Dantų implantacija ir jos raida
Dantų atkūrimo galimybių šiandien turime tikrai nemažai, tačiau tuomet, kai tenka atkurti prarastus dantis, dažniausiai yra taikoma implantacija, kuri padeda pasiekti iš tiesų puikių rezultatų. Implantai nėra labai senas išradimas, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad anksčiau dantų atstatymo galimybės nebuvo aktualios. Ilgus metus buvo ieškoma dantų atkūrimo būdų, kurie pasižymėtų pakankamai dideliu efektyvumu, tačiau tik praėjusio amžiaus antrojoje pusėje pavyko atrasti tinkamą metodą. Pasidomėkime, kokie dantų atkūrimo metodai buvo taikomi anksčiau – pažadame, kad kai kas jus tikrai nustebins.
Kinų eksperimentai
Manoma, kad dantų implantacijos srityje pirmieji pradėjo eksperimentuoti kinai, kurie prieš 4000 metų pradėjo taikyti tikrai neįprastus metodus. Natūralu, kad tuo metu dar nebuvo išrastos medžiagos, galinčios padėti sėkmingai atkurti dantis, taigi, kinai tam naudojo bambuko gabalėlius. Turbūt nereikia net sakyti, kad toks „implantavimo“ metodas tikrai nebuvo efektyvus, tačiau būtent tai galime vadinti implantacijos pradžia.
Senovės egiptiečių taikyti metodai
Maždaug prieš 3000 metų dantų implantavimą bandė taikyti ir senovės egiptiečiai. Šios procedūros atlikimui jie naudojo ne augalus, bet tauriuosius metalus, kurie buvo įspaudžiami į žandikaulį. Tokie dantų „implantai“ laikėsi kiek stabiliau nei bambukas, be to, taurieji metalai yra kur kas atsparesni deformacijai.
Kiti neįprasti dantų atkūrimo metodai
Prieš 1000-2000 metų buvo tikrai daug eksperimentuota: dantų praradimas tikrai nėra retas reiškinys, todėl buvo ieškoma tokių medžiagų, kurios padėtų pakeisti iškritusius dantis. Tam buvo pasitelkiamos jūros kriauklės, gyvūnų ar kitų žmonių dantys (žinoma, svetimi dantys kėlė daugiau problemų nei davė naudos...) Stebina tai, kad jūros kriauklės pakankamai gerai suaugdavo su žandikaulio kaulu, tačiau kriauklės yra ganėtinai lengvai pažeidžiamos, tad toks sprendimas nebuvo pats geriausias.
Šiuolaikinių implantų pirmtakai
Devynioliktojo amžiaus pabaigoje grupelė mokslininkų eksperimentavo su platina ir porcelianu. Jų sukurti dantų implantai buvo ganėtinai patvarūs ir estetiški, tačiau jie labai dažnai buvo atmetami, todėl toks sprendimas nebuvo pakankamai efektyvus. Laimei, mokslininkai nesustojo eksperimentuoti, ir praėjus dar vienam šimtmečiui jau buvo galima džiaugtis kur kas geresniais rezultatais. 1983 metais JAV buvo patvirtintas titaninių implantų naudojimas, kurių atmetimo tikimybė yra labai nedidelė.
Šiandien dantų implantacija yra taikoma įvairiose pasaulio šalyse, ir Lietuva taip pat nėra išimtis. Visuomet svarbu pasirūpinti, kad implantavimas būtų atliekamas profesionaliai, todėl klinikos pasirinkimui vertėtų skirti pakankamai dėmesio. Daugiau informacijos apie dantų implantavimą rasite čia: dantugydytojas.lt/paslaugos/dantu-implantacija/
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Gydytoja odontologė pasakoja, kaip vyksta ir kiek trunka dantų atkūrimas
2024 12 12 | Rubrika: Miestas
Dantų pažeidimą ar praradimą gali lemti įvairios priežastys – traumos, laiku negydomas ėduonis, periodonto ligos, žalingi įpročiai, netinkama burnos ertmės priežiūra ar tiesiog bėgantis laikas.
3 dažniausios dantų netekimo priežastys – kaip jų išvengti?
2024 10 25 | Rubrika: Miestas
Dantų netekimas yra problema, su kuria susiduria daugybė žmonių, nepriklausomai nuo amžiaus. Tai gali ne tik neigiamai paveikti pasitikėjimą savimi, bet ir sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip sąkandžio sutrikimai.
Dantų implantavimas privačioje klinikoje
2024 10 03 | Rubrika: Miestas
Dantų implantavimas yra labai greitai atliekama ir saugi procedūra, kuri šiuolaikinėje odontologijoje yra laikoma viena efektyviausių siekiant atkurti prarastus dantis ar net ištisą dantų eilę.
Patikimas ir ekonomiškas visų prarastų dantų atkūrimas – vos ant dvejų implantų
2024 09 11 | Rubrika: Miestas
Tyrimų duomenimis, kas trečias vyresnio amžiaus žmogus yra netekęs daugumos arba visų dantų. Didžioji dalis jų iki šiol renkasi paprasčiausią prarastų dantų atkūrimo būdą – išimamus protezus.
Rūkymo įtaka burnos higienai
2024 07 18 | Rubrika: Miestas
Daugelis gerai žino, kad rūkymas neretai lemia geltoną dantų atspalvį. Tačiau kai kuriems tai tikrai nėra priežastis šio žalingo įpročio atsikratyti.
Šventosios jūrų uosto bei žuvininkystės plėtra domėjosi svečiai iš Briuselio
2023 09 04 | Rubrika: Miestas
Ketvirtadienį (rugpjūčio 31 d.) Palangos miesto savivaldybėje svečiams iš Briuselio buvo pristatyta Šventosios jūrų uosto rekonstrukcijos ir įveiklinimo raida.
Kodėl reikia profilaktiškai lankytis pas odontologą?
2022 08 25 | Rubrika: Miestas
Prevencinę dantų priežiūrą galime apibrėžti kaip pastangas užkirsti kelią burnos sveikatos problemoms, tokioms kaip dantų ėduonis, dantenų ligos ar emalio erozija.
Dovilė Tamoševičiūtė: „Šiandienos protezavimas – nebe dantys stiklinėje, o dantų restauracija“
Rengėjai, 2022 05 19 | Rubrika: Sveikata
„Man visuomet didžiausia paslaptis buvo žmogaus kūnas, – sako Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC, poliklinikos) gydytoja odontologė Dovilė Tamoševičiūtė, nuo vaikystės žinojusi savo gyvenimo kelio kryptį ir jau vienuolikti metai praktikuojanti dantų protezavimą. – Save įsivaizdavau vilkinčią tik baltą kaip sniegas medicininę aprangą“.
Dantų implantacija ir jos raida
2020 09 21 | Rubrika: Sveikata
Dantų atkūrimo galimybių šiandien turime tikrai nemažai, tačiau tuomet, kai tenka atkurti prarastus dantis, dažniausiai yra taikoma implantacija, kuri padeda pasiekti iš tiesų puikių rezultatų. Implantai nėra labai senas išradimas, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad anksčiau dantų atstatymo galimybės nebuvo aktualios. Ilgus metus buvo ieškoma dantų atkūrimo...
Profesionali burnos higiena. Kas tai?
2018 11 08 | Rubrika: Sveikata
Gydytoja odontologė pataria rūpintis savo burnos ertmės higiena savarankiškai bei pasitelkiant profesionalų siūlomas paslaugas. Daugelis žmonių klausia: ,,Profesionali burnos higiena. Kas tai? Kam to reikia?“. Taigi, profesionali burnos higiena – tai gydymo įstaigoje atliekama dantų paviršių nuvalymo procedūra, kurios metu naudojant rankinius instrumentus bei...