Duris plačiai atvėrė istorinė vila „Anapilis“

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-09-26
Peržiūrėta
2460
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Simbolinę juostelę perkirpo meras Š. Vaitkus, Kultūros paveldo departamento direktorė D. Varnaitė, Kultūros ministerijos viceministras Romas Jarockis ir UAB „Pamario restauratorius“ direktorius A. Kliukas.
Simbolinę juostelę perkirpo meras Š. Vaitkus, Kultūros paveldo departamento direktorė D. Varnaitė, Kultūros ministerijos viceministras Romas Jarockis ir UAB „Pamario restauratorius“ direktorius A. Kliukas.

Penktadienį atidaryta atnaujinta istorinė vila „Anapilis“ ir perduota Palangos kurorto muziejaus reikmėms. Šia proga sulaukta gausybės sveikinimų, džiaugtasi, kad sulaukta šios istorinės dienos, o susirinkusiems palangiškiams ir miesto svečiams pristatytos bent kelios parodos bei prisimintas „Anapilį“ itin mėgęs Vytautas Kernagis.

Naujas išbandymas
„Esu Palangos simbolis. Mane pastatė grafai Tiškevičiai vieną iš pirmųjų miestelyje. Pavadino Sofijos Tiškevičienės garbei vila „Sofija“. Čia ji mėgo leisti laiką šiltomis vasaros dienomis. Vardą „Anapilis“ gavau dėl didikės Sofijos įrengto veidrodžių kambario, kuriame vyko spiritizmo seansai. Bet tai tik gandai.
Grafienės prašymu, mano bokštelyje buvo įrengti vėjo vargonai. Ar tai tik gandai, išsiaiškinti reikės jums – 21 amžiaus palangiškiams. Po pirmojo pasaulinio karo buvau parduota Lietuvos ūkio bankui. Tuo metu ir buvau oficialiai pavadinta „Anapiliu“. Pas šeimininkus – brolius Vailokaičius – dažnai lankydavosi prezidentas Aleksandras Stulginskis, Maironis, Kipras Petrauskas. Oi, kokie tada buvo romantiški vasaros vakarai...
Buvau ir „Jūratės“ sanatorijos klubas. Mane labai mėgo biliardo gerbėjai. Teko pabūti ir miesto kultūros centro kailyje. Didžiavausi, kai tapau muzikos klubu „Anapilis“, džiaugiausi būdama indėnų vasaros dalimi. Apie šį įdomų laiką geriau už mane žino tik Romas Kisielis.
Nuo šiandien esu prikelta naujam gyvenimui. Būsiu muziejus. Man tai – naujas išbandymas. Jums – taip pat“, – teatrališkai pristatyta vila „Anapilis“, tarsi būtų pati savo vardu pasakojusi savo istoriją.

Daug nuveikta saugant paveldą
Pirmiausia visus susirinkusiuosius, tarp kurių ir garbių svečių, pasveikino Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, akcentavęs, kad būtent šioje vietoje ir yra jaučiama tikroji kurorto dvasia. „Noriu priminti, kad Palangoje yra restauruota apie 80 procentų viso Tiškevičių paveldo palikimo – Birutės parkas, pernai atidaryti Tiškevičių rūmai-Gintaro muziejus, rekonstruota vilos Kurhauzo savivaldybei priklausanti dalis ir dar šį mėnesį Palangos apylinkės teismas skaitys istorinę nutartį, ar valstybė įgys kitą pastato dalį, ar jai bus sugrąžinta. Jei ji bus sugrąžinta miestui, mes per keletą metų atkursime visą Kurhauzą. Šiandien per dvejus metus atgijo ši unikali vila – „Anapilis“ arba „Sofijos“ vila. Taip pat kitais metais pradedame vieną labai svarbią Palangą, Šventajai ir Būtingei misiją – Būtingės bažnyčios rekonstrukciją. Savo eilės laukia priešais „Anapilį“ esančios vilos „Romeo“ ir Džuljeta“. Bus atnaujinta ir Tiškevičių alėja ir daug kitų mūsų kultūros objektų. Sako, jeigu tauta ar miestas myli kultūrą, jeigu myli savo paveldą, vadinasi, ta tauta ir miesto gyventojai gyvuoja“, – pabrėžė miesto meras, pasidžiaugęs, kad Palangą myli daug žmonių, kurie padeda įgyvendinti dar visai neseniai atrodžiusią neįgyvendinimą svajonę, būtent paveldo išsaugojimą. Jis palinkėjo, kad vila „Anapilis“ būtų lankoma, nes čia bus eksponuojama daug vertingų istoriją menančių daiktų, kurie pasakos neįtikėtinas istorijas.
Vilos „Anapilio“ pristatymo renginyje dalyvavo Kultūros ministerijos viceministras Romas Jarockis, pasidžiaugęs, kad Palangoje galima minėti net dvi šventes: viena iš jų – išsaugotas paveldas. „Medinis kultūros paveldas sparčiai nyksta, jo vis mažėja, todėl labai smagu, kad pavyko atnaujinti dar vieną kultūros objektą – Palangos istoriją atgaivinome ir sugrąžinome miesto visuomenei. Kitas labai svarbus dalykas – šiame kultūros paveldo pastate bus muziejus. Muziejų, patikėkite, ypač savivaldybės iniciatyva, nėra kuriama daug, todėl tai labai sveikintinas reiškinys. Muziejus labai reikalingas ne tik palangiškiams, bet ir miesto svečiams. Visgi Palanga yra visos Lietuvos kurortas“, – džiaugėsi pasiekimu viceministras.
Vilos „Anapilio“ atnaujinimui buvo naudotos savivaldybės lėšos, du trečdaliai lėšų buvo gauta iš Europos ekonominės erdvės fondų. Šias lėšas administruoja Kultūros ministerija. Iš viso Kultūros ministerija finansavo 19 objektų, iš kurių 9 yra mediniai, šie yra prioritetiniai.

Surado sėkmės raktą
Nuošaly neliko ir „Anapilio“ atidaryme dalyvavusi Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, džiaugusis, kad gintarinis Palangos kurortas atgavo dar vieną Tiškevičių paliktą istorinį objektą. „Meras minėjo, kiek daug nuveikta saugant kultūros paveldo objektus, kurie sukurti Tiškevičių. O tai reiškia, kad Palangos bendruomenė atrado sėkmės raktą ir juo sėkmingai atrakina visas duris. Tas raktas yra Tiškevičių istorija, kūryba, jų gyvenimas Palangoje. Išduosiu nedidelę paslaptį, kad netrukus – galbūt už mėnesio su trupučiu – ketiname kartu su savivaldybe, kitais socialiniais partneriais surengti Palangoje diskusiją , pirmiausia pakviečiant Palangos miesto bendruomenę, kultūros, verslo žmones, jaunimą, pasikalbėti apie Tiškevičių paveldo įtaką kurortui, jo kūrimuisi, plėtojimuisi, svarbiausia, jo vaidmeniui kurorto atgimime“, – atskleidė D. Varnaitė.
Kultūros paveldo departamento direktorė papasakojo, kad laukdama renginio, apėjo aplinkinę teritoriją ir buvo maloniai nustebinta, jog „Anapilio“ atnaujinimas įkvėpė ir kitų pastatų savininkus – šie taip pat ėmėsi labiau tvarkytis.
UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas kartu su pavaduotoju Algimantu Zokaičiu, beje, palangiškiu, perdavė miesto merui raktą, kaip patys sakė, nuo visų durų, nes jų darbas viloje jau baigtas. Raktą restauratoriai įdėjo į dėžutę ir dar įrėmino veidrodyje, paskatinę merą vėliau atkurti ir legendomis apipintą veidrodžių kambarį.
„Dėkoju savivaldybės administracijai ir merui, kad patikėjo mums tokį darbą. Tai – mūsų amatas, bet ši vila, žinant jos istoriją, buvo savotiškas iššūkis. Tikiuosi, kad rezultatas jus nudžiugins“, – kreipėsi į visus susirinkusiuosius A. Kliukas.
Raktas buvo perduotas Palangos kurorto muziejaus direktoriui Jūračiui Viktorui Liachovičiui. „Pamenu, stovėjome prie Kurhauzo, vos ne ašarą braukdami, ir džiaugėmės, kad pastatas pagaliau atnaujintas. Šiandien jaučiuosi taip pat, nors žinau, koks laukia dar mūsų darbas. Bet tikrai pasistengsiu, kad visa Palangos bendruomenė būtų mūsų nuolatiniai svečiai“, – kalbėjo muziejaus direktorius.
Prieš perkerpant simbolinę pastato atidarymo juostelę, visus susirinkusiuosius pasveikino ir Palangos parapijos klebonas Marius Venskus. „Tauta, kuri gerbia savo praeitį. Tauta, kuri gerbia savo kalbą ir kultūrą bus išskirtinė visiems pasaulio žmonėms“, – įvardino klebonas, pasidžiaugęs suteikta jam galimybe gyventi tarp Palangos bendruomenės narių. Jis trumpa malda palaimino atnaujintą vilą.
Meras Š. Vaitkus įteikė padėkas už pagalbą atkuriant istorinę vilą „Anapilis“: Kultūros ministerijai, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorei D. Varnaitei, UAB „Pamario restauratorius“, VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros direktorei Lidijai Kašubienei, UAB „Šiltas namas“.
Žengusieji į „Anapilį“ galėjo pasižvalgyti parodoje „Vila „Anapilis“. 118 metų istorija“. Dėmesys buvo skirtas grafams Tiškevičiams bei čia veikusiam muzikiniam klubui. Kiek vėliau vyko koncertas „Vytautas Kernagis gyvai“, kuriame žiūrovai galėjo vėl išgirsti taip šią vilą mėgusį atlikėją.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Populiariausiame Lietuvos kurorte – Palangoje duris atvėrė vienas moderniausių sporto ir sveikatingumo centrų šalyje. 


Gruodis Šventojoje prasidėjo ypatingu įvykiu – sekmadienį duris visuomenei atvėrė Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčios bokšte esanti apžvalgos aikštelė.


Palangoje, Taikos gatvėje, šalia parduotuvės „Iki“, prieš prekybos centrą „Lidl“, šią savaitę duris atvėrė nauja ir moderni skalbykla „Londrė“. 


Palangoje, Senosios gimnazijos stadione, duris atvėrė Klimato muziejus, įdomiai ir interaktyviai pasakojantis apie klimato kaitą.


Grožio namai „Aurum“ atvėrė duris ir Palangoje

"Palangos tilto" informacija, 2022 06 18 | Rubrika: Miestas

Iki šiol sėkmingai Tauragėje ir Šilalėje veikę grožio ir reabilitacijos namai „Aurum“ trečiadienį, birželio 15 dieną, atvėrė duris ir Palangoje, viešbutyje „Žilvinas.“


Laisvinant karantino reikalavimus šiandien darbą pradeda 10 telekomunikacijų bendrovės„Bitė Lietuva“ salonų. Šiuose salonuose užtikrinamas saugus klientų patekimas į juosiš lauko. Salonai duris atvėrė įvairiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Panevėžyje, Alytuje, Druskininkuose, Tauragėje, Šilutėje, Palangoje, Šilalėje, Prienuose...


Palangoje visą mėnesį, iki pat Kalėdų, mažųjų svečių lauks Kalėdų senis, šventiniu laikotarpiu įsikūręs laikinuosiuose savo namuose, esančiuose ties centriniu įėjimu į Birutės parką. Pirmieji lankytojai į Kalėdų senio namuko duris pasibeldė jau sekmadienį.


Penktadienį atidaryta atnaujinta istorinė vila „Anapilis“ ir perduota Palangos kurorto muziejaus reikmėms. Šia proga sulaukta gausybės sveikinimų, džiaugtasi, kad sulaukta šios istorinės dienos, o susirinkusiems palangiškiams ir miesto svečiams pristatytos bent kelios parodos bei prisimintas „Anapilį“ itin mėgęs Vytautas Kernagis.


Kai kurie palangiškiai pastebėjo, kad nors miesto pagrindinės gatvės jau spinduliuoja ir žaižaruoja Kalėdų nuotaikomis, tačiau nemaža dalis verslininkų, anot redakcijos svečių, visai nepapuošė ar tik nepastebimai dekoravo savo vitrinas ar biuro langus. „Reikėtų palangiškiams pasižiūrėti, kokie kūrybingi verslininkai yra Danijoje ar Vokietijoje“, – patarė....


Gelbėjimo stoties tualetai atvėrė duris poilsiautojams

„Palangos tilto“ informacija, 2011 07 08 | Rubrika: Miestas

Palangos paplūdimyje, Gelbėjimo stotyje, įrengti, bet iki šiol buvę uždaryti viešieji tualetai  pagaliau poilsiautojams atvėrė  duris.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius