Malgožatai Omilanovskai įteiktos Palangos miesto garbės regalijos
Šeštadienį Palangos miesto garbės pilietės regalijos įteiktos Lenkijos mokslininkei, europinės reikšmės kultūros istorikei, Palangos miesto tyrinėtojai, profesorei, habilituotai daktarei Malgožatai Omilanovskai (Małgorzata Omilanowska). Iškilmingoje ceremonijoje, vykusioje Palangos kurhauze, dalyvavo daug garbių svečių.
Už ypatingus nuopelnus Palangai
Palangos miesto istorijos tyrinėtojai, profesorei, habilituotai daktarei M. OmilanovskaiPalangos miesto garbės pilietės vardas suteiktas jau 2016-aisiais. Ji pagerbta už Palangos miesto garsinimą Lietuvoje ir užsienyje, savo darbais ir veikla mokslui ir kultūros srityse bei ypatingus nuopelnus Palangos miestui. Profesorė atliko itin svarbų ir vertingą Palangai darbą – sukūrė ir paskelbė monografiją „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“ („Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów“, Warszawa, 2011). Ši gausiai iliustruota profesorės knyga, kurioje paskelbti profesorės tyrinėjimai, buvo išleista 2011 m., o neilgai trukus leidinys išverstas ir į lietuvių kalbą. Ji ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai atvėrė įspūdingą Palangos istoriją. Mokslininkė primena apie bendro lenkų ir lietuvių kultūros paveldo klausimus bei atkreipia dėmesį į abiejų tautų istorinę atmintį.
Autorė daug metų tyrinėjo grafų Tiškevičių laikų Palangą, pasitelkdama įvairių šalių archyvinę, ikonografinę medžiagą, dokumentus, ir yra geriausia to laikmečio Palangos istorijos žinovė. M. Omilanovska Lietuvos dailės muziejaus metraštyje (t. 9, 2007) publikavo straipsnį „FranzoSchwechteno, ÉdouardoAndré ir StanisławoWitkiewicziaus projektai Palangoje“. Jame pirmą kartą buvo paskelbti vokiečių architekto F. Schwechteno Palangos rūmų statybos brėžiniai, kurie buvo saugomi Berlyno archyve. Profesorės publikuoti brėžiniai labai pasitarnavo, atkuriant autentišką Palangos grafų Tiškevičių rūmų (dabar – Gintaro muziejus) struktūrą.
Mokslinė veikla įžiebė meilę Palangai
Iškilmingai jauniesiems palangiškiams įnešus regalijas, Palangos meras Šarūnas Vaitkus jas įteikė profesorei M. Omilanovskai.
„Dar tuomet, kai buvote kultūros ministrė, mes labai gražiai su miesto visuomene atidarėme restauruotą Gintaro muziejų, parką. Aš tada supratau, kad iš tiesų tokio žinovo apie Tiškevičių paveldą turbūt pasaulyje daugiau nėra, nes gerbiama profesorė jau nuo studijų laikų išstudijavo visą Tiškevičių paveldą, išleido leidinį. O kas yra Palanga? Palanga ir yra Tiškevičiai, nebūtų Tiškevičių, šiandien nebūtų ir Palangos. Visas paveldas, kurį mes turime, pradedant Gintaro muziejumi, Birutės parku, bažnyčia, senosiomis vilomis, šis objektas – Kurhauzas, yra būtent Palangos istorija. Tad mums labai svarbi Tiškevičių giminė ir jų sukurtas paveldas. Gerbiama profesore, iš visos širdies jums dėkoju ir džiaugiuosi, kad esate Palangos miesto garbės pilietė“, – kreipėsi į susirinkusiuosius ir naująją garbės pilietę meras.
Naujai inauguruota miesto garbės pilietė, profesorė M. Omilanovska patikino, kad mokslininkui žinojimas, jog jo mokslinio darbo rezultatus perskaitys daugiau nei dešimt kolegų mokslininkų, jau yra didelė garbė. „Tačiau, ko gero, nei vienas iš mūsų mokslininkų negali nė svajoti apie tai, kad jo darbo rezultatai, jo kūrybos įdirbis bus žinomas taip toli ir taip gerai, kad už tai net bus skiriamas garbės piliečio vardas. Kita mano džiaugsmo priežastis yra ta, kaip jūs tikriausiai visi žinote, kad kai mokslininkas pradeda tirti kieno nors gyvenimą, kieno nors darbą, kūrybą, jis tiesiog įsimyli tą asmenį. Ir aš įsimylėjau Palangą. Todėl man Palangos miesto garbės piliečio vardas yra neįtikėtina garbė. Taip pat didžiausias džiaugsmas ir garbė yra tai, kad šis man įteiktas titulas puikiai parodo, kad mes, lietuviai ir lenkai, galime dirbti, kurti ir gyventi drauge“, – nuoširdžiai kalbėjo naujoji Palangos miesto garbės pilietė, pripažinusi, jog nepaisant visų jos gautų apdovanojimų, šis, ko gero, yra didžiausias apdovanojimas per jos gyvenimą.
Gausūs sveikinimai
Pasveikinti naująją Palangos miesto garbės pilietę atvyko ir svečių iš Lenkijos. Pirmasis ją pasveikino Lenkijos instituto direktorius MarcinLapczynski.
„Labai džiaugiuosi, kad su profesore susitikome būtent čia, Palangoje. Man tai – didelė garbė. Noriu padėkoti už jūsų sprendimą įteikti Palangos miesto garbės pilietės regalijas profesorei. Taip pat už tai, kad Tiškevičių ir kitas paveldas yra taip gražiai saugomas. Palanga labai rūpinasi savo paveldu, labai jums ačiū“, – teigė M. Lapczynski.
Ceremonijos metu vertėjavusi Lietuvos Respublikos ambasados Lenkijos Respublikoje kultūros atašė Rasa Rimickaitė taip pat sveikino profesorę su tokiu garbingu apdovanojimu bei džiaugėsi, kad būtent jai jis buvo įteiktas. „Žvelgiu ir matau muziejininkus, rašytojus, mokslininkus, eseistus, publicistus, muzikus, teatro, kino pasaulio žmones, studentus ir jų mokytojus. Matau kultūros žmones, nusipelniusius ir pelniusius didelę pagarbą. Tuos, kurių didžiausia vertybė buvo ir yra menas ir mokslas. Tokia yra ir profesorė MalgožataOmilanovska. Ji – ne tik didi mokslininkė, bet ir kupina energijos moteris. Nepaprastai džiaugiuosi, kad būtent profesorei suteiktas šis garbingas vardas. Didžiuojuosi ir stengsiuosi eiti profesorės pramintu keliu“, – teigė kultūros atašė R. Rimickaitė.
Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys patvirtino, kad tai – didžiulė šventė. Jis pripažino, jog perskaitęs profesorės mokslinę studiją, jis neįsivaizduoja, kad atsirastų toks panašus mokslinis veikalas. Palangos gintaro muziejaus vyr. muziejininkė Regina Makauskienė pasidalino prisiminimu, jog muziejaus metraštyje publikuotas profesorės straipsnis apie žymių žmonių darbus, projektus Palangoje, tarp jų ir FranzoSchwechteno, Berlyno architekto, buvo jiems didžiulis atradimas, leidęs suprasti rūmų užsakovo pradinę koncepciją.
Seimo narys Antanas Vinkus patikino, jog didžiuojasi dėl to, kad dvišaliai santykiai tarp Lietuvos ir Lenkijos įgauna didelį pagreitį, išreiškęs nuoširdžius sveikinimus inauguruotai Palangos miesto garbės pilietei.
Iškilmingos ceremonijos metu muzikinius kūrinius atliko Marija Tamkevičiūtė, baigusi Palangos S. Vainiūno meno mokyklą, šiuo metu mokslus tęsiantiVeimare (Vokietija) bei folkloro ansamblio „Mėguva“ vadovė, etnografė Zita Baniulaitytė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palangos miesto garbės piliečio vardas suteiktas Vytautui Kusui, Palangos miesto garbės ženklai įteikti Zitai Baniulaitytei ir Vygantui Rekašiui (FOTO GALERIJA)
"Palangos tilto" informacija, 2024 12 08 | Rubrika: Miestas
Gausus būrys palangiškių šeštadienį, gruodžio 7 dieną, susirinko į iškilmingą, tradiciniu tapusį Garbės apdovanojimų vakarą Kurhazue. Už ypatingus nuopelnus ir išskirtinį indėlį į Palangos miesto kultūrą, aktyvią visuomeninę veiklą bei Palangos vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje Palangos miesto garbės piliečio vardas suteiktas Vytautui Kusui, išskirtiniam kurorto menininkui, vietos...
Jau šį šeštadienį, gruodžio 2 d., 16 val. Kurhauze vyks Palangos miesto savivaldybės gyventojų garbės apdovanojimų šventinis vakaras.
Palangos miesto garbės pilietė, dailininkė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė, sausio 19 d. švenčianti gražų jubiliejų, sulaukė miesto vadovų sveikinimų. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, sveikindamas visų kurorto gyventojų vardu, padėkojo G. Oškinytei-Eimanavičienei už jos svarų indėlį į Palangos miesto visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą.
Palangos miesto garbės garbės piliečiui Daniui Puodžiui - kurorto vadovų sveikinimai
"Palangos tilto" redakcija, 2019 10 28 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto garbės pilietis Danius Puodžius pirmadienį, spalio 28 d., minėjo savo 84 -ąjį gimtadienį, ta proga D. Puodžių pasveikino kurorto vadovai – miesto meras Šarūnas Vaitkus, mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas bei mero patarėjas Pranas Žeimys.
Palangos miesto garbės piliečiai Vitalius Bernardas Litvaitis ir Romualdas Budrys pasveikinti gimimo dienos proga
"Palangos tilto" redakcija, 2019 07 26 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto garbės piliečiai Vitalius Bernardas Litvaitis ir Romualdas Budrys kurorto gyventojų vardu pasveikinti gimimo dienos proga. Penktadienį, liepos 26 d., net du Palangos miesto garbės piliečiai – Vitalius Bernardas Litvaitis bei Romualdas Budrys – minėjo savo gimtadienius. Ta proga penktadienį visų palangiškių vardu juos pasveikino Palangos miesto meras...
Malgožatai Omilanovskai įteiktos Palangos miesto garbės regalijos
Rasa GEDVILAITĖ, 2018 09 20 | Rubrika: Miestas
Šeštadienį Palangos miesto garbės pilietės regalijos įteiktos Lenkijos mokslininkei, europinės reikšmės kultūros istorikei, Palangos miesto tyrinėtojai, profesorei, habilituotai daktarei Malgožatai Omilanovskai (Małgorzata Omilanowska). Iškilmingoje ceremonijoje, vykusioje Palangos kurhauze, dalyvavo daug garbių svečių.
Šeštadienį, rugsėjo 15 d., Kurhauzas atvers duris itin iškilmingam renginiui – 17 val. čia vyks Palangos miesto garbės pilietės regalijų įteikimo ceremonija. Regalijos bus įteiktos Lenkijos mokslininkei, europinės reikšmės kultūros istorikei, Palangos miesto istorijos tyrinėtojai, profesorei, habilituotai daktarei Malgožatai Omilanovskai (Małgorzata...
Palangos miesto garbės piliečių sąrašas plečiasi – jame jau ir pirmoji moteris
Rasa GEDVILAITĖ, 2017 04 03 | Rubrika: Miestas
Sekmadienį palangiškiai traukė į Palangos kurhauzą, kur buvo įteiktos Palangos miesto garbės piliečio regalijos žymiai kurorto menininkei Gražinai Oškinytei-Eimanavičienei. Taip pat išdalinta ne viena Palangos miesto vėliava. Šįkart jos atiteko tų daugiabučių namų, kurie jau atnaujinti, atstovams.
Pasveikino naująjį Palangos miesto garbės pilietį J. Brindzą
„Palangos tilto” informacija, 2013 12 02 | Rubrika: Miestas
Palangos vadovai – meras Šarūnas Vaitkus bei vicemeras Saulius Simė – pirmadienį pasveikino naująjį Palangos miesto garbės pilietį Joną Brindzą bei įteikė jam kvietimą dalyvauti gruodžio 14 d. vyksiančioje Kurhauzo atidarymo šventėje. Šio renginio metu J. Brindzai bus įteiktos Palangos miesto garbės piliečio regalijos.
Įteiktos antrojo Garbės piliečio regalijos
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 02 18 | Rubrika: Miestas
Antrojo Palangos miesto Garbės piliečio regalijos vasario penkioliktąją Gintaro muziejaus Židinio menėje įvykusiame iškilmingame ceremoniale įteiktos ilgamečiui Lietuvos dailės muziejaus direktoriui Romualdui Budriui, daug prisidėjusiam kuriant Gintaro muziejų Palangoje, restauruojant šimtametės kurorto bažnyčios istorines, ypatingos vertės relikvijas bei dirbant kitus darbus.