Elenos Grudzinskaitės personalinė paroda „Persekiojančios trukmės. Vietos“

Palangos tiltas, 2023-03-15
Peržiūrėta
1501
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Elenos Grudzinskaitės personalinė paroda „Persekiojančios trukmės. Vietos“

Savo meninėje praktikoje menininkė grafikė Elena Grudzinskaitė analizuoja individo ir teritorijos bei jį supančios aplinkos santykį, erdvės ir laiko parametrų ribiškumą ir trapumą, žmogaus įtaką aplinkos fiziniams pokyčiams, landšafto sampratos „levitaciją“ tarp kultūros ir natūros, tikrovės ir fikcijos. Kuriami darbai, dažnai įgauna transformuoto, sintezuoto landšafto, peizažo pavidalą,- tai tarsi kondensatas reakcijų į supančią fizinę, socialinę, kultūrinę aplinką, mintys, svarstymai, vidinės diskusijos, įgavusios vizualiąją išraišką. Tradicinių ir šiuolaikinių grafikos technikų naudojimas darbo procese virsta priemone analizuoti platesnius kontekstus, paviršius ir už jų slypinčias prasmes.

Parodoje Persekiojančios trukmės. Vietos menininkė Elena Grudzinskaitė pristato 2014-2023 metais kurtus kūrinius, kuriuos visus jungia vienas aiškus bendras bruožas - kraštovaizdžio tyrinėjimai.

Pastaraisiais metais pasitelkdama kūrybines priemones ir metodikas autorė aiškinasi kasdienio monotoniško/rutiniško peizažo sąvoką,– ką galima įvardinti peizažu plačiąja fundamentine prasme, ir kaip tuo pačiu peizažu gali patapti iš aplinkos surinktų trumpalaikių situacijų fragmentai bei jų dariniai, gerokai nutolę nuo įprastinės kraštovaizdžio sampratos. Kaip keičiasi mus supančio peizažo suvokimas, jį perkėlus į kitą kultūrinį ar socialinį kontekstą.

Parodoje regimi kūriniai, kuriuose atpažįstami žmogaus / gyventojo / klajotojo / keliautojo kasdienoje periferiniu žvilgsniu pagaunami monotoniški vaizdiniai, buitiniai objektai, situacijos, peizažo elementai, dažnai esantys šalikelėje ar tik pašonėje, rutinoje: praeinami, apeinami, pereinami, praleidžiami, tačiau tuo pačiu kuriantys nepagražintos čia ir dabar esančios tikrovės terpę.

Parodoje pristatoma fotopolimero graviūrų serija „Šalutinis”, 2022 m.,, sukurta iš sukauptos laikinai miesto teritorijose skirtingų industrinių ar socialinių aplinkybių atvejais atsiradusių įvairių medžiagų supiltų kalnų, kalvelių, kupstelių, „dirbtinių” kalnų vaizdų kolekcijos. Ekspozicijoje serija auditorijai pateikiama kaip galimybė apmąstyti žmogaus santykį su jį supančia aplinka, kiek objektų laikinumo momentas veikia estetinę kraštovaizdžio jauseną ir kokius kaitos rezultatus pranašauja nuolat žmogaus vykdomi aplinkos transformacijos procesai.

Kinetinio objekto „Mono-tik” video įrašo versija bei fotopolimero graviūrų serija „Iškarpos” 2022-2023 m.– daugiau nei 20-ties metrų ilgio koliažas, sulipdytas iš 20-ties tūkstančių fotografijų fragmentų iš menininkės vienerių metų eigoje fiksuotų fotografijų archyvo, parodoje pristatomas kaip artimosios aplinkos regimybės sintezė, laiko tėkmę, įvykius, nutikimus ir rutiną absorbuojantis sunkiai apčiuopiamos asmeninės teritorijos kraštovaizdis.

Bei parodoje sutinkami didelio formato sausos adatos raižiniai „Dirbtiniai landšaftai. Rekonstrukcijos“, 2015-2016 m.,- tai grafiškai atvaizduotos žemės paviršiaus vietovės, kurios buvo naudojamos kinematografijoje kitų planetų kraštovaizdžio, paralelinio pasaulio įspūdžiui sukurti.

Elena Grudzinskaitė (gimė 1987 m. gyvena ir kuria Vilniuje) 2012 m. baigė Grafikos magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, nuo 2015 m. dirba lektore VDA Grafikos katedroje. Nuo 2010 m. dalyvauja vietinės ir tarptautinės reikšmės meno projektuose, surengė 7 personalines parodas, intensyviai dalyvauja tarptautinėse grafikos ir vizualaus meno parodose, bienalėse ir trienalėse, kuruoja parodas ir organizuoja grafikos meno sklaidos projektus.

Organizatorius Antano Mončio namai-muziejus

Partneris Palangos miesto savivaldybė

Rėmėjas Vilniaus dailės akademija

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo spalio 2 d. Antano Mončio meno muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) veiks Gyčio Skudžinsko personalinė paroda „Trys versijos“.


2024 m. kovo 7 d. – balandžio 6 d., Antano Mončio meno muziejuje pristatoma personalinė Gabrielės Aleksės tapybos paroda – „Vanduo ir akmuo“.


Rugpjūčio 1 – 31 dienomis Palangos viešosios bibliotekos interneto skaitykloje eksponuojama klaipėdietės tapytojos Redos Palevičiutės  personalinė tapybos darbų paroda „Akimirkos prieš užmiegant 2“. 


Savo meninėje praktikoje menininkė grafikė Elena Grudzinskaitė analizuoja individo ir teritorijos bei jį supančios aplinkos santykį, erdvės ir laiko parametrų ribiškumą ir trapumą, žmogaus įtaką aplinkos fiziniams pokyčiams, landšafto sampratos „levitaciją“ tarp kultūros ir natūros, tikrovės ir fikcijos.


Liepos 25–30 d. Jono Šliūpo muziejus jau antrą kartą surengs unikalią stovyklą – kūrybines istorijų pasakojimo dirbtuves 11–14 metų paaugliams „Mažosios istorijos“. 


Agnė Sedleckė (g. 1991) vaizduojamuoju menu domisi nuo devynerių metų, kai pradėjo lankyti Vievio meno mokyklos dailės skyrių. Puikus ryšys su mokytojais, suteikta kūrybos laisvė paskatino toliau gilintis į menus. 


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


„Ramybėje“ – tapybos paroda „Kintanti Tapati“

„Palangos tilto“, „Ramybės“ inf., 2013 06 10 | Rubrika: Kultūra

Ketvirtadienį jaukioje „Ramybės“ galerijoje ne mažiaus jaukiai ir šiltai atidaryta personalinė dailininkės Monikos Furmanavičiūtės tapybos paroda „Kintanti Tapati“.


Bibliotekoje – tapytojo Prano Griušio paroda

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 07 26 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Palangos viešojoje bibliotekos parodų salėje buvo atidaryta Prano Griušio personalinė paroda. Susirinkusius palangiškius sužavėjo žymaus kurorto menininko Juozo Griušio brolio atvežta paroda, kurioje galima išvysti ir šiuolaikinių, ir istorinių detalių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius