Gelbėtojų vasara: 63 skendimai, du skenduoliai, savižudė

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-09-19
Peržiūrėta
2171
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gelbėtojų vasara: 63 skendimai, du skenduoliai, savižudė

Lietinga vasara Palangos gelbėtojams buvo geriausia pagalbininkė, bet bėdų vandeny – ir paplūdimyje – netrūko. Gelbėjimo sezoną baigę gelbėtojai skaičiuoja ne tik dešimtis iš vandens gniaužtų ištrauktų poilsiautojų, bet ir konstatuoja liūdnąją statistiką – jūra šią vasarą pasiglemžė gyvybes. „Geriausia visų nelaimių prevencija paplūdimyje būtų uždrausti bet kokią prekybą alkoholiu paplūdimio paviljonuose. Žinau, kad vien tokia mintimi sulauksiu pajūrio verslininkų nemalonės“, – sako dešimtąjį sezoną Palangoje baigęs kurorto gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas, atsakęs į „Palangos tilto“ klausimus.
– Gerbiamas Jonai, kokia buvo vasara gelbėtojams? O jums – dešimtasis sezonas Palangos pajūryje?
– Išties, šis sezonas gelbėtojams buvo ypatingas dėl orų. Kaip sakau juokaudamas, vasara pasibaigė dar jai neprasidėjus. Kalendorinė vasara baigėsi, bet karščiu alsuojančių dienų tebuvo nedaug. Tokios lietingos vasaros per mano dešimt metų čia, Palangoje, nebuvo. Tačiau tai nereiškia, kad gelbėtojai nieko neveikė: jūrai siautėjant, teko ne vieną drąsuolį išgriebti iš vandens ar, dažniau, raginti eiti į krantą.
– Kiek buvo registruota skendimų?
– Šiemet Šventojoje buvo registruoti 28 skendimai, Palangoje – 35. Du žmonės nuskendo nakties metu, kuomet, žinia, nebudi gelbėtojai. Vienas iš skenduolių – Lenkijos pilietis, jis nuskendo prie tilto. Jo artimieji aiškino, kad jis ryte, apie 6 valandą, nuėjo maudytis plevėsuojant raudonai, maudynes draudžiančiai, vėliavai. Vyro lavonas buvo aptiktas tos pačios dienos 11 valandą. Žinia, mes darbą pradedame nuo 9 valandos.
Kitu atveju, tauragiškė, atvykusi su dukra iš Kauno, nuėjo viena maudytis trečią valandą nakties.
– Matyt, tai buvo savižudybė?
– Taip, tai buvo savižudybės atvejis... Gelbėtojų keturženklis telefonas po 20 valandos buvo išjungtas, nes turime ribotas lėšas. Esu įsitikinęs, kad gelbėtojų telefonas turi veikti kur kas ilgiau. Kitąmet, tikiu, jis veiks ilgiau, nes dėl to derėjomės ir su gelbėjimo paslaugos užsakovu, miesto savivaldybe...
Liūdna, kad pačioje sezono pabaigoje Šventosios paplūdimyje mirė 93 metų močiutė. Teismo medicinos ekspertų teigimu, ji nenuskendo, o mirė. Suklupo ant kranto, galva buvo rasta vandenyje. Gavę pranešimą, įvykio vietoje atsiradome per dvi minutes, bet, deja, pagelbėti jau negalėjome. Mūsų postas nuo mirusios moters buvo per 900 metrų.
– Užtat rugsėjis – kaip reta gražus, ir paplūdimyje saule ir jūra mėgaujasi nemažai poilsiautojų, nors gelbėtojai savo darbą jau baigė rugsėjo 16-ąją. Ar nereikėtų gelbėtojų sezono tokiu atveju pratęsti? O jį baigti pagal faktines gamtos sąlygas?
– Išties, mintis labai gera. Jeigu galėčiau aš spręsti, gelbėtojus pliaže laikyčiau iki rugsėjo pabaigos. Bent jau svarbiausiuose postuose – centrinėje gelbėjimo stotyje, prie tilto, Šventojoje, dar vienoje ir kitoje vietose.
Nesutikčiau, kad mus gali pakeisti, pavyzdžiui, ugniagesiai gelbėtojai. Pavyzdžiui, į minėtąjį įvykį Šventojoje jie atvyko per 25 minutes. Mūsų reagavimo laikas tokiu atveju – 2 minutės. Įvykus nelaimei, reagavimo laikas yra kritinis dalykas – išgelbėsime žmogaus gyvybę ar ne?
– Kokius savo pageidavimus miesto savivaldybei išsakytumėte kitam sezonui?
– Turiu vieną didelį norą: kad paplūdimyje būtų kuo daugiau informacinių ženklų apie gresiančius pavojus paplūdimyje, alkoholio vartojimo, šunų vedžiojimo taip pat, bendras tvarkos ir švaros taisykles. Ir įeinant į pliažus, ir ant persirengimo kabinų.
Norėčiau, kad viduryje pliažo stovėtų vienas ar keli tam skirti informaciniai stendai. Dalis žmonių, deja, dabar nepastebi įspėjančiųjų ženklų arba jų neretai išties yra mažai mūsų paplūdimyje.
Technologijų amžiuje, matyt, galima svajoti, kad visiems, įvažiuojantiesiems į Palangą, susitarus su mobilaus ryšio operatoriais, būtų išsiunčiamos trumpos informacinės žinutės-priminimai, ką galima daryti ir ko ne Palangos paplūdimyje...
Išties, tokią mintį aš brandinu, ir jau ne vienerius metus. Būtų galima tokiu būdu informuoti apie vėliavų spalvų reikšmes, paplūdimio taisykles ir panašiai. Tiesą pasakius, esu dėl to jau kalbėjęsis su mobilaus ryšio tiekėjais.
– Ką jie sako?
– Jie klausia, kas už tai mokės? Kol kas lieka neatsakyta į šį klausimą, bet, tokią idėją pavertus realybe, turėtumėme visi labai didelę naudą – ir miestas, ir gelbėtojų tarnyba... Tiesa, kyla klausimas, kaip būtų su užsieniečiais. Bet išeitį galima rasti – į nelietuviškus numerius išsiuntus pranešimus anglų kalba, pavyzdžiui.
– Ar žinote, kiek, gelbėtojams iškvietus policiją, vasarą buvo surašyta ATPK pažeidimų dėl taisyklių paplūdimyje pažeidimų?
– Tokių atvejų buvo 42. Dėl įvairių pažeidimų – dėl šunų, alkoholio, dėl nelegalios prekybos ir panašiai. Pernai tokių atvejų buvo 70. Pastebėjau, kad kiekvienais metais tokių nuobaudų mažėja. Vadinasi, žmonės tampa labiau sąmoningi.
– Kokią pagalbą gavote iš naudojamo drono (skraidyklės)?
– Turėjome du dronus šiemet – vieną Šventojoje, o kitą čia, Palangoje. Jų pagalba gelbėtojams buvo didelė. Ją parodo mūsų registracijos žurnalas, kuris būtent ir atskleidžia, kada ir kokiais atvejais buvo naudojami dronai. Šią vasarą abu dronai atliko 70 skrydžių. Dažniausiai jie buvo pakeliami į orą tokiais atvejais: apžiūrėti pakrantės duobes, taip pat ieškoti pasiklydusių vaikų. Iš penkių pasiklydusių vaikų tris suradome būtent su skraidyklių pagalba.
– Parvažiavęs į savo ūkį, turbūt ne vieną valandą praleisite prie interneto, domėdamasis, kokias naujausias gelbėjimo technologijas taiko didžiausi pasaulio kurortai...
– Taip, tam skirsiu ne vieną valandą, nes tai, ką darau, yra mano aistra.
Džiaugiuosi, kad šiemet įsteigėme Lietuvos profesionalių gelbėtojų vandenyje federaciją. Aš buvau išrinktas jos prezidentu. Be Palangos gelbėtojų jai dar priklauso kiti du klubai. Dar šį rugsėjį įstosime į Europos Sąjungos profesionalių gelbėtojų vandenyje federaciją. O kitas žingsnis – pasaulinė tokia federacija. Kai tapsime jos nariu, atsivers keliai į tarptautines varžybas, mokymus, o taip pat, tikiu, ir į finansavimą. Tikiu, kad į Palangą gerosios mūsų patirties pasisemti atvažiuos ir vokiečiai, ir olandai ar net australai. Tokie mūsų siekiai. Manau, kad būdami tarptautinių federacijų nariais, inicijuosime kai kurių gelbėjimo funkcijos taisyklių pakeitimus.
– Ką turite omenyje?
– Kalbu apie gelbėjimo programos atnaujinimą. Ji, be kitų dalykų, reguliuoja, kaip skęstantįjį reikia gelbėti. Mano nuomone, gelbėjimui reikia labiau panaudoti vandens motociklus, o ne gelbėtojus-plaukikus. Tam būtų numatyta ir naujų technologijų – tų pačių nepilotuojamų skraidyklių – didesnis panaudojimas ir panašiai. Jau ne viename pasaulio kurorte dronai mėto į bėdą pakliuvusiems žmonėms gelbėjimo ratus. Tokie dronai galėtų – ir turėtų – atsirasti ir mūsų Palangoje, nors jie kainuoja labai nepigiai.
– Kiek būtent?
– Palyginimui, kaip trys ar keturi keturračiai, tokių kainų mes kol kas „neįkandame“. Bet mes judame link to.
– Mažiau nei už mėnesio – Seimo rinkimai. Ar reikėtų, jūsų nuomone, griežtinti kai kurias administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) nuostatas, kurios aktualios jums teikiant gelbėjimo paslaugą? Beje, kai kurie ATPK pakeitimai jau buvo priimti būtent jums pasiūlius juos.
– Aš, pirmiausia, tikiu žmonių sąmoningumu. Baudos po jų sugriežtinimo – nuo 60 iki 500 eurų – gan nemažos, tiesą pasakius. Kas iš to, jeigu padidinsi baudą iki 1000 eurų, o žmogus neturi pinigų? Tokiam piliečiui antstoliai padarys labai didelių problemų gyvenime, bet ar toks žmogus taps sąmoningesnis ir elgsis paplūdimyje kitąmet atsakingiau? Aš abejoju tuo.
– Gal derėtų inicijuoti jums miesto Tarybai sprendimo projektą, kad paplūdimyje dirbantys verslininkai kažkuria procento dalimi nuo savo gautų pajamų prisidėtų būtent prie paplūdimio infrastruktūros gerinimo, taip pat ir gelbėjimo funkcijos išlaikymo?
– Sunku pasakyti, esu tik gelbėtojas. Kiekviena priemonė, kuri padėtų siekti jūsų išvardintų tikslų, yra svarstytina. Jeigu būtų mano valia, aš apskritai uždrausčiau paplūdimyje prekiauti alkoholiu. Absoliučiai. Taip sakau nepaisant fakto, kad mūsų „Vandens motociklų klubas“ yra laimėjęs dvi konkursines vietas – turi paviljonus paplūdimyje. Aš pats seniai jau negeriu. Bet ne tame esmė. Nėra gerai, kai žmogus prisigeria baro pliaže, nors taisyklės kategoriškai draudžia rodymąsi neblaiviam paplūdimyje. Tokių prieštaravimų negali būti. Žinoma, jeigu Taryba ryžtųsi tokiam sprendimui, užsitraukčiau ne vieno verslininko nemalonę, bet toks sprendimas padėtų drastiškai sumažinti nelaimių skaičių paplūdimyje.

Jūsų komentaras:

Louis Good 2019-03-16 18:21 ([email protected] / IP: 94.242.228.207)
Mes, „PAY DAY“ paskolos, siūlome paskolas 5 proc. Palūkanų normoms visiems mūsų klientams visame pasaulyje, mes esame 100 proc. Garantuota paskolų bendrovė, galinti pristatyti tai, ką pažadame savo klientams. Su pasiekimais, kuriuos mes turime, galime užtikrinti, kad jūs gaunate geriausią mūsų paslaugų kokybę, didžiuojamės galėdami pasakyti, kad mes padedame šimtams tūkstančių žmonių, kurie negali gauti pagalbos bet kurioje šalies vietoje. Susisiekite su mumis šiandien: paydayloanscc@gmail .com Kaip įgaliotasis Finansinių paslaugų teikėjas, turintis daugelį metų finansinių paslaugų sektoriuje, siūlome įvairius sprendimus ir naudą, kuri skirta patenkinti mūsų klientų poreikius. Tai apima dviejų paskolų sprendimų pasirinkimą - iki 850 000 $ grynųjų pinigų! Skolos konsolidavimas Paskolos Namibijoje Iki $ 2,000,000 siūlomos paskolos Namibijoje juodajam sąrašui Iki 950 000 JAV dolerių siūlome „Fast & Instant Cash Loans“ iki 350 000 JAV dolerių. Mes siūlome paskolas su kreditine čekiu ir ne Itc čekiais Iki 780 000 JAV dolerių pasiūlymo Prašyti skubaus konsolidavimo ir asmeninės paskolos Iki 580 000 JAV dolerių siūlome asmeninių paskolų konsolidavimo paskolas, juodąjį sąrašą ir blogą kreditą. Mes esame gerai registruoti paskolų skolintojai, padėsime Jums finansinius poreikius. Mes padėjome klientams per pastaruosius 9 metus ir turėdami savo žinias bei patirtį galime garantuoti teigiamus rezultatus. Mes gausime jūsų patvirtintą paskolą neperdavę jūsų dokumentų įvairiems finansų paslaugų teikėjams, pavyzdžiui, kitoms įmonėms, nes tai neigiamai veikia tik jūsų kredito reitingą. Taigi, kad efektyviausia paslauga suteiktų mums skambutį arba rašykite mums: ([email protected]) Susisiekite su mumis šiandien. El. Paštas: [email protected] WhatsApp, text arba skambinkite: +27786771515

Taip pat skaitykite

Gegužės 28 d., 13 val., prie Palangos centrinės gelbėjimo stoties (Žvejų g. 2A, Palanga), vyks akcija „Saugi mano vasara“! 


Palangos gelbėtojų postuose jau pasirodė viešąją tvarką prižiūrintis policijos pareigūnai. 


Praėjusiame miesto Tarybos posėdyje Tarybos narys Eugenijus Simutis net keliskart pasiūlė aktyviojo kurortinio sezono metu atsisakyti naktinio gelbėtojų budėjimo paplūdimiuose, o už sutaupytas lėšas pastatyti stadioną. Toks visuomeninio rinkimų komiteto „Palangiškiai“ pirmininko siūlymas neliko nepastebėtas kurorto mero Šarūno Vaitkaus.


Poilsiautojų saugumas paplūdimiuose – vienas iš svarbiausių tikslų, keliamų pajūrio kurorte Palangoje. Tuo tikslu, be kitų priemonių, didelis dėmesys skiriamas gelbėtojų profesionalumui ir kvalifikacijai kelti. Viena iš tokių priemonių – rugsėjo 29 d. Neringoje vykę bendri tarptautiniai mokymai, skirti tobulinti gelbėjimo operacijose dalyvaujančiųjų gebėjimus bei pasidalinti patirtimi...


Pagal sutartį su Savivaldybe, jau gegužės 15-ąją Palangos paplūdimiuose pradės dirbti paplūdinio gelbėtojai. „Tam ruošiamės tarsi nieko nebūtų įvykę. Komandą turime. Laukiame nurodymų iš Palangos miesto Savivaldybės ir Visuomenės sveikatos centro,“ – „Palangos tiltui“ antradienį sakė Jonas Pirožnikas, Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas, kuriam...


Lietinga vasara Palangos gelbėtojams buvo geriausia pagalbininkė, bet bėdų vandeny – ir paplūdimyje – netrūko. Gelbėjimo sezoną baigę gelbėtojai skaičiuoja ne tik dešimtis iš vandens gniaužtų ištrauktų poilsiautojų, bet ir konstatuoja liūdnąją statistiką – jūra šią vasarą pasiglemžė gyvybes. „Geriausia visų nelaimių prevencija paplūdimyje...


Su visais atsisveikinanti vasara nedžiugino gerais, saulėtais orais nei Palangos verslininkų, nei poilsiautojų. Liepa ir rugpjūtis buvo drėgni ir lietingi. Tik ir tebuvo girdėti: „Tokios šaltos vasaros dar nėra buvę!“ Bet ar yra pagrindo taip dūsauti? Meteorologai sako, kad ši vasara kuo nors kitokia nebuvo. „Ji buvo normali, tipiškai lietuviška...


Žiemą Jonas Pirožnikas – ūkininkas ir medžiotojas, vasarą – Palangos gelbėtojų stoties vadovas, jos veidas. Ši vasara Jonui Palangoje – septintoji. Daugiau kaip 20 kilometrų nuo Šventosios iki Nemirsetos nutįsusiame paplūdimyje jis „ganys“ apie 60 gelbėtojų ir margą tūkstantinę poilsiautojų armiją. J. Pirožnikas mielai sutiko atsakyti į...


Birželio 11 d., 14 val., 14-18 metų jaunuoliai kviečiami atvykti prie Palangos gelbėjimo stoties, kur vyks mokymai „Būk saugus vandenyje. Pirmoji pagalba skęstančiajam“. Metodinę pagalbą suteiks bei su pagrindinėmis taisyklėmis mokymų dalyvius supažindins Palangos gelbėtojų stoties darbuotojai.


Atostogaujantis vicemeras – gelbėtojų glėbyje

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 19 | Rubrika: Miestas

Palangoje vasara – pats darbymetis. Kai miestą užplūsta minios poilsiautojų, smagiai leidžiančių laiką kurorte, valdžios vyrams galvoje nebe darbai. Atrodo, nieko blogo, jei miesto valdžia nori atostogų vasarą. Juk jie – irgi žmonės, ir jiems norisi pasilepinti prie jūros. Pagundoms neatsispyrė ir  aukštas Palangos valdininkas – mero pavaduotojas Rimantas Garolis. Mero Vytauto...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius