„Litesko“ tiekiamų paslaugų kainos palangiškiams kelia įtarimų

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-09-27
Peržiūrėta
2160
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Akylai skaičiuojantys išlaidas už šildymą, karštą vandenį bei kitas komunalines paslaugas palangiškiai, sunerimo dėl mokesčio už karštą vandenį. Jų tvirtinimu, jiems nesuprantama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta karšto vandens kaina. Pasak daugiabučių namų gyventojų, jų skaičiavimu, už  vieną kubinį metrą vandens vartotojai permoka daugiau kaip tris litus.  Savo ruožtu, įtarimų kelia ne tik karšto vandens kainodara, bet ir taip vadinamo „gyvatuko“ bei numatomo artimiausiame valdžios posėdyje  tvirtinti atsiskaitomųjų karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčiai.

Skirtumas daugiau nei trys litai

Daugiabučių gyventojos, komentuodamos UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ šių metų gegužę įmonės pateiktą informaciją   apie taikomas karšto vandens kainas vartotojams, sakė, kad pagal pateiktą vandens pašildymo kainos struktūrą, jos  paskaičiavo, kiek turėtų mokėti už karštą vandenį. Anot jų, paskaičiuota vieno kubinio metro vandens pašildymo kaina pagal šilumos punktų nuosavybę, kai šilumos punktas priklauso UAB „Litesko“ ir kai kuriems gyventojams.  Teigiama, kad 1 kubiniam metrui karšto vandens paruošti reikia 51 kwh  šilumos energijos. Kaip sakė palangiškės, minėtą skaičių padauginus iš suvartotos šilumos kainos, kuri kas mėnesį kinta, gauname, kad, pavyzdžiui, už šių metų gegužę vieno kubinio metro karšto vandens kaina - 14,14 litų. Tai nurodyta ir bendrovės pateiktoje informacijoje. „Prie šios sumos  pridėjus šalto vandens kainą, siekiančią apie 7 litus, gauname, kad  vienas kubas karšto vandens kainuoja 21,13 Lt su pridėtinės vertės mokesčiu. Tuo tarpu, sąskaitoje nurodyta mokėtina suma – 24,37 Lt. Tad skirtumas tarp paskaičiuotos ir patvirtintos kainos daugiau nei trys litai“,-  aiškino moterys.

Neaišku, kur šuo pakastas

„Nesuprantama kainos skaičiavimo metodika bei kur čia šuo pakastas. Kreiptis į bendrovės „Litesko“ vadovus nėra prasmės, nes gauti konkretaus ir pagrįsto atsakymo nesitikime. Kokios įmonės sąnaudos pateikiamos Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai, tvirtinančiai kas mėnesį kainas, nežinia. Tik mums viena aišku, kad kas mėnesį iš kiekvieno palangiškio už kubinį metrą karšto vandens nuplėšiama daugiau kaip per 3 litus“, - piktinosi miestelėnės.

Kainos didėja

Kaip skelbiama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklalapyje, karšto vandens kainos tvirtinamos kas mėnesį. Tenka pripažinti, kad pastarosios didėja. Jei gegužę palangiškiai  už karštą vandenį mokėjo 24,37 Lt/ kub.m, tai rugpjūtį patvirtinta karšto vandens kaina siekia 25,03 Lt/kub.m. Be to, gyventojos sakė, kad nėra aiškumo dėl paskirstomos šilumos energijos už „gyvatuką“. Anot jų, nėra  įrengto atskiro apskaitos prietaiso, fiksuojančio šilumos kiekį, kurį suvartoja „gyvatukas“. Tad, palangiškių nuomone, šilumininkams suteikta galimybė manipuliuoti bendru šilumos energijos kiekiu ir kainodara.

Pasak jų, erzina ir miesto valdžios pozicija, nes pastaraisiais metais nesiteikiama svarstyti bendrovės „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ kainų už šildymą ir karštą vandenį pagrįstumo. „Komisija šilumos ir karšto vandens kainas nustato vienašališkai. Tad neturint informacijos ir kyla įtarimų “, - kalbėjo palangiškės.

Skaičiuoja pagal patvirtintą metodiką

Kaip „Palangos tiltui“ sakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos laikinai einančios Šilumos skyriaus vedėjos pareigas Rasa Gudzinskaitė,  karšto vandens kaina skaičiuojama pagal patvirtintą metodiką, patikinusi, jog prie išlaidų nepriskiriamos karšto vandens skaitiklių priežiūros bei jų rodmenų tikrinimo sąnaudos. R.Gudzinskaitė patarė, jei kyla neaiškumų, pagal nustatytą tvarką vartotojas gali  kreiptis į komisiją ir gaus išsamų atsakymą raštu.

Beje, bandymas susisiekti su atsakingais kurorto specialistais, galinčiais paaiškinti karšto vandens kainodaros ypatumus, nepavyko. Kurorto savivaldybės Komunalinio skyriaus vyriausioji specialistė Snieguolė Saltonienė atostogauja. Taip pat atostogose ir UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ direktorius Romualdas Jablonskis.

Proga praleista

Pasak miesto savivaldybės tarybos nario, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko Mindaugo Skritulsko, natūralu, kad palangiškiai  nenori būti apgaudinėjami ir siekia išsiaiškinti padėtį.  „Kalbant apie šilumos ar karšto vandens kainas, kas gali paneigti, kad pastarosios neištraukiamos iš po „kilimo‘. Teismas artimiausiame miesto savivaldybės tarybos posėdyje įpareigojo nustatyti net keletą kartų svarstyto ir nepatvirtinto atsiskaitomųjų karšto vandens apskaitos prietaiso aptarnavimo mokesčio. Tačiau teismas nepasisakė ir nenurodė konkretaus dydžio. Nors buvo galimybė apskųsti šią nutartį, tačiau meras Vytautas Stalmokas to nepadarė. Kilusias abejones dėl vieno ar kito teisės akto prieštaravimo galėjo išsklaidyti Konstitucinis teismas. Deja, proga išsiaiškinti – praleista“, - komentavo politikas.

Paradoksali situacija

Anot M.Skritulsko, dėl minėto karšto vandens skaitiklio aptarnavimo mokesčio nustatymo, susiklosčiusią situaciją galįs įvardyti paradoksalia.  „Skaitiklis bus „Litesko“ nuosavybė, o už svetimo turto priežiūrą turės mokėti gyventojai. Svarstant klausimą Ekonomikos ir finansų komitete, pasiūlyta nustatyti mokestį, siekiantį  0,73 centų per mėnesį, nes, opozicijos nuomone, būtų neteisinga reikalauti, kad vartotojas kas mėnesį  apmokėtų apskaitos priemonės įsigijimo kainą bei banko palūkanas.  Reiškia, kad gyventojas turės išpirkti svetimą turtą. Ar bus pritarta tokiam pasiūlytam mokesčio dydžiui, paaiškės artimiausiame miesto savivaldybės tarybos posėdyje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Nors šią vasarą Palangai prireikė mažiau geriamojo vandens negu praėjusiais metais, vandentvarkininkų pajamas sparčiai didina gausėjantys nuolatiniai vartotojai.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbai.


Šį penktadienį Palangą užgrius dar viena ekstremali situacija – dauguma miestelėnų didžiąją dalį dienos neturės ne elektros, nei karšto vandens.


Gegužės 12 d. ir 15 d. laikinai nebus karšto vandens

"Palangos tilto" informacija, 2019 05 11 | Rubrika: Miestas

UAB „Palangos šilumos tinklai“ praneša, kad nuo gegužės 12 d. 24 val. iki gegužės 15 d. 6 val. bus vykdomi magistralinių šilumos tinklų hidrauliniai bandymai, jų metu bus nutrauktas šilumos energijos tiekimas, t. y., nebus tiekiamas karštas vanduo pastatams.  


Rekordiškai ilgas šildymo sezonas sujaukė skaičius gyventojų sąskaitose už šilumą ir karštą vandenį, tačiau, vidutiniškai, palangiškiai ir už šildymą, ir už karštą vandenį 2016–2017 metų šildymo sezoną mokėjo mažiau už 1 kWh. Metų pradžioje prie miesto įmonės „Palangos šilumos tinklai“ vairo stojusi Giedrė...


Dar tik antras mėnuo, kai UAB „Palangos šilumos tinklai“ po 16 metų pertraukos iš privatininko „Litesko“ perėmė jai nuomotą miesto šilumos ūkį, tačiau karšto vandens kaina mieste jau sumažėjo net 30 procentų.


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


Akylai skaičiuojantys išlaidas už šildymą, karštą vandenį bei kitas komunalines paslaugas palangiškiai, sunerimo dėl mokesčio už karštą vandenį. Jų tvirtinimu, jiems nesuprantama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta karšto vandens kaina. Pasak daugiabučių namų gyventojų, jų skaičiavimu, už  vieną kubinį metrą vandens vartotojai permoka daugiau kaip tris...


Vykusiame miesto valdžios posėdyje trečiąjį kartą buvo svarstytas klausimas dėl karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio bei dėl daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros diferencijuotų maksimalių tarifų. Tačiau  sprendimas nepriimtas, nes kelti rankos už naujus mokesčius neišdrįso nei vienas politikas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius