Kurorto paminklosauginis planas – brangi rekomendacija

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-04-10
Peržiūrėta
2368
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vienas svarbiausių kurorto planavimo dokumentų – paminklosauginis planas – dešimtmetį tąsomas po teismus. Dėl šio dokumento teisėtumo ne viename teisme buvo ginčijamasi. Šią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, išnagrinėjęs faktines šio dokumento rengimo, tvirtinimo aplinkybes, paskelbė verdiktą, kad prieš dešimtmetį parengtas M.Ptašek planas yra rekomendacinio pobūdžio ir tai nėra norminis administracinis teisės aktas. Šiuo planu galima vadovautis, bet tai neprivalu.

 

Buvo aišku dar 2004 metais

Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija pažymėjo, kad paminklosauginio plano sprendiniai prieštarauja Palangos miesto generaliniam planui. Taip buvo pasisakyta dar 2004 metais, ir šis dokumentas buvo vertinamas kaip rekomendacinio pobūdžio specialusis planas. Tai buvo ne kartą patvirtinta, nagrinėjant individualią administracinę bylą pirmos instancijos teisme

 

Prokuratūra sustabdė statybas

Bylinėtis dėl miesto paminklosauginio plano teisėtumo pernai pradėjo UAB „Pinus proprius“, gavusi leidimą  buvusio „Jūratės“ baseino vietoje statyti sveikatingumo kompleksą. Tačiau Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą su prašymu panaikinti žemės sklypo detalųjį planą, išduotas  projektavimo sąlygas bei statybos leidimą. Bendrovė šiuos veiksmus apskundė Klaipėdos apygardos administraciniam teismui, kuris 2009 m. spalio 26 d. sprendimu pripažino, kad 1999 metais priimtas miesto savivaldybės Tarybos sprendimas, kuriuo buvo patvirtintas paminklosauginis planavimo dokumentas, negali būti taikomas nuo jo priėmimo dienos.

 

Konstatavo, kad ne norminis aktas

Šis pirmosios instancijos teismo sprendimas apeliacine tvarka buvo apskųstas ir pasiekė Vyriausiąjį administracinį teismą, kuris bylą nagrinėjo iš esmės.

Vyriausiojo administracinio teismo išplėstinė teisėjų kolegija konstatavo, kad Palangos miesto tarybos 1999 m. liepos 29 d. sprendimas Nr.134, kuriuo patvirtintas Palangos miesto centrinės dalies specialusis paminklosauginis planas, neatitinka norminio administracinio akto požymių, todėl jis negali būti pripažintas norminiu administraciniu aktu.

 

Kas yra rekomendacija

Bendrovei „Pinus proprius“ atstovaujantis Kęstutis Navickas „Palangos tiltui“ sakė, kad Vyriausiojo administracinio teismo nutartis dar sykį parodė tai, kad kurorto paminklosauginis planas nėra norminis administracinis teisės aktas, kuriuo privalu vadovautis. „Kas yra rekomendacija? Populiariai šnekant, jei, pavyzdžiui, ateina žmogus įsidarbinti, turėdamas rekomendaciją. Tačiau ta rekomendacija nėra norma, kad privalu jį priimti į darbą. Tas pats pasakytina ir apie šį teritorijų planavimo dokumentą “, - vaizdų palyginimą paminklosauginiam planui pritaikė K.Navickas.

 

Brangus eksperimentas

Tačiau, anot jo, tenka tik apgailestauti, kad tiek laiko teko bylinėtis dėl pareigūnų veiksmų. „Planuojamas statyti objektas yra visuomeninės paskirties. Tad sustabdžius statybas padaryta žala ir kurorto bendruomenei, ir pačiai įmonei. Tačiau apie tai nemąstoma. Vadovaujantis prokurorų logika, vietoje buvusio griozdiško ‚Jūratės“ baseino turėjo atsirasti ne didesnis nei dviejų aukštų statinys su mansarda. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje ir, kaip ten bebūtų, objektas atsiras, nes jis reikalingas Palangai. Kad tokie dalykai nepasikartotų ateityje, manau, kad tiek valstybės tarnautojai, tiek valdininkai, tiek pareigūnai, kurie siekia bylinėtis teismuose, privalo būti pasiruošę. Bendrovė visus duomenis prokuratūrai pateikė seniai. Deja, buvo sugalvotas brangus eksperimentas. Svarbiausia tai, kad eksperimentuota iš valstybės ir mokesčių mokėtojų kišenės“, - konstatavo K.Navickas, pridūręs, kad vėl teks bylinėtis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) spalio 6 dieną neskundžiama nutartimi panaikino šių metų gegužės 8 dienos Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą, kad Aleksandras Jokūbauskas, buvęs Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, atstovaudamas fiziniam asmeniui kaip advokatas, pažeidė iki 2019 metų pabaigos galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo...


Palangos miesto savivaldybė ir toliau intensyviai ruošiasi ateinančiam dešimtmečiui, t.y. rengiamas Palangos miesto strateginės plėtros planas 2021-2030 m. (toliau SPP iki 2030 m.) laikotarpiui. Šis strateginio planavimo dokumentas apibrėš tolimesnes kurorto vystymosi kryptis. Dar pernai atlikti gyventojų ir verslo atstovų tyrimo rezultatai atskleidė, kad Palangos...


Nors paveldą saugojantis planas pašautas, bet jis išliko

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 04 10 | Rubrika: Miestas

Palanga Vyriausiajame administraciniame teisme atlaikė du mūšius dėl svarbiausių miesto teritorinio planavimo dokumentų – Bendrojo ir Specialiojo paminklosauginio plano. Abu šie dokumentai teisme galėjo būti pripažinti negaliojančiais. Jei taip būtų atsitikę, chaotiškai užstatomam kurortui grėsė visiška teritorinio planavimo betvarkė.


Vienas svarbiausių kurorto planavimo dokumentų – paminklosauginis planas – dešimtmetį tąsomas po teismus. Dėl šio dokumento teisėtumo ne viename teisme buvo ginčijamasi. Šią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, išnagrinėjęs faktines šio dokumento rengimo, tvirtinimo aplinkybes, paskelbė verdiktą, kad prieš dešimtmetį parengtas M.Ptašek planas yra rekomendacinio pobūdžio...


Palangos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus parengtame bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarkos plane apibūdinta esama švietimo būklė bei pristatytos raidos prognozės 2010-2014 metams.


Vienas svarbiausių kurorto planavimo dokumentų – paminklosauginis planas – jau ne vienerius metus tąsomas teismuose. Šįsyk Klaipėdos apygardos administracinis teismas nagrinėjo UAB „Pinus proprius“ prašymą ištirti, ar paminklosauginis planas teisėtas. Teismo nustatyta, kad prieš dešimtmetį priimtas miesto Tarybos sprendimas, kuriuo buvo patvirtintas minėtas planavimo dokumentas, negali...


Palangos šilumos ūkio planas – rėmai vartotojams

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Kurorto savivaldybėje pradėtas svarstyti bendrovės „Cowi Baltic“ parengtas specialusis šilumos ūkio planas. Kaip nurodoma aiškinamojoje dalyje, pagrindinis jo tikslas yra tenkinti vartotojų šilumos poreikius mažiausiomis sąnaudomis bei atkreiptas didžiulis dėmesys į poveikį aplinkai.


Paminklosauginis planas – negaliojantis

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 05 20 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs pareiškėjos Elžbietos Nijolės Samuilevičienės skundą, kuriuo prašyta panaikinti Palangos miesto tarybos 1999 metų liepos 29 dienos sprendimą, patvirtinusį Palangos miesto centrinės dalies specialųjį paminklosauginį planą, nusprendė, kad valdžios sprendimas negali būti taikomas nuo jo priėmimo dienos.


Metų pabaigoje patvirtintas Bendrasis miesto planas, pasak laikinai einančio Savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pareigas Svajūno Bradūno, tai dokumentas, numatantis kurorto vystymosi kryptį.


Antradienį Klaipėdos apygardos administraciniame teisme pradėta nagrinėti byla dėl Palangos miesto specialiojo paminklosauginio plano, kurį parengė Marija Ptašek, galiojimo teisėtumo. Aiškintasi, ar minėtas planavimo dokumentas atitiko Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo bei Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymų nuostatas, galiojusias paminklosauginio plano priėmimo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius