Europos Sąjungos lėšomis gelbėjamos krizių ištiktos moterys

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-07-25
Peržiūrėta
2364
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Europos Sąjungos lėšomis gelbėjamos krizių ištiktos moterys

Klaipėdoje atsirasiantis naujas Moterų krizių centras, padės nukentėjusioms nuo smurto, prekybos žmonėmis ir prostitucijos moterims. Į centrą galės kreiptis ne tik Klaipėdos, bet ir Palangos bei Kretingos moterys. Klaipėdos miesto savivaldybė, siekdama pasinaudoti  2007 – 2013 m. ES struktūrinių fondų parama, tikisi tokį centrą įsteigti jau kitąmet.

 

Padeda Europos Sąjungos finansavimas

 

Šių namų atsiradimas pradėtas organizuoti dar 2007 metais, tačiau tik dabar prieita prie realaus projekto įgyvendinimo. Moterų krizių centro statyba atsieis daugiau nei du milijonus litų. „Tiksli suma dar nėra aiški, nes nesame sudarę tikslios sąmatos. Milijoną litų tikimės gauti iš 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų (2007 – 2013 m. periodu Lietuvą pasieks 23 mlrd. litų lėšų iš ES struktūrinių fondų. Pagrindinis struktūrinės paramos tikslas – sumažinti Lietuvos atotrūkį nuo senųjų ES narių ir iki 2015 metų jas pasivyti tiek ekonominės, tiek socialinės gerovės prasme ir pan.)“, - teigė Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė.

Anos jos, likusias lėšas bus bandoma pritraukti ir iš privačių struktūrų.

Paklausta, ar centre pagalbą ras ir palangiškės, vedėja sakė: „Jeigu jūsų miesto valdžia skirs finansavimą, tuomet pagalbą teiksime ir Palangos miesto gyventojoms. Žinoma, mes norime padėti visoms moterims, kurioms reikalinga pagalba“.

 

Padės įvairiais atvejais

 

Klaipėdos apskrityje veikia net trys pagalbos moterims centrai, tačiau jie teikia tik konsultacinio pobūdžio paslaugas.

Naujasis Moterų krizių centras padės joms visapusiškai: organizuos psichologinę pagalbą, ugdys socialinius įgūdžius, teiks ugdymo ir mokymo paslaugas, darbo terapijos paslaugas, teiks asmeninės higienos ir priežiūros, asmens sveikatos priežiūros paslaugas, laisvalaikio organizavimo, maisto paruošimo, dienos globos bei užimtumo paslaugas.

Pastaruoju metu nelaimės ištiktų moterų ypatingai padaugėjo, todėl naujasis centras yra reikalingas. Moteris slegia ne tik smurtas šeimoje, patiriama prievarta, bet ir į neviltį vedantys ekonominio sunkmečio padariniai – bedarbystė, maži atlyginimai.

„Dar šią vasarą planuojame statybas greta Klaipėdos sveikatos priežiūros centro. Centre bus įrengti 8 kambariai, talpinantys iki 18 moterų su vaikais. Moterims bus sudaryta galimybė gyventi įprastą gyvenimą, pačioms gamintis maistą”, - „Palangos tiltui“ sakė A. Liesytė.

 

Centras bus labai reikalingas

 

Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras gyvuoja jau aštuonerius metus. Buvusi centro vadovė Dalia Puidokienė „Palangos tiltui“ pasakojo, jog moterų krizių centrai yra gyvybiškai reikalingi: „Mūsų noras padėti moterims, vaikams, kartais net vyrams, yra didesnis nei mūsų galimybės. Visa problema slypi finansavime - centro darbuotojai kartais dirba lyg savanoriai, be atlyginimo“.

Paklausta, ar socialinės ir psichologinės pagalbos centras, apsiims globoti ir naująjį Moterų krizių centrą, buvusi vadovė patikino, jog ne: „Pačioje pradžioje, kuomet savivaldybė numatė steigti Moterų krizių centrą, norėjome bendradarbiauti. Dar 2007 m. vykome į Lenkiją, kurioje danų kompanija „Espersen” įrengė tokį centrą moterims. Tačiau mūsų centro ir savivaldybės derybos nutrūko. Visą būsimo Moterų krizių centro veiklą organizuoja savivaldybė. Esu informuota, jog šią įstaigą norima padaryti biudžetine“.

Kad centras yra reikalingas liudija ir faktas, jog jame yra moterų, kurios gyvena centre jau ne vienerius metus: „Moterys dažniausiai apsistoja iki trijų dienų, tačiau turime ir pastovių gyventojų. Padedame kiek galime, konsultuojame tiek teisiniais klausimais, tiek tarpininkaujame teismuose, padedame įsidarbinti, konsultuojame medicininiais klausimais. Praėjusiais metais centre apsilankė 7 – 8 tūkst. moterų. Centre teturime 6 lovas, tačiau esame apgyvendinę ir 16 žmonių vienu metu. Norime padėti visoms, todėl tikime, jog ir naujasis Moterų krizių centras bus veiksmingas, padės nuskriaustoms moterims rasti savo kelią, atgauti dvasinę ramybę“, - pasakojo D. Puidokienė.

 

Palanga laukia savo Krizių centro

 

Palanga jau šių metų pabaigoje laukia savo Krizių centro prie Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento. Europos Sąjunga projektui Palangoje skyrė 1 mln. Lt paramą, miesto Taryba – 200 tūkst. Lt. Palangos miesto socialinių paslaugų tarnybos vadovas Romualdas Valantinas laikraštį patikino, jog pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinėmis lėšomis, be kita ko, bus įrengti du butai: „Miesto savivaldybė yra parengusi konkursą Krizės centro statybai, kuris bus atviras tik Palangos miesto gyventojams. Planuojame įrengti porą butų, kuriuose galės apsistoti ne vien tik smurtą šeimoje patyrusios moterys, bet ir po nelaimingų atsitikimų namų netekusios šeimos. Paklausa tokio centro – didžiulė. Skambina ir patys gyventojai, ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai prašydami mūsų pagalbos, tačiau neturėdavome ką šiems atsakyti. Dabar galiu drąsiai teigti, jog toks centras, Palangoje artimiausiu metu tikrai bus“.

R. Valantinas džiaugiasi Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų parama. „Be Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos būtume negalėję imtis tokio projekto įgyvendinimo, kuris labai reikalingas“, - sako R. Valantinas.

Statistika sako, kad Lietuvoje net 43 procentai moterų patiria vyro fizinį, psichologinį ar lytinį smurtą. Moterų krizių centrai yra bemaž vienintelė pagalba užklupus tokiai nelaimei, Lietuvoje jų yra 29. Informacinė ir psichologinė pagalba taip pat yra teikiama telefonu ar elektroniniu paštu.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos vyrų paplūdimys šiemet tapo šiek tiek didesnis, tačiau tai nereiškia, kad jame galės voliotis daugiau vyrų. Atvirkščiai – šiuo paplūdimio ruožu pradėjo naudotis į bendrą pliažą nebetelpančios moterys ir vaikai. 


Geros žinios: teritorijos Kretingos gatvėje įveiklinimo darbai tęsiasi, metų pabaigoje turėtų prasidėti ir naujos statybos. Tokia žinia penktadienį, balandžio 7 d., pasidalino Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Džiaugiuosi, kad statytojai, kurie įgyvendino naujosios Palangos autobusų stoties ir prekybos centro prie jo projektą, tęsia savo sumanymą imtis teritorijos prie autobusų stoties...


Kovo 24 d. (penktadieniį) 17 val. Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje – naujos I. Gudauskienės knygos „Biblijos vyrai ir moterys kryžkelėse“ pristatymas. 



Kretingos miesto gyventojų į specialius konteinerius sunešama tekstilė nuo penktadienio keliauja į aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ tekstilės rūšiavimo centrą Vilniuje.


Unikalioje vietoje – pušynų apsuptyje ir visai šalia jūros esanti „Auska“ bei jai priskirta teritorija bus panaudota sveikatinimo ir socialinėms reikmėms, nusprendė Palangos miesto savivaldybė.


Palangos miesto socialinių paslaugų centras (Klaipėdos pl. 76, Palanga), įgyvendindamas projektą „Socialinių paslaugų plėtra ir veiklos sąlygų gerinimas Palangos m. socialinių paslaugų tarnyboje“, nuo 2016 m. sausio 4 d. pradėjo teikti intensyvios krizių įveikimo pagalbos, laikino apnakvindinimo, psichosocialinės pagalbos paslaugas.


Klaipėdoje atsirasiantis naujas Moterų krizių centras, padės nukentėjusioms nuo smurto, prekybos žmonėmis ir prostitucijos moterims. Į centrą galės kreiptis ne tik Klaipėdos, bet ir Palangos bei Kretingos moterys. Klaipėdos miesto savivaldybė, siekdama pasinaudoti  2007 – 2013 m. ES struktūrinių fondų parama, tikisi tokį centrą įsteigti jau kitąmet.


Palangoje pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Techninės dokumentacijos parengimas Palangos miesto Kęstučio gatvės rekonstrukcijos darbams“, kurio finansavimas siekia 66 711 litų.


Palangoje pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Poilsio namų rekonstrukcija pritaikant turizmo poreikiams“, kuriuo siekiama sukurti ekonomiškai stiprų ir konkurencingą visus metus veikiantį turizmo objektą, teikiantį kompleksines apgyvendinimo, maitinimo ir kitas paslaugas bei kuriantį aukštą pridedamąją vertę.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius