Garbus amžius - ne kliūtis įsitraukti į skaitmeninį pasaulį

Palangos tiltas, 2023-05-22
Peržiūrėta
1545
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuvykę į Suomiją, aplankėme Jyväskylän Summer University, kuriame, be kitų veiklų, veikia ir pirmasis Suomijoje įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas (TAU).
Nuvykę į Suomiją, aplankėme Jyväskylän Summer University, kuriame, be kitų veiklų, veikia ir pirmasis Suomijoje įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas (TAU).

Norėti ir mokėti naudotis technologijomis, reiškia būti pasiryžusiems mokytis visą gyvenimą.

 

Palangos švietimo pagalbos tarnyba jau daugiau kaip dešimtmetį kuruoja Palangos Trečiojo amžiaus universiteto (Palangos TAU) veiklas. Bendraudami su senjorais, akivaizdžiai matome, kaip staiga prasidėjusi sparti skaitmeninė pertvarka pakeitė visuomenę ir kokį poveikį ji padarė vyresniojo amžiaus žmonių kasdieniniam gyvenimui. Padidėjo nelygybė tarp tų asmenų, kurie turi ir geba naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir tų, kurie tokios galimybės neturi. Todėl išsikėlėme sau tikslą – motyvuoti ir įgalinti Palangos TAU senjorus naudotis skaitmeninėmis technologijomis, kad kuo daugiau jų galėtų dalyvauti Palangos TAU organizuojamose nuotolinėse veiklose ir taip pat panaudoti įgytus IKT įgūdžius kitose gyvenimo srityse.

Šiam tikslui pasiekti įgyvendinome Erasmus+  KA122-ADU projektą „IKT gebėjimų stiprinimas motyvuojant įsitraukti į skaitmeninį pasaulį”. Palangos švietimo pagalbos tarnybos darbuotojai tobulino kompetencijas senjorų skaitmeninių įgūdžių mokymo, mokymosi procesų organizavimo ir dalyvių motyvavimo srityse. 

Kursai Graikijoje ir patirtis iš Suomijos

Kursų Graikijoje metu pakėlėme kvalifikaciją mokymo medžiagos rengimo ir mokymų vedimo naudojant skaitmenines technologijas srityje, sužinojome kaip identifikuoti įvairias technologines priemones ir mokymosi aplinkas bei suprasti jų ypatybes, kaip efektyviai taikyti programų ir mokymosi medžiagos atrankos kriterijus, taip pat kaip kurti ir įgyvendinti mokymosi programas bei parengti mokymo medžiagą naudojat IKT, patobulinome anglų kalbos komunikacinius įgūdžius. Užsimezgė ryšiai su kitais kursų dalyviais, atvykusiais iš Lietuvos, Turkijos ir Austrijos.

Nuvykę į Suomiją, aplankėme Jyväskylän Summer University, kuriame, be kitų veiklų, veikia ir pirmasis Suomijoje įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas (TAU).

Vizito metu susitikome su Jyväskylän TAU veiklų organizatoriais, apsilankėme paskaitoje senjorams, apžiūrėjome Jyväskylän universiteto fakultetų, bibliotekos erdves, kuriomis, kartu su universiteto studentais, naudojasi ir senjorai. Taip pat aplankėme Jyväskylän miesto biblioteką, kuri nustebino įvairios paskirties erdvių gausa. Ten, be mums jau įprastų bibliotekos erdvių, pamatėme sales šokiams, sportui, kabinetus kalbų mokymuisi, siuvyklą, medžio dirbtuves ir pan. Kiekviename kabinete mus pasitiko „mokytojai“. Tai nėra erdvės tik užimtumui organizuoti, bet jose yra kryptingai mokomasi naujų įgūdžių ir visomis šiomis erdvėmis aktyviai naudojasi visi miestiečiai.

Jyväskylän TAU veiklų organizatoriai pasidalino patirtimi, kaip motyvuoti senjorus naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir kaip organizuoti veiklas, susijusias su senjorų skaitmeninių įgūdžių mokymu - pristatė mums Jyväskylän TAU konsultavimo informacinių technologijų klausimais modelį, kuriame aktyviai dalyvauja ir patys TAU senjorai. Su keliais senjorais-konsultantais susitikome ir mes, išsiaiškinome kaip veikia šis modelis ir manome, kad tokią sistemą būtų galima sukurti ir Palangos TAU.

Žavėjomės suomių nuoširdumu, šiltu priėmimu, senjorų aktyvumu ir savanoryste.

Po vizitų Graikijoje ir Suomijoje parengėme skaitmeninių įgūdžių tobulinimo programas pradedantiesiems ir pažengusiems senjorams, pagal kurias vedėme mokymus Palangos TAU dalyviams. Taip pat organizavome individualias konsultacijas, kaip naudotis Zoom programėle.

Nuotolinis susitikimas ir paskaita senjorams

Į projekto veiklas įtraukėme ir nuotolinį susitikimą. Pabendravome su Čekijos organizacija „Život+“. Ši organizacija vienija senjorus ir žmones su negalia, jų artimuosius ir draugus, profesionalus bei ekspertus ir užtikrina socialinių paslaugų prieinamumą ir tokių žmonių įtrauktį į visuomeninį gyvenimą. Šiuo metu kartu su partneriais jie baigia įgyvendinti Erasmus+ KA2 strateginių partnerysčių projektą „Promoting ICT knowledge for the elderly people” (www.ict4elders.eu). Šio projekto tikslai ir veiklos labai siejasi su mūsų Tarnybos įgyvendinamu Erasmus+ projektu. Organizacijos „Život+“ atstovas Zdeněk Vyhnis pristatė jų įgyvendinamą projektą, vykdomas veiklas, parengtą metodinę medžiagą. Susitikimo metu aptarėme kaip motyvuoti senjorus naudotis skaitmeninėmis technologijomis, kaip organizuoti veiklas susijusias su senjorų skaitmeninių įgūdžių ugdymu, kokius metodus, priemones geriau naudoti mokant vyresniojo amžiaus suaugusiuosius.

Taip pat labai džiaugiamės, kad šio Erasmus+ projekto dėka galėjome organizuoti nuotolinę paskaitą apie senjorų gyvenimą ir veiklas Prancūzijoje. Paskaitą „Senjorai Prancūzijoje – aktyvi visuomenės dalis“ mums skaitė Sorbonos universiteto dėstytoja dr. Giedrė Cibulskaitė – Veršinskienė. Sužinojome kaip organizuojamos veiklos Paryžiuje senjorams, kokio tipo Trečiojo amžiaus universitetai veikia Prancūzijoje, kokia gausi siūlomų veiklų įvairovė. Smagu buvo išgirsti, kad senjorai ten yra labai aktyvūs, be dalyvavimo įvairiose savivaldos organizuojamose veiklose, patys buriasi į asociacijas ir veikia. Taip pat yra aktyviai įsitraukę į skaitmeninį pasaulį – deklaruoja savo pajamas, jungiasi į įvairias nuotolines, jiems organizuojamas paskaitas ir veiklas.

Smagu, kad šią nuotolinę paskaitą išklausė ne tik mūsų darbuotojai, bet ir Palangos TAU senjorai, tarp kurių buvo ir visai neseniai išmokusių naudotis Zoom programėle.

 

Autorė – dr. Lina Urbanavičiūtė, Palangos švietimo pagalbos tarnybos metodininkė, projekto koordinatorė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos senosios gimnazijos mokiniai sausio 27 d. vyko į Vilnių, kur dalyvavo Nacionaliniame geografinių žinių konkurse „Pažink Lietuvą ir pasaulį“, vykusiame tarptautinės turizmo parodos „ADVENTUR 2024“ metu.


Keletą pastarųjų dešimtmečių vyksta spartus pasaulio skaitmeninimas, o pažanga dirbtinio intelekto, duomenų analitikos, debesų kompiuterijos, daiktų interneto ir daugelyje kitų sričių vystosi neįtikėtinu greičiu.


Palangos švietimo pagalbos tarnyba jau daugiau kaip dešimtmetį kuruoja Palangos Trečiojo amžiaus universiteto (Palangos TAU) veiklas.


Sausio 15-ąją Klaipėdos dramos teatre vyko renginys „Klaipėda – Lietuvos vartai į pasaulį 1923“.


Šiemet liepos 6-ąją, Lietuvos Valstybės dieną, „Tautiška giesmė aplink pasaulį” nuskambės jau keturioliktąjį kartą. 


Unikali beveik dviejų šimtų eksponatų paroda „Pajūrio akmens amžius“ Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje netrukus bus uždaryta. Kviečiame suskubti tuos, kurie nespėjo joje apsilankyti, o apsilankiusius – sugrįžti į parodos uždarymo renginius.


Koronoviruso pandemija ir ją lydėjęs karantinas nebuvo kliūtis dviem Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos mokytojoms – Saulei Paulikienei ir Raimondai Baltmiškei – siekti daugiau profesinių žinių ir kelti savo kvalifikaciją. Tačiau šįkart abi pedagogės tai padarė nuotoliniu būdu. Ponia Saulė tokiu būdu birželio 18-19 dienomis dalyvavo Italijoje tarptautinėje...


Palangos Caritas kviečia savanorius įsitraukti į veiklą.


Kasmet Palangos miesto savivaldybė kviečia organizacijas teikti socialinių projektų paraiškas skelbiamam konkursui. Šiais metais sulaukta keturių paraiškų. Socialinių projektų atrankos komisijai įvertinus visas gautas paraiškas, buvo nuspręsta savivaldybės biudžeto lėšomis prisidėti prie visų keturių projektų įgyvendinimo.


Didelė buriuotojų komanda, dar pernai užsibrėžusi tikslą su žinia apie Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį apiplaukti visą pasaulį, jau kirto finišo tiesiąją. Liepos 6-ąją į Klaipėdą grįš paskutinė komanda. Du komandos nariai, jau sudalyvavę plaukime ketvirtadienį apsilankė Palangoje, „Baltijos“ vidurinėje mokykloje.  


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius