Įgyvendinus ES remiamus projektus Gintaro muziejus taps labiau lankomas

Ugnė RAUDYTĖ, 2011-06-07
Peržiūrėta
2261
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Įgyvendinus ES remiamus projektus Gintaro muziejus taps labiau lankomas

Palangoje jau baigtas įgyvendinti Europos Sąjungos projektas „Palangos Gintaro muziejaus reprezentacinių rūmų restauracija ir jų pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams“. Šis projektas yra pirmasis ilgalaikės Palangos gintaro muziejaus plėtros ir Palangos dvaro sodybos rūmų panaudojimo turizmui strategijos įgyvendinimo etapas, kuriuo buvo siekiama atlikti pirmaeilius kultūros paveldo tvarkymo darbus, reikalingus pastato avarinei būklei likviduoti ir lankytojų aptarnavimo kokybei padidini.

 

Restauruotas stogas, pakeisti langai

„Pastatas tikrai buvo avarinės būklės, dabar jis jau yra atnaujintas, restauruotas stogas, pakeisti langai. Paskutinėmis projekto dienomis yra šalinami smulkūs defektai, padaryti darbų metu“,- sakė projekto darbų vadovas, Lietuvos dailės muziejaus vyresnysis muziejininkas istorikas Saulius Striuogaitis.

Šis projektas buvo finansuojamas pagal 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos antrąjį prioritetą „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“. Veiksmų programos prioriteto priemonė yra viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms.

Europos Sąjungos projekto bendra vertė siekė 2 968 482 litų. Projektui išmokėta lėšų - 2 431 357 litų.

„Be Europos Sąjungos pagalbos tikrai nebūtų padaryta tiek daug darbų. Parama labai padės visos Palangos turizmui“,- kalbėjo S. Striuogaitis.

Palangos dvaro sodyba  ir joje įsikūręs Lietuvos Dailės muziejaus padalinys – Palangos Gintaro muziejus, yra nacionalinės reikšmės kultūros paveldo ir turizmo objektas, kurio išskirtinumą lemia jo paveldosauginė vertė, pasaulio mastu unikali gintaro ekspozicija bei jo svarba regiono turizmo produktui.

„Tai – Palangos kurorto „vizitinė kortelė“ ir vienas lankomiausių kultūrinio pažintinio turizmo objektų Lietuvoje. Kita vertus, dabartinė rūmų pastato ir Palangos gintaro muziejaus infrastruktūros būklė neleidžia pilnai išnaudoti ansamblio kultūrinio bei turistinio potencialo ir riboja muziejaus veiklos plėtrą. Pastatas buvo beveik avarinės būklės, lankytojų aptarnavimo infrastruktūra buvo nefunkcionali ir nepakankama, ekspozicijos įranga morališkai pasenusi. Taip pat trūko patalpų bei įrangos šiuolaikiškų kultūrinio turizmo paslaugų teikimui“,- pasakojo S. Striuogaitis.

 

Restauruotos ir vazos

Projekto tikslas buvo modernizuoti ekspoziciją ir įsigyti kultūrinių renginių organizavimui bei lankytojų aptarnavimui reikalingą įrangą. „Gintaro ekspozicijos darbai buvo paskutinį kartą atlikti 1985 metais, todėl dabar atnaujinta įranga galės džiaugtis turistai, nes gintaro ekspozicijai bus skirta daugiau vietos. Bus eksponuojama daugiau gintarų nei iki Europos Sąjungos projekto“,- pasakojo istorikas S. Striuogaitis.

Projekto vadovas minėjo, kad dabar ekspozicijos salės bus erdvesnės ir didesnės, visa ekspozicija yra iškelta į antrąjį Gintaro muziejaus aukštą. Visa ekspozicijos įranga buvo įsigyta konkurso būdu iš čekų. Taip pat ES projekto metu buvo atrestauruota ne maža dalis viduje esančių senovinių elementų. „Buvo atrestauruotos vazos, kurios stovi reprezentacinėse vietose, taip pat restauruoti kartušai“,- pasakojo S. Striuogaitis.

Kartušas yra  dekoratyvinis architektūros ir dailės elementas, puošniai įrėminta skydo pavidalo plokštuma. Anot S. Striuogaičio, jei ne Europos Sąjungos projektas šiaurinio kartušo galbūt ir nebūtų pavykę išsaugoti.

 Projekto metu buvo pakeisti elektros tinklai, lietaus kanalizacija, perdažyti kaminai, gražinti balkiai. „Šiais darbais buvo siekiama likviduoti pastato avarinę būklę“,- teigė S. Striuogaitis.

Taip pat projekto metu buvo siekiama pasiruošti tolimesniems etapams, parengiant rūmų restauracijos ir pritaikymo viešosioms turizmo reikmėms techninį projektą (ilgalaikė plėtros strategija pristatoma investicinio projekto 5 dalyje).

„Visus ES projekto uždavinius labai palengvino prieš keletą metų Vokietijos archyve rasti ir išstudijuoti originalūs rūmų projekto brėžiniai“,- teigė S. Striuogaitis.

 „Atsivėrė daugiau erdvių, būtų pakeista muziejaus spalva į buvusiąją - ji tapo autentišką, buvo sutvarkyti muziejaus tualetai“,- vardijo S. Striuogaitis.

Vyras minėjo, kad muziejus taip pat bus pritaikytas ir lankytojams invalidams. „Dabar nėra tinkamų sąlygų neįgaliesiems invalido vėžimėliuose aplankyti Gintaro muziejaus, todėl kitu ES projektu ši problema turėtų būti išspręsta“,- pasakojo S. Striuogaitis.

Darbų vadovas sakė, kad komunikacijos Palangos Gintaro muziejuje paskutinį kartą buvo pakeistos 1975 metais. „Jos yra nepatikimos, todėl jau yra būtina pakeisti, tačiau šito mes patys už savo pinigus padaryti esame nepajėgūs, todėl ES parama yra ypatingai svarbi Palangos Gintaro muziejui“, - džiaugėsi S. Striuogaitis.

Jis sakė, kad įgyvendinus kitą ES projektą, atnaujinus, visą pastatą, muziejus bus lankomas visus metus. „Tikimasisi, kad muziejus bus populiarus ne tik vasaros sezono metu, tačiau ir kitais metų laikais. Nebus sezoniškumo, kurį mes jautėme iki šiol“,- kalbėjo S. Striuogaitis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos gintaro muziejuje Palangoje atnaujinta ekspozicija „Mūsų gyslomis teka gintaras“. Joje ironiškai žvelgiama į 20 a. suformuotas gintaro ir lietuviškumo sąsajas. 


LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.



Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Penktadienį, balandžio 30 d., duris atvėręs Palangos gintaro muziejus lankytojus pasitiko su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą. Atnaujintoje ir praturtintoje gintaro ekspozicijos salėje, be kitų, pristatomi ir dar niekad lankytojams nerodyti eksponatai, įrengta nauja apšvietimo sistema. Atnaujintą ekspoziciją sudarė...


Lietuvos nacionalinis dailės muziejus nuo balandžio 30 d., penktadienio, kviečia apsilankyti Palangos gintaro muziejuje (Palanga, Vytauto g. 17), kuris lankytojams atveria duris su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą, užkopus reprezentaciniais laiptais nuo didžiojo parterio su fontanu pusės. Muziejaus svečiai pateks į rūmų holą...


Gegužės pradžioje Palangos gintaro muziejus pakvietė į Klasikos sezono pradžios renginius. Klasikos sezonas prasidėjo dailės ir muzikos valanda rūmų Didžiajame salone, kur buvo atidaryta Petro Balčiaus jubiliejinė paroda „Laiko ženklai“, kitą dieną vyko ir kitų renginių. O praėjusį penktadienį palangiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į parodą „Spalvos ir...


Palangos gintaro muziejus šį šeštadienį švenčia 50 metų jubiliejų

LDM Ryšių su visuomene centro inf., 2013 08 01 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus rugpjūčio 3 d., šeštadienį, 17 val. kviečia į Palangos gintaro muziejaus 50 metų jubiliejaus renginius Palangoje (Vytauto g. 17): simbolinį žibinto prie naujojo Gintaro muziejaus įėjimo įžiebimą, susitikimą su Gintaro muziejaus kūrėjais ir puoselėtojais rūmų Didžiajame salone, parodos „Palangos gintaro muziejui – 50“ atidarymą rūmų...


Palangoje jau baigtas įgyvendinti Europos Sąjungos projektas „Palangos Gintaro muziejaus reprezentacinių rūmų restauracija ir jų pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams“. Šis projektas yra pirmasis ilgalaikės Palangos gintaro muziejaus plėtros ir Palangos dvaro sodybos rūmų panaudojimo turizmui strategijos įgyvendinimo etapas, kuriuo buvo siekiama atlikti pirmaeilius...


Palangos gintaro muziejus jau kitų metų gegužės mėnesį lankytojus ims priiminėti atsinaujinęs. finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programai „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“, atliekama reprezentacinių rūmų restauracija ir pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams. Kaip paminėjo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius