Eglės Lipinskaitės „Vaikiškame paveikslėlyje“ šilkas prabilo vaiko balsu

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2012-06-14
Peržiūrėta
2087
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Eglės Lipinskaitės „Vaikiškame paveikslėlyje“ šilkas prabilo vaiko balsu

 Nereikia būti psichologu – „sielos ekspertu“, kad, mažumėlę pabendravus su menininke, daug šviesių darbų ne tik Palangai, bet visai Lietuvai paliekančia Egle Lipinskaite atrastum pačią reikšmingiausią ir didžiausią tiesą: ši moteris nemeluotai nuoširdi ir tikra todėl, kad iš jos širdies nė pusvalandžiukui niekur neišėjęs menui paskatinantis, visa kuriantis angeliukas jokios klastos nepažįstančiu Vaiko veidu.


 

Kūrybingumo įkvėpėja – dukrelė

O juk tai yra lemties misija ir dovana, amžinoji gėrio linksniuotė: „VAIKAS, VAIKO, VAIKUI, VAIKĄ, VAIKŲ, VAIKUOSE, VAIKAMS ir... VISIEMS“.

Vaikai... Jie mus visus užkrečia šviesiomis nuotaikomis, kaip ir šis kasdien saulėjantis, vasariškas Palangos birželis.

Kaip gėlėtieji „Šilkinės Eglės“ iš jaunatviškojo mūsų kurorto menininkų sambūrio „Mostas“ darbeliai, nesvarbu, ar tai paveikslas, ar atvirukas, ar šalikutis, ar skarelė.

Pro nemeluotos E.Lipinskaitės sielos dangų abejingai dar niekas nėra praėjęs. Jie puikūs. Jie puošia namus. Bet čia aš neiškentęs atskleisiu maksimalaus, neišsenkančio Eglės, prieš pusmetuką, gruodyje tapusios laiminga mamyte kūrybingumo įkvėpėjos vardą. Tai dukrelė Saulė Marija.

„Tą dieną buvo tradicinė „Mosto“ paroda bibliotekoje ir visi, visi „mostiečiai“, tarsi vienos mūsų šeimos nariai sveikino, džiaugėsi mano laime, net dukrelę Mostyte pavadino... Ir krikštynose bažnyčioje, ačiū, buvo visi mūsiškiai, su gėlėmis ir dovanomis“, – prisimena E. Lipinskaitė.


 

Tau, mano Mamyte,

Pirmieji žodeliai,

Tau, mano geroji,

Manieji darbeliai...


Tau – mano dainelė,

Kuklutė gėlytė

Ir viskas, o viskas

Tau, mano Mamyte!


 

Menininkės, „pradedančios“ mamytės dukrelė Saulė Marija – yra pats didžiausias jos turtas, talentingiausias paveikslas, kurio spalvos neišbluks iki paskutinio saulėlydžio.

Beje, menininkė birželio 25-ąją vėl neabejotinai susilauks sveikintojų savojo 40-mečio proga. Mes su „Palangos tilto“ redakcijos kolektyvu ir skaitytojais irgi vienijamės su nuoširdžiausiais gyvenimo kūrybai skatinančiais linkėjimais.

Smagu, kad Baltijos jūra puikiai kalba ne tik žemaičių – aukštaičių, bet ir literatūriškiausia Jono Jablonskio žemės Suvalkijos tarme.


 

Eglę dailei paruošė Marijampolė

Toks gal suvalkiečių „tautinis bruožas“: visų pirma parenk save sveikatingai egzistencijai po šia mus visus amžiumi pranoksiančia Saule. Nepamiršk ekonomikos. Būk taupus, ūkiškas, nepamiršk laiku ir skaniai pavalgyti, nes be sotaus ir sveiko kūno nebus ir jokios sielos poezijos“.

E. Lipinskaitė irgi sutinka su dabar dažnai kartojama realia tiesa, jog šiais laikais meniškos jausenos asmenybėms nėra finansiškai lengva, turi visaip laviruoti, norėdamas kurti, išlikti savimi, tam reikia didelės valios, kantrybės. „Kūrėjo dvasinį užsispyrimą prilyginčiau net kalnakasių darbui. Aš kiaurą parą visais metų laikais paskendusi kūrybiniame procese. Nuo mažumės. Man tiktai spalvas dėliot. Visais laikais tapiau. Baigiau Marijampolės dailės mokyklą. Jūs nežinote, kokie nuostabūs buvo ten „mano menus“ supratę, kūrybai skatinę patys kuriantys dėstytojai, sutuoktiniai Violeta ir Jonas Juodzevičiai! Panašiai Palangoje esu dėkinga ir šiandien vertingų patarimų negailintiems geranoriškiems „Mosto“ vadovams Nijolei ir Juozui Griušiams“, – švento Antano dieną salone kalbėjo E. Lipinskaitė.

Kasdienybė pripažįsta tik konkretumą. Kasdienybė dažniau linkusi skaičiuoti, o „finansų rinka“, žinia, poezijai ir kūrybai ant šilkų, ir ant bet ko yra, kaip šiandien jauni skeptikai tartų ne tik abejinga, bet ir iš viso „dzin, trava“, „babkių duok ir stabdyk bazarą, staras!...“ Štai todėl būtina maksimaliai dirbti, dirbti, dirbti, nes... Tik skausmas augina sielą: atradus tik tai, kas gilu, pamilus net tai, kas nemiela ugninėj aistroj dilgėlių“.

„Nereikia nusiminti, – pataria ir „Šilkinė Eglė“, – juk po lietaus balose dar ilgai spindi vaivorykštė, kad spalvos nepaliktų žmonių širdžių. Be emocijų nėra spalvų“, – šventai teisingus žodžius kartoja Šiauliuose, dar tuomečiame Pedagoginiame institute pradinio mokymo ir dailės pedagogės diplomą gavusi E. Lipinskaitė.


 

Menui neabejingi ir tėveliai

Palangos miesto Sodų gatvės gyventoja, laiminga Saulės Marijos mama Eglė gražiai atsiliepia ir apie savo tėvelius: „Mano tėtis Juozas Lipinskas, kiek prisimenu, buvo labai tikslus, bet taip pat, gerbdamas Lietuvos valstybės istoriją dar iš „Šapokos enciklopedijos“ pieštuku preciziškai nupiešė Vytauto Didžiojo atvaizdą. Knygoms, kultūriniam švietimui visada tikrai pritaria ir pati sielai atgaivos susiranda mama – Irena Julija. Aš tai knygų „rijikė“ ir šiandien. Brolis Genius Eugenijus yra užkietėjęs žvejys.

Mes visi labai pamilome Palangą. Dievinu Birutės parką. Pernai su „Mosto“ šeima pakiliai dalyvavome kūrybos plenere, skirtame parko kūrėjo E. F. Andrė atminimui. O jūra – ką ir kalbėti, tai mano vaikystės svajonė: nespėjau gimt, bet jau prašiau mane į jūrą įleist“.


 

Iš kur jos galybė imas?

Prieš jūrą kepurę nusiimu,

Einu ir einu vis tenai,

Kur akmenys – su sparnais.


Gyvenimas neatsitolina –

Mums jūra sparnus paskolina,

Kelionei jėgų įduoda

Ir niekad draugų neišduoda.


Prie jūros nebūna baugu –

Žaibuojant, nei štormų bangų ...

Gražuolė smėlynų kelnaitėm!

Mes kalbinam jūrą savaitėm.


 

Ji dar prisiminė ir plenerus su „mostiečiais“. Jai patiko kurti Plateliuose, bet ypač – Latvijoje, Jūrmalcieme, kur gyvuoju pasauliu ir tavimi kvėpuoja „Dviorė erdvė“ tarp jūros ir dangaus, kur ir gal po šiai dienai irgi šalia tebevaikšto A. de Sent Egziuperi „Mažasis princas“, visų klausdamas: „Ar jau viską, žmogau, geriausia sukūrei savo draugui ir savo šeimai?“

Tačiau Eglutė jau nerimastingai žvilgčioja pro „Mosto“ meno salono langą, – „ar tik namuose dar neverkia dukrelė, o gal ji jau išalko?“

Pabandykim suprasti, o ką gi sapnelyje mamai – „Šilkinei Eglei“ bando pasakyti jos Saulė Marija?

Kad atrastume gėles

Davė Dievas kojeles.


Akelės parodo

Pasaulį, kaip Sodą.


Jis mane pamėgo,

Kur noriu, ten bėgu.


Dar apibėgiosiu,

Kur akimis reikės, –

Mama, tau pamosiu,

Kol smagi juokies.

 

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime".

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiomis dienomis socialinius tinklus apskriejo vaiko paėmimo iš motinos vaizdo įrašas. Nors nepilnamečio paėmimo operacijos vaizdai internete išplito tik dabar, aiškėja, kad veiksmai vykdyti prieš maždaug kelis mėnesius. 


Vaikus auginantiems tėvams 2018-ieji atnešė naujovių – nuo sausio 1 d. įsigaliojus naujai išmokų vaikams įstatymo redakcijai, kiekvienam vaikui skiriama universali 30 eurų išmoka. Kurorto gyventojai, turintys teisę į vadinamuosius vaiko pinigus, Palangos miesto savivaldybės Socialinės rūpybos skyriui turi pateikti prašymą. Tačiau, siekiant išvengti...


„Palangos tiltui“ pavyko pašnekinti dar vieną mamą, iš kurios vaikas neseniai buvo atimtas Palangos miesto savivaldybės socialinių darbuotojų iniciatyva. Laima (vardas pakeistas, vardas ir pavardė redakcijai žinomi) įsitikinusi, kad išlietas jos pyktis socialinėms darbuotojoms ir išsakyti jos žodžiai, kad pakels prieš save ir savo vaiką ranką...


Kai nebeliko nieko: „vilko vaiko“ likimas

Rasa GEDVILAITĖ, 2017 08 24 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje iki kitos savaitės dar eksponuojama visą vasarą veikusi kilnojama paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“. Joje atskleidžiama, ką teko ištverti suniokotoje po Antrojo pasaulinio karo Rytų Prūsijoje likusiems dešimtims tūkstančių beglobių vaikų, kokie likimai jų laukė....


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybėje į bendrą pasitarimą susirinkusių institucijų, atsakingų už vaiko teisių užtikrinimą Palangoje, atstovai aptarė platesnio bendradarbiavimo galimybes bei būdus, padėsiančius labiau rūpintis mažaisiais kurorto gyventojais.


Artėjant vienai iš pačių gražiausių pavasario švenčių – Motinos dienai – mintys skrieja pas mamas. Būti motina – neabejotinai prasmingas ir pasiaukojimo reikalaujantis kelias, tačiau džiaugsmo ir ašarų kiekvienai mamai Dievulis atseikėja skirtingai. Vienintelė palangiškės Inos Sudimtienės dukra Danielė – ypatingas vaikas. Nors supantį...


Nereikia būti psichologu – „sielos ekspertu“, kad, mažumėlę pabendravus su menininke, daug šviesių darbų ne tik Palangai, bet visai Lietuvai paliekančia Egle Lipinskaite atrastum pačią reikšmingiausią ir didžiausią tiesą: ši moteris nemeluotai nuoširdi ir tikra todėl, kad iš jos širdies nė pusvalandžiukui niekur neišėjęs...


Dauguma mokinių mokosi, stengiasi, bet ar kiekvienas iš jų susimąsto apie galimybę tapti „Lietuvos tūkstantmečio vaiku“? Tikriausiai ne. Tačiau Palangos senosios gimnazijos 10 a klasės mokinys Andrius Kleiva nusprendė užpildyti anketą internete, todėl dabar šešiolikmetis turi dėl ko pasidžiaugti. Šis gimnazistas užėmė antrą vietą žinių viktorinos...


Palangiškės vargai dėl „vaiko pinigų“

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 24 | Rubrika: Miestas

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi palangiškė ir skundėsi, jog Socialinės rūpybos skyriuje jai nepavykę išsiaiškinti situacijos dėl taip vadinamos „vaiko pinigų“ išmokos gavimo. Moters teigimu, ji kreipėsi į skyrių su prašymu dėl tų nelemtų 52 litų. Anot jos, skyriaus specialistė paaiškino, kad pinigai bus skirti ne nuo rugsėjo mėnesio, kaip nurodyta prašyme, o taip, kaip numato įstatymas.


Finansinis nuosmukis atsiliepė ir „vaiko pinigams“

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 21 | Rubrika: Miestas

Finansinis nuosmukis palietė ir taip įvardijamus „vaiko pinigus“. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, jog nuo š.m.kovo 1 dienos visi vaikai iki 3 – jų metų gaus išmokas, nepriklausomai nuo šeimos pajamų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius