atsakingų institucijų darbo su smurtautojais modelį.  


Jau nuo balandžio mėnesio ant kai kurių Palangos daugiabučių, esančių C kvartale – kur namų numeracija paini net ne vieną dešimtmetį čia gyvenantiems palangiškiams – akis džiugina didelės iš tolo šviečiančios informacinės lentelės su namo numeriu bei gatvės pavadinimu. Tačiau tokios lentelės kabinamos toli gražu ne ant visų namų – daugiabučius...


Kiekvienais metais atšalus orams Palangos policijos pareigūnai mažiausiai kartą per savaitę aplanko apleistus pastatus – ir gyvenamuosius namus, ir buvusias poilsines ar gydyklas, ir sandėliukus bei garažus, – kuriuose prieglobstį ir nakvynę randa Palangos benamiai. Praėjusio ketvirtadienio rytą kartu su Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnais...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius