Gintariniai meno „vaisiai“

Rasa GEDVILAITĖ, 2009-11-08
Peržiūrėta
1931
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Visi žmonės nori jaustis naudingi ir reikalingi. Ne išimtis ir žmonės su sutrikusia psichika. Jie savyje slepia daug gabumų, kurie jų rankomis realizuoti praskaidrina niūrią kasdienybę. Šiems užsiėmimams plėtoti suteikusi galimybę Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Anė Petrikienė džiaugiasi sulaukusi pagalbos iš Gintaro meistrų gildijos ir jos pirmininkės Airinos Lukoševičienės, kuri mielai ėmėsi bendradarbiauti, skatinant šių likimo nuskriaustų žmonių užimtumą ir jų pilnavertiškumo skiepijimą.

 

Gintaro šiluma

Kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį, kupini naujų idėjų sutrikusios psichikos žmonės skuba į jiems skirtas buvusios rusų mokyklos patalpas, kur pasineria į jiems maloniausią veiklą. Jie piešia, mezga, siuvinėja, klausosi muzikos, žaidžia žaidimus, sportuoja, o nuo šiol turi galimybę prisiliesti ir prie gintaro. Paėmę į rankas A.Lukoševičienės atneštus jau pagamintus dirbinius susibūrimo dalyviai gėrėjosi jų teikiama šiluma. Gintaro meistrų gildijos pirmininkė džiaugėsi pamačiusi, kad jos atnešti paveikslėliai sužadina vaizduotę. Tai paskatino tik dar aktyviau įsitraukti į naudingą veiklą.

 

Vertingos savybės

Gintaro meistrai mielai bendradarbiaudami tiek su mažaisiais ligoniukais, tiek ir šiuo metu su sutrikusios psichikos žmonėmis žino patiriamą gintaro naudą. „Koks jis lengvas, kaip pūkelis“, - stebėjosi vienas iš nuolatinių bendrijos lankytojų, paėmęs į rankas iš gintaro pagamintą rankinę. Pasak A.Lukoševičienės, gintaras turi neabejotinos įtakos žmonių sveikatai, kai kuriuos simptomus jis gali palengvinti. Todėl supažindindama žmones su vertingomis gintaro savybėmis, ji suteikė progą pajusti jo tikrąją vertę. Gintaras stimuliuoja nervų sistemą, stiprina žarnyno ir inkstų veiklą, pasižymi priešstresiniu poveikiu.

 

Noras išbandyti

Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija retai sulaukia tokios pagalbos, kuri leistų plėsti kūrybinę erdvę ir atrasti nauja veikla susižavėjusių bendrijos narių. Finansavimo stygius nesuteikia galimybės pasikviesti pagalbininkų, kurie talkintų mokymuose, skatintų įvairiapusį susidomėjimą. „Atsirado norinčių pinti iš vytelių, tačiau nerandu mokytojo“, - pasakojo A.Petrikienė apie savo globotinių poreikius.

 

Kruopštumo reikalaujantys darbai

Lentynose išdėliotas visas numegztas gyvūnijos pasaulis, ryškiomis spalvomis pasidabinę paveikslai primena apie čia besilankančius žmones. Tyliai, tačiau pasitelkdami savo lakią fantaziją jie išreiškia save ir savo požiūrį į juos supantį pasaulį. „Ryškias spalvas mėgsta šizofrenija sergantys žmonės“, - papasakojo apie sutrikusios psichikos žmonių pasirinkimo ypatumus A.Petrikienė. Šie pasineria į juos raminančią veiklą, pamiršdami apie juos supančius to paties likimo bendrakeleivius. Ypatingo kruopštumo reikalaujantys darbai jiems nesudaro kliūčių baigti pradėtus darbus, todėl smulkūs karoliukai, raštai sugula mezginiuose ir popieriuje.

 

Gresiančios permainos ir pinigų stygius

„Ne visi tokie žmonės išdrįsta ateiti į susiformavusį būrelį, tokie žmonės turi daug baimių. Į juos visuomet žvelgiama kaip į visuomenės atstumtuosius, tokiais jie ir tampa“, - teigė A.Petrikienė. Nuolat besilankančių bendrijoje ir randančių paguodą pirmininkės globoje yra 46 neįgalieji, tačiau užsirašiusių – apie 60. Pasak A.Petrikienės, į tokius susibūrimus susirenka apie dešimt žmonių, kuriems trūksta dėmesio, bendravimo ir galimybės pasidalinti savo menine išmintimi. Pažindama kiekvieną savo globotinį A.Petrikienė žino kiekvieno gyvenimo sąlygas ir materialinę padėtį, todėl jaučia pareigą juos paremti nors ir menka dalimi. Vos išsilaikydami iš finansuojamų pinigų jie stropiai kaupia atsargas, bijodami nežinios prasidėjus naujiesiems metams. „Nuo kitų metų kovo mėnesio net nežinom, kur mus iškels“, - pasiguodė pirmininkė. Porą paskirtų kambarėlių turėdami žmonės privalo jais dalintis ir su kitomis organizacijomis. Bijodama, kad netektų kraustytis į mažesnes patalpas, nei turi dabar, A.Petrikienė jau mąsto, kaip reikės išgabenti visą sukauptą turtą.

 

Neneša pelno

„Niekas tokių žmonių nenori, niekas jų neįsileidžia“, - teigė A.Petrikienė. Pasak jos, reikėtų bendrų namų, kuriuose būtų teikiama reikalinga pagalba, dirbtų reikalingi specialistai, nes šiuo metu tokios galimybės jie neturi. Paklaususi pirmininkė vienos iš savo globotinių, ar ateitų į susibūrimus, jei tektų kraustytis į ligoninės patalpas, išgirdo neigiamą atsakymą, todėl labai svarbus ir tinkamas vietos parinkimas. Tai lemtų daugelio sutrikusios psichikos žmonių „lindimą į kampą“, kuriuo ir taip šie žmonės pasižymi. „Norėtųsi valdžios geranoriško požiūrio į mūsų veiklą. O jiems mes nenaudingi, nes nenešam pelno, bet jie tokios galimybės ir nesuteikia“, - pasakojo pirmininkė. Sulaukusi bendraminčių iš gintaro meistrų gildijos moteris tikisi, kad šis bendradarbiavimas nenutrūks, tuomet būtų galima mąstyti ir apie nors ir menką, tačiau gaunamą pelną iš šių nuoširdžiai sukurtų darbelių. Pasak A.Petrikienės, jie patys imtų jaustis naudingi, jei jų darbo vaisiai būtų eksponuojami, nukeliautų į norinčiųjų paremti šią veiklą žmonių namus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos Respublikos Seimas 2024 m. lapkričio 12 d. pritarė Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkės Monikos Ošmianskienės siūlymui numatyti galimybę valstybės garantuojama teisine pagalba pasinaudoti visiems sunkią negalią turintiems žmonėms, nepriklausomai nuo amžiaus ir pajamų.


Palangos miesto savivaldybės asmenų su negalia gerovės tarybos (toliau - Taryba) nariai rugsėjo 10 d. lankėsi Palangos miesto sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje (toliau - Bendrija), kuri vienija psichikos negalią turinčius asmenis bei jų šeimas.


2021 metais vienam tūkstančiui gyventojų teko 75 psichikos sutrikimai, kai prieš beveik dešimtmetį – 2012 m. – šis rodiklis siekė 49 psichikos sutrikimus tūkstančiui gyventojų.


Pirmoji ponia Diana Nausėdienė antradienį lankėsi Palangos gintaro muziejuje, kur dalyvavo diskusijoje su Stasio Vainiūno meno mokyklos auklėtiniais ir edukacijoje su Palangos sutrikusios psichikos žmonių bendrijos nariais.


Palangos miesto savivaldybės Kontrolės komitetas kai kurias miesto įstaigas „myli“ gerokai labiau  nei kitas. Palangos Senąją gimnaziją kontrolieriai šiais metais jau „šukavo“ tris kartus, o visos mokymo įstaigos veiklos auditą atliks metų pabaigoje. Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas sakė laikraščiui „Palangos tiltas”: „Jaučiamės prisidėję prie gimnazijos atsinaujinimo ir...


Praėjusį šeštadienį į Stintų šventę visus kvietusi Palanga, vaizdžiai kalbant, pati virto į stintų statinę. Įvažiuojant į Palangą driekėsi automobilių eilės, o J. Basanavičiaus gatvėje žmonės knibždėte knibždėjo – vėžlio žingsniu mindžikuojant, šių eilučių autoriui užtruko lygiai pusvalandį įveikti beveik kilometro J. Basanavičiaus gatvę. Tokia spūstis ne...


Palangoje įsikūrusi sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija Palangoje yra tokia maža ir išskirtinė, kad apie jos veiklą retai kuris ir žino. Tačiau joje dirba pasiaukojantys žmonės, nebodami patalpų, kuriuose įsikūrę, avarinės būklės ir dėl to niekam nesiskųsdami.


Palangos miesto savivaldybėje vyko šalies Neįgaliųjų reikalų tarybos išvažiuojamasis posėdis. Posėdyje aktualias problemas aptarė Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos valdybos pirmininkė Algė Nariūnienė ir vadovas Vaidotas Nikžentaitis


Pagal Rytų horoskopą ateinantys Žaliojo medinio arklio metai turėtų būti didingi, sako žirgų sporto treneris Zigmas Šeškas. Su juo prieš kasdienes treniruotes „Zigmo žirgyne“ įvažiuojant į Palangą kalbėjomės apie kasdienybę, ateities planus, bet ir teiravomės: kokie turėtų būti ateinantys metai? „Didingi, nes žirgas iš visų kitų gyvūnų...


Gintariniai meno „vaisiai“

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 11 08 | Rubrika: Miestas

Visi žmonės nori jaustis naudingi ir reikalingi. Ne išimtis ir žmonės su sutrikusia psichika. Jie savyje slepia daug gabumų, kurie jų rankomis realizuoti praskaidrina niūrią kasdienybę. Šiems užsiėmimams plėtoti suteikusi galimybę Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Anė Petrikienė džiaugiasi sulaukusi pagalbos iš Gintaro meistrų gildijos ir jos pirmininkės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius