Magnetinės audros veikia ne tik sergančiuosius širdies ligomis

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-01-17
Peržiūrėta
3014
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš kairės: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas A. Martinkėnas ir medicinos mokslų daktaras J. Juškėnas.
Iš kairės: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas A. Martinkėnas ir medicinos mokslų daktaras J. Juškėnas.

Jau nebe pirmus metus kalbama apie magnetinių audrų poveikį žmogaus sveikatai, net pasvarstoma, kad apie artėjančias magnetines audras vertėtų pranešti skelbiant orų prognozes, – tada žmonės galėtų joms pasiruošti. Kas tos magnetinės audros, ar tikrai ir kaip į jas reaguoja žmonės, kalbamės su Palangoje esančio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos instituto vyresniuoju mokslo darbuotoju Arvydu Martinkėnu ir klinikų gydytoju kardiologu, medicinos mokslų daktaru Jonu Juškėnu.

Suaktyvėja kas 11 metų
„Žemė, skirtingai nei kitos planetos, turi unikalią savybę – magnetinį lauką, kuris atlieka žmonijos ir visos gyvosios gamtos apsaugos nuo Saulės radiacijos poveikio funkciją, – apie geomagnetines audras ir kodėl jos kyla prabilo A. Martinkėnas. – Kaip žinia, saulės aktyvumas padidėja maždaug kas 11 metų. Šis laikotarpis – nuo praėjusių metų iki 2013-ųjų pabaigos – yra saulės aktyvumo metas. Paskutinį kartą saulė tokia aktyvi buvo 2001-aisiais. Pikas prasidėjo pernai labai intensyviais energijos ir elektringų dalelių išmetimais, žybsniai, spaudžiantys žemės magnitosferą, stebimi ir dabar“.
Pasak mokslininko, geomagnetinio lauko svyravimas bei kitimas yra labai svarbus. Dideli išmetimai, dideli geomagnetinio lauko sužadinimai sukelia ir geomagnetines audras, kurios būna mažos, vidutinės, didelės ir labai didelės. Tų mažų būna labai daug – į parą net keletas, per metus priskaičiuojama iki pusantro tūkstančio. O vidutinių ir didelių būna gerokai mažiau. Bet būtent jos silpnesniam ar išbalansuotam organizmui turi poveikį.

Turi poveikį
„Mes institute esame atlikę tyrimus, žiūrėjome, kokia geomagnetinių laukų kitimo įtaka ligonių savijautai. Nustatėme, jog dieną prieš geomagnetines audras, jų metu ir dieną po iki 50 proc. padidėja bendras jautrumo orams fonas. Nustatėme, jog ypač sergantieji širdies kraujagyslių ligomis ir turintys širdies nepakankamumą jaučia dažną geomagnetinių audrų poveikį širdies kraujagyslių sistemai“, – pasidalijo tyrimų rezultatais A. Martinkėnas.
„Dar pastebėjom, kad esant giedriems orams – vasarą pavasarį, užėjus anticiklonui – stipriai padaugėja nusiskundimų dėl vadinamųjų meteoreakcijų, – pridūrė mokslininkas. – Tačiau kadangi iš Kaliningrado observatorijos gaudavome kiek pavėluotus duomenis, tik po laiko sužinodavome, kad negalavimai susiję su magnetinėmis audromis. O būdavo, gydytojai nuvažiuoja į Kauną, ir grįžę stebisi: „Kas ten buvo – oras gražiausias, o pilnas kardiologijos skyrius ligonių priguldytas, vos ne ant grindų guli“. Pasižiūrim: taip, pagal gautus duomenis stiprios geomagnetinės audros būta“.

Prognozės nėra tikslios
A. Martinkėnas, naudodamasis atliktais tyrimais, teigia, jog suplanuoti ar suprognozuoti geomagnetinių audrų tolimai ateičiai neįmanoma, kaip ir oro. Pasak jo, galima apytiksliai pateikti prognozę iki 7 dienų, gana tiksliai – trims penkioms dienoms į priekį. O, kaip sakė gydytojas J. Juškėnas, mokslinėje literatūroje minima, jog tiksliausiai magnetines audras galima prognozuoti valandai – tada prognozė yra 95 proc. tikslumo. Prognozuojant dviems paroms, tikslumas krenta iki 50 proc., gi prognozuojant visam mėnesiui duomenys nėra tikslūs.
Tačiau vis dėlto kažkiek orientuotis pagal pateikiamas prognozes esą galima. A. Martinkėnas sakė, jog jis buvo atlikęs tyrimą, iš kurio paaiškėjo, jog medicininės prognozės pildosi 60-65 proc.,
Magnetinės audros padažnėja į žiemos pusę – nuo lapkričio iki kovo mėnesio, o pikas esąs sausį. Šiais metais, kadangi Saulė itin aktyvi, prognozuojama, jog audrų bus iki pat gegužės.
Beje, didžiausios geomagnetinės audros paveikia ir ryšio priemones, ir elektroniką. O 1989-aisiais tokios audros metu didžiojoje dalyje Vakarų Europos šalių buvo sutrikęs net elektros energijos tiekimas.
Grįžtant prie prognozių: J. Juškėnas sakė, jog vienas iš Lietuvos mokslininkų yra minėjęs, kad prognozė sausio mėnesiui esanti nesąmonė. Tačiau vis tiek nurodomos dienos, kada numatomos geomagnetinės audros: sausio 8, 13, 19, 23, 25 ir 28 dienomis.
Gal vertėtų tokias prognozes pateikti kartu su orų prognozėmis? „Kaip kasdien skelbiama, kokia bus oro temperatūra rytoj, taip būtų galima pranešti, ir koks geomagnetinis fonas numatomas: tokią paros prognozę padaryti galima. Ir gal net verta“, – mano pašnekovai.

Paaštrėja širdies ligos
Paklaustas, kaip žmogaus organizmas reaguoja į magnetines audras, J. Juškėnas sakė, jog jų metu tirštėja kraujas, didėja cholesterolio kiekis, todėl lėtėja deguonies apykaita, o į tai ir reaguoja smegenys bei nervų galūnėlės. Pastebima, kad į orų permainas dažniau reaguoja jautrios nervų sistemos žmonės, o įvairiais amžiaus tarpsniais bei esant skirtingoms ligoms šis poveikis vis kitoks.
Kadangi tirštėjant kraujui sutrinka deguonies pristatymas į audinius, pasireiškia migrena, galvos skausmai, nemiga.
„Siaučiančios magnetinės audros itin pavojingos sergantiems išemine širdies liga, hipertenzija bei tais atvejais, kai ligoniai nesustiprėję po miokardo infarkto, po insultų. Pavojingos jos ir turintiems širdies ritmo sutrikimų ypač prieširdžių virpėjimus, bei tiems, kurie turi širdies nepakankamumą – padidėja dusuliai. Be to, padažnėja stenokardiniai skausmai. Todėl, jeigu žinotume, kad rytoj bus magnetinė audra, tiems, kurie turi padidėjusį kraujospūdį, patartina būtų papildomai pasiimti vaistų, kenčiantiems nuo stenokardijos reikėtų turėtų su savimi nitroglicerino. Kadangi saulės blyksnis įvyksta šiandien, bet magnetinė audra iki žemės ateis ryt ar poryt, tai ir vieną dvi dienas prieš ją žmonės pradeda prasčiau jaustis, nes sureaguoja į blyksnį“, – aiškino gydytojas kardiologas.

Nepervargti ir teisingai maitintis
Beje, dar pavojingiau, jei magnetizmo poveikį sustiprina priešpriešinio vėjo keliamas pavojus. Stipriausi vėjai būna esant dideliam saulės aktyvumui, kuris ir suaktyvina žemės magnetizmą. Tada kyla ne tik magnetinės, bet ir vėjo audros.
„Ligoniams, sergantiems išemine širdies liga, yra pavojingas žvarbus šaltas oras ir stiprus vėjas. Jeigu vėjo greitis siekia 10 m/s ir daugiau, arba oro temperatūra krenta žemiau minus dešimties laipsnių, ir ypač jei vėjas priešpriešinis, dar labiau padidėja ligos paaštrėjimo pavojus“, – teigė J. Juškėnas.
Pasak gydytojo, magnetinių audrų metu patartina vengti stresų, sunkaus fizinio darbo – nepervargti, pasistengti gerai išsimiegoti. Taip pat saugant sveikatą derėtų valgyti lengvą maistą – daugiau vaisių, daržovių, neriebios mėsos, rauginto pieno produktų. Vertėtų atsisakyti alkoholio ir cigarečių, gerti raminamąsias vaistažolių arbatas.
„Ir dar: magnetinės audros sukelia nerimą, vidinę įtampą. Todėl raminantieji vaistai neprošal ne tik tiems, kurių nervų sistema itin jautri“, – pastebėjo J. Juškėnas.

Jūsų komentaras:

Julija 2013-01-29 17:57 ([email protected] / IP: 86.100.73.113)
Tikrai vertetu paskelbt apie magnetines audras ir per oru prognozes,o sitie puikus zmones,kaip vyr.mokslu darbuotojas A.Martinkenas ir med.mokslu daktaras J.Juskenas-sventa tiesa raso,kad net pora dienu pries ar po paskelbimo(magnetiniu audru)zmones jaucia(ypatingai,kraujagysliu ligomis,taip pat sergantys isemine sirdies liga),o kad paskelbtu is anksto,tikrai didzioji dalis zmoniu suplanuotu ramiau praleisti tokias dieneles,save daugiau pamyledami:)sveikiau ir zmogui,ramiau ir gydytojams!Aciu Jums uz teisinga informacija...

Taip pat skaitykite

Antradienį, spalio  15 dieną, Palangos trečiojo amžiaus universiteto senjorai pradėjo naujus mokslo metus. 


Daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų nemano, kad jų sveikata yra gera. Tai – vienas prasčiausių rodiklių Europos Sąjungoje (ES). Per pastaruosius tris dešimtmečius Lietuvos sveikatos sistemoje vyko pokyčiai. Nedidelė dalis sveikatos rodiklių pagerėjo, tačiau tebėra nemažai neišspręstų ilgalaikių problemų: išlaidos sveikatai vienam gyventojui yra dvigubai mažesnės už ES vidurkį, trūksta...


Jeigu kiltų idėja Palangoje įkurti Odontologijos fakultetą, jam žvalgytis mokslinių darbuotojų-praktikų toli nereikėtų – DR Odontologijos klinikoje Palangoje nuo šiol dirba jau net du medicinos mokslų daktarai.


Pajūrio sostinėje, Palangoje, duris atvėrė estetinės medicinos klinika „PERFECTUS CLINICA“. Didele dermatologinių, kosmetologinių ir estetinės medicinos procedūrų gausa dabar gali džiaugtis ir pajūrio gyventojai bei svečiai. Plastinės chirurgijos gydytojas Dr. JONAS DRĄSUTIS dalinasi mintimis apie dabar populiariausias pasaulyje estetinės medicinos procedūras. 


Pasak Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės prof. dr. Nataljos Istominos, slaugytojai – tai sveikatos specialistai, su kuriais pacientai užmezga patį glaudžiausią santykį. 


Vakar naujuosius mokslo metus tradiciškai pradėjo Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Gausiai susirinkę studentai į Palangos senosios gimnazijos salę sulaukė daug sveikinimų, o ir patys sveikino vieni kitus. Naujus mokslo metus pradėjo beveik 400 studentų.


Nudžiugau, kad ir sausio antroji, jau po 2015-ųjų sutikties fejerverkų, atgaivino pačią smagiausią mano gyvenime svaigomanijos atmainą – „Neramių kojų sindromą“.


Vakar rytą Lietuvą pasiekė vieno galingiausių Saulės žybsnių „išspjautas“ elektringų dalelių srautas. Jis jau sutrikdė lietuviškų palydovų kelionę į kosmosą, tačiau vertėtų nepamiršti, kad tokių žybsnių sukeliamos geomagnetinės audros itin stipriai veikia mūsų organizmą.


Kilus grėsmingoms sveikatos problemoms – greitoji medicinos pagalba  2

Rimvydas JUODVIRŠIS VšĮ Klaipėdos Greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas, 2013 06 13 | Rubrika: Sveikata

Nuo birželio 3 d. Palangos greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės funkcijas perėmė Klaipėdos GMP stotyje organizuojama apskrities dispečerinė. Todėl Palangos gyventojai turėtų nesistebėti, jei kviečiant GMP atsilieps Klaipėdos miesto GMP stoties dispečeris, kuris valdo ir Palangos brigadas.


Jau nebe pirmus metus kalbama apie magnetinių audrų poveikį žmogaus sveikatai, net pasvarstoma, kad apie artėjančias magnetines audras vertėtų pranešti skelbiant orų prognozes, – tada žmonės galėtų joms pasiruošti. Kas tos magnetinės audros, ar tikrai ir kaip į jas reaguoja žmonės, kalbamės su Palangoje esančio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius